ایران پرسمان

آخرين مطالب

اندیشکده آمریکایی: جهت گیری نظامی ایران دفاعی است مقالات

اندیشکده آمریکایی: جهت گیری نظامی ایران دفاعی است
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دیپلماسی ایرانی / متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
ارتش ایران بر مقابله با و بازداری از تهدیدهای خارجی متمرکز است و برنامه ای برای حمله به رقبا و دشمنانش ندارد.
ادوارد هانت| دولت دونالد ترامپ سعی دارد ایران را به عنوان کشوری متجاوز نشان دهد که ثبات خاورمیانه را از بین برده است، اما گزارش جدید آژانس اطلاعات دفاعی دیدگاه دیگری را ارائه می دهد مبنی بر اینکه ایران نگران تهدید ایالات متحده و به دنبال بازداری از حمله احتمالی آمریکایی است. در این گزارش که قابلیت های نظامی ایران را به طور دقیق مورد بررسی قرار داده، به برخی از انگیزه های دولت ایران اشاره شده که مقامات ایالات متحده عمدتا از پرداختن به آنها سر باز می زنند. یکی از یافته های کلیدی این گزارش این است که جهت گیری نظامی ایران در درجه اول دفاعی است.
در این گزارش آمده است: «ایران بر آماده سازی و تجهیز نیروهای نظامی خود برای دفاع در برابر حمله هوایی و زمینی یک دشمن برتر در فنآوری و در درجه اول ایالات متحده، متمرکز است.»
این گزارش در میانه افزایش تنش ها بین ایالات متحده و ایران منتشر شده است. دولت ترامپ از زمان خارج کردن ایالات متحده از توافق هسته ای ایران در ماه مه سال 2018، یک جنگ اقتصادی علیه ایران آغاز و تحریم های فلج کننده ای را علیه این کشور اعمال کرده است. اقتصاد ایران در یک سال گذشته بیش از 10 درصد کوچک شده است.
تنش ها بین آمریکا و ایران در تابستان در پی چند حمله عوامل ناشناس به دارایی های ایالات متحده و متحدان آن در منطقه تشدید شد: چند نفتکش هدف حمله قرار گرفتند؛ به دو تاسیسات نفتی مهم آرامکو در عربستان سعودی حمله شد؛ و سپاه پاسداران ایران یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را منهدم کرد. ایران مسئولیت همه حملات در منطقه به غیر از هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را رد کرده، اما ترامپ ایران را در همه آنها مقصر دانسته و بارها به وارد شدن به جنگ با این کشور تهدید کرده است.
اگرچه دولت ترامپ تاکنون از حمله به ایران خودداری کرده، اما عمدتا این کشور را به عنوان تهدیدی جدی به تصویر می کشد که باید با آن مواجه شد. مقامات دولت ترامپ ادعا می کنند که ایران از تروریست ها پشتیبانی و اسرائیل را تهدید می کند و به دنبال هژمونی منطقه ای است. اما همه سیاستمداران در واشنگتن درباره اینکه ایران صرفا به دنبال بی ثباتی خاورمیانه است، هم عقیده نیستند. طبق گزارش آژانس اطلاعات دفاعی، دولت ایران اساسا به دنبال تدوین و اجرای یک استراتژی نظامی با هدف منصرف کردن ایالات متحده از حمله به خاک خود است. دولت ایران این استراتژی را پس از حملات ایالات متحده به افغانستان و عراق در سال های 2001 و 2003 اتخاذ کرد. به گزارش آژانس اطلاعات دفاعی، تهران با شروع این جنگ ها در صدد هماهنگ سازی دکترین نظامی خود برای مقابله با تهدیدهای ارتش های پیشرفته تر غربی و بازداری از این تهدیدها برآمد.
در این گزارش آمده است: «دولت ایران به ویژه از این بیم داشته که ایالات متحده بخواهد از حضور نظامی فزاینده خود در منطقه بهره برداری کند. حضور ایالات متحده در منطقه احساس محاصره در ایران ایجاد کرده و این در حالی است که تهران همچنان باور دارد واشنگتن به دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی است.»
ایران که به طور فزاینده احساس خطر می کرده، یک استراتژی بازدارنده حول سه توانایی نظامی از جمله موشک های بالستیک دور برد، نیروی دریایی منطقه ای و نیروهای نیابتی منطقه ای ایجاد کرده است. تلاش ایران برای توسعه موشک های بالستیک دور برد که دولت ترامپ از آن به عنوان دلیل عقب نشینی خود از توافق هسته ای یاد کرده، در واقع بخش اصلی استراتژی بازدارندگی ایران را تشکیل می داده است: «ایران که نیروی هوایی مدرن و پیشرفته ندارد، از موشک های بالستیک به عنوان قابلیت حمله دور برد و عاملی بازدارنده در برابر دشمنان در منطقه به ویژه ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی استفاده می کند.»
مطالب مطرح شده در این گزارش با تصویری که دولت ترامپ سعی دارد از ایرانی مهاجم ارائه کند، بسیار تفاوت دارد. اگرچه در برخی قسمت های این گزارش همان هشدارهای دولت ترامپ تکرار و به این مساله اشاره شده که ایران سعی دارد به یک قدرت منطقه ای تبدیل شود، اما به وضوح نشان می دهد که استراتژی نظامی ایران اساسا با تمرکز بر بازداری از حمله احتمالی ایالات متحده و دفاع از خود چیده شده است: «نیروهای متداول ایرانی امروز هم اساسا بر ماموریت های دفاعی متمرکز مانده اند.»
مقامات کاخ سفید هنوز درباره این گزارش اظهارنظر نکرده و رسانه های جمعی هم به رغم این واقعیت که این گزارش به تشویق وزارت دفاع منتشر شده، آن را نادیده گرفته اند.
در این میان، دولت ترامپ همچنان به تشدید جنگ اقتصادی خود علیه ایران ادامه داده و یکی از دلایل این تشدید فشارها هم امید به قیام مردم ایران علیه نظام این کشور است. مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در ماه سپتامبر گفت: «اقتصاد ایران امسال 10 تا 15 درصد کوچک خواهد شد و نظام ایران می داند که مردم پای این مساله نخواهند ایستاد.» به گفته برخی از مقامات آمریکایی، یکی از اهداف دولت ترامپ تحریک ایران به حمله ای ورای استراتژی بازداری است. آنها همچنین هشدار داده اند که دولت ترامپ می خواهد جنگی آغاز کند. تد دچ، نماینده دموکرات از ایالت فلوریدا، اوایل سال جاری میلادی گفت: «بسیاری نگران این مساله هستند که سیاست گذاری های آمریکا ایران را به اندازه ای تحریک کند که ایالات متحده گزینه ای جز واکنش (نظامی) به اقدامات آن نداشته باشد.»
ترجمه طلا تسلیمی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

المانیتور: در دیدار سران اطلاعاتی سوریه و ترکیه چه گذشت؟

وال استریت ژورنال: ترامپ به دنبال حفظ فشار علیه ایران بدون تقابل نظامی است

هدف امارات و عربستان از ساخت پایگاه نظامی برنیس چیست؟

نیویورک تایمز: استراتژی ترامپ در خاورمیانه متحدان آمریکا را هم آشفته کرده است

چطور یک اندیشکده ضدایرانی، جانسون را خرید؟

سیاست خارجی آمریکا در صورت پیروزی سندرز یا وارن چگونه خواهد بود؟

در عراق چه خبر است؟

تعطیلی مدارس و آموزش تنبلی به دانش‌آموزان

ضرباتی که تنش ایران و آمریکا به اقتصاد چین وارد می‌کند

نازایی جمعیت!

بی‌اعتبارکردن ترامپ هدف دمکرات‌ها از استیضاح

مردی که از نو باید شناخت

تک‌روی جبهه پایداری و انفعال جامعه روحانیت

استقبال اسکار از دستور عقب نشینی

‌حسنعلی منصور چگونه ترور شد؟

صندلی خالی ایران در مجمع جهانی اقتصاد

هشدارها را جدی بگیرید

حساب‌های بانکی میلیاردی مالیات می‌دهند؟

استاد انتقال قدرت

تهدید بی‌سابقه روحانی

ایران بامهره "گاز مایع" وارد رقابت های گازی جهان شود

آیا بیانیه‌ها بحران لیبی را حل می‌کنند؟

نیمکت پر اصلاح‌طلبان برای لیست تهران

بهشتی پور: ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را کنار بگذارد

گزینه ظریف؛ خروج از NPT

نگرانی دولت؛ سوء استفاده جریانی خاص از صداوسیما برای ایجاد یأس

دو دستگی در بازار ارز

بازار بالقوه 600 میلیونی ایران

صفر تا صد بررسی صلاحیت‌ها چگونه است؟

پابرجا بودن چالش قدرت خرید مسکن

فرشاد مومنی: از حرف روحانی متأسفم با واردات به تولید ضربه زدند

آقای فتاح! کاخ در اختیار یزدی بود؛ نه هاشمی

جام‌جم علیه جام‌جم

ماجرای 2 سلطان و قاچاق سوخت

دست‌های بینا در عمارت عین‌الدوله

التزام عملی یا عدم اظهار نظر

پشت پرده جنجال درباره رد صلاحیت‌ها فرار بی‌کارنامه‌ها از پاسخگویی

در ذهن پوتین چه می گذرد؟

واشنگتن پست: سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ شکست خورده است

نقشه تازه پوتین

دیلی‌ بیست: ترامپ نگران است پاسخ ایران آرای او را در انتخابات کاهش دهد

جنجال قلم های پلوسی برای امضای استیضاح ترامپ

انگلیس در تله‌ آمریکا

سهم ایران از سرمایه‌گذاری 2034 میلیارد دلاری چین

چرا ظریف به داووس نمی‌رود؟

چرا اعتراضات لبنان دوباره شدت گرفت؟

برجام و احتمال خارج شدن کنترل شرایط از دست اروپا

حمله برلین به دیپلماسی واشنگتن

این خانه به‌دوشان، غم سیلاب دارند

سرانه مصرف گاز ایرانی‌ها 3 برابر اتحادیه اروپا