ایران پرسمان

آخرين مطالب

اظهارات متفاوت هاشمی‌طبا درباره مذاکره سياسي

اظهارات متفاوت هاشمی‌طبا درباره مذاکره
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - نامه نیوز / هاشمی طبا گفت: هیچ فرقی ندارد که چه کسی مذاکره می‌کند. اصولگرا‌ها فعلا از شرط و شروط حرف می‌زنند، اما متوجه نیستند که مذاکره یعنی چه. مذاکره یک بده بستان است.
 اگرچه برخی از فعالان سیاسی به خصوص در جبهه اصولگرایی از ماه‌ها قبل بر این گزاره تاکید داشتند که نتیجه انتخابات در ایالات متحده آمریکا هیچ تاثیری در فضای سیاسی و انتخابات ایران ندارد، شاهدیم که پیروزی بایدن و روی کار آمدن دموکرات‌ها چطور در حال و هوای سیاست ورزی در ایران اثرگذاشته است. این طور که به نظر می‌رسد این بار هم «مذاکره» البته در چارچوب و برای احیای برجام به محور اصلی و یا حداقل یکی از محور‌های اصلی در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل خواهد شد.
وجه تمایز این نقش محوری با آنچه در انتخابات‌های 96 و 92 دیدیم، اما آن است که قرار نیست دوقطبی سازش و مقاومت تشکیل شود و این بار رقابت بر سر این است که کدام جریان مذاکره کننده بهتری است. شاهد این مدعا اظهارات برخی اصولگرایان در روز‌های اخیر است. مثلا سخنان حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موئتلفه که پیش از همه به اهمیت ویژگی‌های مذاکره کننده اشاره کرد. مثال دیگر نیز حرف‌های دیروز مجتبی ذوالنوری نماینده نزدیک به پایداری است که قسم حضرت عباس می‌خورد کسی مخالف رفع تحریم نیست. بیان سخنانی از این دست در روز‌های گذشته کم نبوده و حاکی از آن است جریان اصولگرا نیز در شرایط کنونی اصل مذاکره برجامی و اهمیت احیای این توافق بین المللی را منکر نیست.
حال باید منتظر ماند و دید که کدام یک از دو جریان می‌توانند مردم را متقاعد کنند که مذاکره کننده بهتری هستند. رقابت در این خصوص قطعا دیدنی و جالب است، زیرا اصولگرایان با اشاره به سرنوشت برجام بعد از روی کار آمدن ترامپ، جریان رقیب را ناکام در این عرصه و وضعیت کنونی را ناشی از بی‌تدبیری آنان در امر مذاکره می‌دانند. جریان اصلاح‌طلب نیز با اشاره به پیش‌شرط‌های اصولگرایان و البته پیش‌شرط‌های طرف آمریکایی معتقد هستند که اصولگرایان حتی اگر از مذاکره دم بزنند هم در عمل گامی برنخواهند داشت.
این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و فعالان سیاسی نظر دیگری دارند. مثلا سید مصطفی هاشمی طبا فعال سیاسی اصلاح‌طلب بر این باور است که هیچ کدام از دو جریان در این زمینه موفق نخواهند بود.
وی در گفت‌وگویی با «نامه نیوز» گفت: «فکر نمی‌کنم هیچ جریانی به صورت صریح مذاکره مستقیم با امریکا را مطرح کند، چون هر دو در قالب برجام بحث می‌کنند. درباره انجام مذاکرات برجامی، اما هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا مدعی هستند. دیدیم که آقای ترقی گفت آن‌ها بد مذاکره می‌کنند، اما ما خوب مذاکره می‌کنیم».
هاشمی‌طبا درباره اثرگذاری سخنان مبتنی بر مذاکره هر کدام از جریان‌ها در دیدگاه افکار عمومی نیز گفت: «به نظر من هیچ‌کدام موفق نخواهند بود و مردم متقاعد نمی‌شوند. گوش مردم به این حرف‌ها بدهکار نیست. این‌ها حرف‌های خودشان را می‌زنند و می‌روند. تکلیف انتخابات نیز روشن است، اگر همه شرکت کنند کاندیدای اصلاح‌طلبان پیروز می‌شود، اما اگر مثل انتخابات مجلسی یازدهم مشارکت کم باشد، اصولگر‌ها پیروز می‌شوند.»
هاشمی‌طبا درباره اینکه به عهده گرفتن مذاکرات برجامی احتمالی توسط اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان چه تاثیری در سرنوشت مذاکره دارد، نیز گفت: «هیچ تاثیری ندارد که چه کسی مذاکره می‌کند. اصولگرا‌ها فعلا از شرط و شروط حرف می‌زنند، اما کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند متوجه نیستند که مذاکره یعنی چه. مذاکره یک بده بستان است. یعنی همین که وارد شده باید آمادگی بده بستان داشته باشی».
وی با اشاره به اینکه «هر تیم مذاکره کننده‌ای که وارد مذاکرات برجامی شود می‌خواهد که غائله را به نحوی ختم به خیر کند و به توافق برسد» گفت: «بنابراین الان می‌گویند که این شرط را داریم و چنان می‌کنیم و ...، اما وقتی وارد فضای مذاکره شوند، وضعیت فرق می‌کند و هر کسی که مسئول مذاکره باشد دنبال آن است به نتیجه برسد. الان همه به آمریکایی‌ها فحش می‌دهند، اما وقتی رو‌به‌روی چهارتا نماینده آمریکا بنشینند حرف‌های دیگری می‌زنند، چون می‌دانند که حرف‌های فعلی خریدار ندارد و آنان را به نتیجه نمی‌رساند».
این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه «خیلی از حرف‌های فعلی در صورتی که سیاست‌های کلی کشور مبتنی بر مذاکره برجامی باشد، کنار خواهد رفت» گفت: «این طور نیست که طرف مقابل چوب خشک باشد و هرچه ما گفتیم عمل کنند. مذاکره یک بده بستان است و باید به تفاهم رسید».
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «اگر مذاکره هم نمی‌تواند موجب افزایش مشارکت شده به انتخابات پیش رو شور بدهد، چه چیزی می‌تواند؟» گفت: «به نظر من هیچی. اصولگرا‌ها یک سری حرف‌ها می‌زنند و یک سری طرفدار هم دارند. الان هم، چون مشکلاتی وجود دارد و آن‌ها از موضع انتقاد وارد می‌شوند، دست بالا را دارند و گروه طرفداران آنان به هرحال در انتخابات مشارکت می‌کنند. یعنی اگر هیچ حرفی هم نزنند و برنامه‌ای هم نداشته باشند با همین انتقادات از وضع موجود طرفداران خود را پای صندوق خواهند آورد. اصلاح‌طلبان، اما هیچ جوری نمی‌تواند نظر مردم را جلب کنند. مگر آنکه یک برنامه درست حسابی تهیه کرده و صادقانه با مردم در میان بگذارند و تبعات آن را هم بگویند».
هاشمی طبا تاکید کرد: «معرفی یک کاندیدای خاص و راهکار‌هایی مثل مانور دادن بر مذاکره و معرفی چهره‌هایی مثل ظریف هم کاربرد ندارد».

لینک کوتاه:
http://www.porsemannews.ir/Fa/News/221750/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفال/ جان بی جمال جانان میل جهان ندارد

تقویم تاریخ/ بستن فرودگاه مهرآباد به دستور بختیار

حکمت/ حال دشمنان و مسخرکنندگان مؤمنان در روز قیامت

در محضر بزرگان/ ماجرای تذکر جالب عالمی به فرزندش برای نماز

نکات جالب درباره ارتباط فصل مورد علاقه و شخصیت شما

4گوشه دنیا/ پدر مهربانی که برای نجات کودک خود شیر گیاهی تولید کرد!

قوی ترین خبرگزاری در سطح کشور

پوست انداختن یک مار

کنده شدن نمای خارجی یک ساختمان و سقوط آن روی خودرو

طنز/ بستن حساب ترامپ اند آزادی بیان بود!

دوچرخه سواری هیجان انگیز همراه با آدرنالین

مرگ یک شتر در مسابقه در چند متری خط پایان

50 بار شنا در کف خیابان برای نزدن ماسک!

گردباد دریایی وحشتناک در اندونزی

سوزاندن چربی شکم با استفاده آتش

تردد یک زن مسن در خیابان با ماشین اسباب بازی

انجماد سریع آب در هوای منفی 36 درجه کانادا

رکورد شکنی با حضور 72 ساعته در قفس مار‌های سمی!

سرقت از خودرو با خونسردی کامل و غفلت راننده!

ذوق جالب خانواده از دیدن اولین قدم های کودکشان

غروب زیبا در دریاچه یخ زده کشمیر

سنگ تراشی حرفه‌ای

شیوه جالب کار کردن همراه با چای خوردن!

نظام متمرکز تامین اجتماعی رهیافتی به قرن جدید / علی حیدری - عضو و نائب رئیس هیات مدیره

حضور گزینه یحیی در پرسپولیس منتفی شد

فاصله « خط فقر » کارگر تا « خط رفاه » مدیر چقدر است ؟

بیت کوین به شدت سقوط کرد

بیشترین کمبود روغن مربوط به کدام نوع و در کدام استان است ؟

پیش ‌بینی بورس تا تیر 1400

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

آیا قیمت خودرو از این پایین تر هم می آید ؟

شاخص بورس ارتفاع 1.2 میلیون واحد را پس گرفت

اولین سیگنال کابینه بایدن به بازارهای ایران

1.8 میلیون متقاضی مسکن ملی خط خوردند / علت : عدم احراز شرایط

ممنوعیت واردات لوازم آرایش برداشته شد !

قیمت طلا ، قیمت سکه ، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/11/04

دومینوی اقتصاد ایران با اروپا و آمریکا

قیمت شکر افزایش خواهد یافت

تغییرات ثبت شده در قیمت جهانی طلا

کرونای انگلیسی «کشنده‌تر» از سایر گونه‌های ویروس کروناست!

تست کرونای هزاران اسرائیلی پس از دریافت واکسن فایزر مثبت اعلام شد!

ظریف خطاب به بایدن: بدون هیچ پیش شرطی به برجام برگردید

پیام فرمانده ناجا به فرمانده کل ارتش

جنگ را به زمین حامیان داعش می‌کشانیم/ برنامه‌ریزی تروریست‌ها برای حمله به نجف و کربلا

بایدن: شمار قربانیان کرونا در آمریکا به 600 هزار نفر می‌رسد!

محدود کردن مصرف آمینواسیدها طول عمر را افزایش می‌دهد

روش جدیدی برای تصفیه آب با کمک ورقه‌های گرافین

نمونه مصنوعی مغز زنبور ساخته شد

ایستگاه فضایی بین المللی ترک برداشت!

شکل‌گیری ستاره‌ها در کهکشان‌های مجاور چگونه است؟