ایران پرسمان

آخرين مطالب

کمبودهایی که باعث استقبال از وحشت می‌شود انديشه

کمبودهایی که باعث استقبال از وحشت می‌شود
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / مجید عمیق با بیان کمبودهایی که باعث می‌شود ژانر وحشت در ادبیات مورد اقبال بچه‌ها واقع شود می‌گوید: بچه‌ها باید گاهی برای تغییر ذائقه سراغ ژانر وحشت بروند نه این‌که ژانر وحشت بر کتاب خوب غلبه کند.
این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان درباره وضعیت آثار ادبی تالیفی کودک و نوجوان در ژانر وحشت و تاثیرپذیری آن‌ها از آثار خارجی اظهار کرد: ژانر وحشت حدود 12 سال است که وارد عرصه کودک و نوجوان شده است. ابتدا یکی، دو ناشر به این ژانر گرایش پیدا کردند و کم‌کم ناشران دیگر هم جسته‌گریخته کتاب‌هایی را در این ژانر چاپ کردند. این آثار گاهی ژانر وحشت و گاهی هم کتاب‌هایی ترسناک یا آمیخته‌ای از وحشت و جادو هستند.
او ژانر وحشت را جزء ادبیات ندانست و گفت: به طور کلی نمی‌توان ژانر وحشت را در حوزه ادبیات (ادبیات نوجوان) جای داد. وقتی از ادبیات صحبت می‌کنیم، بلافاصله ذهن‌مان به سمت مطالبی اخلاقی، عاطفی و اجتماعی سوق پیدا می‌کند یعنی با ادبیات یاد داستان‌هایی می‌افتیم که درون‌مایه پندآموز یا تاثیرگذار دارند. اما ژانر وحشت در واقع یک حس درونی است و من نمی‌توانم آن را جزء ادبیات به حساب بیاورم. واژه ادبیات خیلی تقدس دارد. در ادبیات معنویت موج می‌زند.
عمیق افزود: در حوزه ادبیات، از نظم و نثر یاد رودکی، حافظ، فردوسی و ... می‌افتیم. یا در حوزه ادبیات ترجمه یاد «بینوایان»، «پیرمرد و دریا» و کتاب‌های تولستوی و داستایفسکی می‌افتیم چون این‌ها ادبیات است. هیچ وقت یاد «دراکولا» و «خون‌آشام» نمی‌افتیم اما چه می‌شود کرد، این هم نوعی از جاده چندگانه ادبیات است و مورد اقبال قرار گرفته است. اما علتش این است که ما کار خوب در ادبیات کم داریم. من همیشه معتقدم که ما کم‌کاری کرده‌ایم که مخاطب‌مان به سمت این آثار رفته است. البته اشکالی ندارد که به سمت این‌ها برود اما نه با این حرص و ولع. 
او کم‌کاری در حوزه ادبیات کودک و نوجوان را علت استقبال بچه‌ها از ژانر وحشت دانست و بیان کرد: یک مترجم یا مولف نباید وقتی موضوعی انتخاب می‌کند در فکر مخاطب‌پسند بودن آن باشد. مخاطب‌پسند بودن خوب است اما به چه قیمتی؟! وقتی علاقه بچه‌ها به این‌گونه کارها شکل می‌گیرد، دیگر کار خوب نمی‌خوانند. در حال حاضر به دلیل کم‌کاری، نبود مسئولین فرهنگی خوب، نبود زیرساخت‌های محکم، نبود ناشرانی که فقط به پول اهمیت ندهند، صدور مجوز برای ناشرانی که ناشر نیستند و ... همه دست به دست هم داده و یک‌سری بی‌کفایتی‌ها و بی‌لیاقتی‌ها کلاف سردرگمی را ایجاد کرده و موجب استقبال از چنین آثاری شده است. من معتقدم صداوسیما هم در این امر خیلی مقصر است؛ چه زمانی در طول ماه حدود 20 ساعت راجع‌به کتاب نقد و بررسی داشته‌ایم؟ فقط این‌ها نیست، فرهنگ کتابخوانی در کشور ما چنان در حاشیه مانده که ما ادبیات و کتابخوانی را فقط در آبان‌ماه که «هفته کتاب» است، می‌بینیم یا نمایشگاه کتاب.
این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان سپس به انتقاد از وضعیت کتاب و نشر پرداخت و با بیان این‌که امروزه تنقلات در سبد خانوار ایرانی نسبت به کتاب خیلی برتری دارد، گفت: دنیا چه در حوزه‌های مثبت و چه منفی خوب کار می‌کند، هر اتفاقی در کشورهای غربی بیفتد، مثلا هیچ وقت برنامه فضایی‌شان را تعطیل نمی‌کند. این‌جا تقی به توقی می‌خورد، از یک طرف کاغذ و از طرفی کتاب ناپدید می‌شود، از آن طرف کتابفروشی و ناشر ورشکست می‌شود، انگار سونامی آمده است.
مجید عمیق ادامه داد: ما در میان کتاب‌های‌مان زباله زیاد داریم. من همیشه می‌گویم اگر 100 کتاب داریم بهتر است 30تای آن عالی، 20تای آن خوب، 30تای آن متوسط، 10تای آن ضعیف و 10تای آن مزخرف باشد، این اشکالی ندارد و قابل تحمل است. 10 کار بنجل را می‌شود در کنار 100 کار خوب تحمل کرد اما 50، 60 کار بنجل را در کنار 20 کار خوب چگونه تحمل کنیم؟ چون اصلا خوب‌ها دیگر دیده نمی‌شود. البته ما انیمیشن خوب هم برای کودک و نوجوان نداریم، اگر داریم هم خیلی شعاری است. ما باید به بچه اجازه دهیم از میان خوب‌ها انتخاب کند، مشکل‌مان در واقع زیرساختی است.
او سپس ناشر را گیت پرواز مولف و مترجم دانست و اظهار کرد: من همیشه می‌گویم که ناشر، گیت پرواز در حوزه نشر است. منِ مولف یا مترجم اگر دارای هر نوع سواد کم، فکر منحرف و کار ضعیفی باشم، این ناشر است که کار من را قبول می‌کند. ناشر به اعتقاد من می‌تواند به عنوان یک عایق بین من مولف یا مترجم کم‌بنیه و اتفاقاتی که در آینده ممکن است برای بچه بر اثر کتاب‌ها بیفتد قرار بگیرد. ارشاد می‌تواند نشستی با ناشران برگزار کند و از منتقدین ادبیات در حوزه کودک و نوجوان دعوت کند تا راجع‌به زیرساخت نظر بدهند و نه راجع‌به سانسور؛ راجع‌به این‌که ما چگونه همه نوع ژانری داشته باشیم که بچه گاهی اگر هوس کرد به ژانر وحشت هم سری بزند. اما الان بچه‌ها گاهی برای تغییر ذائقه سراغ کتاب‌های عاطفی و مفید می‌روند، از گورستان، لرز، وحشت و دراکولا که خلاص شدند، می‌گویند که برویم ببینیم این‌ کتاب‌های عاطفی چه هستند. در حالی که باید برعکس باشد، باید آن‌قدر کتاب خوب بخوانند که گاهی هم دل‌شان بخواهد به کتاب‌های ژانر وحشت سری بزنند. در واقع بچه‌ها باید گاهی برای تغییر ذائقه سراغ ژانر وحشت بروند نه این‌که ژانر وحشت بر کتاب خوب غلبه کند.
عمیق در پایان با بیان این‌که اقتدار با خود عادت و عادت، فرهنگ می‌آورد گفت: امروزه مجوزهای بی‌ربط برای امور فرهنگی صادر می‌کنند، برخی آدم‌ها غوره‌نشده، مویز می‌شوند درحالی که باید قبل از این‌که آثارشان چاپ شود دست‌گرمی بازی کنند. ناشران می‌توانند به عنوان عایق برای انحطاط فرهنگی در جامعه عمل کنند. و در نهایت ضمن احترامی که برای دموکراسی قائلم، دلیل نمی‌شود که هر اراجیفی را به عنوان دموکراسی بپذیریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درخواست طلاق به خاطر دستپخت عجیب شوهر!

تعجب صیادان از موجودی عجیب در دریا

کرم خوردنی؛ غذایی لذیذ در سفره اروپایی‌ها

عاقبت بی احتیاطی راننده کامیون

سقوط هواپیمای تک سرنشین در مزرعه!

حمله مرگبار مار شاه کبرا به مارگیر محلی!

لحظه هیجان انگیز ریزش یخچال طبیعی

ترکاندن جوش صورت، مرد چینی را تا پای مرگ برد!

ترکیدن لاستیک تریلی در حین تعمیر!

کاخی به نام مادر در مازندران

وقتی هرجور شده میخای موتور سواری یاد بگیری!

لحظه ریزش سیلو ذخیره ذرت

نجات پلنگ گیر افتاده در چاه آب!

موزه‌ای از مشمئزکننده‌ترین غذاهای دنیا

خسته‌ترین حیوان دنیا

اگرچه رفت از دست یار و یاورت

در سفر به فومن از کجا دیدن کنیم؟

شبی که مهدوی‌کیا و ستاره‌های ایران شوکه شدند+عکس

عکس زیرخاکی از مرحوم ناصر حجازی

استفاده از سلول‌های بنیادی جسد برای درمان نابینایی

تاثیر تغییر ساعت وعده غذایی در پیشگیری از دیابت

دانشمندان زمان و مکان وقوع یک انفجار ابرنواختری را تعیین کردند

ما و آنچه به یاد می‌آوریم

داستانک/ اگر کاری ازتان ساخته نیست، اینجا جمع شدید چکار کنید؟

فعال اصلاح طلب: این مجلس نمی‌تواند بگوید که نگذاشتند کار کنیم

شهیدی که با دستان خودش مزارش را آماده کرد

محسن هاشمی قصد نامزدی در انتخابات 1400 را دارد؟

تفسیر سخنگوی قوه قضائیه از علنی بودن جلسات دادگاه

اظهارات سخنگوی دستگاه قضا؛ از سند تحول قضایی تا پرونده شهیدان سلیمانی و فخری‌زاده

سردار جلالی: توانمندی‌های نظامی جزو مسائل ناموسی انقلاب و ایران است

فعال اصولگرا: در نظرسنجی‌ها رئیسی بسیار جلوتر از قالیباف است

سامانه ثبت دارایی مسئولان به کچا رسید؟

ماجرای ترامپ و کیف هسته ای آمریکا

محبوبیت ترامپ به پایین‌ترین حد خود رسید

وقتی ترامپ فاتحه دموکراسی را خواند

امروز در تاریخ؛ از قتل لومومبا تا شکست رژیم صهیونیستی

احتمال تظاهرات مسلحانه در روزهای پایانی ترامپ

بازگشت کرونا به خانه

ادعای رسانه صهیونیستی درباره شاخه نظامی حماس

صنعا: یمن امنیت نداشته باشد، عربستان هم امن نخواهد بود

اظهارات رئیس مجلس ونزوئلا درباره روابط با آمریکا در دوران بایدن

مخالفان نتانیاهو به خانه بازنگشتند

مکرون و اردوغان آشتی می کنند؟

ماجراهای ثروت "بن علی" رئیس جمهور اسبق تونس

حرکت هزاران مهاجر به سمت مرزهای آمریکا در پی وعده‌های بایدن

شرکت هیئت ورزشی رژیم صهیونیستی در مسابقات "رالی داکار" در عربستان

"اف بی آی" به دنبال ردپای سرمایه گذاران خارجی ماجرای کنگره آمریکا

وکیل ترامپ خودش را آماده جنگ بزرگ می کند

نگرانی رژیم صهیونیستی از تقویت توانمندی نظامی ارتش یمن

پرحاشیه ترین مراسم تحلیف رئیس جمهور آمریکا در راه است