ایران پرسمان

آخرين مطالب

مراقبت از گیاهان خانگی در زمستان دانستنیها

مراقبت از گیاهان خانگی در زمستان
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - جام جم / گل و گیاهان خانگی جزو آن دسته از موجودات زنده ای هستند که از سرمای زمستان در امانند اما به فراخور شرایط هر خانه ممکن است با چالش هایی مواجه شوند. چون تغییر فصل علاوه بر تغییر دما، کاهش طول روز و میزان نور و رطوبت را هم در پی دارد. البته این فاکتورها در میزان آبیاری گل و گیاهان نیز موثرند. مدیریت همگی این نکات مثل پیاده کردن مراقبت های بهداشتی است که نتیجه اش می شود شادابی و سلامت گل هم در این فصل و هم در فصول بعدی. 10 اصل لازم برای حفظ سلامت گیاهان خانگی را در ادامه مرور می کنیم.
اصل اول: به دما توجه کنید
بیشتر گیاهان در دمای روز بین 23-18 درجه سانتی گراد و دمای شب بالای 10درجه سانتی گراد راحت هستند. برای تامین این میزان دما، لازم است آنها را از نواحی ورود سرما مثل کنار پنجره ها یا راهروها و منابع گرما مثل رادیاتور، اجاق، شومینه و دیگر وسایل گرمایشی دور نگه دارید. نوسانات دمایی می تواند گیاهان آپارتمانی را از بین ببرد و همه زحمات تان را به سرعت هدر دهد.
اصل دوم: نقاط نورگیر خانه را کشف کنید
زمستان که می آید طول روز هم کوتاه می شود. این یعنی گیاهان ساعت های بیشتری از نور محرومند. پس سعی کنید نقاط نورگیر خانه را کشف کنید تا بتوانید به راحتی چینش گلدان هایتان را انجام دهید. کسانی که خانه های ویلایی و بزرگ تر دارند در این زمینه دست شان باز است. چالش نور بیشتر برای آپارتمان نشین ها ست. سعی کنید گل ها را به نقاط روشن و پرنورتر خانه منتقل کنید. خوبی گل و گیاهان خانگی در همین قابلیت انتقال شان است.
نکته: هر چند روز یک بار گلدان ها را بچرخانید تا به جای این که برخی شاخه ها برای رسیدن به نور دست و پا بزنند، همه قسمت های گیاه به طور یکنواخت و مساوی نور دریافت کند.
اصل سوم: پنجره ها را جدی بگیرید
در شرایط آب و هوایی کشورمان پنجره ها ارزان ترین و راحت ترین راه های رساندن نور به گل ها هستند. البته به شرطی که در معماری های نو به کارکرد آنها توجه کافی شده باشد. در این صورت ممکن است نور از چهار جهت شمال، جنوب، شرق، غرب یا ترکیبی از آنها مثلا شمال شرقی یا جنوب غربی، به داخل خانه بتابد. در فصل زمستان پنجره های جنوبی و غربی تمام روز آفتاب دارند. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید دقت داشته باشید بعضی شب ها به علت کاهش دما شیشه ها یخ می زنند و این باعث آسیب دیدگی گل و گیاهان شما می شود. پس فاصله ایمن را برایشان در نظر بگیرید.
نکته: پاک کردن زود به زود شیشه ها هم زمینه را برای انتقال بیشتر نور فراهم می کند. به خصوص این که در فضای داخلی خانه، دود حاصل از سوختن بخاری و دیگر وسایل گرمایشی روی آنها می نشیند. شاید بگویید این مقدار مگر چقدر موثر است؟ اما ذره ذره جمع گردد وانگهی...
اصل چهارم: روال آبیاری خود را تنظیم کنید
گیاهان خانگی هم مثل ما در طول زمستان عطش کمتری دارند و آبیاری کمی می خواهند. در حالی که به طور طبیعی هوای خانه در زمستان خشک تر است اما چون گیاهان سرعت رشدشان در این فصل خیلی کند می شود و برخی به طور کامل راکد می مانند، نیاز به آب کمتری دارند. آبیاری بیش از حد می تواند به پوسیدگی ریشه ای منجر شود. برای آبیاری گل و گیاهان در این فصل، خشکی سطح خاک را ملاک قرار ندهید. بلکه بهتر است انگشت خود را در خاک فرو کنید. اگر به اندازه دو بند انگشت خشک بود یعنی وقت آبیاری اش است. بهتر است برای آبیاری از آبی استفاده کنید که با محیط هم دماست. اگر آب لوله کشی سردتر است، کمی پیش از آبیاری آن را در ظرف بریزید تا به دمای اتاق برسد. آب سرد به ریشه ها شوک وارد می کند.
نکته: کاکتوس ها هم مثل بقیه گیاهان در فصول سرد سال با کاهش دما و طول روز و بر اثر تغییر هورمونی، فعالیت شان کم می شود و به اصطلاح به خواب می روند. خواب زمستانی مقدمه رشد بهتر و حتی گلدهی در بهار و تابستان است. در این حالت می شود گفت نیاز به آبیاری ندارند.
اصل پنجم: رطوبت هوا یادتان باشد
یکی از موانع بزرگ و نادیده زمستان، کاهش رطوبت نسبی محیط های داخلی به میزان 10 تا 20درصد است. در حالی که گیاهان دوبرابر این مقدار را ترجیح می دهند. در خانه هایی که سیستم گرمایی شان پکیج است ممکن است سریع تر این اتفاق بیفتد. در صورت کاهش رطوبت هوا، گیاه زودتر تشنه می شود در نتیجه ریشه، برای جایگزینی آن نیاز به جذب آب بیشتری دارد و خاک گلدان سریع تر خشک می شود.
بالا بردن رطوبت در خانه روش های مختلفی دارد از گذاشتن یک کاسه آب یا کتری گوشه بخاری بگیرید تا استفاده از دستگاه های بخور. مثلا شما می توانید یک ظرف آب را در بین گیاهان قرار دهید تا کم کم بخار شده و هوا را مرطوب کند. البته این زمانی کارآمد است که همه گلدان هایتان را در یک گوشه از خانه گذاشته باشید. یا این که مقداری سنگ یا شن را تمیز شسته و در زیر گلدانی بریزید و بعد کمی آب به آن اضافه کنید. مقدار آب باید به قدری باشد که ته گلدان در تماس با آن نباشد یعنی غرقاب نشود. چون آب زیادی جذب خاک و ریشه شده و آن را می پوساند.
نکته: در این حالت زیرگلدانی های گیاهان را کمی بزرگ تر از حالت های معمول در نظر بگیرید.
اصل ششم: مه پاشی مثل مسکن است
مه پاشی همان اسپری کردن آب بر روی برگ ها است. چون قطرات آب مثل مه روی برگ ها می نشیند به آن مه پاشی هم می گویند. این کار را می توان هم در فصول سرد و هم در فصول گرم انجام داد. در زمستان برای کم کردن اثرات خشکی هوا و در تابستان برای خنک کردن گیاه؛ به شرطی که درست، به موقع و به اندازه باشد. یکی از آسان ترین روش ها برای ایجاد رطوبت به صورت کوتاه و موقتی، استفاده از اسپری کردن آب به صورت مه پاشی است. یادتان باشد نسخه مه پاشی را نباید برای همه گل ها و به یک اندازه پیچید. مثلا نباید گفت روزی سه بار آب به آنها اسپری کنید. زیاد بودنش فقط بیماری های قارچی را افزایش می دهد. نیاز رطوبتی گیاهان هم به نوع گل بستگی دارد هم به شرایط نگهداری آن درمحیط خانه. این که جایش گرم باشد یا سرد؟ نور زیاد دریافت کند یا کم؟ تهویه خانه کم باشد یا زیاد؟ در معرض هوای کولر و باد پنجره باشد یا در فضای بسته؟ همه اینها تعیین کننده است و ممکن است دفعات مه پاشی از سه بار در روز تا یک بار در هفته متغیر باشد.
نکته: بهتر است برای مه پاشی، آب های سبک و بدون املاح مثل آب جوشیده سرد شده کتری یا سماور، آب برفک ذوب شده یخچال و آب باران استفاده کرد.
اصل هفتم: گیاهان هم رژیم می خواهند
باتوجه به این که رشد گل و گیاهان در این فصل خیلی کند است به هیچ کودی احتیاج ندارند. تغذیه آنها فقط چرخه طبیعی زندگی و در اصل استراحت شان را برهم خواهد زد. بنابراین تا اوایل بهار به آنها اجازه دهید در رژیم غذایی بمانند. آن موقع که نشانه های رشد را به چشم دیدید می توانید کوددهی را از سر بگیرید. همه دلسوزی ها و مراقبت های لازم برای گیاه به غذا خوردنش ختم نمی شود. با این جور مهربانی ممکن است آنها را به کشتن دهید.
اصل هشتم: گیاهان را برق بیندازید
با توجه به هوای خانه، نوع سیستم گرمایشی، میزان رفت و آمد در خانه، شرایط اطراف خانه مثل سالم بودن هوای شهر، دوری و نزدیکی به بزرگراه ها وخیابان های پرتردد و برخورداری از فضای سبز و حتی آب و هوای محل زندگی مثل خشک یا مرطوب بودن آن، گیاهان هم نیاز به تمیز کردن برگ هایشان دارند. از طرفی چون میزان دریافتی نور در این فصل کم است، تمیز بودن سطح برگ، به افزایش جذب آن کمک می کند. یک خاصیت دیگر غبار پاشی علاوه بر تامین رطوبت گیاه، سبز و براق کردن برگ هاست. این کار را با یک تکه دستمال نرم که آن را در آب ولرم نمدار کرده اید انجام دهید. استفاده از مواد براق کننده باعث بسته شدن روزنه های برگ می شود.
از آفات و بیماری ها غافل نشوید
شاید خیال کنید زمستان است و حشرات خوابند، در حالی که بعضی حشرات هوشیار و بیدار، بلای گل و گیاهان هستند. مراقب علائم اولیه مشکلات باشید که حتی در زمستان نیز می تواند شامل آفات حشرات باشد.
دست از تکثیرشان بردارید
 بگذارید گیاه در این زمستان استراحت کند و تکثیر و تعویض گلدانش را بگذارید برای بهار. اما برگ های زرد و خشکش را جدا کنید و دور بریزید.
نکته: از دست دادن برگ طبیعی است چون گیاهان در زمستان برای جبران کمبود نور و نیز کمبود مواد غذایی، در زمستان برگ های خود را از دست می دهند.

لینک کوتاه:
http://www.porsemannews.ir/Fa/News/241758/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رویت شیء پرنده درخشان روی ساختمان!

مار پیتونی که یک روستا را به وحشت انداخت!

پدیده نادر زیبا در ایران

خوشمزه‌ترین حیوانات وحشی

اختلاف تصاویر را پیدا کنید

معمای پرتاب حذفی

دیرین دیرین این قسمت: سفره

داستانک/ هدیه متعلق به کیست؟

زمین با پیکر رنجیده زهرا مدارا کن

توی روسیه نمیتونی ماشینتو پیدا کنی!

بهش گفتن قراره مادربزرگ بشه

آموزش ساخت نیروگاه بادی خونگی

چپ شدن تراکتور در چین!

تلاوت کمتر دیده شده از شهید حاجی حسنی

اقدام زیبای راننده چینی برای کمک به نابینا

آیا ماجرای توبه نصوح حقیقت دارد؟

6 خانه مراقبت و حمایت از کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست موثر در استان مرکزی فعالیت دارند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: استعداد ورزش کارگری کردستان حضور در مجامع ملی و بین المللی است

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به 2800 بازنشسته تامین اجتماعی در اردبیل

هسته مرکزی گزینش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رتبه برتر کشوری را کسب کرد

شاخص های سنجش آلودگی هوا سختگیرانه تر شد

استقلال باید مشکلات دفاعی را حل کند

پرسپولیس همچنان در رتبه 122 دنیا / سقوط استقلال در آسیا و جهان

فرودگاه خرم‌ آباد پذیرای سرمایه گذاران تاکسی هوایی است

قیمت جهانی نفت امروز 99/10/30

وام 40 میلیونی بانک رفاه با نرخ سود 6 درصد برای بازنشستگان

انتقاد رئیس اتاق بازرگانی از پنهان ‌کاری دولت درباره دلیل قطع برق

مقاومت در بازار سکه / چتر نجات سکه از سقوط

یارانه نقدی 2.5 برابر می شود ؟

سهم سرمایه‌گذاران خارجی رمز ارز از برق غیریارانه‌ ای چقدر است ؟

شاخص بورس در حال مثبت شدن است ؟

ظریف در یک روز دو بار از مجلس کارت زرد گرفت!

برجام مُرد؛ مجلس بوی گند آن را دفع ‌کند

قطر خواستار گفت‌وگوی مستقیم کشورهای عربی با ایران شد

میزان مرده‌زایی، سقط جنین و سزارین در زنان ایرانی

نتیجه پژوهشی جدید: مردان بیش از زنان در برابر کرونا آسیب‌پذیرند

آیا ابرنواخترها برای زندگی روی زمین خطر دارند؟

یادگیری چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

مصرف غذاهای سرخ‌شده عامل بروز بیماری قلبی و سکته مغزی

تازه های نشر/ لذت بی خیالی

کودک و نوجوان/ پیام «بهترین نویسنده‌ی سویٔیسی معاصر» برای کودکان ایران

کتاب‌های مجموعه بریجرتون در ساخت سریال جدید شبکه نتفلیکس

معرفی 10 کتاب درباره ترامپ

بخشی از کتاب/در اعماق رودخانه، حباب‌های آب در گوشم صدا می‌کرد

داستانک/بوی دود آتش و پارچه‌های سوخته می‌آید

کنایه عباس عبدی به اظهارات عجیب یک نماینده در مورد رانندگان تاکسی

انتقاد رئیس مجلس از وضعیت بازار سرمایه؛ وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس احضار شدند

نوش آبادی: تشدید تحریم‌ها آخرین نیش دولت ترامپ است

ظریف در یک روز از مجلس دو کارت زرد گرفت

کریمی قدوسی: آقای ظریف؛ برجام مُرده و بوی گند آن مردم را آزرده کرده است