ایران پرسمان

آخرين مطالب

دیدنی های ساری؛ شهری با قدمت 5 هزار ساله دانستنیها

دیدنی های ساری؛ شهری با قدمت 5 هزار ساله
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - کجارو / ساری با قدمتی پنج هزارساله، یکی از قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای شمال ایران است. این شهر تاریخی جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است.
ساری مرکز استان مازندران و اولین شهری در ایران محسوب می‌شود که راه‌آهن سراسری ایران از آن عبور کرده است. این شهر اولین تولیدکننده کاغذ در خاورمیانه نیز نامیده می‌شود. ساری زمانی پایتخت آقامحمدخان پیش از تاسیس قاجار بوده است. این شهر که در شاهراه مسیر ارتباطی شرق به مرکز ایران قرار گرفته است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. موقعیت جغرافیایی و مجاورت با دریا و کوه، مکان‌های طبیعی جذابی در کنار آثار تاریخی این شهر پدید آورده است. وجود همین جاذبه‌های فراوان گردشگری سبب شد تا در سال 1392 با بیش از یک میلیون و هشتصد هزار سفر تابستانی، ساری به‌عنوان پنجمین شهر گردشگرپذیر ایران معرفی شود. با ما همراه باشید تا با دیدنی‌های این شهر بیشتر آشنا شوید.
پناهگاه حیات وحش سمسکنده
پناهگاه حیات وحش سمسکنده با یک هزار هکتار مساحت در 10 کیلومتری جنوب خاوری ساری قرار دارد. پوشش گیاهی آن گونه‌های جنگلی و جلگه‌ای بوده و بخشی از آن مانند دشت ‌ناز به‌عنوان زیستگاه گوزن زرد ایرانی مورد بهره‌برداری قرار گرفته ‌است.
پناهگاه حیات وحش دشت ناز
پناهگاه حیات وحش دشت ناز با حدود 55 هزار هکتار مساحت، پناهگاهی برای حفاظت و نگهداری از گونه در حال انقراض گوزن زرد ایرانی است و از جاهای دیدنی ساری به‌حساب می‌آید.
باداب سورت به‌عنوان دومین میراث طبیعی ایران شناخته می‌شود
باداب سورت
باداب سورت پس از کوه دماوند به‌عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده ‌که ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است.
پارک جنگلی شهید زارع
پارک جنگلی شهید زارع در سه کیلومتری شرق ساری به علت مجاورت با تپه‌های جنگلی کم‌ارتفاع در دامنه البرز، بسیار زیبا و چشمگیر است. این پارک دارای امکاناتی برای اقامت کوتاه‌مدت گردشگران است.
دریاچه الندان
آب دریاچه الندان تنها از بارش‌های آسمانی تامین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به آن وارد نمی‌شود. پیرامون دریاچه را جنگل‌های پهن‌برگ فرا گرفته که در بهار رویشگاه گل بنفشه است. در فصل زمستان نیز محل سکونت اردک‌های وحشی است.
آبشار اوبن
آبشار اوبن یکی از زیباترین و بکرترین آبشارهای ایران در عمق جنگل دودانگه ساری است. این آبشار در مرز استان‌های سمنان و مازندران در منطقه حفاظت‌شده دودانگه واقع شده است.
دریاچه میانشه
دریاچه میانشه یا دریاچه چورت در سال 1318 بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه‌ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده‌ است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقی‌مانده درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده‌اند، منظره ویژه‌ای را ایجاد می‌کند.
سلیمان تنگه
سلیمان تنگه یا سد شهید رجایی یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهر ساری است که امکان قایقرانی، اسکی، ماهیگیری و بازدید از آن با تهیه بلیط وجود دارد.
میدان ساعت
میدان ساعت، میدانی بزرگ در مرکز شهر ساری است. این میدان دارای برجی است که یک ساعت عقربه‌ای با صدای زنگ ناقوس است که پس از هر تغییر ساعت به تعداد رقم‌های ساعت به صدا در میاید.
عمارت کلبادی
عمارت کلبادی حدود 130 سال پیش در اواخر دوره قاجار به دستور سردار جلیل از فرماندهان ارتش بنا شد. او این عمارت را به فرزند چهارم خود منوچهر خان کلبادی بخشید. سبک معماری این ساختمان از تکایای دوره قاجاری برگرفته شده است و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه‌نشین و اتاق‌های دو طرفه است. مصالح ساختمانی این بنا شامل چوب و آجر و بام آن به‌صورت شیروانی و سفال پوش است.
عمارت فاضلی
عمارت فاضلی دارای دو عمارت مسکونی متعلق به دوره قاجار و پهلوی است. این عمارت از نظر دارا بودن تزئینات آجری در نمای داخلی حیاط، درب‌ها و پنجره‌ها و ویژگی‌های معماری دارای ارزش تاریخی، هنری و فرهنگی بسیار است.
خانه رمدانی
خانه رمدانی با قدمتی از عهد قاجار در بافت قدیمی شهر ساری واقع شده است. این عمارت از دو ساختمان و یک حیاط مرکزی ساخته شده است. این اثر در سال 1384 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. بنای دو طبقه‌ای که در جلو قرار دارد، جهت استراحت مراجعه‌کنندگان و انجام اموری که نیاز به وارد شدن به خانه را نداشته، در نظر گرفته شده و اتاق‌های طبقه فوقانی با تزئینات زیبای چوبی، پنجره‌های ارسی و نورگیرهای گچی محل اسکان مهمانان بوده ‌است. بنای دوم که در پشت با یک فاصله قرار دارد، در دوره پهلوی اول، دستخوش تغییراتی شده‌ است. در سال‌های اخیر تمام اندودهای داخلی حذف و طاق نماهای دوره قاجاری از زیر آن نمایان شده ‌است.
خانه سردار جلیل ساروی
خانه سردار جلیل ساروی متعلق به لطفعلی خان سردار جلیل (سالار مکرم) از امرای با نفوذ ارتش بود. این بنا در دوره قاجاریه و در مرکز شهر ساری احداث شده است.
پل تجن
پل تجن از آثار تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در ابتدای جاده گرگانقرار دارد. این اثر در سال 1354 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حمام وزیری
حمام وزیری که در مرکز شهر ساری و متعلق به خاندان سرشناس وزیری بوده، در کنار خانه کلبادی قرار دارد. این حمام متعلق به دوران قاجار است و از لحاظ نوع معماری، مصالح و ویژگی‌های ساختمانی از بناهای دیدنی و مشهور مازندران به‌‌شمار می‌رود.
آب‌انبار نو
آب‌انبار نو در بافت قدیمی شهر ساری و در مرکز این قرار دارد. ساری در آخرین دوره دارای پنج آب‌انبار معروف بوده، آب‌انبار نو همچون آب‌انبار میرزامهدی از آب‌انبارهای باقی مانده در این شهر است.
مسجد جامع ساری
مسجد جامع ساری، کهن‌ترین مسجد دیار علویان مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام، دوره قاجار است. گفته می‌شود این مسجد بر روی ویرانه‌های یک آتشکده بنا شده است. در روز 21 تیر 1397 آتش‌سوزی در این مسجد رخ داد که سبب شد بخش عمده‌ای از آن از بین برود.
امامزاده یحیی
امامزاده یحیی به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا در زمان مرعشیان، قرن نهم هجری قمری احداث شده و بنای امامزاده، برجی استوانه‌ای با گنبد هرمی 12 ضلعی به ارتفاع حدود 17 متر است. هسته اصلی بنا دارای پلان دایره‌شکل است که حجم استوانه‌ای را به وجود آورده است.
مسجد حاج مصطفی خان
مسجد حاج مصطفی خان متعلق به دوره قاجاریه با ملحقات و موقوفات پیرامون خود بعد از مسجد جامع ساری به‌عنوان بزرگترین مسجد در مرکز شهر قرار دارد.
مجموعه تاریخی فرح‌آباد
مجموعه تاریخی فرح‌آباد شامل مسجد، پل، دیوارهای بر جای مانده از یک کاخ سلطنتی است که به دستور شاه‌ عباس ‌صفوی ساخته شده و تفرجگاه ساحلی صفویان بوده‌ است. مسجد با ایوان‌های بلند، شبستان‌ها، حجره‌ها و مناره‌ها از مهم‌ترین بناهای تاریخی و جاهای دیدنی استان مازندران به‌شمار می‌رود.
برج رسکت
برج رسکت را یادمانی چندمنظوره در نزدیکی محل سقوط شهاب‌سنگی در منطقه فریم می‌دانند. این بنا با آجر ساخته شده و رایه‌های آن شامل مقرنس‌کاری دو کتیبه آجری به خط کوفی و پهلوی ساسانی است. این برج یکی از برج‌های مدور آجری یادگاری از قرن پنج هجری قمری محسوب می‌شود که در روستایی به همین نام واقع شده است و احتمال داده می‌شود آرامگاه یکی از شهریاران آل باوند، در دوره سلجوقیان، باشد.
شاطر گنبد
شاطر گنبد بنایی متعلق به دوران تیموری و قرن نهم است که در جنوب شهر ساری قرار دارد. برج شاطر گنبد واقع در گنبد محله جنوب شرقی روستای بالادرزا و در یک کیلومتری جنوب شهر ساری، در حاشیه غربی رودخانه تجن، ازجمله بناهای آرامگاهی با ارزش منطقه است. این بنا چهار ضلعی بوده و از آجر و گچ ساخته شده است.
برج سلطان زین‌العابدین
برج سلطان زین‌العابدین با گنبد مخروطی هشت‌ترک از لحاظ نوع معماری و تزئینات کاشی‌کاری، درب و صندوق چوبی نفیس، جز مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر ساری محسوب می‌شود. برج آجری آن به خاطر دارا بودن صندوق و درب چوبی نفیس دارای اهمیت ویژه‌ای است.
امامزاده عباس
امامزاده عباس از نظر شیوه معماری، گنبد هرمی شکل و صندوق چوبی نفیس، یکی از بناهای معروف استان مازندران است. تجربیات بازدید خود از دیدنی‌های ساری را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

لینک کوتاه:
http://www.porsemannews.ir/Fa/News/224966/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چند سانتیمتر با تصادف فاصله داشت

جاخوش کردن مار کبرا در داخل موتور سیکلت!

اینا حلزون نیستن مارن!

لحظه سقوط بهمن در کوهستان

کارت پستال سرگردان پس از 66 سال به دست صاحبش رسید

رستورانی در چین با بشقاب پرنده!

قطار جدید چین برای حمل مسافر در دمای 40 درجه زیر صفر

مجازات سخت ورود بوفالو به قلمرو اسب آبی

آموزش ساخت ماگ چوبی

چالش آتش نشانان مالزیایی با مارها

از هلیکوپتر به عنوان بالابر مصالح استفاده میکنند!

عملیات سریع پلیس برای دستگیری فروشنده

بازی با کلمات و حروف

زاهدان کجا بریم؟

شلاق‌خوردن در مراسم عروسی

آتش گرفتن یک انبار در چین

گیر کردن خودرو زیر تریلی در چین

زیبایی‌های خیره کننده متروی مسکو‌

نجات یک زن از زیر آوار در زلزله اندونزی

احیای فولکس واگن قورباغه ای زنگ زده

اجاره همراه برای خرید رفتن!

آبشار و طبیعت شگفت ‌انگیز آفریقا!

شوخی با اسباب کشی ترامپ

موج سواری روی موج های 10 متری

مواجهه جالب دو گروه از پنگوئن‌ها با یکدیگر

بازی ریاضی و اعداد

رودخانه زیبای هزار رنگ در کلمبیا!

وقتی دو تا پسربچه رو توی خونه تنها میذاری

داستانک/ ناسپاس نباشیم!

شهری‌ترین و روستایی‌ترین کشورهای جهان کجا هستند؟

بهشهر؛ بهترین و شریف‌ترین شهر

زندگی مخفیانه در شلوغ ترین فرودگاه جهان

کشف آرامگاه همسر فرعون

تست هوش منطقی

غاری 70 میلیون ساله که هنوز زنده است

در محضر بزرگان/ بله، مؤمنان هم علم غیب میدانند!

طنز/ منتقدان را چو لودر زیر کرد

بلندترین دستار جهان

استفاده ابزاری از گربه ها

آوازخوانی طوطی در حمام!

لیز خوردن روی خیابان یخ زده

اقدام زیرکانه یک پیشخدمت برای اطلاع از کودک آزاری!

تولید گاز طبیعی از زباله‌های خانگی

جشن و پایکوبی برای افتتاح یک حمام!

دوچرخه سواری نفس گیر بر فراز یک کوه

تصاویر تامل برانگیز عکاس ایتالیایی از افراد مبتلا به زالی

گردشگرانی که در زیر آوار کوه یخ آبشار دفن شدند!

موش ها هم جدیدا خیلی باهوش شدن!

جشن آغاز سال جدید آمازیغی

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی سمنان خبر داد: ایجاد بیش از 7هزار شغل جدید در سمنان