ایران پرسمان

آخرين مطالب

کانت و مسئله متافیزیک؛ نگاه متفاوت هایدگر به فیلسوف عصر روشنگری انديشه

کانت و مسئله متافیزیک؛ نگاه متفاوت هایدگر به فیلسوف عصر روشنگری
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / امانوئل کانت، فیلسوف عقل‌گرا و تجربه‌گرای عصر روشنگری است که اندیشه‌های او یکی از مهم‌ترین آموزه‌های این دوره از تاریخ اندیشه به شمار می‌آید.
کانت در 24 آوریل 1724 میلادی در کونیگزبرگ، مرکز پروس شرقی در خانواده‌ای متوسط و مسیحی از مذهب متقدسان لوتری زاده شد. نیاکان کانت، آلمانی‌نژاد بودند. 
کانت در دانشگاه کونیگزبرگ به تحصیل فلسفه و ریاضیات پرداخت و چند سالی تدریس خصوصی می‌کرد، در 31 سالگی در دانشگاه، مدرّس بدون حقوق رسمی شد و حقوق وی به شهریه‌ای وابسته بود که شاگردان می‌پرداختند، گاهی مجبور می‌شد، بخشی از کتاب‌هایش را به به خاطر کم بودن دریافتی‌اش بفروشد. 15 سال در این شغل باقی ماند و در این مدت 2 بار تقاضای استادی کرد و هر 2 دفعه رد شد تا اینکه سرانجام در 1770 میلادی به مقام استادی منطق و فلسفه مابعدالطبیعه در دانشگاه کونیگزبرگ انتخاب شد و این دانشگاه که پیش از این هیچ اهمیتی نداشت، توجه همه اروپا را به خود معطوف کرد.
در 1781 میلادی چاپ نخست نقد عقل محض منتشر شد، کتابی که به بیان خود کانت، حاصل 12 سال پژوهش و مطالعه بود، استقبال اولیه از این کتاب، ناامیدکننده بود اما تنها چندسال بعد اهمیت نقد عقل محض آشکار و تصدیق شد. وی پس از آن کتاب هایی همچون تمهیدات، پاسخی به این پرسش: روشنگری چیست؟، بنیاد مابعدالطبیعه اخلاق، مبادی مابعدالطبیعی اولیه علوم طبیعی، نقد عقل عملی، نقد قوه حکم، دین در محدوده عقل تنها، به سوی صلح جاودانه، مابعدالطبیعه اخلاق و انسان‌شناسی از دیدگاه عملی را نوشت.
امانوئل کانت، در سال 1796‌ از تدریس در دانشگاه، به دلیل ناتوانی جسمی کناره گرفت و سرانجام در 12 فوریه 1804 میلادی چشم از جهان فروبست، مراسم تشییع او، با حضور مردم از شهرهای مختلف آلمان، یکی از باشکوه‌ترین مراسم برای یک استاد دانشگاه در این کشور و شاید همه اروپای قرن هجدهم است. 
بر سنگ نوشته آرامگاه وی این جملات حک شده‌است: دو چیز، هر چه مکررتر و ژرف‌تر به آن‌ها می‌اندیشم، ذهنم را با شگفتی و هیبت باز هم تازه‌تر و فزاینده‌تری به خود مشغول می‌دارند: آسمان پر ستاره بر فراز من و قانون اخلاقی در درون من. 
یکی از مهم‌ترین شارحان و مفسران اندیشه کانت، مارتین هایدگر، ( 1889 - 1976) فیلسوف و نظریه‌پرداز آلمانی است، هایدگر معتقد است که کانت در تاریخ فلسفه غرب از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده، آثار بسیاری درباره کانت نوشته که برخی از آنها مهمترین آثاری هستند که هایدگر در طول عمر خود پدید آورده است. تفسیر هایدگر از کانت برخلاف تفاسیر معمول از این فیلسوف، که او را مخالف متافیزیک و محکم کننده بنیان علوم تجربی می دانند، سخن دیگری دارد و در کتاب کانت و مساله متافیزیک، به تشریح دیدگاه این فیلسوف می‌پردازد.
هایدگر معتقد است هدف و مسئله اساسی فلسفه کانت اثبات امکان شناخت متافیزیکی است و معتقد است کتاب نقد عقل محض وجود شناسی را مطرح می کند و این کانت است که نخستین بار به پرسش درباره مسئله وجود پرداخته به همین جهت هایدگر کانت را هستی‌شناس می‌نامد اما ناگفته نماند که یکی از منتقدان نظرات هایدگر درباره کانت، معتقد است که تفسیر او ضایعه قوه تخیل اوست و ارنست کاسیرر معتقد است: آنچه هایدگر از کانت ارائه می‌کند، تفسیر به رای است.
کتاب کانت و مسئله متافیزیک ، به تازگی با ترجمه مهدی نصر ترجمه و منتشر شده است، این کتاب سومین کتابی است که هایدگر در 1929، به چاپ رسانده و حاصل نخستین دوره فکری این فیلسوف است. این کتاب متاثر از تفکرات دکارت، ارسطو و کانت، است که خود از یکدیگر اثر پذیرفته‌اند. 
کانت و مسئله متافیزیک دو ویژگی دارد، نخست آن‌که پیشگفتار ناشر آلمانی در 1990 و چهار انتشار نخست این کتاب از 1929 تا 1973 را با خود دارد و اصالت کتاب را حفظ کرده است. ویژگی دیگر بخش ضمیمه و واژه‌نامه فارسی، انگلیسی، آلمانی آن است که این اثر را به کاری پژوهشی تبدیل می‌کند.
اما بخش‌های اصلی کتاب شامل درآمد: درون‌مایه این پژوهش و ساختار آن و چهار بخش شالوده‌گذاری متافیزیک در نخستین نشانه، شالوده‌گذاری متافیزیک در عرصه متحقق شدن، شالوده‌گذاری متافیزیک در آغازین بودن آن، شالوده‌گذاری متافیزیک در از سرگیری، است.
در بخش نخست، درباره تعاریف متافیزیک و نقد خرد ناب یا همان نقد عقل محض، صحبت می‌شود، بخش دوم مراحل شناخت ناب و منطق استعلایی را شرح می‌دهد، بخش سوم تخیل استعلایی و ارتباط آن با بخش‌های مختلف فلسفه را بازگو می‌کند و بخش چهارم و پایانی نیز پایان‌مندی در انسان، فهم هستی و ارتباط آن با انتولوژی بنیادین را توضیح می‌دهد.
ضمیمه این کتاب نیز یادداشت‌هایی پیرامون کتاب درباره کانت، ارنست کاسیرر: فلسفه صورتهای سمبلیک بخش 2: تفکر اسطوره‌ای، برلین 1925، سخنرانی‌های داووس نقد خرد ناب کانت و وظیفه شالوده گذاری متافیزیک، مناظره داووس بین ارنست کاسیرر و مارتین هایدگر، درباره نقد اودبرشت و کاسیرر بر کتاب درباره کانت، درباره تاریخچه این کرسی فلسفی از سال 1866 را در بر می‌گیرد.
نمایه کتاب کانت و مسئله متافیزیک نیز کار مطالعه کتاب را ساده‌تر می‌کند. 
کتاب کانت و مسئله متافیزیک نوشته مارتین هایدگر با ترجمه مهدی نصر، توسط انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری پگاه روزگار نو در 408 صفحه منتشر شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درخواست طلاق به خاطر دستپخت عجیب شوهر!

تعجب صیادان از موجودی عجیب در دریا

کرم خوردنی؛ غذایی لذیذ در سفره اروپایی‌ها

عاقبت بی احتیاطی راننده کامیون

سقوط هواپیمای تک سرنشین در مزرعه!

حمله مرگبار مار شاه کبرا به مارگیر محلی!

لحظه هیجان انگیز ریزش یخچال طبیعی

ترکاندن جوش صورت، مرد چینی را تا پای مرگ برد!

ترکیدن لاستیک تریلی در حین تعمیر!

کاخی به نام مادر در مازندران

وقتی هرجور شده میخای موتور سواری یاد بگیری!

لحظه ریزش سیلو ذخیره ذرت

نجات پلنگ گیر افتاده در چاه آب!

موزه‌ای از مشمئزکننده‌ترین غذاهای دنیا

خسته‌ترین حیوان دنیا

اگرچه رفت از دست یار و یاورت

در سفر به فومن از کجا دیدن کنیم؟

شبی که مهدوی‌کیا و ستاره‌های ایران شوکه شدند+عکس

عکس زیرخاکی از مرحوم ناصر حجازی

استفاده از سلول‌های بنیادی جسد برای درمان نابینایی

تاثیر تغییر ساعت وعده غذایی در پیشگیری از دیابت

دانشمندان زمان و مکان وقوع یک انفجار ابرنواختری را تعیین کردند

ما و آنچه به یاد می‌آوریم

داستانک/ اگر کاری ازتان ساخته نیست، اینجا جمع شدید چکار کنید؟

فعال اصلاح طلب: این مجلس نمی‌تواند بگوید که نگذاشتند کار کنیم

شهیدی که با دستان خودش مزارش را آماده کرد

محسن هاشمی قصد نامزدی در انتخابات 1400 را دارد؟

تفسیر سخنگوی قوه قضائیه از علنی بودن جلسات دادگاه

اظهارات سخنگوی دستگاه قضا؛ از سند تحول قضایی تا پرونده شهیدان سلیمانی و فخری‌زاده

سردار جلالی: توانمندی‌های نظامی جزو مسائل ناموسی انقلاب و ایران است

فعال اصولگرا: در نظرسنجی‌ها رئیسی بسیار جلوتر از قالیباف است

سامانه ثبت دارایی مسئولان به کچا رسید؟

ماجرای ترامپ و کیف هسته ای آمریکا

محبوبیت ترامپ به پایین‌ترین حد خود رسید

وقتی ترامپ فاتحه دموکراسی را خواند

امروز در تاریخ؛ از قتل لومومبا تا شکست رژیم صهیونیستی

احتمال تظاهرات مسلحانه در روزهای پایانی ترامپ

بازگشت کرونا به خانه

ادعای رسانه صهیونیستی درباره شاخه نظامی حماس

صنعا: یمن امنیت نداشته باشد، عربستان هم امن نخواهد بود

اظهارات رئیس مجلس ونزوئلا درباره روابط با آمریکا در دوران بایدن

مخالفان نتانیاهو به خانه بازنگشتند

مکرون و اردوغان آشتی می کنند؟

ماجراهای ثروت "بن علی" رئیس جمهور اسبق تونس

حرکت هزاران مهاجر به سمت مرزهای آمریکا در پی وعده‌های بایدن

شرکت هیئت ورزشی رژیم صهیونیستی در مسابقات "رالی داکار" در عربستان

"اف بی آی" به دنبال ردپای سرمایه گذاران خارجی ماجرای کنگره آمریکا

وکیل ترامپ خودش را آماده جنگ بزرگ می کند

نگرانی رژیم صهیونیستی از تقویت توانمندی نظامی ارتش یمن

پرحاشیه ترین مراسم تحلیف رئیس جمهور آمریکا در راه است