ایران پرسمان

آخرين مطالب

ترامپ و بدنامی در تاریخ سیاسی آمریکا تحلیل روز

ترامپ و بدنامی در تاریخ سیاسی آمریکا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
"اسکات مک کانل*" سردبیر نشریه "آمریکن کانسرویتیو" در مقاله‌ای برای "اندیشکده نشنال اینترست"، استدلال کرده که اقدامات مخرب ترامپ پس از شکستش در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، در صورتِ ادامه یافتن، میراث سیاسی وی را تا حد زیادی بر باد خواهد داد.
«حتی تا همین چند روز قبل، دوستان ترامپ به نحو صادقانه‌ای به وی می‌گفتند که وی انتخابات خوبی را پشت سر گذاشته است. وی نسبت به چهار سال قبل، عملکرد به مراتب بهتری را از خود نشان داد و بر خلاف اکثر نظرسنجی ها، آرا بیشتری را به خود جلب کرد. وی حتی در مقایسه با پیروزی خود در چهار سال گذشته هم، آرا بیشتری را در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا کسب کرد. ترامپ توانست حمایت‌های گسترده‌ای را از سوی گروه‌های اقلیت آمریکایی به نفع جمهوریخواهان جلب کند. به عنوان مثال، وی توانست اسپانیایی تبار‌ها را تا حد زیادی به سمت جمهوریخواهان متمایل کند و از جهت گیری سیاسی آن‌ها (همچون سیاه پوستان) به نفع دموکرات‌ها جلوگیری کند. ترامپ این دستاورد را بدون اینکه امتیازی به اسپانیایی تبار‌ها بدهد و یا شرایط مهاجرتی خاصی را برای آن‌ها در نظر بگیرد، کسب کرد. این مساله، موضوعی شایان توجه و خاص در تاریخ سیاسی آمریکا است».
از سویی، ترامپ یک دستاورد مهم دیگر هم داشته که شاید جامعه آمریکا و نخبگان این کشور هنوز به طور کامل آن را مورد شناسایی و تصدیق قرار نداده اند: ترامپ منابع مالی گسترده‌ای را برای دانشمندان و زیرساخت‌های علمی آمریکا از مدت‌ها قبل فراهم کرد و اکنون نتیجه آن این شده است که دست کم دو واکسن موثر جهت مقابله با ویروس کرونا، در مراحل پایانی خود قرار دارند. ترامپ در رفع موانع جهت دستیابی به واکسن ویروس کرونا، حقیقتا نقش قابل توجهی را بازی کرده است. شاید رویکرد ترامپ در این زمینه، تا حد زیادی به تجربه و روحیه وی به عنوان یک تاجر و فعال اقتصادی ارتباط داشته باشد. فردی که تمامی موانع را با کمترین زمان، از میان بر می‌دارد. ترامپ در انجام این کار موفق بوده و باید این را تا حدی به عملکرد مثبت وی ارتباط داد.
دستاورد‌های ترامپ در حوزه سیاست خارجی تا حدی پیچیده هستند. وی جنگ‌های جدیدی را برای آمریکا ایجاد نکرد با این حال، در شیوه نگرش آمریکا و همچنین جمهوریخواهان در مورد جنگ و صلح، تغییرات جدی ایجاد کرد. این مساله تا حد زیادی می‌تواند یک موفقیت برای ترامپ و تیم وی باشد. آن‌ها گفتمان غالب در چهارچوب نومحافظه کاری در مورد جنگ و صلح را تغییر دادند و در نوع خود، دوره جدیدی را از لحاظ فکری و سیاسی در تاریخ جمهوریخواهان ایجاد کردند.
شاید مناظرات و بحث‌های گسترده‌ای در مورد نقش ترامپ در رونق اقتصادی آمریکا در دوره قبل از شیوع ویروس کرونا وجود داشته باشد، با این حال، اغلب در مورد این مساله اجماع نظر دارند که ترامپ آسیبی را به اقتصاد آمریکا وارد نکرد و تا جای ممکن آن را تقویت کرد. در مورد شیوع ویروس کرونا هم، آمریکا به اندازه دیگر دموکراسی‌های سرشناس غربی، عملکرد نه چندان مناسبی را از خود به نمایش گذاشته است (این مساله صرفا محدود به آمریکا نبوده است). به طور مثال، رهبرانی نظیر "امانوئل مکرون" رئیس جمهور فرانسه و "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا، عملکرد چندان مناسبی را در قیاس با ترامپ از خود نشان ندادند. ترامپ در مواجهه با کرونا، فدرالیسم را در پیش گرفت و از همان ابتدا، تصمیمات اساسی را به مقام‌های ایالتی آمریکا (در هر ایالت) واگذار کرد. امری که نتیجه چندان رضایت بخشی را به دنبال نداشت.
با توجه به دلایل ذکر شده و همچنین دیگر دلایل، ترامپ می‌توانست در دوره پس از ریاست جمهوری خود، اوضاع بسیار خوب و مناسبی را تجربه کند و به یکی از سیاستمداران برجسته حزب جمهوریخواه آمریکا تبدیل شود. وی حتی می‌توانست خود را به یک برند و نام برتر در تاریخ سیاسی جمهوریخواهان تبدیل کند. با این حال، اقدامات و رویه‌های ترامپ مخصوصا پس از شکستش در انتخابات 2020 آمریکا، شرایط را تا حدی تغییر داده اند.
من فکر می‌کنم اگر ترامپ دست از به چالش کشیدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا برندارد و هر چه سریع‌تر به راهِ قانون بازنگردد، احتمال اینکه کل میراث سیاسی اش را بر باد دهد، وجود دارد. بدون تردید اگر رسانه‌ها و طبقه سیاسی حاکم در آمریکا، چهار سال پیش ادعا‌های مختلف در مورد نقش روسیه در برگزیده شدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا را رد نکرده بودند، وی کار سختی را در دوره ریاست جمهوری خود پیش رو داشت و از مشروعیت کافی جهت پیشبرد دستورکارش برخوردار نبود. اکنون خودِ ترامپ نباید یکچنین دستورکار مخربی را در پیش گیرد.
اینکه ترامپ با نتیجه انتخابتات 2020 آمریکا شبیه ورشکسته‌ها برخورد کند، کل میراث سیاسی وی را خراب خواهد کرد. تاکنون هیچ دلیل محکمه پسند و قابل توجهی در مورد وقوع تقلب در انتخابات 2020 آمریکا، ارائه نشده است. بسیاری از دعاوی افراد نزدیک به ترامپ در این زمینه نیز قویا از سوی افکار عمومی و نخبگان، رد شده اند. ترامپ با اقدامات خود در زمینه زیر سوال بردن نتیجه انتخابات 2020 آمریکا، عملا حمایت طیف قابل توجهی از سیاستمداران آمریکایی را از دست می‌دهد. رویکرد‌های ترامپ در یک چشم انداز کلی موجب شده اند که شمار مخالفان وی، لحظه به لحظه افزایش یابند.
ترامپ به واسطه انجام اقدامات حقوقی و سیاسی، قادر نخواهد بود که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا را به نفع خود تغییر دهد. ادامه این روند، خسارت‌های زیادی را برای او، میراث سیاسی اش و همچنین جمهوریخواهان، به دنبال خواهد داشت. اگر وی تلاش‌های غیرسازنده خود را همچنان ادامه دهد، وی شانسِ اینکه دوره مناسب و سازنده‌ای را در عصر پساریاست جمهوری اش داشته باشد، از دست می‌دهد. ترامپ نباید خود را به یک بازنده مطلق تبدیل کند. اگر ترامپ همچنان به تلاش‌های خود جهت انکار پیروزی ترامپ در انتخابات 2020 آمریکا ادامه دهد، مقاومت‌هایی که در مورد پیگرد قانونی او در دوره پساریاست جمهوری اش وجود دارند نیز از بین خواهند رفت و وی عملا با چالش‌ها و مشکلات فراوانی در ادامه راه مواجه خواهد شد. به طور کلی، ترامپ باید از خراب کردن میراث سیاسی اش خودداری کند و خود را به چهره‌ای بدنام و ناکام در تاریخ سیاسی آمریکا تبدیل نکند.
*اسکات مک کانل، وی سردبیر نشریه آمریکن کانسرویتیو است.

لینک کوتاه:
http://www.porsemannews.ir/Fa/News/222110/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفال/ واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند

حکمت/ یقین الهی؛ بالاترین درجه برای انسان

تست روانشناسی که شما را از احساسات فعلی خود باخبر می‌کند

چهره عجیب موش رو به انقراض، محققان را شگفت زده کرد!

تایم لپس دیدینی از مرتفع ترین آسمان خراش جهان

برندهای مشهوری که نامشان را اشتباه تلفظ کرده ایم

وقتی مرغ یک مار شکار می‌کند!

حقایقی که درک تان از زمان را تغییر می دهند

حمله مرگبار سگ های ولگرد به پسر نوجوان

تنها موجودی که قلبش تو سرشه!

دیدنی های سیرجان؛‌ از بادگیر چپقی تا مسجد عضدی

صوت/ با صبر خودتان را پرورش دهید

وضعیت عجیب و غریب و حمل و نقل در بنگلادش

با ماشین رفتن رو دریاچه یخ زده که ماهی بگیرن، اینم وضعیتشونه!

آتش گرفتن خودرو در پمپ بنزین

هفت فراز کلیدی دعای عهد

دردسر های رانندگی در جاده برفی

کشف روستای سنگی پس از طوفان ماسه‌ای در عمان

نجات معجزه آسای موتورسوار بعد از رد شدن کامیون از روی او

چطوری این کار رو کرد!

تفاوت چهارراه ها در هند و روسیه

دستشون درد نکنه واقعا زحمت میکشن!

تصادف سه چرخه و خودرو در چهارراه

بدشانسی مسافران قطار!

ریختن آهن مذاب در آکواریوم آب

داستانک/ ﻧﯿﻤﯽ ﺍﺷﺮﺍﻓﯽ ﻧﯿﻤﯽ ﮔﺪﺍﯾﯽ

انتظار کشیدن روباه برای گرفتن سهمیه تخم مرغ!

مهارت زندگی/ یکی از چندین فایده تاهل سالمندان

راه حلی جالب برای در آوردن انگشتر تنگ از دست

باغبان باشی/ 10 گیاه سمی آپارتمانی بسیار خطرناک را بشناسید!

خطای دید جالب

اقدام غیربهداشتی زن چینی در آسانسور!

این زندان‌ها از هتل‌های 5 ستاره هم مجهز‌تر هستند

با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ کلنگ ساخت 240 واحد مسکونی تعاونی کارکنان زیرمجموعه در قم به زمین زده شد

معاون توسعه مدیریت و منابع در قم : باید با همفکری و تصمیم گیری های به موقع، مشکلات مردم را حل کنیم

آخرین وضعیت درمانی علی انصاریان و مهرداد میناوند

مهاجم سرخ‌ها از نوجوانی پرسپولیسی بود!+ سند

هاشمی‌نسب باید حرمت نگه دارد/ پرسپولیسی‌ها در زمین پاسخ می‌دهند!/ این تیم شانس اول قهرمانی است

تیم ایتالیایی به دنبال ستاره محبوب استقلال

3 بازیکن مصدوم استقلال به سایپا می‌رسند

فکری: سایپا را نباید دستکم بگیریم/ یکسری بازیکن نیم فصل از ما جدا می‌شوند/ حسرت 22 ساله‌ای از آسیا در دلم مانده است

واکنش هافبک گل گهر به پیشنهاد استقلال+عکس

ماجرای جلوگیری از برگزاری دیدار آلومینیوم و پرسپولیس چیست؟

پرسپولیس در سید یک لیگ قهرمانان آسیا 2021

داور جنجالی لیگ خداحافظی کرد+عکس

استقلال در سید 3 لیگ قهرمانان آسیا؛ تراکتور در سید 2

تمرین سه مصدوم پرسپولیس با کادرپزشکی+عکس

آخرین تمرین استقلال قبل از دیدار با سایپا+عکس

فرشاد پیوس: مهدی عبدی می‌تواند آقای گل شود/ گفته بودم با زدن اولین گل مهاجم پرسپولیس راه می‌افتد

ایران میزبان پلی آف فولاد و العین در لیگ قهرمانان آسیا