ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله فرهیختگان/ توپ در زمین اروپا يادداشت

سرمقاله فرهیختگان/ توپ در زمین اروپا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرهیختگان / « توپ در زمین اروپا » عنوان یادداشت روزنامه فرهیختگان به قلم حسن بهشتی‌پور است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی به‌نظرم بسیار اقدام خردمندانه‌ و درستی بود. گام‌به‌گام بودن این اقدامات به‌معنای آن است که ایران می‌خواهد در چارچوب برجام هم اقدامات خود را سازماندهی کرده و هم قدرتش را به طرف مقابل نشان دهد تا آنان بدانند ایران بلوف نمی‌زند. این اقدامات بیانگر آن است که مجموع فعالیت‌های ایران زیرنظر آژانس انرژی اتمی انجام می‌شود ولی ما هم قدرت افزایش ذخایر اورانیوم و هم درصد غنی‌سازی را داریم و هم اینکه قادریم به انواع سانتریفیوژهای خود تنوع ببخشیم، کمااینکه در روزهای اخیر از 15 مدل سانتریفیوژ در حضور خبرنگاران رونمایی شد که تنها مدل IR9 ظرفیت 50 برابر مدل IR1 را دارد که اکنون در حال فعالیت است. وظیفه ما در اینجا این است که براساس منافع ملی خود خردمندانه تصمیم بگیریم و عواقب کار را به‌خوبی بسنجیم و به تاثیراتش فکر و درنهایت تصمیم خود را با قاطعیت اجرایی کنیم؛ یعنی تنها بلوف و حرف گزافه نزنیم، بلکه حرفی را بزنیم که قابلیت اجرایی‌کردن آن را داشته باشیم. به‌نظر من در گام‌های پیش از این هم نشان داده‌ایم که قدرت اجرایی داریم و با قاطعیت می‌توانیم کاهش تعهدات را انجام دهیم. آژانس هم در این مدت اقدامات ایران را تایید کرده و نظرش درباره گام چهارم هم احتمالا در گزارش دی‌ماه تایید خواهد شد، ‌البته منظورم از تایید به‌منزله تایید اجرایی‌شدن این مساله است تا طرف غربی بداند این اقدامات تبلیغاتی نیست و واقعا اجرایی می‌شوند. اما اینکه طرف مقابل در اقداماتش تجدیدنظر می‌کند یا خیر، باید بگویم که به‌نظر من اروپایی‌ها توان مقابله برابر ایالات متحده آمریکا به‌ویژه در مسائل مالی را ندارند، بنابراین باید فشار خود را روی مسائل سیاسی قرار دهند تا بتوانند آمریکا را به تجدیدنظر وادار کنند. اروپایی‌ها بهتر است به‌جای ایران به آمریکایی‌ها فشار بیاورند و به‌جای اینکه به ایران بگویند تعهداتت را کم نکن، بهتر است خودشان تعهداتی را که قبول کردند؛ اجرایی کنند. البته باید به این مساله توجه کنیم این‌گونه نیست که اگر ما گام‌هایی به‌صورت خاص برداریم، حتما آنان به تعهدات‌شان عمل می‌کنند، من چنین گامی را سراغ ندارم و به‌نظر من اگر ما بمب اتم هم بسازیم، این‌گونه نیست که آنان یک‌دفعه تعهدات‌شان را عملیاتی کنند.
شما شاهد بودید که در گام سوم آنان تا چه میزان به تکاپو افتادند و در گام چهارم با جنجال رسانه‌ای و تبلیغاتی آنان روبه‌رو خواهیم شد. درباره اینکه چقدر تهدید آنان به خروج از برجام جدی است یا خیر باید بگویم اروپایی‌ها هنوز موضع رسمی‌شان را به این معنا که بگویند از برجام خارج می‌شویم اعلام نکرده‌اند چون این مساله به زیان خودشان هم خواهد بود و این‌گونه نیست که ایران تنها در این مساله متضرر شود و متقابلا این مساله برای اروپا و آمریکا هم زیان‌هایی را به‌همراه خواهد داشت. البته من نمی‌خواهم بگویم اصلا امکان ندارد که اروپایی‌ها از برجام خارج شوند؛ چراکه چک سفیدی در این زمینه به ما نداده‌اند اما قرائن و شواهد موجود نشان می‌دهد منافع اروپایی‌ها ایجاب می‌کند که در چارچوب برجام بمانند و پیمان عدم اشاعه را حفظ کنند و این مساله برای امنیت اروپا و آمریکا مناسب خواهد بود اما اینکه بگوییم به‌هیچ‌وجه از برجام خارج نمی‌شوند، در سیاست نمی‌توان چنین حرفی را زد اما همان‌طور که تاکید کردم، قرائن و شواهد نشان می‌دهد آنان فعلا چنین تصمیمی را نخواهند گرفت. هرچند به‌نظر من اروپایی‌ها باید اقدامات سیاسی را در مقابل آمریکا انجام دهند، چراکه قدرت مقابله با هژمونی آمریکا را ندارند. تمایز گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی با گامهای قبلی، فعال‌کردن فوردو بود و اینکه شما شاهد چرخش سانتریفیوژهایی هستید که پیش از این، به آنان گاز تزریق نمی‌شد اما با اجرایی‌شدن گام چهارم نزدیک به هزار و خرده‌ای سو مجددا به ظرفیت توان هسته‌ای ایران افزوده خواهد شد. البته این در صورتی است که IR1 را فعال کنند ولی اگر IR6 را فعال کنند، موضوع بستگی به این مساله خواهد داشت که چه تعدادی از آنان فعال شده و قدرت غنیسازی و ذخایر اورانیوم غنی‌شده در ایران تا چه میزان براساس آنها افزایش پیدا می‌کند. این از مواردی است که برای طرف مقابل بسیار حائز اهمیت است. در پایان باید بگویم به‌نظر من این راه را باید ادامه داد ولی در داخل هم باید به فکر باشیم که توان اقتصادی خود را همزمان با توان هسته‌ای افزایش دهیم. توان اقتصادی ایران نیازمند انجام اصلاحاتی در اقتصاد، گمرکات، نظام مالیاتی و نظام بانکی و تسهیل سازوکار تولید ملی است که هیچ ارتباطی به برجام ندارد. البته اصلاحاتی صورت گرفته است اما باید بیشتر شود و ما با تقویت نظام اقتصادی کشور می‌توانیم تحریم‌ها را کم‌اثرتر یا بی‌اثرتر کنیم که در این صورت قطعا طرف مقابل هم تجدیدنظر خواهد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله خراسان/ جانشینان نفتی، بودجه را تراز می کنند؟

سرمقاله وطن امروز/ خدا کند این سکوت از سر رضا نباشد!

سرمقاله رسالت/ فکری برای ارزش پول ملی بکنید

سرمقاله شرق/ برجام و گسترش اینستکس

سرمقاله ایران/ واقعیت‌های پنهان بودجه 99

سرمقاله اعتماد/ گزارش به ملت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پرهیز از وعده

سرمقاله ابتکار/ زوال اندوهناک مدیریت

سرمقاله جوان/ شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی

سرمقاله اطلاعات/ افزایش قدرت خرید مردم ویژگی اصلی بودجه 99

سرمقاله کیهان/ خانه‌تکانی در راه است تغییر از «خانه ملت» آغاز می‌شود

سرمقاله خراسان/ معمای ارزی که تغییر نمی کند

سرمقاله ایران/ آداب آزادی‎های گروهی چگونه است؟

سرمقاله خراسان/ معمای ارزی که تغییرنمی کند

سرمقاله کیهان/ سراب توافق

سرمقاله وطن امروز/ مجلس دهم؛ ضعیف‌ترین مجلس پس از انقلاب

سرمقاله رسالت/ مهار دولت، اولویت اول

سرمقاله شرق/ تعلیق «مکانیسم ماشه»

سرمقاله اعتماد/ رونق انتخابات نیاز کشور

سرمقاله دنیای اقتصاد/ لحظه آخر

سرمقاله جمهوری اسلامی/ مبارزه با آفات و حفاظت از نظام

سرمقاله آرمان ملّی/ انتخابات و سهمیه‌بندی مجلس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب؟

سرمقاله فرهیختگان/ نئولیبرالیسم و هیچ‌انگاری عدالت

سرمقاله جوان/ رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب

سرمقاله رسالت/ به بهانه تعظیم و تکریم یحیی علوی!

سرمقاله خراسان/ خواب تازه آمریکایی ها برای عراق

سرمقاله کیهان/ 16آذر تولد دو شعار

سرمقاله وطن امروز/ در مذمت تلاش دولت برای جلب ترحم

سرمقاله شرق/ خط مقدم سیاست

سرمقاله اعتماد/ سه نکته درباره اوپک 177

سرمقاله ایران/ صندوق، درمان دردهای امروز ما

سرمقاله شرق/ آیا مجلس صدای مردم است؟

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و قواعد بوروکراسی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

سرمقاله خراسان/ استیضاح به ترامپ نزدیک‌تر می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ زمان یکه‌تازی در عراق نیست

سرمقاله کیهان/ عراق خلیفه‌پذیر نیست

سرمقاله رسالت/ خواب و بیداری

سرمقاله ایران/ راه پیروزی بر تحریم

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله وطن امروز/ با این دولت چه کنیم؟

سرمقاله خراسان/ مالیات سود، فقط از سپرده های کلان

سرمقاله شرق/ اهمیت حفظ سلامت بازداشتی‌های اخیر

سرمقاله اعتماد/ میانجی خوب

سرمقاله ایران/ ویترین فرهنگ ایران

سرمقاله آرمان ملّی/ اهمیت «زمان» برای دیپلماسی ایران

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ریشه پنهان اعتراضات

سرمقاله سیاست روز/ آدرس غلط نباید داد