ایران پرسمان

آخرين مطالب

آیا بازار نفت برای همیشه تغییر کرده است؟ مقالات

آیا بازار نفت برای همیشه تغییر کرده است؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
در حال حاضر، حفظ تعادل میان عرضه و تقاضا به منظور جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت، به یکی از دغدغه‌های اصلی کشور‌های نفتی تبدیل شده که در توافق اخیر اوپک پلاس و کاهش داوطلبانه تولید نفت عربستان تجلی یافت. این در حالی است که حدود هفت ماه پیش، زمانی که آمریکا تمام معافیت‌های صادرات نفت ایران را لغو کرد، بسیاری از احتمال پرواز قیمت‌های نفت هشدار می‌دادند. اما ظریف کمتر از یک سال، بازار‌های نفتی نه تنها با کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران و ونزوئلا کنار آمده‌اند، بلکه هم اکنون از پایین بودن قیمت‌ها هم رنج می‌برند.
جمعه گذشته کشور‌های اوپک و غیر اوپک، معروف به کشور‌های «اوپک پلاس»، به رهبری عربستان و روسیه، توافقی امضا کردند که بیش از پیش کاهش تولید این کشور‌ها را کمتر می‌کند. امری که نشان می‌دهد بازار‌های جهانی از نفت اشباع شده‌اند.
کشور‌های اوپک پلاس در تلاشی برای بالا بردن قیمت‌های نفت، توافق جدیدی برای کاهش تولید نفت امضا کردند. توافق جدید در شرایطی امضا شد که اوپک پلاس قبلا هم توافقی برای کاهش تولید داشت. در توافق جدید، سهیه کاهش تولید کشور‌ها بیشتر شد.
به موجب این توافق، کشور‌های اوپک پلاس 500 هزار بشکه در روز از تولید خود کم می‌کنند. پیش از این، همین کشورها، توافقی برای کاهش تولید 1.2 میلیون بشکه در روز داشتند. با افزودن 500 هزار بشکه به این مقدار، کاهش تولید کل کشور‌های اوپک پلاس به 1.7 میلیون بشکه در روز رسید.
این مقدار برای برخی ناظران حوزه انرژی غافلگیرکننده نبود. آنچه بسیاری از تحلیلگران انرژی را متحیر کرد کاهش دواطلبانه تولید نفت عربستان بود. در توافق جدید، عربستان قرار است 167 هزار بشکه در روز از تولیدش کم کند. شاهزاده عبدالعزیر بن سلمان، وزیر نفت عربستان، با اشاره به این خبر، اعلام کرد چنانچه سایر اعضای توافق به کاهش تولید نفت خود ادامه دهند، عربستان هم به کاهش تولید نفت ادامه خواهد داد. در عین حال، وی طی نشستی در وین در روز پنج شنبه گذشته، به کشور‌هایی نظیر عراق و نیجیریه که به توافق کاهش پایبند نیستند، هشدار داد که اگر آن‌ها پایبند نشوند، عربستان هم به تعهدات خود در زمینه کاهش تولید نفت پایبند نخواهد ماند. به گفته بن سلمان، چنین سناریویی می‌تواند به زیان همه کشور‌های امضاکننده توافق تمام شود. در مقابل، اگر همه پایبند بمانند، همه سود خواهند کرد.
اما علاوه بر 167 هزار بشکه‌ای که عربستان در قالب توافق اوپک پلاس تعهد داده، بن سلمان گفته است کشورش به طور داوطلبانه 400 هزار بشکه در روز را از تولید نفت خود کاهش خواهد داد. امری که بسیاری از ناظران را غافلگیر کرد. با افزودن این 400 هزار بشکه به 1.7 میلیون بشکه‌ای که در توافق اوپک پلاس آمده، جمع کل کاهش تولید کشور‌های اوپک و غیراوپک به 2.1 میلیون بشکه در روز می‌رسد.
کاهش 2.1 میلیون بشکه از تولید این کشور‌ها در شرایطی اتفاق می‌افتد که برخی کشور‌های بزرگ نفتی مانند ونزوئلا و ایران، با مشکلات جدی در صادرات نفت خود مواجه هستند. به عبارت دیگر، با وجود کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران و ونزوئلا، قیمت‌های جهانی نفت همچنان پایین است به طوری که کشور‌های نفتی مانند عربستان و روسیه مجبور شده‌اند برای افزایش قیمت‌ها، تولید نفت‌شان را بیش از پیش کاهش دهند.
اما به رغم کاهش چشمگیر تولید نفت اوپک پلاس، برخی تحلیلگران حوزه انرژی بر این باور هستند که این امر فقط در کوتاه مدت می‌تواند قیمت‌ها را اندکی بالا ببرد. بر اساس این دیدگاه، تلاش اوپک پلاس به دلایل متعدد از جمله جنگ تجاری میان آمریکا و چین، نمی‌تواند قیمت‌های نفت را به نحو چشمگیری افزایش دهد. این جنگ بر مقدار رشد اقتصادی در جهان تاثیر منفی می‌گذارد. در نتیجه، میزان تقاضای نفت را هم کاهش می‌دهد. در همین رابطه، بانک آمریکایی مورگان استنلی گفته طرح کاهش تولید اوپک پلاس که تا پایان ربع اول سال 2020 ادامه خواهد داشت، فقط در کوتاه مدت قیمت‌ها را افزایش خواهد داد؛ لذا احتمالا قیمت هر بشکه نفت خام برنت در اواسط سال 2020 بار دیگر به 60 دلار بازخواهد گشت. همین بانک پیش بینی کرده که قیمت هر بشکه نفت خام برنت در ربع اول سال 2020 به 62.50 دلار برسد.
در حال حاضر، حفظ تعادل میان عرضه و تقاضا به منظور جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت، به یکی از دغدغه‌های اصلی کشور‌های نفتی تبدیل شده که در توافق اخیر اوپک پلاس و کاهش داوطلبانه تولید نفت عربستان تجلی یافت. این در حالی است که حدود هفت ماه پیش، زمانی که آمریکا تمام معافیت‌های صادرات نفت ایران را لغو کرد، بسیاری از احتمال پرواز قیمت‌های نفت هشدار می‌دادند. اما ظریف کمتر از یک سال، بازار‌های نفتی نه تنها با کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران و ونزوئلا کنار آمده‌اند، بلکه هم اکنون از پایین بودن قیمت‌ها هم رنج می‌برند.
گفتنی است که آمریکا اواخر ماه آوریل گذشته اعلام کرد که دیگر به مشتریان نفت ایران اجازه خرید نفت از این کشور نخواهد داد. این ممنوعیت از ماه مه شروع شد و هنوز ادامه دارد. از آن زمان، هیچ آمار معتبر و موثقی از میزان صادرات نفت ایران منتشر نشده است. اما برخی گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از این است که صادرات نفت ایران به حدود 500 هزار بشکه در روز یا کمتر از آن رسیده است. البته دولت حسن روحانی به تازگی پیش بینی کرده که ایران در سال 1399 روزی یک میلیون بشکه نفت صادر خواهد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در ذهن پوتین چه می گذرد؟

واشنگتن پست: سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ شکست خورده است

نقشه تازه پوتین

دیلی‌ بیست: ترامپ نگران است پاسخ ایران آرای او را در انتخابات کاهش دهد

جنجال قلم های پلوسی برای امضای استیضاح ترامپ

انگلیس در تله‌ آمریکا

سهم ایران از سرمایه‌گذاری 2034 میلیارد دلاری چین

چرا ظریف به داووس نمی‌رود؟

چرا اعتراضات لبنان دوباره شدت گرفت؟

برجام و احتمال خارج شدن کنترل شرایط از دست اروپا

حمله برلین به دیپلماسی واشنگتن

این خانه به‌دوشان، غم سیلاب دارند

سرانه مصرف گاز ایرانی‌ها 3 برابر اتحادیه اروپا

پشت پرده راهبرد تحریم ایران

پایان مهلت مجمع

فتنه مگان در کاخ باکینگهام

حنجره اجاره ای

فراموش‌شدگان سیل

شناسنامه مقاومت

همه سناریوهای انتخاباتی

مثلث اتحاد اصولگرایان یا 3 خط موازی؟!

طمع دولت به رسانه مطیع

اینفانتینو وارد می‌شود

چرخش سریع بورس تهران

رئیس مجلس؛ منتقد جدید شورای نگهبان

تهدید ایران به خروج از NPT

روایت 48 دقیقه برزخی‌ ؛62 قربانی

شورای نگهبان رکورد رد صلاحیت‌‌ مجلس ششم را زد

زیرخط‌فقری‌ها خط خوردند

علی لاریجانی، ریش سپید سیاست فردا

استقرار نظام حکمرانی بدون نفت

چگونه باید قوی شویم؟ بررسی راهکارها و موانع اقتصادی

اروپا اهلیت مذاکره با ایران را پس از نقض برجام از دست داده است

راه طی‌نشده مهندس بازرگان

جنگ پشت‌پرده بر سر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین

اندیشکده بروکینگز: دونالد ترامپ در مورد ایران چگونه فکر می‌کند؟

مشکل برنامه‌های فقرزدایی در ایران چیست؟

اهداف عربستان، مصر و امارات از تاسیس پایگاه‌ نظامی «برنیس» چیست؟

اینترسپت: معمار کلیدی جنگ عراق، طراح سیاست ترامپ علیه ایران شده است

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند؟

فارن پالیسی: ترور سردار سلیمانی شلیک به دیپلماسی منطقه بود

سیلاب را جدی بگیریم

آیا رئیس جمهور آمریکا "دیوانه" است؟

خط لوله‌ گازی که قدرت ویژه‌ای به ترکیه و روسیه می‌دهد

فصل سرد روابط ایران و اروپا

نیویورک تایمز: همه از خشم ایران ترسیده اند

ورزش هم دایورت

وکلای سلبریتی در تیم حقوقی ترامپ

پیش بینی قیمت نفت تا پنج سال آینده

گل به خودی AFC