ایران پرسمان

آخرين مطالب

چه کسانی آیت‌ا... هاشمی را مقصر ادامه جنگ می‌دانستند؟ دانستنیها

چه کسانی آیت‌ا... هاشمی را مقصر ادامه جنگ می‌دانستند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - چه کسانی آیت‌ا... هاشمی را مقصر ادامه جنگ می‌دانستند؟
٠
٠
آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در گفتار خود درباره دوران دفاع مقدس اظهارکرده است: دشمن با ابزار و رسانه‌های نیرومند خارجی و با استفاده از شرارت‌ها و جنایات جنگی و نفوذ در مراکز تصمیم‌گیری بین‌المللی، بسیاری از اهرم‌های سیاسی را به نفع خود و حمله علیه ما به‌کار می‌گرفت. رئیس‌جمهوری ایران در دوره‌های پنجم و ششم درخصوص چگونگی و چرایی جنگ تحمیلی رژیم عراق علیه جمهوری اسلامی ایران گفته است: من با همان شرایط، با هر هزینه و بهایی آماده اتخاذ تصمیم‌های بزرگ که به صلاح می‌دیدم، بودم و عمل هم می‌کردم. آخرین آنها تلاش برای ختم جنگ و پذیرش قطعنامه بود که با روشن شدن عدم امکان ادامه جنگ و خطرهای بزرگ آن از قبیل تکرار فاجعه حلبچه در شهرهای بزرگ ایران و کمبودهای کمرشکن که بخشی از آنها در نامه معروف آقای محسن رضایی آمده و اخیراً منتشر گردیده، به آن رسیده بودم. در این مورد سران قوا و حاج احمدآقا جلسه مهم و سرنوشت‌سازی با امام داشتیم که با بیان استدلال‌ها و قانع شدن امام، تصمیم حیات‌بخش ایشان کار را تمام کرد و در عین نگرانی از عکس‌العمل بعضی از رزمندگان و ایثارگران، با تدبیر امام به‌خوبی اجرا شد و شاید به خاطر گنجاندن نظرات ما در قطعنامه بود. متجاوز شناخته شدن صدامیان و استحقاق ایران در دریافت خسارت و تعیین حداقل خسارت به مبلغ صد میلیارد دلار از سوی کارشناسان بین‌المللی که بخشی از آثار آن در گیجی صدام پس از آتش‌بس و تجاوز به کویت برای دریافت لقمه آسان و لذیذ پس از عجز از بلعیدن لقمه بزرگ شکست ایران و مبتلا شدن به عواقب جنایات بشری که منجر به ضعف و سپس خفت و سرنگونی در سال‌های بعد گردید. آیت‌ا... رفسنجانی در خصوص پایان نیافتن جنگ بعد فتح خرمشهر می‌گوید: و آن ربّک باالمرصاد، و اینکه بعضی از افراد مغرض و یا نادان در تحلیل‌های خود مرا در ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر مقصر معرفی می‌کنند، با اینکه در آن زمان فرمانده جنگ نبودم، ولی در ختم موفق جنگ و هدایت کارهای بعد از آن در بیان خدمات دم فرو می‌بندند.
نقش هاشمی در جنگ‌ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی
آیت‌ا... هاشمی در پاسخ به این سوال مبنی براینکه صرف نظر از اعم بودن جنبه‌های ایمانی و انقلابی دفاع در متفرعات، چقدر جنگ تحمیلی جنگ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بود، اظهار داشته است: در اکثر جنگ‌ها، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و... نقش عمده‌ای دارند و گاهی سرنوشت‌ساز. می‌بینید دشمن وقتی در جبهه منهزم می‌شود، برای خشکاندن منابع اقتصادی متوسل به جنگ اقتصادی می‌شود که عمدتاً در نفت بود و جنگ با کشتی‌های تجاری تبلور مهم آن سیاست است. عوامل فرهنگی از جهتی در جهت قدرت ایران بود، چون دفاع از حق، خاک، میهن و اسلام مهم‌ترین راهکار تقویت جبهه حق و بالا بردن روحیه‌ها و تقویت انگیزه‌ها و آمادگی برای ایثار، شهادت، صبر و بردباری است و نیز عامل تصفیه انسان‌ها و ساختن جامعه‌ای آرمانی، پاک و مقاوم. البته در آن رهگذر بخشی از عوامل سیاسی هم در جبهه حق مثبت عمل می‌کرد و وحدت و تفوق مطمئنی را ببار می‌آورد.
برنامه‌ها در شرایط غیرقابل پیش‌بینی جنگ
آیت‌ا... هاشمی درباره راهکارهای عملی کردن برنامه‌ها در شرایط غیرقابل پیش‌بینی جنگ و کاهش ریسک‌پذیری در ابعاد مختلف گفته است: این، مشکل همه کشورهای درگیر در جنگ است و حاکمیت وضع فوق‌العاده و اجازه تصمیم‌های فراقانونی و فوری لازمه این وضع است. یکی از آثار این وضع راکد ماندن برنامه پنجساله اول در مجلس است که با استدلال‌های خوبی آن را مسکوت گذاشتیم و پس از پذیرفتن قطعنامه، مجلس مجال بررسی و اصلاح پیش‌نویس را پیدا کرد و به تصویب رساند که مبنای سازندگی در کابینه من شد. حتی بودجه‌های سالانه هم تحت تاثیر جنگ از حیث منابع و هزینه‌ها درست اجرا نمی‌شد.
شکست‌های دشمن
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ما چقدر از مهارت اساسی صبر برای منافع بلندمدت برخوردار بودیم و در بحران‌ها توانستیم آرامش خود را حفظ کنیم؟ اظهار کرده است: به‌خاطر ایمان و وفاداری مردم و رزمندگان و استحکام فکری مسئولان و رهبری‌های موثر امام(ره)، وضع ما در این میدان بد نبود، زیرا: اولاً؛ چون در راه خدا و برای دفاع از حق می‌جنگیدیم، پاداش موعود الهی مدنظر بود که آنهم درازمدت و گاهی در آخرت است.
حفظ شرایط جنگ پر هزینه مشکل بود
آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در پاسخ به اینکه حفظ چه شرایطی در جنگ پرهزینه، مشکل و بی‌نتیجه بود اظهار می‌کند: در چند مقطع گرفتار چنین وضعی بودیم. یک؛ در شروع تجاوز عراق که دشمن در پنج استان کشور پیشروی کرده بود و شرایط ما برای جنگ وسیع مناسب نبود، جز اقدامات ضربه ایذایی و زمینگیر کردن دشمن به منظور رسیدن به آمادگی دفاع موثر زمینی، کاری نمی‌توانستیم انجام دهیم. دو؛ بعد از عملیات والفجر مقدماتی و حتی پس از عملیات نیمه تمام خیبر و ناموفق بدر که لازم بود برای رفتن در خاک دشمن منتظر تهیه امکانات و طرح‌هایی قابل اطمینان باشیم، در آن مقطع دشمن با کمک و هدایت استکبار به اقدامات ایذایی زیادی دست می‌زد و جنگ روانی شدید بود و ایران را جنگ طلب و دشمن متجاوز را صلح‌خواه معرفی می‌کردند. صبر زیادی کردیم که برای عملیات سرنوشت‌ساز آماده شویم. چندماه آخر جنگ که دشمن تحت تاثیر عوامل قابل نقد و بررسی برای بیرون آمدن نیروهای ما از نقاط تصرف شده، عملیات نسبتاً موفقی داشت، در آن شرایط تصمیم برای ادامه جنگ یا پذیرفتن قطعنامه مشکل بود و شایسته انتظار برای شرایط مناسب و خصوصاً با شرکت عملی آمریکا در جنگ به نفع دشمن و نیاز ما به تجدید سازمان رزم. البته ناگزیرترین کاری که در جنگ مخصوصاً در سال‌های آخر باوجود میل باطنی خود انجام می‌دادیم، بمباران‌ها و موشک‌باران‌های مقابله به مثل و با اهداف بازدارندگی دشمن بود. اگرچه 24 ساعت قبل برخلاف موازین نظامی، به مردم مراکز هدف اعلام می‌کردیم و ازمردم می‌خواستیم که آن مناطق را ترک کنند، ولی واقعاً ناراحت بودیم.
نقاط کور و گره‌های باز نشده تا پایان جنگ
ریاست فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نقاط کور و گره‌های باز نشده تا پایان جنگ تحمیلی در حوزه‌ها و شرایط مختلف و آنچه بیش از سعی و امکانات و اختیار ما بود اظهار داشته است: 1- محدودیت منابع مالی برای تأمین نیازهای ضروری جنگ و اداره کشور 2- محدودیت منابع تأمین نیازهای سـلاح و مهمات و تجهیزات حتی در صورت وجود پول3- تحریم عملی تحمیل شده در بسیاری از بخش‌ها 4- نفوذ دشمنان در مراکز بین‌المللی 5- ضعف ابزار اطلاع‌رسانی ما و وسعت ابزار تبلیغات دشمنان 6- ضعف اطلاعات ما و در خدمت عراق بودن سازمان‌های اطلاعاتی دشمنان 7- محدودیت اخلاقی، انسانی و دینی ما در به‌کارگیری شیوه غیراخلاقی در جنگ و دست باز دشمن در استفاده از هر راهکار ممکن، ولو ارتکاب جنایات جنگی 8- اشکالات در سازمان رزم ما به‌خاطر تعدد نهادهای مسئول جنگ و عدم امکان جراحی سازمانی در زمان جنگ ولی نقاط قوتی که در جواب‌های سابق ذکر شده تا حدودی این محدودیت‌ها و گره‌های کور را جبران می‌کرد و عملاً دست ما در پیشبرد دوران دفاع بازتر از دست دشمنان بود و دشمن بیش از ما تحت فشار قرار داشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یکی از بدترین اتفاق ها برای موتورسواران!

انرژی مثبت خالص!

کشف معنای موفقیت در زندگی از نظر یک کارآفرین دنیای فناوری

آنچه نیوزلند به‌ درستی انجام داده، و آنچه می‌توانیم از او یاد بگیریم!

روایتی نو از مرگ و زندگی زیر موشک باران دزفول

روسیه ماهواره‌ای مرموز به مدار زمین فرستاد

ماهی‌ها در آکواریوم افسرده می‌شوند

شاعرانه/ حتی به آغوشِ خیالت برنگردم

"چگونه بگویم دوستت دارم" از شمس لنگرودی

صحبت های یک معترض در غیزانیه اهواز را ببینید

روزی که عفت مرعشی سپر جان آیت‌الله هاشمی شد

هماهنگی اردن و تشکیلات خودگردان برای مقابله با اشغال کرانه باختری

اخباری از هلاکت مسؤول هماهنگی داعش بین عراق و سوریه

زمان احتمالی نشست سران گروه 7 مشخص شد

قیافه جالب اطرافیان ترامپ هنگام سخنرانی های شاذ وی!

چرا چین علاقه‌ای به مقابله با آمریکا ندارد

المانیتور: هدف نهایی آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست؟

ابعاد نظامی سازی جوامع عربی حاشیه خلیج فارس

مونتاژ کردن صندلی به دست ربات

از اون صحنه‌هایی که انتظار دارید فقط تو کارتون‌ها اتفاق بیفته!

مترسک نسخه هندی؛ ترسناک و ابتکاری!

مهارت دیدنی در چیدن میز!

پدری که برای بچه اش وقت میذاره و خلاقه!

چرا عید فطر به قیامت شباهت دارد؟

عدم مهارت در کنترل خودرو باعث این اتفاق ها خواهد شد!

صحنه ای منحصر به فرد از یک شکار غافلگیرانه!

دوره حضور آمریکایی‌ها در منطقه رو به پایان است

نفتکش‌های ایران بینی ترامپ را به خاک مالید

دانشمندان سلول‌های بنیادی انسان را با موش ترکیب کردند

چاپ 2 ترجمه تازه از سیمین دانشور!

اظهارات وزیر پیشین اقتصاد درباره رابطه با احمدی‌نژاد

روایتی تازه و شنیده نشده از خرمشهر

اظهارات شنیدنی معاون رئیسی درباره حاج قاسم

ایران چگونه ابهت پوشالی آمریکا و بریتانیا را به باد داد؟

واکنش مقام ارشد سپاه به رزمایش ارتش آمریکا در خلیج فارس

دستور سردار سلامی به نیروی هوافضای سپاه

تظاهرات گسترده اهالی ادلب در اعتراض به ترکیه

چین، آمریکا را به "مقابله به مثل" تهدید کرد

واکنش شجاعانه جوان فلسطینی به حمله وحشیانه نظامیان صهیونیست

روایت "فارن پالیسی" از دلایل خروج پنتاگون از خاورمیانه

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

موانع پرتابل جهت متوقف کردن سریع خودروها

آئین متفاوت بازگشایی حافظیه بعد از کرونا

اختراع وسیله‌ای جالب و عجیب برای پخش امواج صوت

در چنین روزی؛ آغاز مجدد جنگ شهرها از سوی عراق در اوج جنگ تحمیلی

آیا می‌دانستید که ایلان ماسک، مربی پرورش ذهن داشته؟

یک مطالعه دیگر ثابت کرد بهبودیافتگان کرونا، ناقل نیستند

«آدم باید اهل خوشبختی‌های کوچک باشد» نوشته عرفان نظرآهاری

واکنش محسن رضایی به تجمع مردم در غیزانیه اهواز

تجلیل مراجع تقلید از خدمات لاریجانی در مجلس