ایران پرسمان

آخرين مطالب

تحلیل میرسلیم از علت مشارکت پایین مردم در انتخابات سياسي

تحلیل میرسلیم از علت مشارکت پایین مردم در انتخابات
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / میرسلیم گفت: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: پایتخت درگیر معضلات متعددی است که از گذشته به ارث رسیده که باید بسیاری از مشکلات تهران در سطح ملی پیگیری و رفع شود.
سید مصطفی میرسلیم تمرکز بیش از 50 درصد گردش مالی کشور در تهران، افزایش جمعیت بدون رعایت معیارهای آمایشی و گسترش بی رویه ساخت و سازها بدون توجه به طرح جامع و طرح تفصیلی و ضوابط مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی برای پهنه ها و زیر پهنه های مختلف، آلودگی هوا بویژه ناشی از شیوۀ اتخاذ شده برای ترابری و استفاده نامناسب از وسائل شخصی به جای توسعه و استفاده از حمل و نقل عمومی خصوصا راه آهن (مترو) را از مشکلات تهران برشمرد.
وی تخریب کوهپایه و بلندمرتبه سازی در کوهپایه به جای ساماندهی آن به عنوان یکی از ظرفیتهای تنفسی شهر، ادارۀ ناپایدار امور شهر به دلیل ادامۀ وابستگی به درآمد جعلی حاصل از فروش تراکم و فروش تخلف، امنیت شکنندۀ شهر بویژه در حواشی تهران بر اثر افزایش جرائم، نابسامانی فرهنگی و اجتماعی در اثر گسترش طلاق و فحشا و اعتیاد را از دیگر مسائل تهران عنوان کرد.
میرسلیم با بیان اینکه مشارکت بسیار ضعیف مدنی اهالی شهر تهران در ادارۀ امور شهر به دلیل عدم تقسیم بندی شهر تهران به 30 منطقۀ انتخاباتی است، تاکید کرد: مردم هر منطقه با انگیزه و احساس مسئولیت در انتخاب نمایندۀ شناخته شدۀ خود شرکت کنند تا انتخابات تهران از مضحکۀ کنونی خارج شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: کافی است به ترکیب نمایندگان انتخاب شده از تهران برای مجلس و شورای اسلامی شهر توجه شود تا ضایعۀ ناشی از عدم اصلاح قانون و تبعیت از سیاستهای کلی انتخابات مشخص شود.
میرسلیم افزود: البته نمایندگان تهران تاکنون دیدارهایی با استاندار، شهردار، فرماندۀ نیروی انتظامی و برخی مسئولان استان تهران داشته اند و متوجه آسیب های مناطق مختلف شهر شده اند ولی به دلیل گستردگی مسائل مبتلابه که اغلب جنبۀ میهنی دارند، هنوز دستاورد عملی نداشته ایم.
در خصوص اولویت های اقدام مسوولان نیز گفت: برخی از مسائل حالت اضطراری پیدا کرده که به بروز فلاکت، تبعیض و توزیع بسیار غلط ثروت در جامعه بر می گردد، این مشکل وخیم اقتصادی البته آثار و تبعات اجتماعی از جمله بی توجهی به قانون، نظام اجتماعی، رشد انحراف های فرهنگی و اخلاقی دارد.
میرسلیم با بیان اینکه ریشۀ اصلی این مشکلات رکود، بیکاری، تعطیل کارگاههای تولیدی، سخت شدن کسب و کار، بویژه اشتغال جوانان است که با ترکیب شدن با تورم، بسیاری از خانواده ها را متلاشی و کمر گروههای کم برخوردار در دهک‌های اول تا سوم را شکسته است، تصریح کرد: رمز خروج از این وضع بغرنج رونق دادن به کسب و کار و اشتغال مولد است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: به تأخیر انداختن پرداخت مطالبات دولت و دستگاههای عمومی به پیمانکاران و مردم اصلا مجاز نیست و تأدیۀ آن بدهی ها باید همراه باشد با کمک اداری و پشتیبانی برای راه اندازی مجدد بنگاههای تولیدی. این تأخیر خسارتهای مهمی از خود به جای گذاشته زیرا بسیاری از پیمانکاران برای ایفای تعهدات خود از بانکها تسهیلات دریافت کرده اند ولی نتوانسته اند بدهی بانکی خود را تأدیه کنند، در نتیجه تراز بسیاری از بانکهای کشور در حال حاضر عملا منفی است و برای حمایت از آنها بانک مرکزی اقداماتی انجام داده که به نوبۀ خود موجب افزایش نقدینگی و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید مردم شده است.
میرسلیم افزود: کشور ما فقیر نیست اما امکانات آن در اثر سوء تدبیر، اسراف و تبذیر و بخش دیگر در اثر تباهی ها به تاراج رفته است بنابراین همزمان با پشتیبانی از تولید باید به طور قاطع جلو فساد گرفته شود.
وی بیان کرد: جلوگیری از فساد هم دو مرحله دارد: دستگیری مفسدان، تبهکاران و بازگرداندن اموال و مقابله با فرآیندهای فسادزا که این مقابله اهمیت بیشتری دارد؛ اصلاح مفاسد اگر انجام نگیرد، نتیجه گیری از بقیۀ اقدامات یا غیرممکن یا بسیار کند می شود و این وضعی است که اکنون در آن قرار گرفته ایم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص احیای اعتماد عمومی و اقبال مردم به شرکت حداکثری در انتخابات نیز گفت: مشارکت ضعیف مردم در پای صندوقهای رأی در انتخابات گذشته نشان دهندۀ دلسردی مردم از اثرگذاری حضور و فعالیت های سیاسی و اجتماعی آنها است، این برای استحکام نظام شایسته نیست زیرا در هر حکومت جمهوری، قوام نظام وابسته به مشارکت خود مردم و کمیت و کیفیت آراء آنها است و ضعف مشارکت حکایت از عدم کارآمدی ارکان نظام یعنی مجلس و دولت می کند و نمایندگان مجلس یازدهم باید بدانند امروز غیر از ادارۀ امور کشور وظیفۀ احیای اعتماد عمومی را نیز برعهده دارند و تکلیفشان بمراتب سخت تر از دوره های قبلی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفال/ خستگان را چو طلب باشد و قوت نبود

تقویم تاریخ/ روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

ظهور چشمی غول پیکر بین صخره‌ای سنگی در آمریکا

کبوتر نامه‌رسان، سری‌ترین ابزار‌ نظامی چین

ویدئویی از لحظه وحشتناک تصادف BMW با یک زن

وقتی تکنولوژی زبان گربه‌ها را باز می‌کند!

کشف مکانیسم‌ جدیدی برای کنترل درد

مورچه برگ شکن با بدن زرهی

داستانک/ چگونه می توانم خشنودی خداوند را به دست آورم؟

کانت و مسئله متافیزیک؛ نگاه متفاوت هایدگر به فیلسوف عصر روشنگری

کمبودهایی که باعث استقبال از وحشت می‌شود

آخرین اخبار انتخاباتی حزب اتحاد ملت

غافلگیری دشمن با موشک‌های کروز ایرانی

پیشنهادی که محسن رضایی را به فکر فرو برد

معاون روحانی: رسیدگی به لوایح FATF رها نشده

هدیه جذاب مارادونا به احمدی‌نژاد

سرلشکر باقری: نیروی دریایی ارتش رویای استکبار جهانی را باطل کرد

بیانیه نیروی دریایی ارتش به مناسبت هفتم آذر

زمان معرفی گزینه‌های جدی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400 مشخص شد

ترامپ: پیروزی بایدن تایید شود از کاخ سفید می‌روم

ترامپ: تحویل واکسن کووید-19 از هفته آتی آغاز می‌شود

وزارت خارجه فرانسه: استقلال قره باغ را به رسمیت نمی‌شناسیم

منابع مالی آژانس امدادرسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطین ته کشید

امضای 10 یادداشت همکاری میان آنکارا و دوحه

سقوط جنگنده هندی

ونزوئلا خواستار تشکیل ائتلاف بین‌المللی ضد تحریم‌های آمریکا شد

آیا ایران پیام پایان دوره «پترو-دلار» را شنیده است؟

برنامه بایدن برای خاورمیانه

آلودگی هوا طی شبانه روز گذشته در پایتخت

نوابغ مسلمان؛ «ابن نفیس» کاشف دستگاه گردش خون

اذعان به معجزه بودن آیات قرآن در موضوع جنین شناسی

سوره «ص»؛ قسم شیطان برای اغوای انسان و پاسخ خداوند

عربشاهی: پرسپولیس با تک مهاجم به مشکل بر می‌خورد/ استفاده از زوج عبدی و برزگر به نفع سرخپوشان است

کارشناس داوری: تصمیم داور در صحنه پنالتی درست بود/ خورشیدی و همکارانش روز خوبی را پشت‌سر گذاشتند

تاریخ و ساعت جدید بازی تراکتور-سپاهان مشخص شد

پرسپولیس و نگرانی دوحه در مسجد سلیمان!

مصدومیت سیامک نعمتی جدی نیست

دلیل غیبت ستاره‌های پرسپولیس مقابل نفت چه بود؟

چراغی هوشمند برای همه فصول

بخشی از کتاب/ زن ها موجوداتی بی نظیر هستند

نیکزاد: دژپسند روز قیامت باید پاسخگو باشد

«کرونا» تاکنون بیش از 61 میلیون نفر را در جهان مبتلا کرد

حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی به یمن طی ساعات گذشته

برگزاری دور جدید مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه از هفته آینده

جمهوری آذربایجان سفیر فرانسه را احضار کرد

بیانیه حزب‌الله در واکنش به درگذشت «صادق المهدی»

شمار کرونایی‌ها در قاره آفریقا به 2 میلیون و 120 هزار نفر رسید

رویترز: فرانسه کنفرانس کمک به لبنان برگزار می‌کند

وزیران خارجه عراق و مصر حل سیاسی بحران سوریه را بررسی کردند

نشست 4 کشور عربی با موضوع سوریه