ایران پرسمان

آخرين مطالب

نصرت؛ 70 سال پاتوق کتاب در رشت انديشه

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / هنگامه پائیز و در آستانه هفته پاسداشت کتاب فصلی دیگر بر کتاب فروشی هفتاد ساله نصرت از کتاب فروشی های کهن رشت می گذرد که مخاطبان چندین نسل، وجودش را کمپرسی بر آلام کتاب می دانند.
" بخوان ..." واژه ای که دینمان به نامش آغاز شد اما چگونه است که این واژه، در نسل نو به شتاب دیگر ارتباطات راه خود را نیک نیافته چنان که گاه گمان می رود این واژه در فرهنگمان راه گم کرده است. پژوهشگری در گپ و گفتی دوستانه نیشتر کلام در سخن گرفته بود و می گفت : کتاب نمی خوانیم اما به ژست های نازیبای همه چیز دانی گرفتار شده ایم ؛ حتی اگر زمان زیادی را در اینترنت و فضای مجازی هستیم این فضا را به جایگاهی برای رشد و آگاهی مان تبدیل نکرده ایم؛ غافل شده ایم که مملکتمان برآیند من و توست و اگر می خواهیم زندگی مان از آنچه که هست، بهتر شود؛ هیچ راهی نداریم جز اینکه کتاب بخوانیم.
پائیز است و پیاده راه فرهنگی رشت که نخستین هایی از فرهنگ کشور را در خود جای داده به صدای آکاردئون و سازهای نوازندگان خیابانی آگنده است و درست رو به روی طاق های شمسه نگار کتابخانه ملی رشت با قدمتی حدود یک قرن که جای پای استادانی چون محمدتقی بهار، دهخدا ، پورداوود، عباس اقبال آشتیانی، دکتر محمد معین، سعید نفیسی و ... را بر پلکان های کهن و استوار خویش قدر دانسته است، " نصرت" کتاب فروشی است که دهه ها زمان را تاب آورده و جای پای شاعرانی چون نصرت رحمانی و شاملو را به خود دیده و هجوم ناملایمات کتاب را به جان خریده است و همچنان چشم انداز پیش روی مخاطبان کتاب خویش می گشاید.
ناصر شهرابی زاده 1327 بیش از نیم قرن از زندگی خویش را با کتاب گذرانده و اینک به تکه ای از فرهنگ معاصر این سرزمین تبدیل شده و می گوید: متاسفم که بگویم روزگار بر کتاب خوش نمی گذرد.
شهرابی گفت و گو با خبرنگار ایرنا را کورسویی امید در راستای احیاء فرهنگ کتاب خوانی می داند و می افزاید: اگرچه برای وضعیت امروز کتاب خوانی در جامعه ام متاسفم اما خرسندم که در ارتباط با نسل نو کتابخوان، چنین دریافتم که گویا این نسل به گذر از مجازی خواندن های بی ثمر رسیده و دانستم باز هم گویا مردمان این سرزمین به بوی تورق کتاب تشنه شده اند.
وی که نام مغازه قدیمی نصرت را برگرفته از نام پدرشان می داند می گوید: پدر برپا کننده کتابفروشی نصرت رشت است و من ادامه راه به دست گرفتم؛ هر چیز که گران می شود مردم ما برایش صف کشیدند نمی دانم چرا برای کتاب چنین نشد؟ گرانی کتاب ، کوچک شدن فضای خانه ها ، بی اعتمادی به چاپ های جدید و ... عواملی هستند که روز به روز از مخاطبان کتاب کاسته و امروز روزگار بر فروشندگان صرف این کالای فرهنگی سخت می گذرد؛ کتاب هایی هست که خود به یقین می دانم هیچ دست نخورده اما مخاطب بر نمی تابد و می گوید چاپ های پدرانمان بهتر است.
هفته پاسداشت کتاب نزدیک است و در روزهای آتی نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان با حضور 400 ناشر در محل برگزاری دائمی نمایشگاه های بین المللی گیلان گشایش می یابد اما شهرابی بر این اعتقاد است که نمایشگاه کتاب همانند همه جای جهان می بایستی تنها محلی برای معرفی و نمایش کتاب باشد و خریداران به کتاب فروشان معرفی شوند.
نمایشگاه کتاب ضربه به کتاب فروش نیست
معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برپایی نمایشگاه کتاب گیلان را مطالبه مردم می داند و می گوید: با احترام به نظر کتابفروشان این موضوع که نمایشگاه کتاب به ضرر کتاب فروشان است ، قابل پذیرش نیست چرا که نمایشگاه اتفاق فرهنگی است که تنها شش روز در سال برپاست .
حسین ابراهیمیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه نمایشگاه نمی تواند پای مخاطب را از کتاب فروشی ها قطع کند ،توضیح می دهد : امکان فروش کتاب از طریق بن های نمایشگاه برای کتاب فروشی هایی که ثبت نام می کنند، مهیا شده و امکان فروش کتاب از این طریق در روزهای برپایی نمایشگاه در کتاب فروشی های یاد شده مهیاست.
وی تاکید کرد: اتفاق های فرهنگی به تنهایی رقم نمی خورد و همه عوامل همکار می بایست یاریگر باشند.
کتاب، اتاقی به وسعت چشم انداز
گفت و گو با ناصر شهرابی صاحب یکی از کتاب فروشی های کهن رشت تمام نشده که او کتاب را اتاقی با پنجره های متعدد می داند که هر پنجره چشم اندازی خاص دارد انتخاب با آدمیان است؛ گاه فردی یک پنجره می گشاید و گاه از چشم انداز 10 پنجره بهره می گیرد و این چشم اندازها هستند که بر کیفیت زندگی بشر می افزایند و فرهنگ می سازند.
وی ادامه می دهد: با درک اهمیت کتابخوانی و تاثیر آن بر جامعه می بایستی در هجوم این ناملایمات علیه کتاب راهکارهایی برای پایداری شغل های در ارتباط با کتاب اندیشیده شود که یکی از این راهکارها تجدیدنظر در پرداخت مالیات ، دریافتی های شهرداری ، صنف و ...است.
شهرابی می گوید: کتاب خواندن صفر نیست اما کم شده و این نحوه گرایش کتاب با شمارگان 500 و 200 در شأن جامعه ای نیست که بخش بسیاری از آنان دانش آموخته ، دانش آموز و دانشجو هستند.
کتاب فروشی نصرت همیشه کتاب فروشی بوده، نه گل فروشی ، عروسک فروشی ، لوازم التحریر و نه دیگر اقلام جانبی و به سبب فضای کهنش همیشه حس خوبی داشته و به گفته یکی از مخاطبانش نسل ها از ابتدای خیابان اعلم الهدا گردن کشیده اند که ببینند نصرت بر سر در معرفی چه می آویزد.
اگرچه نصرت کهن جای پای مخاطبان و علاقمندان کمتری به خود می بیند اما شهرابی امیدوار است روزگار به گونه ای دیگر رقم بخورد و در گذار از مجازی های بیهوده و همیاری همیاران، بار دیگر بوی ورق های کتاب در شهر بپیچد.
گفت و گو تمام می شود و باران آغاز می شود و ساعت شهرداری رشت با قدمتی 90 ساله ضربه هفتم را می نوازد ...


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جاده ای عجیب و پر پیچ و خم در چین!

پاسخ منفی به 30 درخواست بیرونی که برای داشتن زندگی شادتر باید رد کرد!

آب خوردن جذاب یوز پلنگ

شناسایی "کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2" در فاضلاب

شاعرانه/ خسته‌ام از آرزوهای شعاری

هیجان نماینده صهیونیست‌ها از لفظ نماینده ایران

واکنش چین به توافق رژیم صهیونیستی و امارات

حمله راکتی به پایگاه آمریکا در فرودگاه بغداد

سخنرانی سید حسن نصرالله آغاز شد

شنای گروهیِ300 دلفین در سواحل کالیفرنیا

یکی از زیباترین ماهی های اقیانوس را ببینید

درخواست ویژه نخست‌وزیر عراق از آمریکا

رباتی که زخم‌های خطرناک را از درون درمان می‌کند

وزارت صمت را این روزها چه کسی اداره می‌کند؟

واکنش وزارت کشور به جنجال تبعید‌گاه ها

روایت سردار سلیمانی از 6 سال انتظار برای دریافت انگشتری از رهبر انقلاب

تاکید مکرون بر ایجاد صلح عادلانه میان فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی

روسیه از توافق امارات و اسرائیل استقبال کرد

وقتی زبان ترامپ در کنفرانس خبری بند آمد

امارات و اسرائیل؛ رابطه آشکاری که رسمی شد

اینم خرید سر صبح با روش پهپادی

شنای یک غواص به همراه یک لاک پشت غول پیکر

اذعان جیسون رضائیان به شکست سیاست‌های آمریکا

پیش‌بینی احتمال ابتلای نوزادان نارس به یک بیماری خطرناک

بخشی از کتاب/ راه رفتن همیشه خوب است

تداوم مواضع خصمانه واشنگتن علیه ایران

اقدام مجلس برای اصلاح شرایط نامزدهای ریاست جمهوری

واکنش آخوندی به ادعای فرارش از کشور

نخستین اقدام اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400

تعلیق گشت‌زنی مشترک نظامی روسیه و ترکیه در بزرگراه ام-4 سوریه

واکنش نوری المالکی به توافق امارات با صهیونیست ‌ها

روزنامه نگار اسرائیلی: بایدن یک "صهیونیست" است

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

تابحال گربه سخن گو دیده بودین؟

680000 پوند برای هر بازی ستاره ناکام!+ عکس

هیچ شواهد علمی در تعیین جنسیت جنین با رژیم غذایی وجود ندارد

ظریف در بیروت: کشورها حمایت خود از لبنان را مشروط نکنند

حمله عضو جبهه پایداری به اصلاح‌طلبان

اذعان جیسیون رضائیان به شکست سیاست‌های آمریکا

پوتین خواستار نشست آنلاین شورای امنیت با مشارکت ایران و آلمان شد

ماجرای وحشت مقامات عربستان بعد از هشدار رهبر انقلاب درباره حادثه منا

ورود هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به موضوع ادعای میرسلیم

ادعای دادگستری آمریکا درباره توقیف محموله سوخت ایران

اتحادیه جهانی علمای مسلمین: توافق امارات و اسرائیل خیانت بزرگ است

گوگل به همکاری مستقیم با دولت هنگ کنگ پایان داد

برنامه سفر رئیس موساد به امارات

روسیه خواستار پرهیز از سیاسی کاری در کمک به لبنان شد

بلومبرگ: بایدن یا ترامپ؛ کدام یک با ایران به توافق بهتری می‌رسند؟

ادعای عجیب رسانه لبنانی درباره مذاکره ایران و آمریکا

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان