ایران پرسمان

آخرين مطالب

استیضاح ترامپ شمشیری دولبه برای دموکرات‌هاست تحلیل روز

استیضاح ترامپ شمشیری دولبه برای دموکرات‌هاست
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - استیضاح ترامپ شمشیری دولبه برای دموکرات‌هاست
١٩٥
٠
فارس / متن پیش رو در فارس منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
استاد دانشگاه مینه‌سوتا در گفت‌وگو با فارس از امیدها و تردیدهای دموکرات‌ها در خصوص آغاز روند استیضاح رئیس‌جمهور این کشور سخن گفت.
«نانسی پلوسی»، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا فرمان استفاده از مهم‌ترین سلاح زرادخانه سیاسی در قانون اساسی این کشور را صادر کرده است؛ «استیضاح ترامپ»، که خیلی‌ها زودتر از این در آمریکا منتظر آن بودند.
اولین امید مخالفان ترامپ به گزارش مولر بود. «رابرت مولر»، بازرس ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا که پس از برکناری «جان کومی»، رییس سابق پلیس فدرال آمریکا به دنبال این بود تا حقیقت را درباره تلاش احتمالی ترامپ برای سد کردن اجرای عدالت و تاثیرگذاری بر تحقیقات نهادهای فدرال روشن کند.
در نهایت این تحقیقات علی‌رغم این که با ابهام فراوان امکان روی دادن برخی تخلفات را تأیید کرد اما ترامپ را از اتهام دستکاری نتایج تحقیقات تبرئه کرد. با این حال افشاگری یکی از مسئولان امنیتی ایالات متحده آمریکا در خصوص برخی قول‌های دردسرساز به یک طرف خارجی ترامپ را وارد مهلکه تازه‌ای کرده است؛ مهلکه‌ای که این بار دمکرات‌ها را برای برکناری زودهنگام ترامپ وسوسه کرده است.
ماجرا از افشاگری یک مأمور سابق امنیتی کاخ سفید در خصوص منوط کردن کمک مالی به اوکراین توسط ترامپ به تحقیق از فعالیت‌های پسر جو بایدن در گفت و گو با رییس جمهور اوکراین آغاز شد.
در این مکالمه ترامپ با اشاره به برخی تحقیقات در خصوص پسر «جو بایدن» که در کار تجارت گاز است، خواستار جدی‌تر شدن کند و کاو در مورد این قضیه می‌شود.
در این مکالمه ترامپ از اعزام وکیل خود «رودی جولیانی» برای کمک به تحقیقات دولت اوکراین خبر می‌دهد.
خبرگزاری فارس در این باره گفت‌وگویی با پروفسور «ویلیام بیمن» انجام داده است.
دکتر «ویلیام اورمان بیمن» استاد مردم‌شناسی در دانشگاه مینه‌سوتا معتقد است هرگونه طرح خارجی برای اعمال کنترل بر خلیج فارس اشتباه بوده و کشورهای منطقه، خود باید این مسئولیت را به دوش بکشند.
بیمن پیش‌تر مدیرگروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه براون (Brown) در ایالت رودآیلند و استاد مردم‌شناسی و مطالعات آسیای شرقی این دانشگاه نیز بود. بیمن دکتری مردم‌شناسی را از دانشگاه شیکاگو در سال 1976 دریافت کرد و به خاطر نوشتن چندین جلد کتاب و بیش از 100 مقاله علمی در مورد پویش‌های ارتباطات در ایالات متحده، ایران و... بسیار مشهور است.
فارس: به دنبال افشای گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین، طرح استیضاح ترامپ وارد مراحل جدی شده است. قرار بود بحث استیضاح ترامپ به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 موکول شود. چرا دموکرات‌ها طرح استیضاح ترامپ را فعال کردند؟
مجلس نمایندگان هنوز به برگزاری جلسات استماع استیضاح دونالد ترامپ رأی نداده است. رئیس مجلس، «نانسی پلوسی»، از طریق شش کمیته مجلس نمایندگان «تحقیقات استیضاح» را آغاز کرده است.
آنها عمدا تاکنون رای به برگزاری جلسات رسمی استیضاح نداده‌اند زیرا می‌خواهند از دموکرات‌هایی که نماینده مناطقی هستند که به رئیس جمهور ترامپ رای داده‌اند و کسانی که ممکن است در انتخابات سال 2020 از سوی رای دهندگان طرفدار ترامپ در معرض خطر قرار گیرند، محافظت کنند. با این حال، بسیاری از مردم انتظار دارند در مورد جلسات استیضاح زودتر رای گیری انجام شود و رئیس جمهورقبل از پایان نوامبر(تعطیلات شکرگزاری) استیضاح شود.
فارس: با توجه به اینکه بعید است رأی دو سوم سنای آمریکا به استیضاح ترامپ جلب شود تبعات این اقدام برای حزب دموکرات چه خواهد بود؟
مجلس نمایندگان با اکثریت آرا رئیس جمهور یا سایر مقامات دولتی را می‌تواند استیضاح کند. استیضاح به برکناری منتهی نمی‌شود و فقط یک اتهام رسمی است.
مجلس سنا سپس به دادگاه تبدیل شده، رئیس دیوان عالی فدرال این دادگاه را اداره می‌کند و متهم مورد محاکمه قرار می‌گیرد. پس از این دادگاه، سنا می‌تواند با اکثریت دو سوم آرا، وی را از سمت ریاست جمهوری برکنار کند.
استیضاح ترامپ (اتهام رسمی) احتمالاً در مجلس نمایندگان موفق خواهد شد اما برکناری رئیس جمهور احتمالاً در مجلس سنا شکست می‌خورد، زیرا جمهوری‌خواهان در مجلس سنا در اکثریت هستند و دستیابی به دو سوم آراء (رای 67 سناتور) برای برکناری رئیس جمهور در این مجلس احتمالاً غیرممکن است.
بسیاری از دموکرات‌ها احساس می‌کنند اگر استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ منجر به برکناری او نشود، برای آنها خطرناک خواهد بود. آنها احساس می‌کنند اگر مجلس سنا ترامپ را برکنار نکند، وی ادعا خواهد کرد که تبرئه شده است و این استیضاح به عنوان تلاشی حزبی از طرف دموکرات‌ها مطرح شده و ارزشی ندارد. دموکرات‌ها همچنین احساس می‌کنند این امر منجر به انتخاب مجدد ترامپ در سال 2020 و از دست دادن کرسی‌های دموکرات‌ها در مجلس سنا و مجلس نمایندگان خواهد شد.
از سوی دیگر نمایندگان دموکرات از این واقعیت می‌ترسند که رأی دهندگان طرفدار حزب دموکرات آنها را به دلیل عدم استیضاح ترامپ مجازات کنند. بنابراین همانطور که می‌بینید استیضاح، تصمیمی از لحاظ سیاسی دشوار برای دموکرات‌ها است. در حال حاضر نتیجه روشنی برای روند استیضاح وجود ندارد.
فارس: آیا استیضاح ترامپ منجر به عزل او از ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد شد؟
نه، استیضاح فقط یک اتهام رسمی است – در واقع اعلام جرم. رئیس جمهور فقط پس از تصویب استیضاح می‌تواند با رای دو سوم سناتورها در مجلس سنا برکنار شود.
فارس: تبعات استیضاح ترامپ چه تأثیری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 خواهد داشت؟
ترامپ فکر می‌کند اگر استیضاح شود و برکنار نشود، این امر به او در انتخابات ریاست جمهوری کمک می‌کند. برخی از دموکرات‌ها نیز با این نظر موافق هستند.
سایر دموکرات‌ها احساس می‌کنند که تحقیقات استیضاح به خودی خود جرایم وی را افشا خواهد کرد و باعث می‌شود که وی برای رأی دهندگان کمتر جذاب باشد. بنابراین برای دموکرات‌ها این روند قمار است.
من شخصاً احساس می‌کنم که ترامپ از مقام خود برکنار نخواهد شد و حتی ممکن است مجدداً انتخاب شود. البته این امر به این نیز بستگی خواهد داشت که کدام نامزدهای دموکرات برای مبارزه با ترامپ انتخاب خواهند شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله کیهان/ عمل به نسخه امام راهگشای مشکلات اقتصادی

سوپراستار استقلال اجازۀ حضور در تمرینات را پیدا نکرد!

چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ ماه

پرواز نمایشی از نمای درون کاکپیت

خودت را زیر آوار خواسته‌‌های دیگران دفن نکن!

ورود دلفین‌ها به تنگه بسفر

در محضر بزرگان/ دنیا خانه بلاست

پرسپولیسی‌ها برترین هواداران آسیا از نگاه مارکا اسپانیا!

گزارش روزنامه قطری از قرارداد ستاره پرسپولیسی با الشحانیه

پشت پرده درگیری محسن بنگر و امیر قلعه نویی در تراکتور

دو هفته مانده تا مذاکرات استراتژیک آمریکا و عراق

قطع سامانه‌های ارتباطی در آمریکا در بحبوحه اعتراضات

ترامپ ایده مشارکت روسیه در نشست گروه 7 را با پوتین مطرح کرد

"پروکسیما-بی" ممکن است بیشتر از تصور ما شبیه زمین باشد

افسردگی، جریمه کار با تلفن همراه در شب!

شاعرانه/ "دلم به بوی تو آغشته است" از شمس لنگرودی

گزارش از روی عرشه شناور ونزوئلایی درباره ورود پنجمین نفتکش ایرانی

آشوب‌ها در آمریکا بالا گرفت؛ ترامپ دستور سرکوب می‌دهد

کشته شدن 2 نظامی آمریکایی در حادثه تیراندازی داکوتای شمالی

انتقاد انگلیس از بازداشت خبرنگاران در اعتراضات آمریکا

اعتراضات آمریکا به اروپا و آمریکای جنوبی کشیده شد

فایننشیال تایمز: در ذهن بن سلمان چه می گذرد؟

ارزیابی 5 سال نبرد ارتش ترکیه و گروه تروریستی پ ک ک

چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

ورونا ایتالیا؛ زیبایی اسرارآمیز در بطن کشوری اروپایی

وقتی گرگ صحرایی گلف بازی می‌کند!

بازی با کلمات

توی گرما هندوانه میچسبه!

داستانک/ ماجرای بدهکار زبل!

مکانی شگفت انگیز که سالهاست مورد اختلاف کشورهاست!

اتفاقات جالبی که برای گردشگران کارکشته در سفرهایشان رخ داده اند

چگونه به دنیا نگاه کنیم؟

توپ بازی کودک و دلفین بامزه

ذهنتان را به چالش بکشید!

تایم لپسی از شهر زیبای سن پترزبورگ

دوست دارید این جاده زیبا را ببینید؟

​شجاعی برهان : اقتصاد مقاومتی استقلال اقتصادی را به ارمغان می آورد

پنحمین و آخرین نفتکش ایرانی وارد بندر ونزوئلا شد

مقاومت محمود عباس برای عدم قطع حقوق خانواده شهدا و اسرای فلسطینی

تمجید از حاج قاسم در بحرین جرم است!

روزنامه ایتالیایی: ترامپ با آتش بازی می کند

راز نشت مواد رادیواکتیو در اروپا برملا شد

افزایش طول عمر نمای بیرونی ساختمان با فناوری نانو

اختراع مچ‌بند کاهنده تب توسط محققان دانشگاه فنی و حرفه‌ای

دو خط کتاب/ تقصیر مشکلات را به گردن دیگران انداختن ساده‌ترین راه است

تعریف یک نویسنده از حرفه‌ای‌ترین نویسنده

کتابی برای آشنایی نوجوانان با شاعران پیشکسوت

روایت ذوالنور از آمار تخریب های صورت گرفته در آبان‌ 98

انتقاد شدید روحانی از سکوت و بازگو نکردن دستاوردهای دولت

آخرین نفتکش ایرانی وارد بندر ونزوئلا شد