ایران پرسمان

آخرين مطالب

استیضاح ترامپ شمشیری دولبه برای دموکرات‌هاست مقالات

استیضاح ترامپ شمشیری دولبه برای دموکرات‌هاست
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - استیضاح ترامپ شمشیری دولبه برای دموکرات‌هاست
١٩٥
٠
فارس / متن پیش رو در فارس منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
استاد دانشگاه مینه‌سوتا در گفت‌وگو با فارس از امیدها و تردیدهای دموکرات‌ها در خصوص آغاز روند استیضاح رئیس‌جمهور این کشور سخن گفت.
«نانسی پلوسی»، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا فرمان استفاده از مهم‌ترین سلاح زرادخانه سیاسی در قانون اساسی این کشور را صادر کرده است؛ «استیضاح ترامپ»، که خیلی‌ها زودتر از این در آمریکا منتظر آن بودند.
اولین امید مخالفان ترامپ به گزارش مولر بود. «رابرت مولر»، بازرس ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا که پس از برکناری «جان کومی»، رییس سابق پلیس فدرال آمریکا به دنبال این بود تا حقیقت را درباره تلاش احتمالی ترامپ برای سد کردن اجرای عدالت و تاثیرگذاری بر تحقیقات نهادهای فدرال روشن کند.
در نهایت این تحقیقات علی‌رغم این که با ابهام فراوان امکان روی دادن برخی تخلفات را تأیید کرد اما ترامپ را از اتهام دستکاری نتایج تحقیقات تبرئه کرد. با این حال افشاگری یکی از مسئولان امنیتی ایالات متحده آمریکا در خصوص برخی قول‌های دردسرساز به یک طرف خارجی ترامپ را وارد مهلکه تازه‌ای کرده است؛ مهلکه‌ای که این بار دمکرات‌ها را برای برکناری زودهنگام ترامپ وسوسه کرده است.
ماجرا از افشاگری یک مأمور سابق امنیتی کاخ سفید در خصوص منوط کردن کمک مالی به اوکراین توسط ترامپ به تحقیق از فعالیت‌های پسر جو بایدن در گفت و گو با رییس جمهور اوکراین آغاز شد.
در این مکالمه ترامپ با اشاره به برخی تحقیقات در خصوص پسر «جو بایدن» که در کار تجارت گاز است، خواستار جدی‌تر شدن کند و کاو در مورد این قضیه می‌شود.
در این مکالمه ترامپ از اعزام وکیل خود «رودی جولیانی» برای کمک به تحقیقات دولت اوکراین خبر می‌دهد.
خبرگزاری فارس در این باره گفت‌وگویی با پروفسور «ویلیام بیمن» انجام داده است.
دکتر «ویلیام اورمان بیمن» استاد مردم‌شناسی در دانشگاه مینه‌سوتا معتقد است هرگونه طرح خارجی برای اعمال کنترل بر خلیج فارس اشتباه بوده و کشورهای منطقه، خود باید این مسئولیت را به دوش بکشند.
بیمن پیش‌تر مدیرگروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه براون (Brown) در ایالت رودآیلند و استاد مردم‌شناسی و مطالعات آسیای شرقی این دانشگاه نیز بود. بیمن دکتری مردم‌شناسی را از دانشگاه شیکاگو در سال 1976 دریافت کرد و به خاطر نوشتن چندین جلد کتاب و بیش از 100 مقاله علمی در مورد پویش‌های ارتباطات در ایالات متحده، ایران و... بسیار مشهور است.
فارس: به دنبال افشای گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین، طرح استیضاح ترامپ وارد مراحل جدی شده است. قرار بود بحث استیضاح ترامپ به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 موکول شود. چرا دموکرات‌ها طرح استیضاح ترامپ را فعال کردند؟
مجلس نمایندگان هنوز به برگزاری جلسات استماع استیضاح دونالد ترامپ رأی نداده است. رئیس مجلس، «نانسی پلوسی»، از طریق شش کمیته مجلس نمایندگان «تحقیقات استیضاح» را آغاز کرده است.
آنها عمدا تاکنون رای به برگزاری جلسات رسمی استیضاح نداده‌اند زیرا می‌خواهند از دموکرات‌هایی که نماینده مناطقی هستند که به رئیس جمهور ترامپ رای داده‌اند و کسانی که ممکن است در انتخابات سال 2020 از سوی رای دهندگان طرفدار ترامپ در معرض خطر قرار گیرند، محافظت کنند. با این حال، بسیاری از مردم انتظار دارند در مورد جلسات استیضاح زودتر رای گیری انجام شود و رئیس جمهورقبل از پایان نوامبر(تعطیلات شکرگزاری) استیضاح شود.
فارس: با توجه به اینکه بعید است رأی دو سوم سنای آمریکا به استیضاح ترامپ جلب شود تبعات این اقدام برای حزب دموکرات چه خواهد بود؟
مجلس نمایندگان با اکثریت آرا رئیس جمهور یا سایر مقامات دولتی را می‌تواند استیضاح کند. استیضاح به برکناری منتهی نمی‌شود و فقط یک اتهام رسمی است.
مجلس سنا سپس به دادگاه تبدیل شده، رئیس دیوان عالی فدرال این دادگاه را اداره می‌کند و متهم مورد محاکمه قرار می‌گیرد. پس از این دادگاه، سنا می‌تواند با اکثریت دو سوم آرا، وی را از سمت ریاست جمهوری برکنار کند.
استیضاح ترامپ (اتهام رسمی) احتمالاً در مجلس نمایندگان موفق خواهد شد اما برکناری رئیس جمهور احتمالاً در مجلس سنا شکست می‌خورد، زیرا جمهوری‌خواهان در مجلس سنا در اکثریت هستند و دستیابی به دو سوم آراء (رای 67 سناتور) برای برکناری رئیس جمهور در این مجلس احتمالاً غیرممکن است.
بسیاری از دموکرات‌ها احساس می‌کنند اگر استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ منجر به برکناری او نشود، برای آنها خطرناک خواهد بود. آنها احساس می‌کنند اگر مجلس سنا ترامپ را برکنار نکند، وی ادعا خواهد کرد که تبرئه شده است و این استیضاح به عنوان تلاشی حزبی از طرف دموکرات‌ها مطرح شده و ارزشی ندارد. دموکرات‌ها همچنین احساس می‌کنند این امر منجر به انتخاب مجدد ترامپ در سال 2020 و از دست دادن کرسی‌های دموکرات‌ها در مجلس سنا و مجلس نمایندگان خواهد شد.
از سوی دیگر نمایندگان دموکرات از این واقعیت می‌ترسند که رأی دهندگان طرفدار حزب دموکرات آنها را به دلیل عدم استیضاح ترامپ مجازات کنند. بنابراین همانطور که می‌بینید استیضاح، تصمیمی از لحاظ سیاسی دشوار برای دموکرات‌ها است. در حال حاضر نتیجه روشنی برای روند استیضاح وجود ندارد.
فارس: آیا استیضاح ترامپ منجر به عزل او از ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد شد؟
نه، استیضاح فقط یک اتهام رسمی است – در واقع اعلام جرم. رئیس جمهور فقط پس از تصویب استیضاح می‌تواند با رای دو سوم سناتورها در مجلس سنا برکنار شود.
فارس: تبعات استیضاح ترامپ چه تأثیری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 خواهد داشت؟
ترامپ فکر می‌کند اگر استیضاح شود و برکنار نشود، این امر به او در انتخابات ریاست جمهوری کمک می‌کند. برخی از دموکرات‌ها نیز با این نظر موافق هستند.
سایر دموکرات‌ها احساس می‌کنند که تحقیقات استیضاح به خودی خود جرایم وی را افشا خواهد کرد و باعث می‌شود که وی برای رأی دهندگان کمتر جذاب باشد. بنابراین برای دموکرات‌ها این روند قمار است.
من شخصاً احساس می‌کنم که ترامپ از مقام خود برکنار نخواهد شد و حتی ممکن است مجدداً انتخاب شود. البته این امر به این نیز بستگی خواهد داشت که کدام نامزدهای دموکرات برای مبارزه با ترامپ انتخاب خواهند شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نه «سید» به استعفا طلبان

ادامه کابوس برگزیت

چه کسی می‌تواند به آمریکای ترامپ اعتماد کند؟

پول اینستاگرام برای سلبریتی‌ها، هزینه‌ها برای مردم

توریست های ایرانی چقدر دلار به ترکیه بردند؟

نصرالله؛ سیاستمدار معیار

نظم جدید در غرب آسیا با محوریت «امنیت دسته‌جمعی»

تحریم‌ها دلیل منفی‌ترین رشد اقتصادی

در لبنان چه خبر است؟

بورس پاییزی و ریزش قیمت‌ها

زنده‌ باد همه‌ پرسی!

تکه‌های گمشده پازل «آمدنیوز»

رمزگشایی از پیش‌بینی بانک جهانی از اقتصاد ایران

محرمانه‌بودن اطلاعات اموال و دارایی مسئولان لغو خواهد شد؟

مردان و زنان هزار چهره‎‌ی چه کسانی هستند؟

لبنان غرق در بحران

بنزین؛ یارانه یا عدم‌النفع؟

رایزنی برای بازگشت صلح به منطقه

هراس دلواپسان در انتخابات از چیست؟

واکنش حزب الله به نا آرامی ها چه بود؟

اصل 113 و شورای نگهبان

اختیارات رئیس‌جمهور، مناقشه تاریخی

آیا قیمت مسکن کاهش یافته است؟

آژیر قرمز FATF

با بحران آلودگی در شمال ایران چه باید کرد؟

چرا شاخص بورس در هفته گذشته افت کرد؟

جنگ یمن؛ چالشِ بزرگ مناسبات تهران و ریاض

آیا عملیات ترکیه در شمال سوریه با هماهنگی آمریکا و روسیه بود؟

حکومت هیچکس؛ کتابی دربارۀ آنارشیسم

پایتخت دهه 60 به روایت شهردار اسبق تهران

پیوستن یا نپیوستن به پالرمو؛ مساله این نیست!

شورای روابط خارجی آمریکا: رابطه ترکیه و ناتو باید تغییر کند

بازی «خودی»ها؛ ارزیابی رانت ناشی از سیاستگذاری مصلحتی

تعویق بازی بزرگ؛ سیاسی‌ترین «ال‌کلاسیکو»های تاریخ

شباهت سرکوب‌های مسلمانان در کشمیر با سین کیانگ چین

بورس؛ بازگشت حاشیه سود از رکوردهای تاریخی؟

جدال بی‌پایان ترامپ و دموکرات ها

پیامدهای ایجاد وزارت بازرگانی بر اقتصاد ایران

ماجرای اخراج "دنیل کوتز" از کاخ سفید

واشنگتن پست: ترامپ از اردوغان چه می‌خواهد؟

اهدای جایزه نوبل ادبیات به حامی قصاب بالکان!

بازیکنان ترکیه جنگ را به ورزشگاه ها کشاندند

فارن پالیسی: از فرصت پایان دادن به جنگ یمن استفاده کنیم

دلیل اعتراضات در عراق چه بود؟

تحلیلگر اسرائیلی: عقب‌نشینی ترامپ از سوریه درسی برای تل آویو است

توقف 5 روزه جنگ؛ آیا ترکیه به اهدافش رسید؟

لوبلاگ: ژئوپلیتیک به نفع پوتین پیش می رود

مهم‌ترین چالش‌های رئیس‌جمهور جدید تونس

منافع ملی ایران و کنوانسیون خزر

چرا سیاستمداران مسوولیت وضع کشور را نمی پذیرند؟