ایران پرسمان

آخرين مطالب

سناریوی برگزیتی "ترزا می" برای "جانسون" هم تکرار خواهد شد؟ بين الملل

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - سناریوی برگزیتی "ترزا می" برای "جانسون" هم تکرار خواهد شد؟
١٦
٠
تسنیم / بعد از توافق جدید برگزیت بین دولت جانسون و اتحادیه اروپا حالا مقامات این اتحادیه بی صبرانه منتظر رای پارلمان انگلیس درباره این توافق هستند تا ببینند که آیا بالاخره از این بحران خارج خواهند شد.
مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا و انگلیس بالاخره روز گذشته و در حالی که زمان زیادی تا تاریخ مقرر برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی نمانده است به توافق جدیدی درباره برگزیت دست پیدا کردند. روز سرنوشت ساز در درام برگزیت شنبه آینده خواهد بود و همه مقامات اروپایی به این روز مهم و سرنوشت ساز چشم دوخته اند. در این روز پارلمان انگلیس درباره توافق جدید بوریس جانسون با اتحادیه اروپا مشاوره خواهند کرد.
توافق قبلی برگزیت که بین سلف "جانسون"، ترزا می و اتحادیه اروپا شکل گرفته بود چندین بار در پارلمان این کشور با شکست مواجه شده و نتیجه ای نداشت و در نهایت سقوط نخست وزیر پیشیتن انگلیس را به همراه داشت.
حالا هم جرمی کوربین، رئیس حزب کارگر انگلیس، حزب پروتستان ایرلند شمالی و ملی گرایان اسکاتلند هم اعلام کرده اند که می خواهند این توافق برگزیت جدید را رد کنند.
در این میان "یان کلود یونکر"، رئیس کمیسیون اروپایی درباره عواقب رد توافق برگزیت جدید در پارلمان انگلیس هشدار داده است. وی در این باره گفته است که اگر این توافق رای پارلمان را نیاورد ما در شرایط بسیار پیچیده ای قرار خواهیم گرفت.
وی همچنین تعویق مجدد تاریخ برگزیت که برای 31 اکتبر( 9 آبان ماه ) برنامه ریزی شده است را ضروری ندانسته و گفت: ما بر این عقیده ایم که با توجه به کیفیت این توافق دیگر نیازی به تمدید مجدد تاریخ برگزیت نیست.
"ین آزلبورن"، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ هم ابراز امیدواری کرد که پارلمان انگلیس با توافق برگزیت جدید موافقت کند. وی پروژه برگزیت را از نظر سیاسی احمقانه دانسته و گفت: اما این وظیفه اتحادیه اروپا است که همچنین از اعضای کوچک خود حمایت کند که از جمله آن دفاع از صلح در ایرلند است. توافق برگزیت جدید می تواند این کار را انجام دهد.
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس البته ابراز اطمینان کرده که این توافق برگزیت جدید در پارلمان این کشور رای خواهد آورد. وی خطاب به نمایندگان پارلمان انگلیس گفته است که حالا زمان آن فرا رسیده که پروژه برگزیت را کامل کنیم. به گفته وی توافق برگزیت جدید نمونه خوبی برای نمایندگان پارلمان است و دلیلی برای تعلل های بیشتر وجود ندارد.
نخست وزیر انگلیس بر این باور است که این توافق کمک خواهد کرد تا شهروندان انگلیس با هم آشتی کنند. این توافق شراکت های جدید با بروکسل و دیگر کشورهای اروپایی را ممکن می سازد.
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم بعد از دستیابی به توافق برگزیت جدید با لندن بر این مسئله تاکید کرد که حالا سریعا باید یک توافق تجارت آزاد با انگلیس بسته شود. وی تاکید کرد که بین توافق برگزیت انجام گرفته با ترزا می و توافق جدید با جانسون یک تفاوت اساسی وجود دارد. در آن زمان مشخص نبود که انگلیس در آینده چه مناسباتی با اتحادیه اروپا خواهد داشت.
مرکل در عین حال نخواست درباره عواقب رای منفی پارلمان انگلیس به ین توافق سخن بگوید و تنها به این گفته بسنده کرد که پارلمان انگلیس یک مجلس قدیمی با تجربه و خردمند است که در آزادی کامل تصمیم خواهد گرفت.
"دونالد تاسک"، رئیس شورای اروپایی هم اعلام کرد که کشورهای اروپایی توافق برگزیت جدید را پذیرفته اند. حالا همه ما منتظر رای پارلمان انگلیس هستیم. وی همچنین در سخنانی احساسی گفت که من در قلبم احساس غم و اندوه می کنم. وی خطاب به انگلیسی ها گفت که اگر روزی تصمیم بگیرند که نظر خود را تغییر دهند درب های اروپا به روی آن ها باز است.
نخست وزیر ایرلند هم در واکنش به توافق برگزیت گفته است که ما یک راه حل منحصر به فرد برای ایراند شمالی پیدا کرده ایم.
اورزولا فون در لاین، رئیس آینده کمیسیون اروپایی هم از شروعی خوب برای مذاکرات درباره مناسبات آینده بین انگلیس و اتحادیه اروپا سخن گفت.
"الکساندر گراف لامبسدورف"، معاون رئیس فراکسیون لیبرال دموکرات ها در پارلمان آلمان هم موضع محتاطانه ای در قبال توافق برگزیت جدید اتخاذ کرده و گفت: این یک موفقیت در عین حال هم هست و هم نیست. تازه وقتی که نخست وزیر انگلیس اکثریت درباره این توافق را در پارلمان به دست آورد راه برای یک برگزیت منظم هموار می شود. وی موفقیت جانسون در این راستا را نامعلوم ارزیابی کرد.
این سیاستمدار بلند پایه آلمانی همچنین تاکید کرد که اگر پارلمان انگلیس با این توافق مخالفت کند کارت ها مجددا مخلوط می شود، در این صورت باید تمدید تاریخ برگزیت درخواست شود و یک طرح آشکار دیگری برای برگزیت منظم ارائه شود. احتمالا انتخابات مجدد در انگلیس برگزار خواهد شد و یا دوباره از برگزاری همه پرسی دومی سخن به میان خواهد آمد.
بهر حال روند برگزیت بعد از فراز و نشیب های زیاد حالا وارد مرحله تازه ای شده است و گذر زمان نشان خواهد داد که آیا سناریوی مشابه پروژه برگزیت ترزا می برای جانسون هم تکرار خواهد شد و یا پارلمان انگلیس بالاخره با این توافق برگزیت جدید موافقت می کند و این کشور به صورت منظم از این اتحادیه خارج خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت سخنگوی دولت از جلسه سران قوا

توافق ناکام آمریکا و طالبان در کاهش خشونت‌ها

شیشه عمر "برجام" در دست مجلس

صوت/ راه‌های درمان بی میلی انسان در مسیر بندگی

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره افزایش آمار مبتلایان به کرونا

اگر ویروس کرونا از هوا شیوع می‌یابد، آیا در شیوه مقابله با آن اشتباه کرده‌ایم؟

تجمعات بیش از 4 نفر در هنگ کنگ ممنوع می‌شود

امارات: خواستار ازسرگیری تولید نفت لیبی در اسرع وقت هستیم

نویسنده برجسته آمریکایی: دولت ما احمق است

ساختار سازمانی 6 شهرداری تازه تأسیس با رویکرد جدید ابلاغ شد

باغی عجیب که میوه درختانش سنگ است

خواهش یک شهروند هندی از دندان پزشک ها

شنا در کنار کروکودیل!

نجات دو ماهیگیر گرفتار در سیل

تست هوش را حل کنید

اولین پست اینستاگرامی وریا غفوری پس از کرونا+عکس

نسل جدید پیاده‌رو برای کمک به تولید برق

واقعیت و خیال کوروش کبیر به قلم نویسنده آلمانی

تصاویر دیده نشده از خطبه های 23 تیر 78

رئیسی: حمایت از مدیران شجاع در دستور کار قوه قضائیه است

جزئیات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی از زبان پورابراهیمی

ماکرون: بحران لیبی راه حل نظامی ندارد

باکو: یک سنگر و تاسیسات نظامی ارمنستان را با حملات توپخانه‌ای ویران کردیم

17 ایالت از ترامپ شکایت کردند

جمهوریخواهانی که می خواهند ترامپ را نابود کنند

پیام توافق نظامی ایران و سوریه برای مسکو

دولت کجای اقتصاد ایران است؟

کاهش 70 درصدی مسافران تاکسی

گشت گذار خانوادگی فیل ها در تایلند!

نقاب‌ها را دور بریزیم و یکرنگ باشیم

بازی با کلمات

صید ماهی 70 کیلویی در چین

لحظه وقوع گردباد در بیابان آمریکا

این چه طرز تولد گرفتنه؟

طنز/ دکترها چقدر درمی‌آرن؟

وقتی حوصله نداری آشغالا رو بذاری دم در!

تولید ماسک با نان!

موج سواری روی آب سد مالزی

بزرگترین آبشار جهان در ونزوئلا!

گوزن هایی که جاده را بند آوردند!

برخورد عجیب پدر با پسرش

تایم لپسی حیرت انگیز از ابرهای طوفان زا

ویلموتس: بیرانوند مانند نویر است/ او نقطه ضعفی ندارد

سعادتمند: آقایان در سه ماه انتظار معجزه دارند

بیرانوند به بلژیک رسید + تصاویر

استقلال سرمربی جدید، دوازدهم جدول لیگ برتر است!

رسمی؛ استقلال - پارس تکرار می‌شود/ مجیدی یک جلسه محروم شد

واشنگتن: موضع خود در قبال نیروهای «یونیفل» را تغییر می‌دهیم

رواج برده‌داری مدرن/ 100 هزار برده در بریتانیا

چرا ایران با چین قرارداد می‌بندد اما با آمریکا نه؟!