ایران پرسمان

آخرين مطالب

سایه سردار سلیمانی برسر انتخابات آمریکا تحلیل روز

سایه سردار سلیمانی برسر انتخابات آمریکا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - جام جم / متن پیش رو در جام جم منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
طی روزهای اخیر و متعاقب ترور و شهادات سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، نظرسنجی‌های متفاوتی در داخل ایالات‌متحده و در حوزه امنیت داخلی و خارجی این کشور صورت گرفته و منتشر شده است. به عنوان مثال، در آخرین نظرسنجی شبکه خبری ای‌بی‌سی و مؤسسه آیپسوس،56درصد آمریکایی‌ها با اقدامات ترامپ در ارتباط با وضعیت فعلی ایران مخالفت کرده‌اند. به صورت مشخص، در قبال واقعه شهادت سردار سلیمانی و تأثیر آن بر احساس امنیت شهروندان آمریکایی نیز نتیجه نظرسنجی به هیچ‌عنوان وفق مراد ترامپ و همراهانش نبوده است.
براساس همین نظرسنجی، 52درصد آمریکایی‌ها می‌گویند با ترور سردار سلیمانی، امنیت آمریکا کاهش یافته، 25درصد به نقطه مقابل این گزاره معتقدند و 22درصد نیز بر این باورند که این اقدام تأثیری بر امنیت ایالات متحده نداشته است. به عبارت بهتر، تنها یک چهارم از شهروندان آمریکایی معتقدند که اقدام دولت ترامپ در ترور شهید سلیمانی، منجر به ایجاد امنیت برای ایالات متحده شده است. خروجی این نظرسنجی و نظرسنجی‌های مشابه نشان می‌دهد که میان انتظار ترامپ از اقدام تروریستی اخیر خود و خروجی رفتاری حاصله در فضای داخلی آمریکا تناسبی وجود ندارد. نکته حائز اهمیت دیگر این که تنها حدود 27درصد شهروندان آمریکایی، از عدم نگرانی مطلق یا نسبی خود در خصوص جنگ با ایران خبر داده‌اند و 73درصد دیگر، در این خصوص احساس نگرانی کرده‌اند. به عبارت بهتر، حتی بسیاری از طرفداران حزب جمهوریخواه نیز در کنار دموکرات‌ها و افراد مستقل در ایالات متحده، نسبت به عواقب و آثار تقابل نظامی ایالات متحده و ایران احساس ناامنی و وحشت می‌کنند.
نظرسنجی نگران کننده
در میان نظرسنجی‌هایی که پس از شهادت سپهبد سلیمانی در آمریکا منتشر شده است، نظرسنجی مشترک روزنامه یواس‌ای تودی و آیپسوس به مراتب برای کاخ سفید تکان‌دهنده‌تر است. نظرسنجی روزنامه یواس‌ای تودی از این بابت برای ترامپ دارای اهمیت است که در تعیین جامعه هدف خود در نظرسنجی‌ها، سعی دارد اصل بی‌طرفی سیاسی را رعایت کند. حتی در آذر ماه امسال، روزنامه یواس‌ای تودی، از پیشتازی ترامپ بر نامزدهای احتمالی حزب دموکرات در نظرسنجی‌های سراسری خود خبر داد. اما این بار نام یواس‌ای تودی برای ترامپ پیام‌آور پیروزی یا کسب اقبال عمومی نیست.
در این نظرسنجی که قبل از موشکباران پایگاه اشغالگران آمریکایی در عین الاسد توسط جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، 52درصد شهروندان آمریکایی به ترامپ هشدار داده بودند که سیاست‌های وی در قبال ایران بدون منطق و عاری از هرگونه مسؤولیت پذیری است و 34درصد دیگر معتقد بودند سیاست دولت آمریکا در این خصوص مشکلی ندارد.
14درصد دیگر در این خصوص نظر خاصی نداشته و همچنان مشغول رصد تنش‌های جاری در حوزه سیاست خارجی آمریکا تا رسیدن به یک نتیجه بودند. نقطه اوج این نظرسنجی آنجاست که 69درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، معتقد بودند اقدام آمریکا در ترور شهید سلیمانی به پاسخ نظامی ایران به آمریکا در محدوده و منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) منجر می‌شود.
63درصد معتقد بودند این حمله می‌تواند در داخل خاک آمریکا ( از سوی ایران ) صورت گیرد و 62درصد نیز احتمال آغاز نبرد نظامی (گسترده) میان ایران و آمریکا را قطعی یا نسبتا قطعی می‌دانستند.
نقطه اوج نظرسنجی، مربوط به قسمتی است که آثار و تبعات اقدام دولت ترامپ در قبال شهادت سردار سلیمانی بر امنیت داخلی ایالات متحده، مورد بررسی و سوال قرار گرفته است. 28درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی، معتقد بودند این اقدام شدیدا امنیت ایالات متحده را تضعیف کرده است. 27درصد دیگر، معتقد بودند که این اقدام تروریستی، به صورت نسبی (و نه مطلق) موجب کاهش امنیت داخلی در ایالات متحده شده است. 21درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی برآوردی از این موضوع نداشتند و 24درصد دیگر، معتقد بودند این اقدام منجر به افزایش امنیت داخلی آمریکا شده است. در میان 24درصد مذکور نیز تنها 9 درصد معتقد بودند اقدام تروریستی دولت ترامپ، مطلقا منجر به افزایش امنیت داخلی در آمریکا شده و 15درصد دیگر، معتقد بودند این امر به صورت نسبی و تقریبی، منجر به تقویت امنیت ایالات متحده شده است.
رمزگشایی از نتایج نظرسنجی
یک رمزگشایی ساده از نتایج نظرسنجی اخیر یو‌اس‌ای تودی نشان می‌دهد که نه تنها رأی‌دهندگان دموکرات و رأی‌دهندگان مستقل نگران عواقب کوتاه مدت و درازمدت اقدام تروریستی ترامپ هستند، بلکه بخش مهمی از رأی دهندگان جمهوریخواه (که ظاهرا بیشتر به طیف جمهوریخواهان سنتی وابسته هستند) نتوانسته‌اند اقدام دولت ترامپ در ترور سردار شهید سلیمانی را هضم کنند. در این میان، اظهارات تبلیغاتی ترامپ، مارک اسپر، رئیس پنتاگون و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هیچ یک تاثیری در اقناع افکار عمومی (و حتی اقناع اکثریت مطلق جمهوریخواهان) در این خصوص نداشته است. نکته بسیار مهم و حائز اهمیت دیگر این که ترامپ نگران تأثیرگذاری سلبی و بازدارنده این موضوع، بر نظرسنجی‌های ایالتی و ملی در ایالات متحده آمریکاست. همان‌گونه که اغلب نظرسنجی‌ها، خصوصا در ایالات مهم و تعیین‌کننده مانند میشیگان، ویسکانسین، فلوریدا، کارولینای شمالی و اوهایو نشان می‌دهد، تا حدود یک هفته قبل (قبل از اقدام تروریستی دولت ترامپ در به شهادت‌رساندن سردار سلیمانی)، رقابتی بسیار تنگاتنگ میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان وجود داشته و میزان اختلاف آرای ترامپ و نامزدهای رقیب وی، حدود 2 یا 3درصد (بالاتر یا پایین‌تر) بوده است. در چنین شرایطی، هرگونه رویگردانی رأی دهندگان مستقل یا حتی بخشی از جمهوریخواهان از ترامپ می‌تواند در نهایت، به شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بینجامد. به عبارت بهتر، ترامپ به شدت نگران است که معیار سیاست خارجی و منطقه‌ای کاخ سفید در غرب آسیا به پاشنه آشیل وی در رقابت‌های انتخاباتی سال آینده تبدیل شود. این نظرسنجی‌ها به خوبی نشان می‌دهد که قمار خطرناک ترامپ در حوادث اخیر، نه تنها به سود وی تمام نشده، بلکه احتمال رویگردانی شهروندان آمریکایی از سیاست خارجی ترامپ و در نتیجه، کاهش آرای وی در سطوح ایالتی و عمومی را افزایش داده است. در این معادله، ابراز اطمینان کاذب ترامپ نسبت به تحت کنترل بودن و خوب بودن اوضاع نیز نتوانسته است نگرانی شهروندان آمریکایی در قبال عواقب و تبعات عملیات تروریستی اخیر دولت آمریکا را کاهش دهد .
ترامپ بازی را باخته است
نتایج نظرسنجی‌های اخیر در ایالات متحده و فراتر از آن، رصد نوع رفتار سیاستمداران آمریکایی در قبال اقدامات تروریستی اخیر دولت ترامپ در منطقه غرب آسیا به خوبی نشان می‌دهد که دونالد ترامپ عملا بازی را باخته است. بسیاری از سناتورهای حزب جمهوریخواه تا به امروز ترجیح داده‌اند در خصوص اقدام اخیر ترامپ در ترور شهید سلیمانی واکنشی از خود نشان ندهند و سکوت پیشه کنند. در این میان، جنجال‌های تبلیغاتی جمهوریخواهان مانند «تد کروز»، «تام کاتن» و «مارک روبیو» نیز نتوانسته است مانع تمرکز شهروندان آمریکایی بر عواقب خطرناک بازی اخیر ترامپ در منطقه غرب آسیا شود. بدون شک در آینده‌ای نزدیک، این موضوع به عنوان یکی از نمادهای شکست ترامپ در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل، در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مورد توجه و استناد قرار خواهد گرفت. گویا موشکی که ترامپ در حمله تروریستی خود علیه سردار شهید سلیمانی به کار گرفته بود، با سرعتی زیاد در حال بازگشت به کاخ سفید است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فیلم| یک بام و دو هوا در برخورد با فیلترینگ ایران و آمریکا!

تداوم ترس فرمانده ارشد صهیونیست‌ها از حملات احتمالی حزب الله

واکاوی رویکرد احتمالی دولت بایدن به برجام

عروس زیبای آبشارهای ایران

پرسپولیس در پرونده برانکو دوباره محکوم شد

دلخوری شدید استقلالی‌ها از لورفتن قرارداد دیاباته

مذاکره استقلالی‌ها با احسان حاج ‌صفی

ناسا مأموریت اولیه ماهواره تس را موفقیت‌آمیز توصیف کرد

شاعرانه/ لاک‌پشتانه به دنبال تو می‌آیم

سخنگوی الکاظمی: اجازه نقض حاکمیت عراق را نه به ترکیه و نه به هیچ کشور دیگری نمی‌دهیم

تنها عربستان و بحرین پشت بیانیه ضد ایرانی شورای همکاری بودند

22 مرداد روز تشکل‌ها ومشارکت اجتماعی گرامی باد

اشتباهات رایج در سفرهای جاده ای کدامند؟

چادر زدن و نکاتی که باید رعایت کنید

ماسک یک و نیم میلیون دلاری از جنس الماس برای مقابله با کرونا!

سهم سادات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

صوت/ «اولی به انفس» به چه معناست؟

با چپ دست های معروف دنیا آشنا شوید

رونمایی از لیست خرید گل‌محمدی برای لیگ بیستم

خواسته مهم یحیی؛ ترابی را نگه دارید

جاسوسی زن از موبایل شوهرش شرعا حرام است!

موفقیت آزمون‌های عملکردی ماهواره سنجشی پارس 1

رابطه افسردگی در دوران بارداری با تولد پسران پرخاشگر

دو خط کتاب/ مادر از همه‌ی ما ضعیف‌تر بود‌

جمع‌آوری کمک مالی برای صنعت کتاب بیروت

مقام قطری: ما قدردان ایران هستیم و با کشورهای حاشیه خلیج مخالفیم

بازخوانی بیانات رهبرانقلاب درباره ایستادگی مقابل صهیونیست‌ها

آمادگی ارتش برای مبارزه با کرونا

فرمانده سنتکام: ایران مشکل اصلی آمریکا در منطقه است

پیشنویس آمریکایی تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چقدر احتمال تصویب دارد؟

آخرین تصمیمات برای اصلاح مشکل کارگران هفت تپه از زبان نایب رئیس مجلس

تشکیل کمیسیون ویژه باشگاه تحریمی‌ها در دستور کار مجلس

یک بام و دو هوای سازمان‌های بین المللی مردم فلسطین را جلوی سفارت آلمان کشاند

انفجار بمب در کویته یک کودک کشته و 6 زخمی به جا گذاشت

تیراندازی به بالگرد نیروی هوایی آمریکا در ویرجینیا

وزیر امور خارجه آلمان روی خاک بیروت از نظام لبنان انتقاد کرد

میشل‌عون: خسارت‌های ناشی از انفجار بندر بیروت بیش از 15 میلیارد دلار است

تنش در رابطه بغداد-آنکارا با کشته شدن دو نظامی عراقی

رشوه سعودی ها پادشاه سابق اسپانیا را آواره کرد

انتقادات تند از تصمیم کنکوری ستاد کرونا

بایدن یک جامائیکایی-هندی تبار را برای معاونتش برگزید

لحظه عجیب ترکیدن پشه بر اثر خوردن خون

فانتزی‌ترین ماسک‌های دنیا

وسایل رسیدن به آرامش در قرآن

تولد گوساله دوسر در اندونزی

صبر داشتن به چه معناست؟

فانوس اسکندریه در باستانی‌ترین کشور دنیا

امسال مدل عزاداری ات را عوض کن!

سرزمین ماسه‌های طلایی در بلغارستان

اسامی محرومان هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال ایران