ایران پرسمان

آخرين مطالب

فرار اوبامایی ترامپ از خاورمیانه مقالات

فرار اوبامایی ترامپ از خاورمیانه
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرار اوبامایی ترامپ از خاورمیانه
٠
٠
روزنامه جوان / متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا در سخنانی با بیان اینکه امریکا از اول هم نباید در خاورمیانه حضور می‌داشت، دستور داد نیرو‌های امریکایی به‌طور کامل از افغانستان و سوریه خارج شوند؛ اقدامی که ادامه همان استراتژی است که باراک اوباما پیش‌تر در عراق اتخاذ کرده بود و نشان می‌دهد ترامپ به‌رغم همه مخالفت‌هایش، بر سر یک استراتژی در خاورمیانه با اوباما هم‌داستان است: «خروج». موضع زیگزاگی ترامپ، متحدان امریکا در منطقه را از بروز خلأ قدرت نگران کرده است.
امریکایی‌ها تا چندی پیش مدعی بودند که حضور طولانی‌مدت‌شان در خاورمیانه صلح و ثبات به ارمغان آورده است، اما برخلاف تصور مقامات امریکا این حضور نظامی به نتایج دلخواه آنان منجر نشده است و اکنون خود را در ناامنی‌های منطقه مقصر می‌دانند. دونالد ترامپ که یکی از مهم‌ترین شعار‌های انتخاباتی‌اش خارج کردن نیرو‌های امریکایی از خاورمیانه بود، پس از سه سال بالاخره این برنامه را عملی کرد. به گزارش شبکه الجزیره، ترامپ شنبه شب در سخنانی با انتقاد از راهبرد دولت‌های پیشین امریکا در خاورمیانه گفت: «خاورمیانه امروز امنیت و استقرار کمتری پس از مداخله نظامی امریکا در عراق دارد». ترامپ تأکید کرد: «باید نظامیان امریکایی از جنگ‌هایی که به پایان نمی‌رسند بازگردند و برای 10 سال بود که در سوریه باقی مانده بودیم». وی افزود: «از ما خواسته شد در کنار کرد‌ها به جنگ بپردازیم، اما گفتم که هرگز به نفع کسی به مقابله با طرف دیگر نمی‌پردازم». رئیس‌جمهور امریکا اضافه کرد: «نظامیان زیادی را در عراق از دست دادیم و در آنجا تریلیون‌ها دلار هزینه کردیم و خاورمیانه امروز امنیت و استقرار کمتری پس از مداخله امریکا در عراق به بهانه داشتن سلاح‌های کشتار جمعی دارد.» وی تأکید کرد: «جنگ‌های احمقانه بی‌پایان دیگر برای ما تمام شد». ترامپ هفته پیش در سخنانی گفته بود که وقت آن رسیده است تا امریکا به جنگ‌های مضحک خود در خاورمیانه پایان دهد.
ترامپ همچنین درباره سیاست خروج از خاورمیانه در یک پیام توئیتری نوشت: «همان کسانی که ما را به باتلاق خاورمیانه کشاندند 8 تریلیون دلار هزینه به ما تحمیل کردند و جان هزاران تن گرفته شد و اگر طرف دیگر را هم به شمار بیاوریم این رقم به میلیون‌ها تن می‌رسد. آن‌ها همچنان می‌خواهند که ما در آنجا بجنگیم. ما به کسانی که در این باره چیزی نمی‌دانند گوش نمی‌کنیم آن‌ها ثابت کردند که بی‌منطق هستند». این اظهارات ترامپ بیشتر متوجه دولت‌های عربی و به ویژه عربستان سعودی است که در سال‌های اخیر با پرداخت میلیارد‌ها دلار، امریکایی‌ها را در منطقه مستقر کردند. ترامپ بار‌ها گفته است که کشور‌های عربی باید هزینه حضور امریکا در منطقه را بپردازند، در غیر این صورت آن‌ها از خلیج فارس خارج می‌شوند.
ترامپ همان استراتژی را در پیش گرفته است که پیش از این باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق امریکا در عراق اتخاذ کرده بود و پس از هشت سال اشغالگری نیرو‌های امریکایی را در سال 2011 از عراق خارج کرد. ترامپ در سه سال گذشته همواره از سیاست‌های داخلی و خارجی اوباما انتقاد کرده است، اما به نظر می‌رسد در استراتژی خروج از خاورمیانه به یک نقطه اشتراکی دست پیدا کرده‌اند. جیمز ماتیس، وزیر دفاع سابق امریکا دیروز در سخنانی سیاست ترامپ را به تصمیم اوباما برای خروج نیرو‌های امریکا از عراق تشبیه کرد و هشدار داد: «این استراتژی سبب قدرت‌گیری مجدد داعش خواهد شد.»
ترک افغانستان پس از 19 سال
سوریه تنها جایی نیست که ترامپ قصد دارد از آن خارج شود بلکه افغانستان نیز پس از دو دهه اشغالگری واشنگتن از شر امریکایی‌ها ر‌ها خواهد شد. به گزارش الجزیره، ترامپ گفت: «به فرماندهان نظامی اطلاع دادم باید نیرو‌های ما که 19 سال است در افغانستان باقی ماندند، بازگردند». طالبان که همیشه خروج نیرو‌های امریکایی از خاک افغانستان را پیش‌شرط مذاکرات صلح اعلام کرده بود، از اقدام ترامپ استقبال کرده است. یک ماه پیش ترامپ مذاکرات با طالبان را که در آستانه توافق نهایی بود، متوقف کرد و سبب شد این گروه حملات خود را در افغانستان تشدید کند. دستور خروج امریکایی‌ها از افغانستان درحالی صادر می‌شود که ترامپ دو سال پیش دستور داد 4 هزار و 500 نیروی نظامی جدید به بهانه مقابله با گروه‌های تروریستی به افغانستان اعزام شوند، ولی بن‌بست مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان و ادامه جنگ در این کشور، واشنگتن را به بازنگری در سیاست‌های خاورمیانه خود واداشته است. امریکایی‌ها پس از چند دهه اشغالگری به این جمع‌بندی رسیده‌اند که نظامی‌گری در خاورمیانه نتوانسته اهداف و منافع این کشور را تأمین کند. مداخله امریکا در عراق و افغانستان به باتلاقی برای نیرو‌های متجاوز تبدیل شد که تبعات آن هنوز هم گریبان واشنگتن را ر‌ها نکرده است. امریکا به کمک متحدانش از سال 2001 به بهانه نابودی القاعده، افغانستان را اشغال کرد و در 19 سال گذشته، هزینه‌های جانی و مالی زیادی را متحمل شده است. به نظر می‌رسد امریکا قصد دارد با خروج از خاورمیانه، به شرق آسیا و مهار قدرت روز‌افزون چین متمرکز شود، چرا که در راهبرد امنیتی امریکا که دو سال پیش رونمایی شد، چین به عنوان رقیب جدی و تهدید اصلی برای منافع جهانی واشنگتن مطرح شده است و شروع جنگ تجاری ترامپ با چین بر همین اساس انجام شده است. تغییر موضع ناگهانی ترامپ در قبال غرب آسیا که چند روز پس از برگزاری رزمایش نظامی چین و ارائه سند راهبردی این کشور انجام شده، حاکی از این است که واشنگتن اولویت‌بندی تهدیدات به خصوص در شرق آسیا را در دستور کار قرار داده است.
نگرانی متحدان واشنگتن
دستور ترامپ برای خروج امریکا از منطقه، متحدان این کشور را نگران کرده است. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، «رضایت ناگهانی ترامپ در قبال تهاجم ترکیه به شمال سوریه، متحدان امریکا را آشفته کرده است. آشفتگی آن‌ها فقط ناشی از خیانت کردن به یک شریک وفادار نبوده و بیشتر آنچه که آن‌ها را مضطرب کرده، غیرقابل پیش‌بینی بودن محض او است». نیویورک‌تایمز معتقد است: «تغییرات سریع مواضع ترامپ در قبال خاورمیانه و تناقضاتش، یک عنصر تازه هرج و مرج به این منطقه بی‌ثبات افزوده و سبب شده که متحدان امریکا درباره مواضع این کشور شروع به حدس زدن کنند». تغییر استراتژی امریکا در خاورمیانه بیش از همه، صهیونیست‌ها را آزرده و نگران کرده است. یک مقام بلندپایه دفاعی اسرائیل دیروز به المانیتور گفت: «ما به طور کامل تنها مانده‌ایم، موازنه راهبردی قدرت، در برابر چشم ما دگرگون می‌شود. آدم‌های بد می‌بَرند و آدم‌های خوب ما را ترک می‌کنند. اکنون اسرائیل تقریباً باید خودش به تنهایی با محور نیرومند ترکی- روسی- ایرانی برخورد کند». یک منبع نظامی اسرائیل هم درباره تغییر استراتژی ترامپ در منطقه گفته است: «درست است که این سیاست از زمان باراک اوباما آغاز شد، اما ما امید داشتیم که با آمدن ترامپ همه چیز وارونه شود. این بسیار دلسردکننده است چرا که امریکایی‌ها تصمیم گرفته‌اند که بیش از این پلیس جهان نباشند تا خود جهان تصمیم بگیرد که خودش را بدون یک نیروی پلیس، اداره کند.»
در روز‌های اخیر مقامات و رسانه‌های صهیونیستی گفته‌اند که نباید به واشنگتن اتکا کنند چرا که ممکن است روزی اسرائیل را تنها بگذارد. صهیونیست‌ها بر این باورند که خروج از سوریه سبب می‌شود خلأ قدرت در منطقه ایجاد شود و به ادعای مقامات صهیونیستی ممکن است ایران و محور مقاومت این خلأ را پر کنند. مقامات تل‌آویو در سال‌های اخیر تلاش وافری انجام دادند تا ترامپ را به مقابله با حضور ایران در سوریه وادار کنند، اما موفقیتی کسب نکردند، اکنون امریکایی‌ها کوله‌بار خود در سوریه را بسته‌اند، اما نفوذ ایران تا مرز‌های سرزمین‌های اشغالی رسیده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترکیه مساله کردها را چگونه حل خواهد کرد؟

شانس‌های اقتصاد ایران برای خروج از رکود

تحلیل "فارن پالیسی" از مفهوم نقاشی های جدید بر دیوار سفارت آمریکا

چرا اردوغان از اقدامات روسیه و آمریکا در سوریه ناراضی است؟

العرب مطرح کرد: تلاش عمان برای میانجیگری میان ایران و عربستان

ترکیب احتمالی ایران برابر عراق

پرونده جنجالی که رکورد گینس را شکست

ثروت نفتی تازه ایران

اروپا متوجه خواسته‌های ایران نیست

تدلیس در آمار بیکاری

حفظ برجام با توقف جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران امکان پذیر است

یک مشت لایک و هزار آسیب

روحانی هر روز از اصول اقتصادی‌اش فاصله می‌گیرد

برجام بر باد، اروپا در خواب؟

یادم تو را فراموش!

انتقاد "عباس عبدی" از بازی با نظرسنجی

رونمایی از مکانیسم انتخاباتی اصولگرایان

اِن‌قُلتِ‌ پایداری‌ها

جنگ روایت‌ها در التحریر بغداد

پیچ تند روحانی

سودای بهارستانی یک سخنران

شوک تجاری 2020 چه خواهد بود؟

شهادت کابوس اسرائیلی ها در غزه

چند همسری ازدواج سفید را شایع‌تر می‌کند

مقصر بیکاری کیست؟

اصولگرایی منسوخ شده‌ کاری با آن نداریم

احراز صلاحیت کاندیداها را به شهروندان بسپاریم

راز عصبانیت روحانی از کارنامه خالی تا محاکمه اخوی!

"اویل پرایس" چگونه از کلید تاب آوری ایران روایت کرده است؟

یک دیپلمات بازنشسته: کاظم جلالی انتخاب وزارت خارجه نبوده است

جنجال جاسوسان سعودی در شرکت توییتر

لایو اینستاگرام جایگاه مناسبی برای پاسخگویی به مردم است؟

دلایل شیوع فساد خرد در کشور

سە متغیر مهم در ایجاد بحران‌های متوالی عراق

ماجرای کودتای نظامی علیه رییس جمهور بولیوی

آغاز چالش‌های انتخاباتی اصولگرایان از قم

انتقاد "سازندگی" از توپِ پُر شهردار پیشین تهران

معنای هشدار برجامی اروپا

از وعده «فروپاشی تحریم» تا هشدار «خطر تحریم روی تحریم»

پایان پروتکل الحاقی گزینه است، ان‌پی‌تی خط قرمز

نفت، ابزاری خدادادی برای تولید ثروت و قدرت

«نگرانی عمده» اروپا از تغییر دکترین هسته‌ای ایران

صدا و سیما؛ از سیاست بد تا سیاست متناقض

چرا اعتراض ایران با «فردو» بیشتر شنیده شد؟

تلاش برای حفظ توافق با دستان خالی

برگ خروج از برجام در رفسنجان سوخت

دو سناریوی خروج بورس از حبس بازه‌ای

وحشت انتخاباتی جوکر

ردگیری پول‌های کثیف از حواشی انتخابات

دخل‌ و‌ خرج متفاوت کشور