ایران پرسمان

آخرين مطالب

کتاب، داروی کاهنده اندوه اجتماعی انديشه

کتاب، داروی کاهنده اندوه اجتماعی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / در همه دوران‌ها و در هر سرزمینی، روزگاری پیش می‌آید که جامعه التهاب را تجربه می‌کند و در چنین شرایطی کتاب‌ها می‌توانند مثل یک دارو از التهاب و یا اندوه جامعه بکاهد.
کتاب در همه دوره‌های تاریخی نقش ویژه‌ای داشته است، هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند نقش این یار قدیمی را در رویدادهای مهم و تاثیرگذار انکار کند و آن را نادیده بگیرد، تاریخ ایران هم سرشار از کتاب‌هایی است که در بزنگاه‌های تاریخی نقشی پررنگ داشته‌اند.
امبرتو اکو نشانه‌شناس و فیلسوف ایتالیایی در گفت‌وگویی که با ژان کلود کریر فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فرانسوی دارد و در کتابی به نام از کتاب رهایی نداریم، منتشر شده، می‌گوید: هر کشوری باید حوادث تاریخی مهمی را از سر گذرانده باشد تا دارای شعوری شود که بتواند پدیدآرنده اندیشه‌ای جهانی باشد.
این جمله شاید سرنوشت محتوم ایران زمین باشد، سرزمینی همیشه اندیشمند و تمدن‌ساز است.
هرگاه که روح جامعه‌ای دردمند و اندوه بر آن حاکم شود، کتاب‌ها می‌توانند، راهی به سوی آرامش گشوده و تسکین دهنده‌ای قدرتمند باشند، چنان‌که نعمتاله فاضلی در یادداشتی که روزنامه ایران منتشر کرده است، می‌نویسد: به من هم کمی حق بدهید تا بعد از نوشتن چند دوجین کتاب درباره‌ ایران معاصر و فرهنگ آن، این طور گمان کنم که «مسئله‌ کتاب و کتابخانه»، مادرِ همه «مسئله‌های فرهنگی» ماست.
اگر جامعه‌ ایران از همان آغازِ دوره‌ معاصرش تاکنون کتاب و خواندن را جدی گرفته و گسترش داده بود، بدون تردید دچار «نفرین محیط‌زیستی» و «بلای جمعی اعتیاد» و نفرین‌ها و «معضل‌های شوم جمعی» دیگر نمی‌شد.
اما سوال این است که کتاب‌ها چگونه از رنج و اندوه اجتماعی می‌کاهند؟
کتاب، ناگفته‌ها را بازگو می‌کند
در برخی شرایط، پیش‌بینی روزهای آینده برای اعضای جامعه اهمیت پیدا می‌کند، گاهی اضطراب اجتماعی، تنها در شرایطی رفع می‌شود که نشانه‌هایی از آینده در ذهن شهروندان جای بگیرد و به آن‌ها گفته شود. در این حالت کتاب‌هایی که موضوعات اجتماعی، اقتصادی یا سیاسی دارند، دورنمای ممکنی که می‌توان برای شرایط فعلی قائل شد را ترسیم می‌کنند.
تئوری‌هایی که استدلال محکمی برای نتایج خود داشته باشند و مثال منطقی از سلسله رویدادهای جوامع مشابه بیاورند، می‌توانند از آینده احتمالی سخن بگویند، سخنی از آینده‌ای که حتی اگر خوشایند نباشد، باز هم می‌تواند راه‌های فرار از بن‌بست یا رهایی از مخمصه را به جامعه نشان بدهد و اینگونه راهی برای امیدواری بگشاید.
سال 1990 پس از جنگ ویتنام، باربارا تاکمن، کتابی به نام تاریخ بی‌خردی می‌نویسد و در آن با مقایسه جنگ‌های احمقانه‌ای که مردم دنیا بر سر هیچ به راه انداخته‌اند، از تروا، جنگ‌های امپراتوری روم، جنگ‌های بریتانیا و... نتیجه جنگ ویتنام را هم بیش از هیچ نمی‌داند، چنان که اگر نام ویتنام را برداریم و افغانستان یا عراق را جای آن بگذاریم، انگار با پیش‌بینی یک آینده روبه‌رو شده‌ایم.
کتاب‌ها تسکین درد می‌شوند
اندوه حاکم بر جامعه و بر افراد، منجر به افسردگی عمومی خواهد شد، وقتی ناامیدی و تلخی، مثل آنفولانزا، همه‌گیر شود، انگیزه حرکت رو به جلو را در تک‌تک افراد از بین می‌برد و روزگار تلخی را رقم می‌زند. در این شرایط ادبیات به میدان خواهد آمد، شعر، داستان و رمان، چنان که آگاهی می‌دهند، هم‌دردی می‌کنند و چندان که امید می‌بخشند، سازنده و مهییج خواهند بود.
جامعه ایران قرن‌ها پس از جراحت حمله خونریزانه مغول‌ها و به خاک و خون کشیده شدن مردم این سرزمین، با گونه‌های مختلف شعر از عرفانی تا تغزلی به آرامش رسید و دوباره جوانه‌های زندگی در آن رویید. چنان‌که وقتی از انقلاب فرانسه حرف می‌زنیم، نمی‌توانیم تسلایی که ویکتور هوگو در کتاب بینوایان به مردم کشورش داد را نادیده بگیریم.
کتاب‌ها، جاده‌های پیشرفت هستند
زمانی که جامعه‌ای اندوهگین و دلزده شده باشد، نمی‌تواند در مسیر پیشرفت گام بردارد و در جا زدن، ادامه زندگی و روابط اجتماعی را سخت‌تر می‌کند؛ برای ایجاد رابطه، بعد از سلام، به سختی می‌توان کلمه‌ای پیدا کرد و اینجاست که کتاب‌ها به کمک می‌آیند. زمانی که روبه‌رو به نظر دیوار می‌آید، کتاب‌ها می‌توانند، دریچه نوری از میان سنگ و سیمان و پولاد، پیدا کنند و روشنی را به درون زندگی انسانی بیاورند.
پژوهشگری، زاویه دیگری از این نور پراکندن است، وقتی انسان آگاه می‌شود و می‌تواند با اندیشیدن در اندیشه‌ها، راهی را برای پیش رفتن باز کند. نمونه آن را شاید بتوان ظهور ساختارگرایی و مکتب فرانکفورت از قلب آلمان و روسیه در گذار از جنگ سرد دانست. اندیشمندانی که از دل خاکستر جنگ جهانی بیرون آمدند، حاصل مطالعه در روزگار درد و نامرادی و مرارت بودند. یا حتی ادبیات روسیه که در خفقان دوره تزاری یا پروپاگاندای فرهنگی کمونیسم، راه خود را به گونه‌ای در جامعه و ذهن مردم باز کرد که کتاب مرشد و مارگریتا، اثر میخاییل بولگاکف در میان شاهکارهای ادبی همه تاریخ جهان جای بگیرد.
کتاب‌ها تردید می‌آفرینند
اگر جامعه باور کند که فردایی وجود ندارد و هیچ راهی برای بهتر شدن روزگار نیست، سیاهی‌ها هر روز عمیق‌تر و ترسناک‌تر خواهند شد. کریستوفر همیلتون در کتابی به نام چگونه رنج بکشیم، از مجموعه مدرسه زندگی، می‌نویسد: «اگر می‌خواهید رنج‌های زندگی‌تان را درک کنید، آدم شک‌اندیشی باشید. یک معنایش این است که بپذیرید چیزهای زیادی هست که در مورد شرایط انسانی نمی‌دانید و نادانسته‌هایتان خیلی بیشتر از دانسته‌هایتان است.» این تردید را کتاب‌ها می‌توانند بیافرینند؛ این ایمان که هیچ چیز آنگونه که ما فکر می‌کنیم، نیست و همه چیز می‌تواند شکل متفاوتی داشته باشد.
کوتاه سخن
گاهی کشف راه‌هایی به سمت درون، از راه کتاب، مهم‌ترین راه گریز از رنج و اندوه را به جامعه نشان می‌دهد، می‌توان از لابه‌لای کتاب‌ها، راهی یافت که زندگی فردا بهتر ساخته و از رنجی که روی دوش شهروند غم زده امروز است کاسته شود.
کتاب‌ها، راه فردا را نشان می‌دهند و حتی در بدترین شرایط اجتماعی، کتاب راهی به رهایی می‌گشاید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

میکروب‌ها در فضا چه می‌خورند؟!

شاعرانه/ دلم به بوی تو آغشته است

5 کتاب که خواندن آن‌ها زندگی‌تان را تغییر می‌دهد

احتمال برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری در آینده

سرگرم‌کننده‌ترین کاری که می‌شد 5000 سال پیش انجام داد چه بود؟!

جدیدترین یافته‌های علمی درباره «ماده تاریک»

ثبت تشکیل و شکست پیوند شیمیایی بین اتم‌ها برای اولین بار

بخشی از کتاب/ در زندگی‌ات شاد هم هستی؟

یک کتاب خوب/ تاریخچه‌ای از خوارزمی تا مریم میرزاخانی

توئیت سخنگوی وزارت امور خارجه در زادروز فردوسی

لحظه طلوع خورشید از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی

استفاده از موبایل، کودکان را افسرده نمی‌کند

نتیجه ترکیب پتاسیم کلرات و پودر آلومینیوم به اضافه جرقه!

کتابخانه‌ای که آقای بازیگر به کمک همسایه‌ها راه انداخته

کیمیا علیزاده با هر دو کلیه از کشور خارج شده است!

تولدت مبارک فردوسی‌جان!

کنترل تومورهای سرطانی با یک اسکن نوین

اعطای وام برای سفر به مریخ!

چاپ 3 بعدی گربه ناتوان را احیا کرد

هدیه یاسر عرفات برای شعر موسوی گرمارودی

دو خط کتاب/ خوشبختی را گرم گرم بخور!

آقای بازیگر اولین کتابخانه‌اش را راه انداخت

بخش اصلی ایستگاه فضایی چین در آستانه‌ی پرتاب

مبارزه با آتش‌سوزی استرالیا با آتش!

تشکیل و شکست پیوند شیمیایی بین اتم‌ها برای اولین بار ثبت شد

تازه‌ترین واکنش به پیدا شدن نسخه قدیمی دیوان حافظ در هلند

تازه‌های نشر/ تاریخ را قضاوت مردان نوشته است!

تولید کپسول مایع برای سندروم روده تحریک‌پذیر

تولد نخستین نوزاد حاصل از تلقیح تخمک فریزشده در قم

ایستگاه فضایی چینی پرتاب می‌شود

بخشی از کتاب/ دوستت دارم به یک شرط!

«داماد ترامپ» در راه است

دو خط کتاب/ از زندگی نکردنم شرم دارم

باز آلدرین 90 ساله شد

محققان ایرانی موفق به تشخیص و کشف نوعی انگل جدید شدند

گونه زبان فارسی در فضای مجازی را به رسمیت بشناسیم

«الیف شافاک» در آخرین رمانش چه می‌گوید؟

کشف سریع سموم جلبکی با آزمایش ادرار

طراحی صندلی که خطرات ناشی از نشستن طولانی مدت را برطرف می‌کند

یک کتاب خوب/ گاهی درددل آدم را سبک نمی‌کند، حتی اگر با خدا باشد

پیشگیری از عفونت‌های بد با تعقیب باکتری‌های خوب

مرغ‌های اصلاح شده ژنتیکی در برابر ویروس مقاوم شدند

نگاهی دقیق‌ به لایه‌های نازک یخ

بخشی از کتاب/ خاطرات آدم و حوا

بخشی از کتاب/ ازدواج برای مردها و زن ها یکسان نیست!

واکنش حسین سناپور به فحش‌های اخیر در فضای مجازی

یک کتاب خوب/ این پایان قصه شما نیست!

کهکشان‌های اولیه احتمالا عمر بسیار کوتاهی داشته‌اند

ابرهای پرباران و سنگین چطور می‎توانند معلق باقی بمانند؟

بهروز جلالی: برخی می‌خواهند به هر قیمتی دیده شوند