ایران پرسمان

آخرين مطالب

تکیه روحانی به درآمد طرح ابداعی احمدی‌نژاد مقالات

تکیه روحانی به درآمد طرح ابداعی احمدی‌نژاد
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
جزئیات طرح منابع هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه 99 حکایت از آن دارد که دولت در تلاش است یارانه‌ حامل‌های انرژی را تاجایی‌که به نظر کارشناسان و مدیران سازمان برنامه‌و‌بودجه کشش دارد، کاهش دهد و این یعنی احتمالا گرانی برخی از حامل‌هایی که پیش‌تر شاهد آن در اجرای سهمیه‌بندی بنزین و افزایش نرخ آن بودیم. البته باید در نظر داشت که دو‌سوم افزایش ارقام نگاهی به صادرات دارد و بار مالی بر دوش مردم نمی‌گذارد اما یک‌سوم باقی، افزایش قیمت در حامل‌های انرژی را برای مردم در پی دارد.
براساس اطلاعات موجود، بیشترین سهم از این میزان معطوف به صادرات پنج فراورده نفتی است که قرار است با افزایش دوبرابری، به 82 تا 83 هزار میلیارد تومان برسد. یکی از این حامل‌های انرژی، بنزین است که با افزایش نرخ آن، براساس برآوردهای کارشناسان به‌صورت خالص، 36 هزار میلیاردتومان در سال برای دولت، عایدی به همراه دارد و مشخص نیست که آیا این رقم برای سهم بنزین در نظر گرفته شده و 30 هزار میلیارد مربوط به صادرات دیگر فراورده‌هاست یا همان‌طور‌که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در رسانه ملی عنوان کرده بود، درآمد حاصل از صادرات بنزین تا سه هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است؟ این شفاف‌سازی نیازمند اظهارنظر مستقیم و به ‌تفکیک درباره میزان درآمد در نظر گرفته‌شده برای صادرات این کالای مهم و استراتژیک از سوی مقامات سازمان
برنامه‌و‌بودجه است.
از سویی درآمد حاصل از فروش داخلی پنج فراورده نفتی نیز 40.5 هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد که براساس آنچه نوبخت پیش‌تر گفته بود، 30 تا 31 هزار میلیارد تومان آن مربوط به افزایش قیمت بنزین و حدود 10هزار میلیارد تومان نیز احتمالا به افزایش قیمت سایر حامل‌های انرژی بازمی‌گردد که آن نیز نیازمند شفاف‌سازی برای مردمی است که همین اکنون نیز زیر بار تورمی افزایش نرخ بنزین، اعتراضات گسترده‌ای را در کشور داشته‌اند.
براساس اطلاعات مربوط به تبصره 14 بودجه (منابع ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال آینده )، بیشترین شیب افزایش قیمت، مربوط به محصولات مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است و سؤال این است که به‌جز فراورده‌های نفتی که امکان صادرات آن به کشورهای همسایه وجود دارد، دولت چگونه قصد دارد در زمینه فرضا صادرات گاز که در سال‌های گذشته بارها محل مناقشه بوده است، عمل کند و اصولا برنامه‌های وزارت نفت در این زمینه چیست؟ با نگاهی به آمارهای پیشنهادی، گاز، برق و آب نیز با افزایش نرخ مواجه خواهند شد اما شیب آنها به نظر می‌رسد ملایم باشد. بااین‌حال، حالا که فیش‌های کاغذی این حامل‌ها هم حذف شده است، مردم باید به‌صورت آنلاین، افزایش قیمت این حامل‌ها را هم از سفره کوچک‌شده‌شان بپردازند.
خبرگزاری فارس در‌این‌باره گزارش داده است که محمدباقر نوبخت در روزهای اخیر افزایش درآمد هدفمند‌سازی یارانه‌ها به 302 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال 99 را اعلام کرده است. رئیس سازمان برنامه‌و‌بودجه کشور گفته حدود 302 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار برای سال آینده پیش‌بینی شده است که 186 هزار میلیارد تومان آن به‌صورت نقدی و غیرنقدی میان خانواده‌ها توزیع می‌شود
رشد 114درصدی درآمدهای هدفمندی در لایحه بودجه 99
سرجمع این ارقام 302 هزار میلیارد تومان می‌شود که به نسبت درآمدهای هدفمندی در سال 98 رشد 114درصدی دارد که در نوع خود جالب است و مشخص نیست چرا در سال‌های گذشته منابع این بخش شفاف‌تر نشد. مرکز پژوهش‌های مجلس در‌این‌باره معتقد است: در سال 1398 فقط 45 درصد از کل منابع حاصل از اجرای قانون به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اختصاص خواهد یافت.
500 میلیون بشکه نفت خام سالانه هدر می‌رود
ایراد مهم قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها در نظر نگرفتن نقش عرضه انحصاری دولت در مصرف بالای انرژی در کشور بوده است، به‌گونه‌ای که قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها فقط اشاره مختصری به ضرورت ارتقای راندمان نیروگاه‌ها و کاهش اتلاف شبکه توزیع داشته اما توجه جدی به اصلاح تلفات زنجیره عرضه انرژی ندارد. این در حالی است که بخش عمده‌ای از انرژی کشور در پالایشگاه‌های نفت و گاز و نیروگاه‌های برق به هدر می‌رود. تلفات بخش عرضه انرژی قبل از اینکه به دست مصرف‌کننده نهایی برسد، تقریبا سالانه معادل 500 میلیون بشکه نفت خام یا روزانه 1.3 میلیون بشکه نفت است. کاهش میزان تلفات در زنجیره تولید تا مصرف انرژی خود می‌تواند گامی بسیار مهم در راستای عمل‌کردن یارانه‌ها باشد که عمده آن نیز در اختیار بخش دولتی است.
نقش خاص سازمان هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال آتی
صادرات گاز و خوراک و میعانات گازی پتروشیمی‌ها دو سرفصل جدید از منابع هدفمندی یارانه‌ انرژی بوده که دولت برای سال آینده در نظر گرفته است. براساس این گزارش، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از لحاظ توزیع منابع در کشور به‌عنوان سازمان بودجه‌ای دوم در کنار سازمان برنامه‌و‌بودجه شناخته خواهد شد؛ چراکه درحال‌حاضر جمع منابع عمومی بودجه 386 هزار میلیارد تومان است و آن چیزی که قرار است سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در سال 99 اختصاص دهد، 302 هزار میلیارد تومان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روحانی در مسیر احمدی نژاد

اندیشکده آمریکایی: جهت گیری نظامی ایران دفاعی است

سرنوشت ائتلاف های نظامی بن سلمان

ارزیابی لفاظی نظامی جدید اسرائیل علیه ایران

صلح هرمز؛ بین الزامات و امکانات

ایران و آمریکا؛ ورای تبادل زندانیان

آیا ظریف از حاشیه نشینی خارج شده است؟

زباله‌گردی کودکان پایان می یابد؟

بر آستان نظم نوین جهانی

«ناصرخسرو» به آنفلوآنزا مبتلا شد!

ترامپ باز هم عربستان را تبرئه کرد

کارت فرار مالیاتی؛ تعلل در ساماندهی صدور کارت بازرگانی

مخالف چپ دولت‌سالار و تعدیل نئولیبرال

اوو مورالس در گفت‌وگو با "اشپیگل": تقلب در انتخابات دروغ است

نیاز به تغییر رویکرد امریکا

احیای خط ژاپنی تهران- واشنگتن؟

چهره‌ها آمدند، ایده‌ها نه!

گشایش در زوریخ

در یک میزگرد مطرح شد: نظام بازنشستگی ایران بمب ساعتی است

تبانی 7 هزار میلیاردتومانی دو بانک خصوصی

بهشت پولشویی در دنیا هدایتگر FATF

مجلس تغییر و امید

از کرامات «آشنا» چه عجب؟!

قالیباف‌ با شمشیر ‌کشیده آمد

آلترناتیوی جز اصلاحات وجود ندارد

قاتلان ناشناس بغداد

روز بی‌رونق دانشگاه‌ها

چرا به ترکیه سفر می‌کنیم؟

مشاور خاتمی: همراهی با دولت بزرگ‌ترین اشتباه مجلس بود

جزئیاتی تازه از ماجرای هبه 260 میلیاردتومانی اموال بانک ملت

پرش بورس

پدر عروس احمدی‌نژاد کاندیدای مجلس از حوزه اوین؟

پرهیز از وسوسه صندلی سبز

دولت کدام را انتخاب می‌کند؟ فشار بر محرومان یا مالیات از ثروتمندان

اصولگرایان با چاشنی حمله به دولت ثبت‌نام کردند

ترامپ از ایران تشکر کرد

مشارکت یا تحریم؛ مساله انتخابات است

افسر عربستانی آمریکایی‌ها را به گلوله بست/ آل‌سعود به غلط کردن افتاد

آیا واشنگتن و پیونگ یانگ باید غزل خداحافظی را بخوانند؟

آنکارا، مسکو و واشنگتن بر خط آتش ژئوپلیتیک

آیا بازار مسکن دوباره رونق خواهد گرفت؟

هزار راه رفته کلاهبرداران فضای مجازی

قطر و محور سعودی به آشتی نزدیک می‌شوند؟

هفت نکته درباره اوج گیری استقلال با استراماچونی

ارزیابی "شورای آتلانتیک" از چالش تظاهرات اخیر عراق برای موقعیت ایران

مردم در جمهوری مؤمنین

سیمای معترضان آبان از نمای نزدیک

مسکن بدون مهر

ابعاد تهدید به استفاده از «مکانیسم ماشه» علیه ایران

اعتماد مطرح کرد: مسیحی شدن پناهجویان