ایران پرسمان

آخرين مطالب

پیرهادی: نیروهای انقلاب با لیست واحد در انتخابات حاضر می‌شوند سياسي

پیرهادی: نیروهای انقلاب با لیست واحد در انتخابات حاضر می‌شوند
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - افکار نیوز / سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: مکانیزمی که برای همراهی و انسجام نیروهای انقلاب طراحی شده مسیر خوبی را طی می‌کند و انتظار می‌رود که نیروهای انقلاب با یک لیست واحد در انتخابات حاضر شوند.
محسن پیرهادی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با تشریح فلسفه شکل گیری، مقدمات و نقاط تمایز ائتلاف نیروهای انقلاب با ساز و کارهای پیشین همچون جمنا گفت: در تمام ادوار انتخابات ، جریانها و تشکل‌های همسو گرد هم آمده‌اند و سعی کرده‌اند با هم‌افزایی ظرفیت‌ها، فهرست واحدی را مشترکاً به جامعه معرفی کنند.
اخبار سیاسی- وی افزود: بر اساس تجربیات گذشته، در حوزه‌های انتخابیه با یک نماینده، جنس رویکرد مردم و اقبال عمومی به نامزد نمایندگی، اغلب متناسب با ویژگی‌های فردی است، اما در کلان شهرها و به ویژه تهران، انتخاب‌ها عموما متناسب با فضای حاکم بر سیاست و اقتصاد کشور و رویکردی جریانی است. در چنین شرایطی واضح است که تشکل‌ها و افراد شاخص جبهه انقلاب هم دور هم جمع شوند و برای انتخابات مجلس پیش رو برنامه داشته باشند.
سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خاطرنشان کرد: البته این اتفاق، در دوره‌های پیشین هم وجود داشت و جمنا، جبهه متحد اصولگرا یان و ساز و کارهایی همچون 6+5 و 8+7 نمونه‌هایی از ائتلاف در دوره‌های پیش‌اند، اما همه می‌دانیم که این ساز و کارها اشکالاتی داشتند. فارغ از این که بخواهیم به نقد جزیی ساز و کارهای پیشین ائتلاف بپردازیم، مشکل عمده این مکانیسم‌ها، دیده نشدن تمام اضلاع موثر جریان انقلاب، محدود کردن انقلابیون به احزاب اصولگرا، سهم دادن بیش از حد به برخی چهره‌ها، کمرنگ بودن نقش مردم در تعیین لیست و توجه کم به بانوان و جوانان بود.
پیرهادی ادامه داد: در دوره فعلی، متناسب با شرایط حساس کشور، تشکیلاتی پایه ریزی شده و مهم‌تر از آن، در پی پیاده سازی نوعی مردم سالاری درون جریانی برای نیروهای انقلاب است که حقیقتا، سابقه نداشته است.
وی در انتقاد از نحوه مدیریت دولت گفت: نیاز به گفتن ندارد که ما با ناکارآمدترین و کم تحرک‌ترین دولت چهل سال گذشته مواجهیم. عجیب‌تر این که هنوز برخی از دولتمردان از 75 ماه شکست و ناکارآمدی، درس عبرت نگرفته‌اند و هم‌چنان ترجیع‌بند تمام گفته‌ها و راهحل هایشان، نگاه به خارج برای ایجاد گشایش در وضعیت کشور است. از سوی دیگر، مجلس فعلی هم در مقایسه با اسلافش، نه تنها بی‌برنامه و بدون ایده برای حل مشکلات بوده، بلکه حتی نتوانسته یا نخواسته بر عملکرد دولت نظارت جدی کند و این بر بار مشکلات افزوده است.
سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با بیان اینکه در حال حاضر، این نگرانی وجود دارد که مسئولان دولت و مجلس، اصلا بر مسائل معیشتی مردم تمرکز نکرده‌اند و این، موجب کاهش سرمایه اجتماعی کشور است، تاکید کرد: گذار از این وضعیت، نیاز به انسجام کامل و اتحاد یکپارچه‌ای در میان تمام کسانی داشت که اولا در خانواده نیروهای انقلاب تعریف می‌شوند و ثانیا، ادامه وضع موجود را به هیچ عنوان به صلاح نمی‌دانند و باید بگویم دایره کسانی که این دو ویژگی را دارند، بسیار بزرگ‌تر و فراگیرتر از احزاب مختلف یا اصولگرایان است.
وی افزود: دقیقا با نظر به اهمیت ایجاد انسجام برای گذار از وضعیت پیش گفته، جمعی از معتمدین و بزرگان نیروهای انقلابی، دور هم گرد آمدند و با پیوستن تدریجی دیگران، شورای ائتلاف عملا متولد شد.
پیرهادی در پاسخ به این سوال که با وجود جبهه مردمی نیروهای انقلاب( جمنا)، چه نیازی به ایجاد ساز و کار جدید وجود داشت؟ و شورای ائتلاف، چه تفاوت‌هایی با جمنا دارد؟، تصریح کرد: جمنا، ساز و کاری معطوف به انتخابات ریاست جمهوری بود که اقتضائات خاص خود را داشت اما ساز و کار جدید نگاه دقیقی به مجلس دارد. از جمله ویژگی‌های جمنا، این مورد را باید ذکر کرد که با توجه به مقوله ریاست جمهوری، بسیار مرکزگرا و یکپارچه بود و به عنوان مثال، همایش‌های چند هزار نفری آن برای نظر سنجی، همه در شهر تهران برگزار می‌شد. در صورتی که در شورای ائتلاف، در اکثر شهرهای ایران تشکیلات مجزایی شکل گرفته که همه بر اساس ساز و کار واحدی در حال فعالیت‌اند.
یکی از بارزترین ویژگی های شورای ائتلاف، توجه جدی و درخور به بانوان و جوانان است، تا جایی که نیمی از اعضای شورای ائتلاف از این دو طیف هستند. در سازوکار جدید با توجه به حوزه های انتخابیه، به درون شهرها و محله ها رفته ایم و فعالین جریان انقلابی در هر شهر و محل به صورت هرمی بالا می آیند و در تصمیم گیری فهرست نهایی موثرند.
سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب افزود: تفاوت جدی دیگر، نحوه تعیین مصادیق است. در شورای ائتلاف قرار نیست تنها مجامع متشکل از نیروهای همسو شکل بگیرد و در میان آن‌ها نظرسنجی صورت پذیرد، بلکه ساز و کاری چندلایه و مبتنی بر مراجعه به نظر نخبگان و عموم مردم برای گزینش و نهایی کردن نامزدها پیش بینی شده است. در عمل می‌توان گفت شورای ائتلاف، مردمی‌ترین ساز و کار حضور در انتخابات مجلس را رقم زده است.
پیرهادی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره احتمال برخی اختلاف‌‌ها مبنی بر حضور نیروهای انقلاب با سه لیست در انتخابات، گفت: مکانیزمی که برای همراهی و انسجام نیروهای انقلاب طراحی شده مسیر خوبی را طی می‌کند و انتظار می‌رود که نیروهای انقلاب با یک لیست واحد در انتخابات حاضر شوند البته جریان رقیب برای پیروزی در انتخابات راهی جز اختلاف افکنی در جبهه نیروهای انقلاب ندارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در پایگاه عین الاسد چه گذشت؟

روحانی وارد چابهار شد

چرا ایران باید "عین الاسد" را مورد حمله قرار می‌داد؟

گستاخی جدید ترامپ درباره ترور سردار سلیمانی

ترودو: به خانواده‌های کانادایی پرواز اوکراین 25 هزار دلار کمک می‌شود

جزئیاتی منتشر نشده از دیدار سردار سلیمانی با جنبش نُجباء

ماجرای آشنایی سردار سلیمانی و سیدحسن نصرالله

وزیر خارجه پاکستان: ایران تمایلی به گسترش تنش ندارد

ذوالنور: سردار حاجی زاده سرمایه ملی است

استراتژی اصلاح‌طلبان در مقابل رد صلاحیت‌ها

جدال تمام عیار دو سخنگو؛ ربیعی به مصاف کدخدایی رفت

پنتاگون: درباره تلفات حمله موشکی ایران پنهان‌کاری نکردیم

تاریخ برگزاری دومین جلسه استماع پامپئو درباره ایران

تکرار یاوه‌گویی‌های ترامپ درباره ایران

مطهری: مردم را به سمت خارج از انقلاب هُل ندهیم

یاهو نیوز گزارش داد: تاکتیک ایران برای منهدم کردن ناوهای آمریکا در خلیج فارس

توجیه پنتاگون برای پنهان کاری تلفاتِ عین الاسد؛ پنج شنبه فهمیدیم

جو سنگین علیه ترامپ درباره تلفات عین الاسد

صحبت های مسئولان در نماز جمعه امروز را ببینید

کانادا به خانواده جان‌باختگان پرواز اوکراین 25 هزار دلار پرداخت می‌کند

آمریکا: خرید نفت از ایران توسط چین غیرقانونی است

ظریف: تراژدی سقوط هواپیمای اوکراینی نباید سیاسی‌سازی شود

محسن رضایی: وارد سومین جبهه حق و باطل شده‌ایم

دیدار وزرای خارجه ایران و کانادا در پایتخت عمان

این است انتقام سخت

هوک: دیگر چیزی از برجام نمانده است

واکنش سفیر ایران به طرح مذاکرات جدید

امروز مردم در سرمای تهران به چه دلیل آمده بودند؟

ظریف: برای مذاکره با عربستان آماده‌ایم

پاسخ محرمانه شورای نگهبان به رحمانی‌فضلی درباره اظهارات رئیس جمهور

جمله‌ رهبر انقلاب درباره ترامپ که تیتر لس‌آنجلس تایمز شد

گلایه حق شناس از حضور لاریجانی در جلسه تصمیم گرانی بنزین

واکنش امارات درباره حمله ایران به پایگاه عین الاسد

وزرای خارجه ایران و کانادا دیدار کردند

پذیرش تلفات از نوع آمریکایی؛ واشنگتن اندک‌اندک تلفات عین‌الاسد را می‌پذیرد

دیدار ظریف با بن علوی در مسقط؛ وزیر خارجه راهی تهران شد

اظهارات وزیر دفاع در خصوص رفتار ظالمانه آمریکایی ها با مردم ایران

پیام لاریجانی برای عمل جراحی موفقیت‌آمیز آیت‌الله سیستانی

راهپیمایی ضد آمریکایی نمازگزاران در شهرهای مختلف ایران

کدخدایی: فشاری برای تایید صلاحیت‌ های مجدد نداشتیم

مبدا پهپادهایی که سردار سلیمانی را به شهادت رساندن کجا بود؟

سردار حاجی زاده: پایگاه های آمریکایی ها در منطقه "بسیار بسیار" آسیب پذیر است

مداحی پرحاشیه امروز قبل از خطبه های نماز جمعه!

کنایه توئیتری سخنگوی شورای نگهبان به پمپئو

تصاویر هوایی از صفوف نمازگزاران در نماز جمعه این هفته

صحبت های رئیس جمهور پس از نماز جمعه امروز

اظهارات رئیس دستگاه قضا پیرامون سخنان رهبر انقلاب

دیدار رئیس دفتر روحانی با 2 خانواده جانباخته سقوط هواپیمای اوکراینی

بورل نگران سرنوشت برجام است

تصویری دیده نشده از سردار شهید سلیمانی