ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله فرهیختگان/ دستورالعملی برای رسیدگی به تخلفات اجرایی تحلیل روز

سرمقاله فرهیختگان/ دستورالعملی برای رسیدگی به تخلفات اجرایی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرهیختگان / « دستورالعملی برای رسیدگی به تخلفات اجرایی » عنوان یادداشت روزنامه فرهیختگان به قلم شهید شاطری‌پور(رئیس پژوهشکده جزا و جرم‌شناسی پژوهشگاه قوه‌قضائیه) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
در رابطه با دستورالعمل پیشگیری و نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان که به‌تازگی از طرف ریاست محترم قوه‌قضائیه ابلاغ‌شده، چند نکته حائز اهمیت است.
ابتدا اینکه اگرچه براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران استقلال قوا مورد پذیرش قرار گرفته ولی ظرفیت‌های متعددی در قانون اساسی برای جلوگیری از رفتارهای دل‌بخواهی در دستگاه‌های اجرایی پیش‌بینی شده است. قوه‌قضائیه هم طبیعتا در اجرای اصل 156 قانون اساسی و از حیث وظایف ذاتی مصرح در قانون اساسی می‌‌تواند بر عملکرد و حسن انجام وظایف دستگاه‌های اجرایی نظارت داشته باشد و از تضییع حقوق عامه پیشگیری کند. طبیعتا دستگاه قضا می‌تواند این اعمال وظایف نظارتی را به شیوه‌های مختلفی ازجمله از طریق سازمان بازرسی کل کشور که نهادی وابسته به آن دستگاه است و در رابطه با کنترل و نظارت بر حسن رفتار و عملکرد دستگاه‌های اجرایی و صیانت از بیت‌المال وظایف متعددی دارد، انجام دهد.
سازمان بازرسی کل کشور درحقیقت براساس این دستورالعمل و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی دو وظیفه مشخص در رابطه با پیشگیری از جرائم و تخلفات دستگاه‌های اجرایی و پیگیری و تعقیب آنان را خواهد داشت که البته این وظایف به موجب قانون قبلا تصریح‌شده و در قالب این دستورالعمل نهادسازی برای تسریع در امور صورت گرفته و سازوکاری برای بهتر انجام‌شدن مدنظر قرار گرفته است.
 پیشگیری از وقوع جرم و تخلف در دستگاه‌های اجرایی مهم‌ترین وظیفه سازمان بازرسی
اولین و مهم‌ترین وظیفه‌ای که سازمان بازرسی کل کشور به موجب این دستورالعمل خواهد داشت وظیفه پیشگیری است. طبیعتا در هر سیاست جنایی موثر و کارآمد، در مقابله موثر با رفتارهایی که به سلامت و امنیت جامعه آسیب وارد می‌کند؛ اولویت با رفتارهای پیشگیرانه است و سازمان بازرسی کل کشور براساس قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور وظیفه ذاتی پیشگیری از وقوع جرم و تخلف‌هایی را دارد که در دستگاه‌های اجرایی تحقق پیدا می‌کنند؛ این تخلف‌ها و رفتارهای مجرمانه می‌توانند درقالب فعل یا ترک فعل اتفاق بیفتند که این دستورالعمل ناظر به رفتارهایی است که در قالب ترک فعل اتفاق می‌افتد به این معنا که کارکنان دستگاه‌های اجرایی با انجام ندادن وظایفی که قانون برعهده آنها قرار داده، می‌توانند به حقوق مردم، منافع عمومی و بیت‌المال آسیب بزنند و درحقیقت سلامت مردم، امنیت مردم و حقوق مردم را با ترک فعل‌های خود مورد تعدی قرار دهند.سوءرفتارهای کارکنان دستگاه‌های اجرایی می‌تواند در مواردی به حقوق مردم آسیب وارد کند و با افزایش بی‌اعتمادی موجب از بین رفتن سرمایه اجتماعی شود.
طی سال‌های اخیر موارد متعددی از آسیب‌های اجتماعی و طبیعی را شاهد هستیم که می‌شد با تدابیر به‌جای دستگاه‌های اجرایی از وقوع آنها جلوگیری کرد یا خسارات ناشی از آنها را کاست، در همین وقایعی که در کشور اتفاق افتاده در رابطه با سیل سال 1398 که در استان‌های فارس و لرستان اتفاق افتاد و موجب خسارات گسترده‌ای شد و اموال مردم را نابود کرد تقصیرها و اهمال‌هایی که توسط مسئولان ذی‌ربط اتفاق افتاده بود باعث شد خسارات عمده‌ای به مردم و تاسیسات زیربنایی شهرهای متعددی وارد شود و موارد متعددی از این دست می‌توان مثال زد که درحقیقت سوءرفتارها و عملکردهای دستگاه‌های اجرایی موجب ورود آسیب و خسارات عمده شده است و به این ترتیب این سازوکار درحقیقت فعال‌کردن ظرفیت‌های قانونی به‌نفع تضمین منافع و مصالح مردم و صیانت از حقوق عامه و بیت‌المال است و می‌شود به‌نوعی در راستای بحث احیای حقوق عامه در نظر گرفت که دغدغه رهبر معظم انقلاب بوده و هست و در ابلاغ رئیس محترم قوه‌قضائیه نیز بر آن تاکید شده است.
این گام یعنی نهادسازی برای پیشگیری موثر از ترک فعل مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی گام بسیار موثری است. اینکه ما در وهله اول از طریق رفتارهای پیشگیرانه از اتلاف و تضییع اموال مردم و حقوق عمومی جلوگیری کنیم و در مرتبه بعد اگر آسیب یا خسارتی وارد شده آنها را مطالبه و جبران کنیم.
نکته بعدی در رابطه با تعقیب و رسیدگی به تخلفات و جرائم است که اتفاق می‌افتد یعنی تخلفاتی که از موازین و مقررات و نظامات دولتی اتفاق می‌افتد که در این دستورالعمل تاکید شده براساس سازوکارهایی در راستای صیانت از حقوق عامه، دادستان‌ها به‌منظور حفظ حقوق عمومی و پیشگیری و مقابله با ترک وظایف قانونی در رابطه با مدیران، مسئولان و کارکنان دستگاه‌های اجرایی اقدامات لازم را در اسرع‌وقت انجام دهند تا به این ترتیب از تضییع بیشتر حقوق عمومی و واردشدن صدمه به اموال عمومی و منافع بیت‌المال و حقوق اساسی ملت جلوگیری به عمل ‌آید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حمایت خاص از اقشار مختلف زنان در لایحه بودجه 1400

تهیه‌ لایحه‌ای درباره حضانت مادران

سازمان حفاظت محیط زیست چه الزاماتی برای نصب کاتالیست بر موتورسیکلت ها اعمال کرده است؟

تلف شدن نزدیک به 500 پرنده مهاجر بر اثر آنفلوآنزا پرندگان

خبر خوش لایحه بودجه 1400 برای محیط‌بانان/سهم قانون هوای پاک از بودجه

استفاده‌های جالب از گیره کاغذ

صوت/ فراز زیبا از سوره مدثر

محبت به خدا سرمایه ای عظیم است

گاوِ نر فراری با شلیک گلوله پلیس آرام گرفت

شلوغ ترین خط ریلی جهان، قطاری پوشیده از مسافر!

ثروتمندترین افراد دنیا در هر کشور چه کسانی هستند؟

5 راه که بعد از شکست عشقی، به زندگی عادی خود برگردید

صوت/ برنامه ریزی کن برای زندگیت

جشن و آتش بازی در دبی به مناسبت روز ملی امارات

مادری که نوزادش را قبل از زمین خوردن نجات داد

تنها بودن با ما چه می‌کند؟

فرار کارگر از برخورد با چرخ خودرو حین خروج از فاضلاب!

تصادف ترسناک کامیون با 3 شتر در جاده

اقدام عجیب و غیرانسانی پزشکان چینی!

وسیله‌ای جالب برای جدا کردن پوست ماهی در چند ثانیه!

دست انداختن یک گربه گرسنه توسط طوطی بازیگوش

12 اصل مهم برای برقراری رابطه مثبت با خود

10مورد از زیباترین معابد باستانی مایاها

تصادف عجیب در بزرگراه!

یورش هزاران زنبور به هواپیمای مسافربری

مرگ فجیع نوزاد 18 ماهه در آب جوش!

لحظه هیجان انگیز نجات یک گربه از چنگ مار در وسط جاده!

راز برآورده شدن حاجت؛ بزرگترین مانع استجابت دعا چیست؟

حکمت/ بزرگترین مصیبت ها و بدبختی ها چیست؟

داستانک/ درخت و آهِ سرگردان

طنز/ ما گرچه کلا زیر خط فقر هستیم

گوناگون/ راز جدیدی از مثلث برمودا

فرار قربانی از دست قاتل زنجیره ای 26 زن روس

تصاویر برگزیده هفته

4گوشه دنیا/ زنی به خاطر هم نامی با کرونا به اداره پلیس شکایت کرد!

حمله سارقین به جواهر فروشی با لباس های کادر درمان!

کشف کیلومتر‌ها نقاشی صخره‌ای عصر یخبندان در آمازون

ترسناک ترین تنهایى انسان چیست؟

صحبت هایی که شاید این روزها حالمان را کمی بهتر کند

پیتزایی با 254 نوع پنیر به ثبت گینس رسید

اتاق‌های مخفی هواپیما برای خلبان‌ها و کادر پرواز

پزشک 58 ساله با آمادگی بدنی فوق‌العاده

معجزات علمی قرآن؛ خانه عنکبوت

نوابغ مسلمان؛ خوارزمی بنیان گذار جبر و انتگرال در ریاضی

سوره «رعد»؛ بدان پروردگارت هم آمرزنده و هم سخت کیفر است

خدایا گرفتاری ها بزرگ شد

حمایت همه‌جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت‌های دولت تدبیر و امید بوده است/ضرورت تشکیل کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت

استقلال دو هفته بدون ریگی

مدافع استقلال بالاخره به میادین برمی‌گردد

بشار مجوز دارد؛ پول می‌دهد و می‌رود