ایران پرسمان

آخرين مطالب

صدر الساداتی‌ها مفقودند یا بازداشت؟ مقالات

صدر الساداتی‌ها مفقودند یا بازداشت؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
صدر الساداتی‌ها مفقودند یا بازداشت؟
k ٣.١
٠
آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
خبر مفقود شدن نماینده هرمزگان در مجلس خبرگان به همراه برادرش از چهارشنبه‌شب تاکنون ابعاد و زوایای گسترده‌ای پیدا کرده و هر کاربری از ظن خود به این مساله واکنش نشان داده و فرضیه‌های مختلفی برای این مفقودی در نظر می‌گیرند. برخی معتقد به بازداشت از سوی دادگاه ویژه روحانیت هستند و عده‌ای معتقد به خودپنهانی این افراد و دسته‌ای نیز اعتقاد به ربوده شدن این روحانیون دارند، اما آنچه هست ناپدید شدن این افراد مساله کوچکی نیست و باید پشت پرده‌ای برای آن متصور بود. این در حالی است که روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت در اطلاعیه‌ای آورده «به اطلاع می‌رساند هیچ‌گونه اقدام قضائی در خصوص بازداشت مشارالیهم ازسوی دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت صورت نگرفته است. دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری نیز در اطلاعیه‌ای از پیگیری ماجرا خبر داده است. باید دید ماجرای مفقود شدن برادران صدرالساداتی در روزهای آینده چگونه پیش خواهد رفت.
ناپدید شدن یک عضو مجلس خبرگان
پنجشنبه بود که خبری در فضای مجازی پیچید که سیدروح‌ا... صدرالساداتی عضو مجلس خبرگان رهبری و برادرش سیدمهدی صدرالساداتی مفقود شده‌اند و کسی پاسخگوی یافتن آنها نیست. در همین راستا وحید اشتری فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت، «سیدمهدی ‎صدرالساداتی ساعت 5/2 بامداد چهارشنبه 13 شهریور از قم خارج شده که از فرودگاه مهرآباد برود بندرعباس. تا الآن نزدیک 24 ساعت است که هم گوشی خودش خاموش است هم راننده و افرادی که با وی بوده‌اند. همه نگرانند. فرودگاه می‌گوید حتی دیشب بلیت هواپیما را هم از گیت نگرفته‌اند. سیدمهدی مثل بقیه اخیرا چندین بار تلفنی و پیامکی تهدید شده بود. خوشبینانه‌ترین اتفاق این است که ‎بازداشت شده باشد.» وی همچنین در توئیتر خود نوشت، «الان تماس گرفتم همسر روح‌ا... صدرالساداتی عضو خبرگان به پلیس مراجعه کرده تا مفقود شدن شوهرش را اعلام کند. پلیس گفته ماجراهای امنیتی به ما ربط ندارد. رفته خبرگان قم گفته‌اند پیگیری چنین مسائلی به خبرگان مربوط نیست. جلوی خبرگان دارند زنگ می‌زنند 110 که گم شدن همسرش را ثبت کند». اشتری با انتشار نام مفقود شدگان در کانال تلگرام خود نوشت، «‏یا واقعا بلایی بر سرشان آمده که حداقل به‌خاطر مفقود شدن عضو خبرگان رهبری به راحتی می‌شود دوربین‌های اتوبان‌ را چک کرد و یا از طریق سیگنال موبایل آخرین نقطه‌ای که بودند را پیدا کرد. یا اینها بازداشت شده‌اند که در این صورت باید طبق معمول به حال این وضعیت برخورد و مسکوت گذاشتن اطلاع‌رسانی خون گریست». این در حالی است که بهرام سرمست استاندار قم در مورد پیگیری این مساله از سوی استانداری اظهار داشته: «هیچ گزارشی در این مورد به من نرسیده است». محمود صادقی نماینده مجلس نیز در واکنش به این اتفاق در توئیتی نوشت: «برای اطلاع از وضعیت برادران صدرالساداتی با بعضی از مراجع ذی‌ربط تماس گرفتم، برخی خبرهای منتشره را تکذیب کردند و بعضی ضمن تایید اصل خبر، یعنی خروج از منزل به قصد رفتن به بندرعباس از فرودگاه مهرآباد و قطع تلفن‌های همراه و ارتباط با ایشان را تایید کردند و گفتند درحال پیگیری موضوع هستند».
صدرالساداتی‌ها کیستند؟
سیدروح‌ا... صدرالساداتی را جوان‌ترین عضو مجلس خبرگان رهبری می‌خوانند. از طرف دیگر سیدمهدی صدرالساداتی برادر عضو مجلس خبرگان رهبری از روحانیون فعال در فضای مجازی است که وی را افشاگر اینستاگرام می‌دانند. وی که در اینستاگرام با هشتگ «نه به اشرافی‌گری» شناخته می‌شود، پیش از این از برخی مسئولان انتقاد کرده بود که دچار اشرافی‌گری شده‌اند. سیدمهدی صدرالساداتی درباره املاک علی‌شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی مطالبی را در اینستاگرام خود نوشته است. آنطور که فرارو آورده: «مهدی صدرالساداتی آبان ماه سال 97 به اتهام تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه نظام، اخلال در نظم و توهین علیه مأمور نیروی انتظامی در ماجرای اعتراضات بر سر زمین‌های ده ونک میان ساکنان این منطقه و دانشگاه الزهرا بازداشت شده بود».
واکنش‌ها به مفقودی
روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت خبر دستگیری صدرالساداتی و برادرش را که در فضای مجازی منتشر شده بود تکذیب کرد. روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت اعلام کرد که هیچ‌گونه اقدام قضائی در خصوص بازداشت مشارالیهم ازسوی دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت صورت نگرفته است. بر اساس این خبر، بدیهی است انتساب و انتشار خبر مزبور موجب تعقیب کیفری خواهد بود. مجلس خبرگان رهبری نیز پنجشنبه شب در اطلاعیه‌ای آورد: به اطلاع می‌رساند دبیرخانه این مجلس از لحظه انتشار این خبر، پیگیر موضوع بوده و همچنان در حال پیگیری است. اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به مفقود شدن برادران صدرالساداتی عنوان کرد: همان‌طور که اعلام شده، بازداشت نشده‌اند و بقیه ماجرا به زودی مشخص می‌شود». این در حالی است که تسنیم نوشت؛ یک منبع آگاه گفت احتمال ربایش برادران صدرالساداتی که از روز چهارشنبه مفقود شده‌اند، منتفی بوده و ارزیابی نهادهای ذی‌ربط بر اختفای اختیاری و هدفمند آنان به عنوان گزینه اصلی قابل پیگیری تاکید دارد.
روایت نمایندگان قم
در نهایت احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس در توئیتر نوشت: «پیگیر موضوع برادران صدرالساداتی شدم، مسئولین مربوطه گفتند احضار و بازداشت نشدند و در حال حاضر در قم به سر می برند و زندگی عادی خودشان را دارند.» نماینده دیگر قم در مجلس اظهار داشت: آقایان صدرالساداتی ربوده و مفقود نشدند و کسی هم آن‌ها را به جایی منتقل نکرده است. وی افزود: خودشان در مسیر قم-تهران یعنی اطراف مجموعه خدماتی مهتاب، تصمیم می‌گیرند که موبایل‌های خود را خاموش کنند و به قم برگردند که نهایتا این تصمیم را اجرایی و موبایل خود را خاموش کرده و به قم برمی‌گردند. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری بیان کردند: آن‌ها به منزل برادرِ آقای غفاری (غفار عباسی مراغه‌ای) می‌روند و به کسی هم خبر نمی‌دهند. در واقع آن‌ها در منزل برادرِ آقای غفاری حضور داشتند و خانواده آن‌ها نیز بی اطلاع بودند. در همین راستا سخنگوی قوه‌ قضائیه درباره آخرین وضعیت برادران صدرالساداتی به تسنیم گفت: همان‌طور که اعلام شده، بازداشت نشده‌اند و بقیه ماجرا به زودی مشخص می‌شود. تسنیم همچنین نوشت؛ درباره احتمال ربوده شدن این افراد یک منبع مطلع اظهارکرد: احتمال ربایش برادران صدرالساداتی که از روز چهارشنبه مفقود شده‌اند، منتفی بوده و ارزیابی نهادهای ذیربط بر اختفای اختیاری و هدفمند آنان به عنوان گزینه اصلی قابل پیگیری تاکید دارد


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نگاه تحلیلگران به دنیای "پساکرونا"

نقش امریکا و روسیه در سقوط قیمت نفت

ابتلای 155 نفر از خدمه ناو هواپیمابر آمریکایی به کرونا تأیید شد

ترامپ آب پاکی را در باره کرونا روی دست آمریکایی ها ریخت

آیت‌الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

طعنه سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم عادی آمریکا

نصب حصار مرزی بین آلمان و سوئیس برای مقابله با شیوع کرونا

آلمان هم برای نظارت بر مقررات کرونایی از پهپاد استفاده می‌کند

آمریکا: رای ندادن پارلمان عراق به الزرفی عواقب جدی دارد!

یهودیان حریدی چگونه کرونا را در سرزمین های اشغالی گسترش دادند؟

اپیدمی پنهان‌کاری در جهان

رقابت در راهزنی و ماسک قاپی بین آمریکا و اروپا!

آیا به جای صاف کردن منحنی کرونا می‌توانیم آن را نابود کنیم؟

لیست کمک‌های ارسالی چین به ایران

چگونه فلزی نرم مثل سرب، مثل فولاد مستحکم شود؟

ویروس کرونا تا هشت متر در هوا حرکت می‌کند

درمان سرطان با کمک اسفنج‌های دریایی

بخشی از کتاب/ آرزویی را که بر دلم سنگینی می‌کرد، عاقبت نوشتم

انتشار کتابی با نگاه به مستندهای شهید آوینی

بخشی از کتاب/ زمانی که صرف گٌلت کردی اون رو انقد مهم میکنه

فارین پالیسی: پس از ترور سردار سلیمانی، ایران چگونه حضور خود در سوریه را حفظ کرد؟

پاسخ معاون روحانی به انتقادات کرونایی از دولت

تصویر کم‌تر دیده شده از جوانی فرمانده نیروی قدس سپاه

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رئیس مجلس آرزوی سلامتی کردند

جان‌باختن 630 نفر بر اثر کرونا در نیویورک تنها در 24 ساعت اخیر

شکایت سوئد از فرانسه به خاطر عدم ترخیص ماسک‌های سفارشی

حمله به بیمارستان پایتخت لیبی

آمادگی مصر برای حمایت از کشورهای درگیر کرونا

تبدیل مرکز نمایشگاهی لندن به بیمارستان کرونایی در عرض 9 روز

گفتگوی تلفنی زیاد نخاله با محمود عباس درباره مبارزه با کرونا

آیا با اینستکس می‌توان تحریم‌های آمریکا را دور زد؟

یهودیان حریدی چگونه کرونا در سرزمین های اشغالی گسترش دادند؟

تلاش پرسپولیسی ها برای جذب امیر قلعه نویی! + عکس

مجتبی محرمی دلیل حملۀ خود را علیه پروین فاش کرد

مخالفت پرسپولیسی‌ها با کاهش دستمزدشان به دلیل ویروس کرونا!

امیر قلعه‎‌نویی جانشین فرهاد مجیدی در استقلال می‌شود؟!

عجیب اما واقعی؛ پرسپولیس از مهرداد میناوند شکایت می‌کند!

شبیه‌ ساز سفر به ماه ساخته می‌شود

ویروس کرونا؛ فرصت شناسایی بیشتر زمین لرزه‌ها با کاهش سروصدای انسانی

شاعرانه/ یا رب این صوت محمّد یا صدای اکبر است

داستانک/ وقتی بزرگ شدی می خواهی چکاره شوی؟

پیام رئیس جمهور برای درگذشت پدر سه شهید

پاسخ وزیر آمریکایی به سوالی در مورد تحریم‌ها

جهانگیری: تصور عبور از شرایط کرونا بدون هزینه غیرممکن است

نامه جمعی از شخصیت‌ها به رهبرانقلاب درپی عروج حاج میرزا محمد سلگی

یک بام و دو هوای کرونا در ایران و جهان

کرونا، انتقال دولت مصر به پایتخت جدید را متوقف کرد

واشنگتن 5000 ماسک پوسیده به ایالت آلاباما ارسال کرد

راه حل آمریکایی برای کمبودهای کرونایی

آمریکا ماسک‌های برلین را مثل دزدهای دریایی ربود