ایران پرسمان

آخرين مطالب

معرفی کتاب/ کتابی برای پیوند زدن تاریخ و تمدن ایران با داشته‌های فرهنگی انديشه

معرفی کتاب/ کتابی برای پیوند زدن تاریخ و تمدن ایران با داشته‌های فرهنگی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایبنا / کتاب «مهرهای استامپی ساسانی در موزه هنر متروپولیتن» تحلیلی اجمالی درباره مهرهای استامپی سنگی در کلکسیون و مجموعه موزه متروپولیتن است که به دوره شاهنشاهی ساسانیان اختصاص دارد.
کتاب «مهرهای استامپی ساسانی در موزه هنر متروپولیتن» نوشته کریستوفر جوزف برونر با ترجمه محمد خزایی از سوی نشر تاریخ ایران منتشر شد. این کتاب تحلیلی اجمالی درباره مهرهای استامپی سنگی (از نوع سنگ عقیق، لاجورد و ...) در کلکسیون و مجموعه موزه متروپولیتن است که به دوره شاهنشاهی ساسانیان اختصاص دارد.
مُهر سهم بسیار مهمی در بازشناسی فرهنگ و تمدن ادوار گوناگون دارد و تحقیق روی این آثار بسیاری از مسائل فرهنگی و هنری و حتی اعتقادی را بازگو می‌کند؛ اما سهم بسیار عمده مهرها در تمدن‌های گوناگون، سهم تجاری آنها بود که حتی امروزه وسیله‌ای برای تجارت و در کارهای اداری نیز کاربرد دارد. از جمله آثاری که سهم بارزی در شناسایی فرهنگ و تمدن و بسیاری از مسائل گوناگون ادوار کهن ایران زمین داشته است و تشخیص و تحقیق آنها مجهولات بی‌شماری را مرتفع می‌سازد، آثار کنده‌کاری و مهرها است. مُهر‌ها می‌توانند به شناسایی جنبه‌های تاریکی از یک دوره فرهنگی کمک کنند.
مهرها و سکه‌ها از فراوان‌ترین داده‌های فرهنگی است که از دوره ساسانی در بین‌النهرین به جا مانده‌اند. ارزش ویژه این مهرها، در مقایسه با سکه درهم، تصویرسازی ذهنی گسترده‌تر و نامحدودتر هست. سکه تا حدودی نقش سند تبلیغاتی پادشاه را ایفا کرده و تصویرسازی محدود آن به دلیل ارزش تفکیکی برای سلطنت انتخاب شده است. حتی اگر انتخاب موتیف به دلیل محدویت‌های آئینی-سنتی یا صنفی تحت تاثیر قرار گرفته باشد، مهر یک مرد یا زن، بیان شخصی او محسوب می‌شود.
این کتاب تحلیلی اجمالی درباره مهرهای استامپی سنگی (از نوع سنگ عقیق، لاجورد و ...) در کلکسیون و مجموعه موزه متروپولیتن است که به دوره شاهنشاهی ساسانیان اختصاص دارد. این مهرها از فراوان‌ترین داده‌های فرهنگی هستند که از دوره ساسانی در بین‌النهرین برجای مانده‌اند. ارزش ویژه این مهرها، در تصویرسازی ذهنی گسترده‌تر و نامحدودتر است.
این کتاب سعی دارد به نکاتی درباره تصویر در هنر ساسانی بپردازد و پیوندهای مبحث آن، حتی ناچیزترین و جزئی‌ترین آنها را از ادبیات پارسی میانه ذکر کند. اینها بخش قابل تجدیدی از معنا و مفهوم تصویر را برای کاربر واقعی آن تشکیل می‌دهند. بنابراین هدف از تهیه این کاتالوگ، ارائه و معرفی داده‌های فیزیکی (از جمله شکل، ماده، ابعاد و اندازه‌ها) هر سنگ به طور منظم و از روی اسلوب است؛ این داده‌ها در خصوص موتیف یا نقشی که بر روی هر سنگ ترسیم شده، سبک اجرایی و در صورت لزوم، ضمایم کتیبه‌ها و پیکرنگاری، اطلاعات مفیدی در اختیار قرار می‌دهد.
وقایع‌نگاری و کرونولوژی مهرها در مطالعات مهرهای ساسانی، همیشه دشوار بوده است. علم زبان‌شناسی بسیار ارزشمند است زیرا علیرغم وجود پیچیدگی‌هایی که در ضرب سکه بهتر مشاهده می‌شود، خط و برخی از نتایج درباره وقایع‌نگاری نیز ممکن است از اشکال مُهرها اسنتاج شود.

ایران پرسمان


تا اوایل 1930 میلادی تکه‌های گلی مهرشده که در کاوش‌های باستان‌شناختی پیدا می‌شدند، برای باستان‌شناسان تنها از نظر هنری اهمیت داشتند. به همین دلیل باستان‌شناسان این مدارک را برای مطالعه اثر مهر آنها بلافاصله در اختیار تاریخ‌نگاران هنر قرار می‌دادند؛ اما پس از اینکه مارگارت هیت و به‌ویژه انریکا فیاندرا به بررسی و مطالعه اثر سطوحی که تکه‌های گل بر آنها نصب شده بودند پرداختند، اهمیت چنین مدارکی در بازسازی و نظام‌های اقتصادی و اداری دنیای باستان آشکار شد. مهرها و گل مهرها از جهات مختلفی مورد توجه‌اند که از یک‌سو هر یک از آنها یک اثر مستقل باستان‌شناسی‌اند که به با مطالعات قانونی یا امور تجاری سر و کار دارند و از طرف دیگر به علت وجود حکاکی بر روی آنها شواهدی برای مطالعه هنر کنده‌کاری می‌شوند.
مهرهای دوره تاریخی در پنج حالت که بیشترین اطلاعات ممکن از آنها به دست می‌آید، بررسی می‌شوند: اطلاعات ذاتی و درونی مهرها؛ سبک‌شناسی، اطلاعات مذهبی، تبلیغات شاهی، انتخاب موتیف‌های مشخص؛ اطلاعات فنی و فرعی مهره‌ها شامل نوشته‌ها، حروف، تاریخ، اسامی اشخاص، نشان، علائم صنعتگران؛ اطلاعات آماری در خصوص کارکرد مهرها، طرز استفاده مهرها؛ اطلاعات خارجی و بیرونی مهر شامل تأثیرات بیرونی و شمایل‌نگاری و سبک مهرها، نقش سنن گوناگون، تأثیرپذیری از سکه‌ها، مجسمه‌ها و...؛ اطلاعات در خصوص فنی ساختمان‌ها شامل اندازه، میزان زوال، جنس و نوع مهر.
از شاخصه‌های مهم و پیچیده بروکراسی آرشیو مهرهای یافت‌شده به دوره ساسانی که در چارچوب قوانینی مشخص است، نقش مهرها در ارتباط مستقیم با متن‌هاست و اطلاعات مشخصی را درباره اداره‌ها، کارمندان و اشخاص درگیر در نقل و انتقال‌ها و فعالیت‌ها در آرشیو ارائه می‌دهد. بنابراین نقش مهرها همراه با متن‌ها به عنوان متمم یکدیگر اطلاعات زیر را در اختیار قرار می‌دهند: نام مالک یا استفاده‌کننده مهر، اداره استفاده‌کننده مهر، وظیفه اداری استفاده‌کننده یا اداره مالک مهر، رتبه و مقام اداره مالک استفاده‌کننده و اداره مالک مهر بر اساس نوع خدمات و جیره‌های غذایی دریافت‌شده توسط آنها، جایگاه اجتماعی مالک و استفاده‌کننده مهر، مکان و زمان خاصی که مهر استفاده می‌شد.
موزه هنر متروپولیتن پس از تأسیس در سال 1870، خیلی زود به جمع‌آوری مهرهای استامپی ساسانی کرد. این موزه در سال 1873 کلکسیون باستانی‌ سرپرست کنسول آمریکا در قبرس را خریداری کرد. بدین ترتیب، سیزده عدد از مهرهای موجود که جمع‌آوری شدند، مربوط به آن مجموعه است. یافته‌های قصر ابونصر و تخت سلیمان به خوبی حضور آن‌ها را در نقش‌های بازرگانی و قانونی در سطوح بالا و متوسط زندگی ایرانی در دوره ساسانی شرح می‌دهد. مُهرها و سکه‌ها از فراوان‌ترین داده‌های فرهنگی هستند از دوره ساسانی در میان دوران به جا مانده‌اند. این کتاب تلاشی است برای پیوند زدن تاریخ و تمدن ایران با داشته‌های فرهنگی زمانه خود.
کتاب «مهرهای استامپی ساسانی در موزه هنر متروپولیتن» نوشته کریستوفر جوزف برونر با ترجمه محمد خزایی در 250 صفحه، شمارگان یک‌هزار نسخه و قیمت 60 هزار تومان از سوی نشر تاریخ ایران منتشر شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بانوان از تسهیلات ویژه بانک مهر ایران برخوردار می‌شوند

فرحناز مینایی پور: دختران دانش‌آموز برای فعالیت‌های اجتماعی آماده می‌شوند

رویداد کمند در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به کار خود پایان داد

پادکست های خانه مان /3: غلبه بر ترس و ناامیدی

برگزاری نمایشگاه مجازی توانمندی های دانشجویان در زمینه مد و لباس به میزبانی دانشگاه گیلان

ضرورت بهره گیری از دانش و ایده های نوین در مقابله با تغییرات اقلیمی و افزایش تاب آوری شهری

شرط محیط زیست برای انتقال آب خلیج فارس چیست؟

تست ارابه فرود هواپیما

حیرت راننده با دیدن یوفو در آسمان

انفجار ترسناک یک جسم نورانی در آسمان ژاپن

تصادف وحشتناک خودرو با عابران پیاده

هوای تازه/ خبر دهید به کفتارهای این وادی

زیر گرفته شدن خودرو های پشت چراغ قرمز توسط تریلی

راز نهفته در یک مزرعه آسمان سوئد را بنفش کرد!

طنز/ نیات خیر سلبریتی‌ها

«از شب تیره بغداد ورق برگشته» نوحه‌ مهدی رسولی در تشییع شهید فخری‌زاده

اگر آخرین نمازت باشه

هوای تازه/ به قاتل تو چه پیغامی و چه پسغامی؟!

فوران عظیم یک کوه آتشفشان در اندونزی

لحظه هولناک خارج شدن کنترل اتوبوس از دست راننده

شکار فوق حرفه‌ای آهو توسط پلنگ

«گمنامش کشتند، گمنام…یا زهرا» با نوای میثم مطیعی

داستانک / جُنید در محضر بهلول

آشنایی با جنگل های راش

تفاوت نرخ فریم ریت‌های مختلف

رام کردن اسب وحشی در آفریقای جنوبی

داستانک/ ایمان در دل یا زبان

برخورد صاعقه با تلفن همراه حادثه ساز شد!

چگونه جهانگرد بهتری باشیم؟

راهکاری برای داشتن آرامش در زندگی

سوتی سنگین استالین در جنگ زمستان!

سرنوشت کاخ داریوش که تبدیل به قلعه اروپایی شد

مفروش شدن حرم رضوی با فرشی به متراژ 144 متر!

امان از انسان‌های حسود!

مرمت کاخ باشکوه و تاریخی در کرج

اختلاف تصاویر را پیدا کنید

دیدنی های ساری؛ شهری با قدمت 5 هزار ساله

خودشم باورش نمیشه چطور زنده موند!

توی قرنطینه حوصله حیوانات هم سررفته!

از جایی که گمان نمی‌برید می‌رسد

بازی با کلمات و حروف

علت «میو» کردن گربه ها در چیست؟

کشف دو مجسمه متعلق به دوران روم باستان در ترکیه

رکورد شکنی آلوده ‎ترین شهر دنیا

با صبر در برابر ناملایمات وجودمان را کامل‌تر کنیم

معمای خانه نزدیک به مدرسه

کوه های رنگین کمانی در جهان

تماشای ویدیویی از زیبایی های جزیره «ایستر»

مشعل های گاز نفتی رو اینطوری روشن میکنن؟

شهر زیبایی که حاصل برخورد شهاب سنگ به زمین است!