ایران پرسمان

آخرين مطالب

هدف ذوالنوری چیست؟ سياسي

هدف ذوالنوری چیست؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو / مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس با پخش شبنامه علیه رییس جمهور در صحن علنی مجلس، تصویر دیگری از تندروی‌های ویژه خود در مجلس را به نمایش گذاشت. او حالا زیر تیغ انتقاد قرار گرفته است. انتقاد از ذوالنور فقط به حامیان دولت و اصلاح طلبان منحصر نشده است و حتی چهره‌هایی همچون حمید رسایی نیز رفتار او را زیر سوال می برند؟
یک روز پس از سخنان جنجالی حسن روحانی، در یزد رسانه‌ها از پخش یک بیانیه تند علیه رییس جمهور در صحن علنی مجلس خبر دادند. این بیانیه بدون امضا بود. ساعتی پس ازآن اعلام شد که این بیانیه توسط حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده قم تنظیم و پخش شده است.
علی اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رئیسه مجلس در این باره گفت: "آقای ذوالنوری نماینده قم بیانیه‌ای را درباره‌ی سخنان روز گذشته آقای روحانی در یزد تنظیم کرده بود که برای توزیع باید به تایید هیات رئیسه می‌رسید و من به عنوان مسئول اداری این کار اجازه توزیع این بیانیه را دادم."
ذوالنوری در بیانیه خود سخنان رئیس جمهوری را "موهن و تفرقه‌انگیز" و همچنین در "تقابل با مقام معظم رهبری" ارزیابی کرد.
رییس کمیسیون امنیت ملی پس از آن در گفت و گویی با اعتماد از اقدام خود دفاع کرد. او گفت: «حرف‌های روحانی تداعی‌گر بنی‌صدر و 14 اسفند بود.»
او در پاسخ به اینکه آیا برگه‌ای که شما روی این بیانیه مبنی بر اجرای ماده 606 قانون مجازات اسلام گذاشته بودید، تهدید رئیس‌جمهور محسوب می‌شود یا نه، گفت: "تهدید نیست، اما اگر من زورم برسد یقه رئیس‌جمهور را می‌گیرم و او را به زیر می‌کشم. دنبال این هستیم. حرف‌های دیروز روحانی تداعی‌گر بنی‌صدر و 14 اسفند بود. اگر من این حرف‌ها را برای تسکین درد مردم نزنم چه بلایی بر سر کشور و مملکت می‌آید؟ از آقای روحانی شکایت خواهیم کرد و از قوه قضاییه خواهیم خواست که بر اساس ماده 606 ایشان را مجازات کند. قانون مجازات اسلامی برای پابرهنگان و آفتابه دزدان است؟ چرا رئیس‌جمهور کانون‌های فساد را تاکنون به دستگاه‌های ذی ربط معرفی نکرده است؟ "
او تاکید کرد "وظیفه من به زیر کشیدن آقای رئیس‌جمهور است که انقدر پدر مردم را از نظر اقتصاد در نیاورد."
انگیزه ذوالنور چه بود؟
مشخص نیست که رییس کمیسیون امنیت ملی که طبیعتا باید به فکر منافع ملی باشد چرا اینگونه به تندی درباره رییس جمهور سخن گفته است. حتی چهره‌های تندروتر از ذوالنور نیز اینگونه حرف نزدند.
با وجود اینکه ذوالنور همیشه از مخالفان دولت و حسن روحانی بوده است، اما سخنانش در جایگاه یک نماینده مجلس عجیب به نظر می‌رسد.
برخی گمانه زنی‌ها درباره ادبیات تند ذوالنور به وضعیت متزلزل او در قم برای قرار گرفتن در لیست اصولگرایان حکایت دارد. هرچند که اعلام شده است ذوالنور در لیست قرار دارد، اما اگر قرار باشد در این لیست تغییری ایجاد شود او کاندیدای اصلی این تغییر است.
در همین رابطه فرید مدرسی روزنامه نگار اصلاح طلب می‌گوید: «به آقای مجتبی ذوالنور سخت نگیرید، اگر کاسه داغ‌تر از آش نشود، دوباره دیدارش با سفیر انگلیس را علم می‌کنند. نگران است لحظه آخر از لیست اصولگرایان برای انتخابات مجلس از قم حذف شود و آقای محمود نبویان جایگزین شود، آنگاه چه کند؟»
اشاره فرید مدرسی به حواشی اعلام لیست اصولگرایان قم برای انتخابات مجلس است. لیستی که در آن جبهه پایداری حذف شده و شایعاتی مبنی بر ناراحتی نبویان از این لیست وجود دارد.
جدای از قرار گرفتن در لیست ممکن است ذوالنور هدف انتخاباتی دیگری هم داشته باشد. ممکن است که او تصور می کند که هر چقدر تندر‌تر علیه دولت و حسن روحانی عمل کند محبوبیت بیشتری برای کسب رای خواهد داشت. البته درباره این تصور که تخریب روحانی رای آور است شک و شبهه زیادی وجود دارد.
تب تند ذوالنور در انتقاد از روحانی خیلی به سود او تمام نشد. انتقادات از او ادامه دارد. یکی مهمترین این انتقادات متعلق است به محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا. مهاجری روایتی از یکی از مصاحبه‌های قبلی مجتبی ذوالنوری، را در توئیترش منتشر کرده به اعتراف خود وی، رهبر انقلاب او را تندرو دانسته اند و از مواضع افراطی او انتقاد کرده‌اند.
مهاجری در ادامه توئیتش نوشته است: «آقای ذوالنور نماینده قم، به اعتراف خودش در مصاحبه با سایت مشرق، از افراطی بودنش طبق نظر رهبر معظم انقلاب خبر داده است. با الهام از تعبیر "آتش توپخانه" که رهبری درباره سابقه و لاحقه او می‌فرمایند، واقعا چه نقشی جز "آتش بیاری معرکه فتنه" می‌توان برای او در مجلس قائل شد؟»
ذوالنور حامی لاریجانی؟!
انتقاد دیگری که از ذوالنور مطرح شد و آن هم بسیار بحث برانگیز است، مربوط به حمید رسایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی نزدیک به جبهه پایداری است.
رسایی به ذوالنور کنایه معناداری زده است و می‌گوید این نماینده قم در رییس شدن لاریجانی در مجلس نقش داشته است.
رسایی نوشت: «برادر ذوالنور! چطور ممکن است وظیفه کسی به زیر کشیدن این رییس جمهور باشد در عین حال وظیفه‌اش تلاش برای به ریاست رساندن علی لاریجانی حامی اصلی حسن روحانی به ریاست مجلس باشد؟»
رسایی همچنین در مورد روحانی او را دارای ذات بنی‌صدری خوانده می‌نویسد: «اگر سخنان روحانی تداعی‌گر 14 اسفند و ذات بنی‌صدری اوست - که هست - چه کسی با حمایت‌های پیدا و پنهانش در جایگاه ریاست مجلس، او را به این جسارت رسانده؟! و چه کسی این حامی را در این کرسی نشانده؟!»‌
نمی‌توان اظهار نظر رسایی را تائید کرد. اما این اظهار نظر رسایی و انتقاد از ذوالنور ممکن است بی ارتباط با انتخاب نامزد‌های اصولگرایان در قم نباشد. با توجه به نزدیکی رسایی به جبهه پایداری این توئیت‌ها نشان از نارضایتی این جبهه از عملکرد ذوالنور دارد.
به این ترتیب ممکن است با فعالیت‌های جبهه پایداری در قم در هفته‌های آینده یکی از نامزد‌های لیست اعلام شده تغییر کند و چه کسی بهتر از مجتبی ذوالنور.
مجتبی ذوالنور از نمای نزدیک
مجتبی ذوالنوری متولد 1343 ملایر، مشهور به مجتبی ذوالنور است.
او در انتخابات مجلس دهم همراه با احمد امیرآبادی فراهانی و علی لاریجانی بعنوان نماینده سوم قم، به مجلس راه یافت. او یکی از کرسی‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی را در اختیار دارد و در انتخابات داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در 2 تیر ماه 1398 و در سال پایانی مجلس دهم به ریاست این کمیسیون انتخاب شد. ذوالنور پیش از این، سال‌ها جانشین نمایندهٔ ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌ است.
شهرت ذوالنور بیشتر به خاطر موضع گیری‌های تند او علیه معترضان انتخابات سال 88 و دولت حسن روحانی است. او از مخالفان سر سخت برجام بوده و از منتقدان سیاست خارجی دولت است.
ذوالنوری اردیبهشت سال گذشته در مجلس با دیگر نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری برجام را آتش زد و حتی طرح عدم کفایت رئیس‌جمهوری را کلید زد.
یکی از جنجال‌ترین موضع گیری‌های او تابستان سال گذشته مطرح شد. ذوالنوری مدعی شد "اوباما در جریان برجام تصمیم گرفت به آقایان حال بدهد به 2500 ایرانی تابعیت داد. "
پس از آن شبکه خبری فاکس‌نیوز در آمریکا که رسانه محبوب دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا است، از این حرف مجتبی ذوالنور گزارشی منتشر کرده و ترامپ هم با ارجاع به همین گزارش، درباره آن توییت کرده و گفته: "تازه معلوم شده که دولت اوباما در جریان مذاکرات توافق افتضاح با ایران، به 2500 ایرانی - از جمله مقام‌های دولتی - شهروندی آمریکا را اعطا کرده است. این چقدر مهم (و بد) است؟ "
این در حالی است که ادعای ذوالنوری هچ وقت از سوی مقام‌های رسمی آمریکا تائید نشد و ایران نیز آن را رد کرد. حتی جفری پریسکات، مشاور ارشد باراک اوباما، در این باره گفت: "این اتهام، مسخره و غلط است. از یاد نبریم این نمونه دیگری از تکرار طوطی‌وار ترامپ از حرف‌های فاکس‌نیوز است که گنده‌کردن ادعا‌های یک تندرو در ایران است."
یکی دیگر از حواشی اخیر ذوالنور مربوط به دیدار او با سفیر انگلیس در تهران است. این دیدار در مرداد ماه سال جاری برگزار شد. ذوالنور در آن زمان به تازگی به ریاست کمیسیون امنیت ملی انتخاب شده بود.
دیدار این نماینده اصولگرا که به تندروی شهره بود، بازتاب وسیعی یافت از همه مهمتر این که ذوالنور در این دیدار خندان و مشعوف بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مولاوردی: مجلس در هر دوره نسبت به قبل از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته است

دریادار خانزادی با فرمانده نیروی دریایی قطر دیدار کرد

فرمانده کل ارتش: اگر خود ما مشکلی ایجاد نکنیم، دشمنان نمی‌توانند به ما ضربه بزنند

فیلمی از دیدار شمخانی با خانواده جانباختگان حوادث اخیر

اکبر ترکان: بدون FATF تمام مبادلات بانکی، قفل می شود

بی‌اعتبار کردن دولت، رمز انتخاباتی

شکوری‌راد: مردم، مجموعه مسئولان را عامل بدبختی و بینوایی خود می‌دانند

آغاز پنجمین کنگره حزب اتحاد ملت

زمان دیدار روحانی و آبه نهایی شد

ترکان: به جز تخریب دولت چه برنامه‌ای برای مردم دارید؟

واکنش ایران به درخواست مکرون برای آزادی فریبا عادلخواه

انتقاد از رفتار برخی نمایندگان مجلس دهم

آمار جالب شمخانی در دیدار با خانواده جان‌ باختگان حوادث اخیر

بازدید از پیش اعلام نشده رئیس کل دادگستری استان هرمزگان

روحانی: به صراحت بگوییم که هر 3 قوه در تصمیم بنزینی یکی بودیم

تقاضای مجلسی ها برای تشکیل کمیسیون ویژه بررسی حوادث اخیر بنزینی

سفر لاریجانی به کرمانشاه و افتتاح طرح های اقتصادی

حق‌شناس: اهمیت انتخابات‌ پیش رو بسیار بیشتر از ادوار قبل است

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان لغو شد

احتمال روی کار آمدن دولت پارلمانی از سوی مجلس آینده

آیت الله علوی‌گرگانی: وحدت عامل پیروزی انقلاب اسلامی است

عضو شورای شهر تبریز دعوت حق را لبیک گفت

رهبر انقلاب: با نماز، امن و سلامت روانی و نشاط را نصیب جامعه‌ سازیم

پایداری‌ها بازهم شرط و شروط گذاشتند

وقتی پروانه سلحشوری وزیر ورزش را ستایش کرد

موسوی‌لاری: ممکن است هیچ لیستی ارائه ندهیم

اسپر: ایران خودداری ما را با عدم تمایل‌مان به پاسخ نظامی اشتباه نگیرد

احتمال بیرون آمدن 3 لیست از جریان اصولگرا

راهکار طبیعی درمان‌‌‌‌‌‌ کبد چرب بیماری خطرناک این ‌‌‌‌‌‌‌‌‌روزها

طرح تحریم روسیه، ایران و سوریه در آستانه تصویب در کنگره آمریکا

بعیدی‌نژاد: پیگیری شکایت ایران از شبکه های فارسی زبان معاند ادامه دارد

شمخانی با خانواده جانباختگان حوادث اخیر دیدار می‌کند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: یک سوم معوقات مالیاتی متعلق به 100 نفر است

آمادگی نیروی دریایی ایران برای حضور در اقیانوس اطلس

گوترش: آمریکا با تحریم ایران، قطعنامه 2231 را نقض کرده است

امدادرسانی رهبر انقلاب به مردم سیل‌زده ایرانشهر در دوران پهلوی

رضایی: ایران گام‌های بعدی در کاهش تعهدات برجامی را برمی‌دارد

پرستار نورعلی تابنده: او زنده است

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: خویشتن‌داری در برابر ایران بهترین پاسخ است

اعتراف مصی علینژاد به حامله شدن قبل از ازدواج!

واعظی: در سفر روحانی به ژاپن قرار نیست‌ پیامی‌ برای‌ آمریکا ارسال شود

روحانی: آیا نقد فقط مخصوص دولت است؟

یک گام دیگر دیوان عالی کشور برای رفع ابهام از «تساوی دیه زن و مرد»

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: یک سوم معوقات مالیاتی متعلق به 100 است

نماینده مجلس:دولت با کشورهای ناقض قراردادهای دو طرفه مقابله به مثل کند

نماز جماعت نظامیان به امامت یک زندانی سیاسی

روحانی در جلسه هیات دولت: به مردم دروغ نگوییم

بعیدی‌نژاد: پیگری شکایت ایران از شبکه های فارسی زبان معاند ادامه دارد

طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناحی تبدیل شوند