ایران پرسمان

آخرين مطالب

لاکي بامبو و روش هاي نگهداري آن در آپارتمان پرسش

لاکي بامبو و روش هاي نگهداري آن در آپارتمان
  بزرگنمايي:


اين گياه در سراسر دنيا به گياه شانس شهرت يافته است و در هيچ يک از کتب علمي دليلي براي اين موضوع ذکر نشده است. به علت کم توقع بودن و مقاومت آن در برابر شرايط جوي مختلف به جز سرما و رشد کردن در آب، خاک، سنگ قلوه، پوکه صنعتي و در نور نسبتا کم و نور غير مستقيم محبوبيت زيادي دارد. حلقوي بودن انتهاي ساقه آن نيز بر زيبايي اين گياه افزوده است.

طريقه نگهداري و پرورش آن در آپارتمان:

يکي از عواملي که سبب شده است تا نگهداري لاکي بامبو در خانه طرفداران بسياري داشته باشد، سهولت پرورش و نگهداري آن است. ساقه هاي آن را در گلداني با آب بدون کلر قرار دهيد و اطراف ساقه ها را با دانه هاي ليکا (پوکه صنعتي) بپوشانيد تا در درون گلدان به طور شکيل بايستد. خاصيت دانه هاي ليکا اين است که به دليل پخته شدن در دماي 1200 درجه سانتيگراد، عاري از هر گونه آفت و بيماري است و به علت متخلل بودن، رطوبت را نيز در خود نگه مي دارد.

براي بالا و پايين نگهداشتن ساقه ها از دانه هاي ليکا به عنوان سطح اتکا و حايل استفاده کنيد. چنانچه به مسافرت مي رويد يا اصولا فراموشکار هستيد، دانه ليکا به خاطر داشتن خلل و فرج، آب را به اندازه کافي در خود ذخيره کرده و رطوبت لازم را به گياه مي رساند. چنانچه از اين گياه مراقبت هاي ويژه اي که در زير به آنها اشاره خواهد شد، به عمل آيد، ارتفاعش تا حدود يک متر خواهد رسيد و چندين سال عمر خواهد کرد.

مراقبت از گياه:

نور: نور مورد نياز اين گياه نور غير مستقيم، يعني نوري است که از پرده توري عبور کرده و فيلتر شده باشد، نور مستقيم آفتاب براي اين گياه زيان آور است.

درجه حرارت: بهترين درجه حرارت براي اين گياه دماي بين 18 تا 22 درجه سانتيگراد است. ناگفته نماند که اين گياه دماي متغير را نيز تحمل مي کند.

آبياري: آبي را که براي آبياري اين گياه استفاده مي کنيد بايد به مدت 24 ساعت در ظرفي در گوشه اي قرار دهيد تا کلر و فلورايد آن خارج شود. براي تهيه آن ظرفي را از آب پر کنيد و به مدت 24 ساعت در گوشه اي قرار دهيد تا مواد مذکور از آن خارج شوند و دماي آب نيز با دماي اتاق يکسان شود. براي جلوگيري از بو گرفتن آب و گندزدايي مي توانيد يک تکه ذغال را شسته و در آن بيندازيد. توصيه مي شود براي رسيدن سريع و راحت آب و مواد غذايي به ساقه و برگ ها از گلدان هاي استوانه شکل(لوله اي) که گياه را مستقيم در داخل گلدان نگاه مي دارد استفاده کنيد. بهتر است شيشه گلدان رنگي باشد تا نور به ريشه گياه اصابت نکند.

در هنگام تعويض آب گلدان، دانه هاي ليکا و ساقه گياه نيز به خوبي شست وشو داده شوند. اين کار بايستي در محيطي سربسته که هوا در آن جريان ندارد، انجام شود. اگر گياه را در خاک کاشته ايد خاک بايد در فاصله دو آبياري مرطوب بماند. معمولا آب شور و آبي که کلسيم و منيزيم اضافي دارد، ممکن است در روند رشد اين گياه اختلالاتي به وجود بياورد. اين اختلالات به صورت بروز رنگ هاي زرد يا قهوه اي در لبه برگ ها نمايان مي شوند.

کود: تنها زماني به اين گياه کود بدهيد که برگ هاي گياه شروع به زرد شدن کرده باشد زيرا کودهاي ترکيبي حاوي مقدار زيادي نمک و فسفر هستند که مي توانند منجر به سوختن برگ ها شود.

بنابراين بهتر است از کودهاي ارگانيک يا کود مخصوص اين گياه (bamboo food) استفاده کنيد، به بياني ديگر مضرات کود دادن زياد بيشتر از کود ندادن است. چنانچه ساقه گياه بيش از حد به زردي گراييد نشان آن است که به گياه بيش از اندازه کود داده شده است. در اين صورت فورا آب آن را عوض کنيد و تا يک ماه به آن غذا ندهيد.

خاک: اگر مي خواهيد گياه را در خاک بکاريد، خاک مناسب بايد به نسبت مساوي از خاک برگ مرغوب يا پيت موس، خاک باغچه، دانه هاي ريز ليکا يا پرليت و مقداري پودر قارچ کش ترکيب شده باشد تا زهکشي به خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه کاشته شده در درون خاک نيازي به کود ندارد به شرط آنکه خاک ترکيبات مناسب و مواد مغذي کافي داشته باشد.

روش تکثير: براي تکثير اين گياه از روش قلمه زني ساقه اي استفاده کنيد. به اين صورت که از زير بند گياه (برآمدگي روي ساقه) با وسيله اي تيز يک قلمه را به اندازه دلخواه (که حداقل سه بند يا گره روي قلمه باشد) ببريد. محل بريدگي را در ساقه اصلي با گرد زغال يا خاکستر سيگار بپوشانيد تا شيره گياه نتواند از آن خارج شود. بهترين فصل براي تکثير اين گياه بهار يا تابستان و دماي مناسب حدود 20 درجه سانتيگراد است. چنانچه نکات فوق رعايت شوند قلمه هاي اين گياه در آب، درون دانه هاي ليکا و آب ريشه دار مي شوند، ولي ريشه دار شدن قلمه در درون دانه هاي ليکا و آب مطمئن تر است.

طريقه حلقوي کردن ساقه گياه:

اين گياه را به چند طريق مي توان به صورت حلقوي درآورد. در اينجا به بيان يک روش آن مي پردازيم. قالبي ساخته شده از پلاستيک روشن ناوداني شکل را که حالت فنري و ارتجاعي دارد و به شکل تقريبيS که نور به خوبي از آن عبور مي کند، به تنه گياه مادر، که قطور است، مي بنديد و سپس پاجوشي را که از کنار مادر روييده و بلند شده و هنوز جوان است و ساقه آن نرم است را از اين قالب پلاستيکي عبور دهيد و پس از گذشت مدتي پاجوش جوان درون قالب، ضمن رشد، فرم گرفته و حلقوي شکل مي شود. پس از اطمينان از فرم گرفتن و عادت نمودن شاخه جوان به اين فرم در قالب، آن را از پايه ببريد. لازم به يادآوري است که قالب مزبور حالت فنري داشته و مي توان حلقه ايجاد شده در گياه را جمع تر يا بازتر فرم داد.

شما هم مي توانيد قسمت بالايي ساقه بامبو را اگر خيلي بلند شده (بيشتر از 8 تا 10 بند) به طريقي که در تصوير نشان داده شده است و برايتان توضيح مي دهيم به شکلي تازه حالت دهيد و به صورت زيگزاگ و اصطلاحا (7 و 8) با بست هايي پلاستيکي که شبيه کمربند کوچکي بوده و عملکرد آن نيز عين کمربند بوده و باز و بسته مي گردد و براي به هم بستن سيم هاي برق به کار مي رود و به نام بست هاي کمربندي، عرضه مي شود خريداري کنيد. مواظب باشيد با آزمايش سعي کنيد حدود توانايي خم شدن ساقه را در دستان خود درک و لمس کنيد تا هنگام بستن کمربند، فشار زيادي به ساقه وارد نکنيد که موجب شکستن آن شود. مقدار فشار وارده به ساقه جهت خم کردن بايستي در طول چند هفته يکبار با کشيدن يک بند از کمربند به جلو و با دقت کامل به منظور جلوگيري از شکستن ساقه و فرم دادن به آن انجام پذيرد. بديهي است پس از گذشت يکسال چنانچه ساقه فرم دلخواه شما را به خود گرفته باشد مي توانيد نسبت به باز کردن بست ها اقدام کنيد.


نظرات شما

admin-magz

شيوا نوري

با سلام
من حدود دو ماه پيش سه عدد بامبو خريدم و در آب قرار دادم و گلدان شيشه اي را در جايي گذاشتم که نور مستقيم به آن نتايد. از دو هفته پيش دوتا از بامبوها ريشه دادند و خوب رشد مي کنند ولي يکي از آنها نه تنها ريشه نداده، بلکه همه برگ هايش زرد شده وساقه از قسمت پيچ زرد و لهيده شده. من چه کار بايد بکنم؟ آيا بامبو از بين رفته و يا هنوز زنده است و ميتواند رشد کند. ممنون از راهنماييتون.

۳۰/۰۳/۱۳۹۳

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرمان های جنگی ترامپ علیه کرونا

یمنی ها از دیشب خواب را بر محمد بن سلمان حرام کردند

2 میلیون کرونایی در آمریکا!

مرگ 756 ایتالیایی مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته

730 افسر پلیس کرونایی در نیویورک!

قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

مبتلایان به کرونا در سرزمین‌های اشغالی از مرز 4000 نفر گذشت

درخواست مبارز فلسطینی برای بهبود وضعیت اسرا

مبتلایان به کرونا در ایتالیا به 100 هزار نفر نزدیک شد

داعش مدعی اعدام دو فرمانده نیروهای کُرد سوریه شد

خبر وحشتناک از آمریکا درباره تلفات احتمالی از ویروس کرونا

آنتونی استوکس بالاخره با لباس پرسپولیس دیده شد! +عکس

ساخت مصالح ساختمانی به کمک موجودات زنده

شاعرانه/ مثل هوا کنار توام

لزوم برخورد قانونی با هرگونه قصور در فرار زندانیان سقز

شناسایی لیدرهای ناآرامی در زندان همدان

توضیح بانک مرکزی درباره آزادسازی پول‌های ایران

احتمال ابتلای دو میلیون نفر به کرونا در آمریکا

«کرونا» مسکو را هم قرنطینه کرد

مرگبارترین سلاح‌های بیولوژیک تاریخ

عضو شورای روابط خارجی آمریکا: بحرین مستعمره عربستان است

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

ستاره پرسپولیس به این دلیل نمی‌تواند به تیم دیگری برود

خلیل‌زاده از هیات مدیره استقلال استعفا کرد/ موسوی هم دعوت به همکاری را نپذیرفت

صوت/ تقویمی را که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، چه کسی ساخته است؟

بخشی از کتاب/ آدم انتقادپذیری هستی؟

خواسته رئیسی از وزیر کشور و صدا و سیما

دلنوشته دختر سردار برای حضرت پدر!

چامسکی خواستار پایان دادن به تحریم علیه ایران شد

«ولایتی» از کرونا بهبود یافت

ارسال هفتمین محموله کمک‌های چین به تهران

ادعای المیادین از پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد

ابتلای 730 افسر پلیس نیویورک به کرونا

پیشتازی 9 درصدی بایدن در برابر ترامپ در یک نظرسنجی

فرمان های نظامی ترامپ برای رویارویی با کرونا

جنگ تمام‌عیار به پشتوانه پول‌های نامرئی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

رسمی/ مدیرعامل جدید استقلال معرفی شد

5 حقیقت شگفت‌انگیز درباره گرانش زمین!

صوت/ داستان الیور توئیست- قسمت دوم

توییت انتقادی فعال اصولگرا از صداوسیما

اقدام فوق‌العاده ارتش

وعده یک تازه نماینده به مردم

تمدید 3 ماهه ویزا و پروانه اقامت اتباع خارجی

نامه جامعه پزشکی ایران خطاب به سازمان ملل

حال «ولایتی» خوب شد

تصویر کمتر دیده شده از مجروحیت‌های سردار قاآنی

دستاورد کرونا برای روحانی

آغاز فعالیت‌های کرونایی عارف