ایران پرسمان

آخرين مطالب

اشتباهِ بایدن در مورد ترامپ تحلیل روز

اشتباهِ بایدن در مورد ترامپ
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
فریدا گیتس*"، نویسنده و تحلیلگر ارشد "خبرگزاری سی ان ان" در گزارشی، به "جو بایدن" توصیه کرده تا به طور مشخص و هدفمند، با رویکرد‌های مخرب و منفی دونالد ترامپ مقابله کند و موانعی که وی (ترامپ)، بر سر راه دولت او ایجاد خواهد کرد را نابود سازد.
«جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا، کاملا در مورد اینکه تلاش‌های دونالد ترامپ جهت تضعیف و از بین بردن خواست و اراده مردم این کشور (که نتیجه آن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 نمود پیدا کرد) شکست خواهند خورد، درست فکر می‌کند. بدون تردید، در پایانِ جنجال افکنی‌های ترامپ، دستگاه قضایی آمریکا، پرونده‌های حقوقی را که ترامپ و وکلای وی جهت مشروعیت زدایی از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا گشوده اند، رد خواهد کرد و بایدن، قطعا رئیس جمهور آمریکا خواهد شد».
با این حال، اگر بایدن فکر می‌کند که اقدامات حقوقی ترامپ علیه انتخابات و روند دموکراسی آمریکایی، اصلی‌ترین مشکل و تهدیدی است که رئیس جمهور کنونی آمریکا (ترامپ) حامل آن است، بسیار در اشتباه است.
دونالد ترامپ در شرایط کنونی، به شدت در حال بحرانی کردنِ شرایط برای بایدن و آینده یِ آمریکا است. بدون تردید، افترا‌ها و تهمت‌ها و اقدامات ترامپ که موجب مشروعیت زدایی از دموکراسی آمریکایی شده و می‌شوند، همچنان پابرجا خواهند ماند. این مساله چالشی جدی برای بایدن است و اگر وی وی راهبرد مشخصی را جهت برخورد با آن درنظر نگیرد و عملیاتی نکند، با چالش‌هایی جدی مواجه خواهد شد. اقداماتِ کنونی ترامپ می‌توانند تا حد زیادی دولت آتی آمریکا را با بحران مواجه کرده و حتی آن را فلج کنند.
در 20 ژانویه سال آتی میلادی، مراسم تحلیف بایدن برگزار می‌شود و وی ادای سوگند خواهد کرد. چه ترامپ بخواهد یا نه، وی (بایدن) رئیس جمهور قانونی ایالات متحده آمریکا خواهد شد. اگرچه دعاوی ترامپ در دادگاه‌های آمریکا، مایه خنده و مضحکه هستند. با این حال، ترامپِ پوپولیست و دستگاه تبلیغاتی وابسته به وی، هنوز از قدرت قابل توجهی در جامعه آمریکا برخوردار هستند (مخصوصا اگر رای بیش از 73 میلیون نفری ترامپ را در نظر بگیریم). این مساله در نوع خود می‌تواند چالش‌های جدی را برای دولت جو بایدن به دنبال آورد. وکلای ترامپ نظیر رودی جولیانی و سیدنی پاول، به وضوح می‌گویند که بایدن میلیون‌ها رای ترامپ را به سرقت برده و انتخابات آمریکا از مشورعیت برخوردار نیست. اتهامات و تئوری‌های توطئه‌ای که آن‌ها مطرح می‌سازند، هم سرگرم کننده و هم توهین آمیز هستند. این دقیقا همان نوع رفتاری است که در طول سال‌های اخیر، به کرات از ترامپ و تیم وی دیده ایم و چندان شگفت آور نیست.
اکثر آمریکا‌یی‌ها می‌دانند که بایدن انتخابات 2020 آمریکا را بُرد. اکثر آن‌ها می‌دانند که انتخابات به طور سالم برگزار شده کما اینکه نهاد‌های نظارتی خودِ دولت ترامپ نیز این مساله را دقیقا مورد تایید قرار داده اند. حتی ترامپ به دلیل اقدام کریس کرِبز رئیس سازمان امنیت سایبری و زیرساخت‌های آمریکا در ایراد موضع گیری مبنی بر اینکه انتخابات اخیر آمریکا یکی از امن‌ترین و سالم‌ترین انتخابات‌ها در کل تاریخ این کشور بوده، وی را اخراج کرد. ترامپ به این دلیل دست به اخراج او زد، زیرا وی دقیقا در نقطه مقابل ترامپ در زمینه اتهام زنی به انتخابات 2020 آمریکا و طرح اتهام وقوع تقلب گسترده در این انتخابات، موضع گیری کرده بود. اکثر آمریکایی‌ها این حقیقت را می‌دانند با این حال، به نظر می‌رسد که بیش از نیمی از آمریکایی‌ها از این مساله اطلاعی ندارند.
در شرایطی که چالش‌های حقوقی ترامپ به بن بست می‌خورند، ترامپ به حرکت خود در دو مسیر موازی ادامه می‌دهد. در یک مسیر، او و متحدانش، مقام‌های محلی آمریکا را تحت فشار قرار می‌دهند تا نسبت به آرا رای دهندگان آمریکایی بی اعتنایی کنند و از تایید اعتبار آن‌ها و همچنین انتخابات 2020 آمریکا خودداری ورزند. امری که در چهارچوب تضعیف دموکراسی آمریکایی قرار دارد و به احتمال زیاد، با شکستی فاحش رو به رو خواهد شد.
در دومین مسیر، کارزار ترامپ مبنی بر ترویج اطلاعات غلط و نادرست، به احتمال زیاد با موفقیت وی همراه خواهد شد. امری که این مساله را به امری به مراتب مهم‌تر از اقدامات جنجالی وی در زیر سوال بردن نتیجه انتخابات 2020 آمریکا، تبدیل کرده است. این دقیقا همان نقطه‌ای است که ترامپ از طریق آن سعی دارد خود را در قدرت نگه دارد و دولت بایدن را تضعیف کند.
نباید فراموش کرد که دونالد ترامپ بیش از 70 میلیون رای کسب کرده است. نظرسنجی‌ها حاکی از این هستند که اکثریت منتقدان ترامپ بر این باورند که دعاوی گسترده در مورد وقوع تقلب در انتخابات آمریکا، در مخیله ترامپ و تیم انتخاباتی وی ساخته شده اند. این مساله به طور خاص به حامیان وی نیز تسری پیدا کرده است.
بر اساس یک نظرسنجی که اخیرا توسط رویترز انجام شده، 52 درصد از جمهوریخواهان بر این باور بودند که ترامپ پیروز انتخابات 2020 آمریکا است. در مقابل، فقط 29 درصد بر این باور بودند که بایدن پیروز انتخابات شده است. از نظر کلی نیز، 73 درصد از کلیه کسانی که در نظرسنجی مذکور شرکت کرده بودند، موافقت داشتند که جو بایدن پیروز انتخابات 2020 آمریکا شده است. این رویکردِ منفی جمهوریخواهان، حکایت از خلائی جدی در دوره ریاست جمهوری جو بایدن است. اگر بایدن در این زمینه، اقدامات و سیاست‌های درستی را اتخاد نکند، این خلا روز به روز گسترده‌تر و عمیق‌تر خواهد شد.
اگر بایدن در برابر دروغ‌ها و اتهامات ترامپ و تیم وی سکوت کند و آن‌ها را به چالش نکشد، بدون تردید با چالش‌هایی جدی در مسیر ارائه عملکردی کارا و مناسب، مواجه خواهد شد و نمی‌تواند عملکرد داخلی و خارجی موثری را از خود نشان دهد.
من توصیه نمی‌کنم که رئیس جمهور منتخب آمریکا جو بایدن با ترامپ، دست به گریبان شده و بر دامنه تنش‌ها بیفزاید. کما اینکه خودِ بایدن نیز یکچنین رویکردی را در پیش گرفته است. با این حال، من بر این باورم که بایدن باید از موقعیت کنونی خود استفاده کرده و با پیام‌ها و فلسفه وجودیِ اقدامات و رفتار‌های مخرب ترامپ، برخورد کند. مردم آمریکا و حتی جهان، شدیدا گفته‌ها و اقدامات او (ایدن) را پیگیری می‌کنند. بایدن باید به ادعا‌های ترامپ تا حدی بپردازد و اساسا مشروعیت آن‌ها را زیر سوال ببرد. وی باید با عموم مردم آمریکا سخن بگوید و به طور غیرمستقیم، دوره حضور مخرب ترامپ در قدرت و رویه‌های ناسالم او را منقضی، و تاریخ مصرف گذشته جلوه دهد.
اشتباه خواهد بود اگر بایدن به ترامپ اجازه دهد که از ابزار تبلیغاتی و همچنین ترویج اطلاعات غلط و نادرست استفاده کند. ترامپ به آمریکا و دموکراسی در این کشور، شدیدا آسیب می‌زند و عمیقا ریاست جمهوری جو بایدن را نیز تضعیف می‌کند. هر چقدر ترامپ در پیگیری دستورکار تبلیغاتی و ایدئولوژیک خود آزاد‌تر گذاشته شود، بدون تردید، کار را برای جو بایدن و دولت آتی او سخت‌تر و سخت‌تر خواهد کرد و بایدن شانس تبدیل شدن به یک رئیس جمهور موفق را نیز از دست می‌دهد. بایدن باید آمریکا را از بحران‌های کنونی که در آن گرفتار است بیرون کشد و به شکاف‌ها و انشقاقات داخلی در این کشور نیز خاتمه دهد.
*فریدا گیتس، وی نویسنده و تحلیلگر خبرگزاری سی ان ان است.

لینک کوتاه:
http://www.porsemannews.ir/Fa/News/222111/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفال/ واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند

حکمت/ یقین الهی؛ بالاترین درجه برای انسان

تست روانشناسی که شما را از احساسات فعلی خود باخبر می‌کند

چهره عجیب موش رو به انقراض، محققان را شگفت زده کرد!

تایم لپس دیدینی از مرتفع ترین آسمان خراش جهان

برندهای مشهوری که نامشان را اشتباه تلفظ کرده ایم

وقتی مرغ یک مار شکار می‌کند!

حقایقی که درک تان از زمان را تغییر می دهند

حمله مرگبار سگ های ولگرد به پسر نوجوان

تنها موجودی که قلبش تو سرشه!

دیدنی های سیرجان؛‌ از بادگیر چپقی تا مسجد عضدی

صوت/ با صبر خودتان را پرورش دهید

وضعیت عجیب و غریب و حمل و نقل در بنگلادش

با ماشین رفتن رو دریاچه یخ زده که ماهی بگیرن، اینم وضعیتشونه!

آتش گرفتن خودرو در پمپ بنزین

هفت فراز کلیدی دعای عهد

دردسر های رانندگی در جاده برفی

کشف روستای سنگی پس از طوفان ماسه‌ای در عمان

نجات معجزه آسای موتورسوار بعد از رد شدن کامیون از روی او

چطوری این کار رو کرد!

تفاوت چهارراه ها در هند و روسیه

دستشون درد نکنه واقعا زحمت میکشن!

تصادف سه چرخه و خودرو در چهارراه

بدشانسی مسافران قطار!

ریختن آهن مذاب در آکواریوم آب

داستانک/ ﻧﯿﻤﯽ ﺍﺷﺮﺍﻓﯽ ﻧﯿﻤﯽ ﮔﺪﺍﯾﯽ

انتظار کشیدن روباه برای گرفتن سهمیه تخم مرغ!

مهارت زندگی/ یکی از چندین فایده تاهل سالمندان

راه حلی جالب برای در آوردن انگشتر تنگ از دست

باغبان باشی/ 10 گیاه سمی آپارتمانی بسیار خطرناک را بشناسید!

خطای دید جالب

اقدام غیربهداشتی زن چینی در آسانسور!

این زندان‌ها از هتل‌های 5 ستاره هم مجهز‌تر هستند

با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ کلنگ ساخت 240 واحد مسکونی تعاونی کارکنان زیرمجموعه در قم به زمین زده شد

معاون توسعه مدیریت و منابع در قم : باید با همفکری و تصمیم گیری های به موقع، مشکلات مردم را حل کنیم

آخرین وضعیت درمانی علی انصاریان و مهرداد میناوند

مهاجم سرخ‌ها از نوجوانی پرسپولیسی بود!+ سند

هاشمی‌نسب باید حرمت نگه دارد/ پرسپولیسی‌ها در زمین پاسخ می‌دهند!/ این تیم شانس اول قهرمانی است

تیم ایتالیایی به دنبال ستاره محبوب استقلال

3 بازیکن مصدوم استقلال به سایپا می‌رسند

فکری: سایپا را نباید دستکم بگیریم/ یکسری بازیکن نیم فصل از ما جدا می‌شوند/ حسرت 22 ساله‌ای از آسیا در دلم مانده است

واکنش هافبک گل گهر به پیشنهاد استقلال+عکس

ماجرای جلوگیری از برگزاری دیدار آلومینیوم و پرسپولیس چیست؟

پرسپولیس در سید یک لیگ قهرمانان آسیا 2021

داور جنجالی لیگ خداحافظی کرد+عکس

استقلال در سید 3 لیگ قهرمانان آسیا؛ تراکتور در سید 2

تمرین سه مصدوم پرسپولیس با کادرپزشکی+عکس

آخرین تمرین استقلال قبل از دیدار با سایپا+عکس

فرشاد پیوس: مهدی عبدی می‌تواند آقای گل شود/ گفته بودم با زدن اولین گل مهاجم پرسپولیس راه می‌افتد

ایران میزبان پلی آف فولاد و العین در لیگ قهرمانان آسیا