ایران پرسمان

آخرين مطالب

خورشید برای آخرین بار در سال 98 چهره خود را می‌پوشاند انديشه

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -

برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید،و از مرورگر خود را بروزرسانی نمایید

ایرنا / حدود دو هفته دیگر در آخرین روزهای سال جاری میلادی و در ابتدای زمستان امسال، آخرین گرفت خورشید رخ خواهد داد و از شانس خوب رصدگران کشور این واقعه در ایران به صورت جزئی قابل مشاهده است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: این کسوف که از نوع حلقوی است در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس آغاز خواهد شد و تا جنوب شرق آسیا ادامه خواهد داشت. این گرفت در بخش هایی از اروپا، آسیا و همچنین شمال و غرب استرالیا به صورت جزئی دیده خواهد شد. این گرفت به ساروس (دوره) 132 تعلق دارد و چهل و ششمین گرفت از 71 خورگرفت این ساروس است.
مسیر خورشید گرفتگی پنجم دی ماه 98
عتیقی ادامه داد: این گرفت از ساعت 2:29 دقیقه و 53 ثانیه به وقت جهانی روز پنجشنبه پنجم دی ماه 98 برابر با 26 دسامبر 2019 ، در اولین نقطه از کره زمین آغاز و تا ساعت 8:05 دقیقه و 40 ثانیه به وقت جهانی که سایه ماه زمین را ترک می کند، ادامه خواهد داشت. این خورشید گرفتگی سومین کسوف در سال میلادی جاری و دومین و البته تنها خور گرفت قابل مشاهده در ایران در سال 1398 است.
بیشترین درصد خورشید گرفتگی در کیش و قشم صورت می‌گیرد
وی خاطر نشان کرد: گرفت قبلی امسال که یک کسوف کامل و غیر قابل رویت در ایران بود، روز سه شنبه 11 تیر 98 رخ داد. گرفت 5 دی ماه در تهران با حدود 61 درصد پوشش سطح خورشید توسط ماه و در جنوبی‌ترین نقاط کشور همچون کیش و قشم با 86 درصد پوشش، بیشترین درصد گرفت در کشور است. این در حالی است که در برخی نقاط کشور درصد پوشش خورشید به 45 درصد می‌رسد. این خورشید گرفتگی در تهران حدود ساعت 7:13 دقیقه صبح روز پنجشنبه پنجم دی ماه و همزمان با طلوع خورشید قابل مشاهده خواهد بود و تا ساعت 8:23 دقیقه صبح این روز ادامه خواهد داشت.
زمان گرفت خورشید در شهرهای مختلف ایران
- استان کرمان: ساعت شروع گرفت 6:36 دقیقه و تا ساعت 8:27 دقیقه ادامه خواهد داشت ؛ در این استان 73 درصد خورشید پوشیده می‌شود.
- استان یزد: ساعت 6:50 دقیقه گرفت آغاز و تا 8:25 دقیقه صبح ادامه دارد؛ در این استان 68 درصد خورشید می‌گیرد.
- استان فارس: ساعت 6:52 دقیقه خورشید گرفتگی آغاز و ساعت 8:23 دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان 77 درصد خورشید پوشیده می‌شود.
- استان سیستان و بلوچستان: ساعت 6:57 دقیقه خورگرفتگی آغاز و 8:24 دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان 67 درصد خورشید می‌گیرد.
- استان آذربایجان شرقی: ساعت 6:57 دقیقه خورشیدگرفتگی آغاز می‌شود و تا ساعت 8:24 دقیقه ادامه دارد؛ در این گرفت 67 درصد خورشید پوشیده می‌شود.
- استان اصفهان: ساعت 7:02 دقیقه گرفت آغاز و ساعت 8:23 دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان 68 درصد می‌گیرد.
- استان مازندران: ساعت 7:13 دقیقه خورشید گرفتگی آغاز و تا ساعت 8:24 دقیقه ادامه دارد؛ در این استان 58 درصد خورشید پوشیده می‌شود.
- استان مرکزی: ساعت 7:17 دقیقه گرفت آغاز می‌شود و ساعت 8:22 دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان 64 درصد خورشید گرفته می‌شود.
- استان همدان: ساعت 7:24 خورشید گرفتگی آغاز می‌شود و ساعت 8:21 دقیقه پایان می‌یابد؛ 59 درصد خورشید در این استان می‌گیرد.
- استان کردستان: ساعت 7:32 خورشید گرفتگی آغاز می‌شود و تا ساعت 8:20 دقیقه ادامه دارد؛ در این استان 56 درصد خورشید می‌گیرد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: امکان رصد خورشید گرفتگی جزئی در سراسر ایران همزمان با طلوع آفتاب خواهد بود.
گرفت حلقوی خورشید از کشور عربستان سعودی آغاز می‌شود
عتیقی خاطر نشان کرد: در گرفت حلقوی پنجم دی، سایه ماه بیش از سه ساعت بر روی کره زمین، 12 هزار و 900 کیلومتر را طی می‌کند. گرفت حلقوی خورشید از کشور عربستان سعودی آغاز می‌شود و سپس کشورهای قطر، امات و عمان را طی خواهد کرد و پس از عبور از اقیانوس هند وارد خاک کشور هند می‌شود و از آنجا کشورهای سریلانکا، مالزی، اندونزی و سنگاپور را پشت سر گذاشته و از شمال جزایر ماریانا و گوام عبور خواهد کرد. هر چند در کشورهای جنوبی خلیج فارس مدت زمان گرفت حلقوی یک دقیقه است اما در کشور هند زمان گرفت حلقوی به بیش از سه دقیقه می‌رسد. بیشترین زمان گرفت حلقوی در روز پنج دی ماه 3 دقیقه و 40 ثانیه خواهد بود.
مسیر خورشیدگرفتگی حلقوی در پنجم دی ماه
گرفت خورشید در ایران به صورت جزئی است و استفاده از عینک های مخصوص رصد خورشید برای رصد این گرفت ضروری است
مدیر انجمن نجوم با اشاره به اینکه کسوف 5 دی ماه به صورت جزئی در ایران مشاهده می‌شود، به هموطنان توصیه کرد که حتما از عینک‌های مخصوص رصد خورشید برای مشاهده این واقعه استفاده کرده و به هیچ وجه با چشم غیر مسلح این خورشید گرفتگی را رصد نکنند.
عتیقی افزود: همچنین در صورت رصد با تلسکوپ و یا دوربین دو چشمی و حتی برای عکاسی نجومی از این رویداد حتما از قبل باید تجهیزات خود را مجهز به فیلتر استاندارد از جمله فیلتر «مایلار» کرد؛ وی بار دیگر تاکید کرد که نگاه مستقیم به خورشید حتی برای یک مدت کوتاه، بسیار خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.
امارات متحده عربی و عمان دو مقصد نزدیک به ایران برای رصد خورشیدگرفتگی حلقوی
وی امارات متحده عربی را یکی از مقاصد نزدیک به ایران برای رصد این خورشید گرفتگی حلقوی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه در هنگام وقوع کسوف ارتفاع خورشید از افق کم است، در تلفیق با مناظر طبیعی و ساختمانها تصاویر جذابی را از این خورشید گرفتگی می‌توان ثبت کرد. کشور عمان یکی دیگر از کشورهایی است که در مسیر کسوف حلقوی قرار دارد و شانس ثبت تصاویر این کسوف برای علاقمندان بر روی اقیانوس هند در این کشور فراهم است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: البته این دو کشور تنها گزینه‌ها برای مشاهده خورگرفت حلقوی نیستند و کشورهای اندونزی و هند با طول زمان بیشتر برای مشاهده گرفت حلقوی گزینه‌های مطرحی هستند اما طبیعتا هزینه بالاتری نسبت به کشورهای جنوبی خلیج فارس برای سفر به آنجا وجود دارد.
کسوف حلقوی چیست؟
در مورد حلقوی شدن کسوف این گونه می‌توان توضیح داد که با وجود عبور قرص کامل ماه از مقابل دیسک (صفحه ) خورشید، گاهی اوقات تمام قرص خورشید پوشیده نشده و گرفت کامل رخ نمی‌دهد. دلیل این موضوع عموما آن است که ماه اگر در کمترین فاصله با زمین نباشد( مثلا در اوج زمینی و یا نزدیک به آن باشد) قطر ظاهری آن کوچکتر از قرص خورشید بوده و حلقه‌ای از آتش در اطراف دیسک سیاه ماه دیده خواهد شد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در گرفت پنجم دی ماه امسال با وجود اینکه ماه 16 هزار کیلومتر نسبت به گرفت تیرماه 98 (که یک گرفت کامل خورشید بود) به زمین نزدیک تر است اما باز شاهد گرفت حلقوی هستیم و علت این امر در گرفت 5 دی ماه نه بر قطر ظاهری ماه بلکه بر قطر ظاهری خورشید نهفته است.
عتیقی ادامه داد: به این صورت که در گرفت 11 تیر امسال خورشید 5 میلیون کیلومتر از زمین نسبت به گرفت پنجم دی ماه دورتر بود و در نتیجه همین مسئله باعث می‌شود که در گرفت دی ماه امسال قطر ظاهری خورشید با توجه به اینکه 5 میلیون کیلومتر به زمین نزدیک‌تر است، بزرگتر باشد و قرص ماه نتواند آن را کاملا بپوشاند و گرفت حلقوی رخ خواهد داد.
طولانی‌ترین گرفت کامل چه زمانی رخ می‌دهد؟
طولانی‌ترین گرفت کامل زمانی رخ می‌دهد که ماه در حضیض زمینی (کمترین فاصله با زمین) و زمین در اوج خورشیدی (بیشترین فاصله با خورشید ) باشد که در قرن 21 این اتفاق در روز چهارشنبه 31 تیر 1388 خورشیدی رخ داد و ساکنان زمین شاهد طولانی‌ترین کسوف قرن 21 بودند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این رابطه اظهار داشت: بدیهی است طولانی‌ترین کسوف حلقوی زمانی رخ می‌دهد که ماه در اوج زمینی و زمین در کمترین فاصله با خورشید باشد که شش ماه بعد از طولانی ترین کسوف قرن 21 در تابستان 88، طولانی‌ترین گرفت حلقوی خوشید در قرن جاری رخ داد و در 15 ژانویه 2010 میلادی مصادف با روز جمعه 28 دی 88، به مدت زمان 11 دقیقه و 8 ثانیه کسوف حلقوی به درازا انجامید؛ اما این رویداد در ایران به صورت کسوف جزئی قابل مشاهده بود.
خورشیدگرفتگی های سال 99
عتیقی افزود: خورشید گرفتگی‌های بعدی در سال 1399 یکشنبه اول تیر و دوشنبه 24 آذر رخ می‌دهد که به ترتیب اولی حلقوی و دومی کلی خواهد بود. در اکثر نقاط ایران کسوف اول تیر به صورت جزئی قابل مشاهده است و این خورشید گرفتگی جزئی به جز در شمال و شمال غرب کشور در بقیه نقاط ایران قابل مشاهده خواهد بود.
وی ادامه داد: اما خورشید گرفتگی 24 آذر 99 در آمریکای جنوبی رخ خواهد داد و در ایران قابل مشاهده نیست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رباتی برای پاکسازی مزارع برنج

واکسن بیماری کرونا هنوز ساخته نشده است

معمای نسخه خطی دیوان حافظ در اروپا

«طرز طنز» با مقدمه ابوالفضل زرویی نصرآباد منتشر شد

ویروس کرونا؛ آغاز درمان با داروی ایدز در پکن

محبوب ترین نویسنده ایرانی از نگاه شما کدام است؟

شاعرانه/ وقتی گریبان عدم با دست خلقت می درید

نامزدهای بخش «مجموعه­ داستان» جایزه­ ادبی احمد محمود اعلام شدند

آیا سیاره‌های دیگر نیز همچون زمین پاییز دارند؟

راز سالم ماندن مغز باستانی انسان

کشف حجم زیادی از اکسیژن در جو یک ستاره باستانی

شعر شنیدنی/ وقتی گریبان عدم با دست خلقت می درید

یک کتاب خوب/ یک زن در میان دو جنگ جهانی

لهجه مشهدی ریتم خواندن رمان را دچار خلل می‌کرد

بخشی از کتاب/ سخت ترین کار دنیا زندگی کردن است؟

معادل‌سازی اشعار از عربی به فارسی بسیار سخت است

طرفداران متعصب فوتبال بالاترین سطح استرس را تجربه می‌کنند

آتش‌زدن کتاب شاید برای دیده‌ شدن

ارائه نقشه مولکولی بافت حیوانات با یک روش جدید

آتشفشان‌های جوان بر روی سیاره‌ی ناهید

چرا «نظریه ریسمان» تاکنون دوام آورده است؟

بخشی از کتاب/ شما از آواز قناری بدتان می آید؟

صوت/ داستان شنیدنی «جزء از کل»- قسمت سوم

تاردیگراد در مقابل گرمایش جهانی ضعیف است

رونمایی از لوگوی نیروی فضایی آمریکا و شباهت زیاد آن به طرحی از پیشتازان فضا

یک کتاب خوب/ در تربیت کودک سخت گیر باشیم یا همه چیز را رها کنیم؟

دو خط کتاب/ وقتی به آرزویت می‌رسی که دیگر خیلی دیر شده

کهکشانی پوشیده از غبار قرمز

شاعرانه/ هوا گرفته عشق از پی هوس نرود

کشف 37 ژن جدید مرتبط با اوتیسم

با این اختراع انقلابی، نمایشگرها متحول می شوند

یک ماهواره در فضا منفجر خواهد شد!

8 بهمن؛ آغاز ثبت ‎نام ناشران برای نمایشگاه کتاب

شاعرانه/ ما ملامت را به جان جوییم در بازار عشق

دو خط کتاب/ تعصب ما را به کجا می برد؟

اقیانوس بی‌انتهای ژانر علمی-تخیلی؛ از کلاسیک‌ها تا مثلث طلایی

دانشمند آلمانی به دنبال آزمایش داروی "کرونا ویروس" بر روی حیوانات

ادغام اُرگانیسم‌های زنده در اشیاء چاپ شده

استرس موها را سفید می‌کند

تازه های نشر/ «مرگ خنده‌دار، عشق ناتمام» از راه رسید

8 بهمن؛ آغاز ثبت‎نام ناشران برای نمایشگاه کتاب

واکنش مصطفی رحماندوست به جنجال‌های شعر جنسیت‌زده‌اش

کشتی‌های ردیابی فضا از مأموریت بازمی‌گردند

به زودی ماهواره‌ای در فضا منفجر می‌شود

جدیدترین ماه‌نورد ناسا آماده عملیات است

بخشی از کتاب/ از زندگیت راضی هستی؟

ویرجینیا وولف؛ زنی با نبوغ و جنون

یک کتاب خوب/ عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست

شاعرانه/ سرخی سیبِ تو

بازسازی شبکه عصبی آسیب‌دیده با نوعی پروتئین