ایران پرسمان

آخرين مطالب

افسانه بایگان: بچه‌ها را به سوی ادبیات سوق دهیم انديشه

افسانه بایگان: بچه‌ها را به سوی ادبیات سوق دهیم
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / افسانه بایگان، بازیگر سینما و تلویزیون، معتقد است برای داشتن نسلی آرام و عمیق در آینده نیاز داریم هر روز بچه‌ها را بیش‌تر به سوی ادبیات سوق دهیم و این کار را با روایت متفاوت، جذاب و گویش درست‌تر قصه‌های قدیمی‌مان می‌توانیم انجام دهیم.
بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با شعار آینده ساختنی است در قالب 2 بخش صحنه‌ای و 90 ثانیه‌ای با حضور شرکت کنندگان و علاقه‌مندان برنامه‌ریزی شده‌ است. مرحله پایانی بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از 26 تا 30 آذر در تهران برگزار و شرکت‌کنندگان در بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره 27 آذر در حضور داوران و علاقه‌مندان قصه‌گویی روی صحنه می‌روند.
هم‌چنین در بخش منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، برگزیدگان در مرحله کشوری 30 آذر و همزمان با شب یلدا در تهران باهم رقابت می‌کنند. در بخش قصه‌ 90 ثانیه ‌که از دوره بیست‌ویکم به جشنواره قصه‌گویی افزوده شده، علاقه‌مندان به قصه‌گویی سرگذشت و نکته‌های عبرت‌آموز زندگی خود یا دیگر افرادی را که شنیده‌اند و برای‌شان جذابیت دارد در قالب یک فیلم 90 ثانیه‌ای روایت می‌کنند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، افسانه بایگان است که از دوازده‌سالگی وارد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شده، بخشی از خاطره‌های دوران نوجوانی خود را با قصه‌ قصه‌گویان کانون رقم زده است.
وی با یادآوری این‌که کانون همچون مادربزرگی قصه‌گو در ذهنش ماندگار شده، گفت: خاطرم هست اولین قصه‌ای را که شنیدم خانم عاطفی روایت می‌کرد؛ آن قصه در آن زمان تاثیر زیادی روی من گذاشت و حتی در سال‌های بعدتر هم در منش و کنش‌های رفتاری من تاثیرگذار بود. به نظر من قصه می‌تواند فرمول شخصیت باشد. برای من که این‌طور بود چون با شنیدن قصه‌ای در سن نوجوانی عشق، عاطفه، ایثار و دوست داشتن را یاد گرفتم. من هم اگر بخواهم امروز قصه‌ای را برای دختری در سن و سال‌های آن روزهای خودم تعریف کنم، قصه سیاوش و سودابه را می‌گویم.
صاحب بضاعت فرهنگی، ادبی و عرفانی بسیار غنی هستیم که آنچنان که باید به آن پرداخته نشده و هر کدام از این قصه‌ها یادآور نکته‌های ظریف و عمیقی از پیچیدگی‌های شخصیت انسان‌هاست. در قصه‌های ما به انسان‌های والا و انسان‌هایی که اسیر اهریمن نیستند بسیار پرداخته شده که جا دارد آن‌ها را برای بچه‌هایمان روایت کنیم. نمونه‌ای از این قصه‌ها را اگر بخواهم مثال بزنم باز همین قصه سیاوش و سودابه است که داستان پاکی و معصومیت سیاوش است و این‌که چه‌طور اسیر حسادت‌های شخصی و بددلی اطرافیانش می‌شود. این قصه در مراسم و آیین‌های بسیاری از نواحی ایران جایگاه خاصی دارد و مراسم سووشون از جمله آیین‌هایی است که هر ساله در این رابطه برپا می‌شود و جایگاه خاصی در فرهنگ ما دارد. بنابراین پرداختن به آن از ضروریات است.
بایگان اظهار داشت: ما برای داشتن نسلی آرام و عمیق در آینده نیاز داریم هر روز بچه‌ها را بیش‌تر به سوی ادبیات سوق دهیم و این کار را با روایت متفاوت، جذاب و گویش درست‌تر قصه‌های قدیمی‌مان می‌توانیم انجام دهیم. واقعیت این است که جوانان امروز مثل نسل من نیستند که با یک قصه گفتن بتوانیم توجه آن‌ها را به سمت موضوعی جلب کنیم. باید یاد بگیریم از انواع وسایل و فناوری‌های روز استفاده کنیم تا بچه‌ها را پای شنیدن قصه‌ها بنشانیم. ما در شاهنامه، گلستان، کلیله و دمنه، قصه‌های مولانا قصه‌ها و بضاعت‌های فوق‌العاده‌ای داریم که اگر بتوانیم از این فرهنگ عجیب و غریب درست بهره‌برداری کنیم، می‌توانیم نسلی را تربیت کنیم که عمیق به زندگی نگاه می‌کند و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
کلمه، ظرف معنی است و قصه‌ها کلمه‌هایی هستند که به دنبال هم موضوعی را روایت می‌کنند به خصوص که ادبیات غنی و اساطیری ما از این ظروف معنی به بهترین شکل بهره برده‌اند و می‌توانیم برای تربیت بچه‌ها کمک بسیاری از آن‌ها بگیریم. البته باید در نظر داشته باشیم کودک امروز آنقدر با سرگرمی‌های مختلف سمعی و بصری در فضاهای مجازی مشغول است که نمی‌توانیم با یک قصه‌گویی صرف و ساده او را جذب کنیم. به‌ویژه اگر بخواهیم به شکل شعاری قصه‌ای را برای او روایت کنیم. نیاز داریم در قصه‌گویی هم مانند بسیاری از مسائل با علم روز آشنا شویم و از شیوه‌های نو روایت بیشتر بهره ببریم. اگر بتوانیم قصه‌ها را به شیوه‌ای روایت کنیم که مخاطب احساس نکند می‌خواهیم به‌اجبار پیامی را به او منتقل کنیم و این فرصت را در اختیارش قرار دهیم که خودش پیام قصه را دریافت کند، موفق‌تر خواهیم بود.
این بازیگر در خصوص برگزاری جشنواره قصه‌گویی کانون یادآور شد: اگر جشنواره بتواند مسئولیت خود را بر عهده بگیرد و کارش را درست انجام دهد می‌تواند کمک کند تا پیوند بچه‌ها با دنیای قصه‌ها پر رنگ‌تر شود. اگر ما این جشنواره را با عشق و باور برگزار کنیم تاثیرش را هم روی مخاطبان در سنین مختلف خواهیم دید و بعد از به پایان رسیدن آن، شرکت کنندگان در جشنواره در واقع راویان و بازگوکنندگان وقایع آن برای دیگران خواهند شد و افراد بیشتری را ترغیب می‌کنند تا نسبت به موضوع قصه و قصه‌گویی رغبت پیدا کنند.
وی در رابطه با بخش قصه 90 ثانیه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون نیز که از دوره پیش بنیان آن گذاشته شده و مخاطبان بسیاری هم جذب کرده است، گفت: قرار دادن این بخش با ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند کمک روان‌شناختی خوبی هم برای افراد باشد.
انتشار مجدد کتاب تیستوی سبز انگشتی
کتاب تیستوی سبز انگشتی به نویسندگی موریس دروئون، با ترجمه لیلی گلستان و با طراحی جلد ابراهیم حقیقی، یکی از آثار محبوب نوجوانان دهه‌ 50 و 60، به چاپ ششم رسید. این کتاب که برای نخستین بار در سال 1352 در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چاپ شده بود، به چاپ ششم با شمارگان 2 هزار و 500 نسخه رسید.
تیستوی سبز انگشتی، به نویسندگی موریس دروئون، نویسنده فرانسوی‌ که در سال 1957 برای کودکان نوشته شده که تاکنون بیش از 57 هزار نسخه از آن به چاپ رسیده است. نسخه صوتی این کتاب هم با صدای افسانه بایگان از سوی انتشارات کانون پرورش فکری منتشر شده است.
داستان این کتاب درباره پسرکی به نام تیستو است که درمی‌یابد انگشتانش خاصیت سبزکننده دارند. بذر هر گیاهی که با انگشتان تیستو تماس برقرار کند سبز می‌شود و به‌سرعت به گیاهی زیبا تبدیل می‌شود. تنها دوست و همدم او باغبان پیری‌ است به نام سبیلو که به تیستو می‌آموزد ویژگی منحصر به فرد انگشتان او می‌تواند تغییرهای شگرفی در دنیای اطرافش ایجاد کند.
کتاب تیستوی سبزانگشتی در 88 صفحه با قیمت 12هزار تومان در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجموعه‌های شهر کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. این کتاب مناسب مخاطبان بالای 11 سال است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعتیاد به اینترنت دانشجویان را از تحصیل بازمی‌دارد

امداد فرهنگی کانون در مناطق سیل‌زده سیستان‌وبلوچستان

آخرین آزمایش کپسول دراگون به تعویق افتاد

ماهواره ظفر تحویل شد

شاعرانه/ من این‌جایم و آینده در مشت‌های من

خانه‌هایی از جنس قارچ در انتظار فضانوردان

روایت فداکاری های همسر یک جانباز را «در حسرت یک آغوش» بخوانید

بررسی تنوع گونه‌های جانوری با تحلیل دی‌ان‌ای

شاعرانه/ اگر تو نباشی دستم را بگیری

1 بهمن، آخرین مهلت ثبت نام آزمون پذیرش پزشکی از لیسانس

دمای جامعه را شعر نشان می‌دهد

کشف سه اَبَرسیاه‌چاله‌ی غیرعادی

دو خط کتاب/ با کمی صبر به شخصیت همه پی می برید

این سیارک طلایی می‌تواند همه اهالی زمین را میلیاردر کند

مرور مستندهای برگزیده‌ی «ملت قهرمان» در قالب یک کتاب

«باز هم سوالی دارید؟» کتابی برای سوال‌های بی‌پایان کودکان

صوت/ خاطرات ناشنیده‌ی حاج قاسم سلیمانی- قسمت دهم و آخر

افت کیفیت و کمیت مقالات ایرانی با ادامه بی‌مهری به بودجه پژوهشی

دو خط کتاب/ عشق هر کسی را لایق خودش نمی بیند!

طوفان‌های خشن خورشیدی نزدیک‌تر از تصور ما رخ می‌دهند

استفاده از مایعات یونی برای جداسازی آب از نفت

محققین به روش جدیدی برای درمان بیماری فیبروز سیستیک رسیدند

بخشی از کتاب/ دیگر تحمل ندارم، سیل و رانش زمین هم فایده ای ندارد!

دو خط کتاب/ ماجرای خواندنی یک فیل در هواپیما!

شاعرانه/ دلم به بوی تو آغشته است

منتخب تصاویر برتر نجومی اخیر، از تغییر نام یک کهکشان تا درخشش «راه شیری»

تا سال 2050 یک میلیون نفر می‌توانند ساکن مریخ شوند

«لولی خنده‌فروش» اثری بر سبک‌وسیاق آثار دولت‌آبادی

نویسندگان در شرایط فعلی دلیلی برای چاپ کتابشان ندارند

ساعت داخلی بدن مسئول پیر شدن شماست

سریع‌ترین شیء چرخان جهان ساخته شد

ماهواره «ظفر» فردا تحویل وزارت ارتباطات می‌شود

آخرین تست‌های کپسول "دراگون" امروز انجام می‌شود

کشف راز طول عمر درختان 3 هزار ساله

ردپای شکل‌گیری حیات در فضای عمیق

مراحل تکامل ماه را در این ویدئو ببینید

دستکاری نورون‌های مغز با استفاده از امواج صوتی

ساخت و ساز در ماه با قارچ!

ساخت دستگاهی که کبد را تا 7 روز زنده نگه می دارد

ساخت رباتی که با پرهای واقعی پرواز می‌کند

معادل فارسی کلمات بیگانه را چگونه جا بیندازیم؟

جزئیات بیشتر از «دیوان حافظ» کشف‌شده، به‌روایت کارآگاه هلندی

دو خط کتاب/ عشق خودش یک جور آدم‌کشی است

مجتهدی که خانه‌اش را به اهل کتاب هدیه کرد

یک کتاب خوب/ همدلی کردن اینجوری است!

شعر عاشقانه/ برای اثبات عشقم به تو 4 شاهد دارم

دو خط کتاب/ این روزها مرگ همه جا سایه انداخته‌

کتابخانه طهوری دیگر جانی برای جنگیدن ندارد

وقتی صادق زیباکلام هم به زبان فارسی جفا می‌کند!

«من ملاله هستم»؛ روایتی تلخ از مبارزات دختر پاکستانی برای تحصیل