ایران پرسمان

آخرين مطالب

تنش در روابط ایران و انگلیس؛ ایران با آقای سفیر چه کند؟ سياسي

تنش در روابط ایران و انگلیس؛ ایران با آقای سفیر چه کند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو / «وزارت خارجه و نهاد‌های مرتبط نباید ماجرای سفیر را خیلی دنبال کنند چرا که ممکن است واکنش‌های زیان آوری داشته باشد. رفتار سفیر در حد اخراج و مطالبی اخیرا مطرح می‌شود نیست و باید به همان احضار اکتفا کرد. چرا که اگر ایران سفیر بریتانیا را اخراج کند آن‌ها هم سفیر ایران اخراج می‌کنند. نباید برای حل یک مشکل، مشکل تازه‌ای ایجاد کرد.»
بازداشت چند ساعته سفیر انگلیس پس از حضور در یک تجمع اعتراضی در تهران واکنش‌های چند طرفه‌ای داشته است. ایران به اقدام سفیر اعتراض کرده و انگلیس هم به بازداشت سفیر اعتراض کرده است. از سوی دیگر اتحادیه اروپا، چند کشور اروپایی و آمریکا بازداشت سفیر را نگران کننده خوانده و محکوم کرده اند.
به گزارش فرارو، سفیر بریتانیا در تهران شنبه شب، هم‌زمان با تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران بازداشت و پس از مدت کوتاهی آزاد شد.
این تجمع که برای یادبود قربانیان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران برگزار شده بود با شعار حاضران به تجمعی اعتراضی تبدیل شد.
سفیر انگلیس می‌گوید برای مراسم یادبود رفته و بعد از شروع اعتراض‌ها محل را ترک کرده، اما پلیس تهران می‌گوید مک‌ایر در حال فیلم گرفتن از اعتراض‌ها بوده است. ویدئویی نیز از حضور سفیر در تجمع منتشر شده است.
وزارت خارجه سفیر انگلیس را احضار و مراتب اعتراض ایران را اعلام کرده است. وزارت خارجه شب گذشته باصدور بیانیه ای هشدار داد "در صورت ادامه چنین رفتار‌هایی وزارت امور خارجه دیگر تنها به احضار سفیر بسنده نخواهد کرد."
از سوی دیگر انگلیس نیز سفیر ایران را احضار کرد.
ایران همچنین از مواضع و عملکردمقامات انگلیسی در ماجرای ترور سردار سلیمانی نیز به شدت ناراضی است.
در همین رابطه امروز سخنگوی قوه قضائیه سفیر انگلیس را عنصر نامطلوب خوانده، برخی نمایندگان مجلس نیز خواستار اخراج سفیر شده اند. طرحی دو فوریتی در مجلس تدوین شده تا سطح روابط ایران و انگلیس از "سطح سفارتخانه به سطح کنسولگری" برسد.
آیت الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد نیز اخراج سفیر بریتانیا را "بالاترین محبت در حق او" دانست و گفت: "اگر این عنصر ناپاک دست نیروهای خط حاج قاسم سلیمانی می‌افتاد تکه بزرگش، گوشش بود."
در این بین نگرانی‌هایی درباره تاثیر تنش میان ایران و بریتانیا بر روابط ایران و اروپا و به ویژه برجام وجود دارد. برخی تحلیلگران معتقدند ایران باید به تذکر به سفیر بسنده کند و از اقدام بیشتر خودداری نماید، چون ممکن است طرف مقابل واکنش تندتری داشته باشد.
علی بیگدلی استاد دانشگاه و تحلیلگرمسائل سیاست خارجی در این باره به فرارو گفت: "ما با انگلستان سوابق دیرینه تاریخی داریم که باعث می‌شود نوع رفتار انگلیس با ما و نوع قضاوت ما درباره این کشور نسبت به همه کشور‌های اروپایی تفاوت داشته باشد."
او افزود: «انگلیس اگرچه در شیوه‌های خود تغییرات اساسی داده است، اما هنوز به دنبال همان رویه‌های قدیمی است. مردم ما نسبت به انگلیس خشم عمیقی دارند که هیچ وقت فروکش نمی‌کند. دولت هم به این خشم دامن می‌زند و همین باعث می‌شود ما هر نوع رفتاری از آن سمت می‌بینیم قضاوت تاریخی می‌کنیم. نوع نگاه مردم و حکومت ما به انگلیستان بستر‌های تاریخی دارد این دید پس از انقلاب عمیق‌تر هم شده و نوعی بیزاری و تنفر از این کشور در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی دیده می‌شود.»
این استاد دانشگاه درباره شرکت سفیر انگلیس در تجمع اعتراضی گفت: «نباید این کار را می‌کرد. در حوزه وظایف و اختیاراتش نبوده است. استدلال سفیر قابل پذیرش نیست. او باید از مجاری دیپلماتیک ماجرا را دنبال می‌کرد و نه اینکه در یک تظاهرات حضور یابد.»
او افزود: «وزارت خارجه و نهاد‌های مرتبط نباید ماجرای سفیر را خیلی دنبال کنند چرا که ممکن است واکنش‌های زیان آوری داشته باشد. رفتار سفیر در حد اخراج و مطالبی اخیرا مطرح می‌شود نیست و باید به همان احضار اکتفا کرد. چرا که اگر ایران سفیر بریتانیا را اخراج کند آن‌ها هم سفیر ایران اخراج می‌کنند. نباید برای حل یک مشکل، مشکل تازه‌ای ایجاد کرد.»
محسن جلیلوند تحلیلگر مسائل بین المللی نیز در همین رابطه به فرارو گفت: "من فکر می‌کنم تئوری توطئه وجود دارد و قدرت‌های غربی در خیلی چیز‌ها دست دارند، اما ایرانی‌ها گاهی دچار توهم توطئه می‌شوند، دایی جان ناپلئونی فکر می‌کنند و اینقدر بحث دخالت غربی‌ها را تکرار می‌کنند و هر مشکلی را به آن‌ها نسبت داده اند که تئوری توطئه کارکرد خود را از دست داده و تبدیل به توهم توطئه شده است."
او افزود: "حضور سفیر انگلیس در آن مراسم یادبود طبیتا نشان می‌دهد چیزی پشت ماجرا وجود دارد. سفیر بدون هماهنگی با وزارت خارجه این کار را انجام نمی‌دهد، هر چند که سفرای غربی اختیار عمل بالایی دارند. اما اینکه چرا سفیر انگلیس در تجمع حاضر شده را می‌توان از زاویه دیگری هم دید، برخی گروه‌ها در ایران هستند که کار‌هایی انجام می‌دهد که خواسته یا ناخواسته، مستقیم یا غیر مستقیم منافع انگلیس را تامین می‌کنند. انگلیس تجربه سال‌ها استعمار در مشرق زمین را دارد و با شرایط در این مناطق کاملا آشنا هستند، آنهادر جهان سوم برای تامین منافع خود به همین شیوه عمل می‌کنند.»
این تحلیلگر درباره درخواست‌ها برای اخراج سفیرانگلیس گفت: «هر کسی می‌تواند نظرش را بدهد ولی برای تامین منافع ملی باید تصمیم دقیق گرفت. اگر قرار باشدبرای هر چیزی سفیر را اخراج کنیم و سفارت خانه تصرف کنیم، از منظر روابط بین الملل قابل پذیرش نیست، مگر اینکه سفیر کاری کرده باشد که با کنوانسیون‌ها در تقابل آشکار باشد. از طرف دیگر اقدام متقابل را هم باید در نظر گرفت، اقدام آن‌ها می‌تواند در سطحی باشد که ضرر اخراج سفیر بیشتر از سودش باشد.»
او تاکید کرد که ممکن است برخورد‌ها در این سطح بر مسائلی همچون برجام نیز تاثیر بگذارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلسه علنی امروز مجلس با 90 کرسی خالی آغاز شد

محمدی گلپایگانی: "سردار سلیمانی" یک دیپلمات برجسته بود

سردار سلیمانی: سیلی‌های ایران به آمریکا ادامه خواهد یافت

امیری: خاورمیانه و اروپا مدیون «سردار سلیمانی» است

سلیمی‌نمین: اشتباه کردیم که حرف‌های احمدی نژاد را پذیرفتیم

کاندیداهای مجلس فقط از این منابع می توانند هزینه تبلیغات را تامین کنند

شاهزاده چارلز: دوست دارم به ایران سفر کنم

توصیه ظریف به ترامپ: تصمیماتت در حوزه سیاست خارجی را بر پایه واقعیات اتخاذ کن

دفاعیه کدخدایی درباره رد صلاحیت‌ها در کیهان

واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره؛ نه ممنون!

روحانی پاسخ رئیسی را داد

سردار کوثری: اگر دشمن کوچکترین خطایی کند در درجه اول اسرائیل از بین می‌رود

حمله کهنه سربازان آمریکایی به ترامپ درباره تلفات عین الاسد

ماجرای انتقاد دختر آیت الله منتظری از دو نفر از سیاسیون

وقتی تلفات عین الاسد هر روز بیشتر می‌شود!

وزیر اسبق اقتصاد: دارایی‌ها و حساب‌های ترامپ توقیف شود

واکنش تند عضو مجلس خبرگان به آتش زدن کتاب پزشکی

شفیعی کدکنی: رها کنید دولتی‌ها را...

دادستان دادگاه معروف «نورنبرگ»: ترور سلیمانی نقض آشکار قوانین بین‌المللی است

ماجرای انتقاد آیت الله طالقانی از منافقین

مشکل اساسی کشور از زبان قالیباف

احتمال چند لیستی شدن اصولگرایان از زبان کوهکن

ورود جهانگیری به مسئله جنجالی محصولات تراریخته

آیــا نــخــســت‌وزیر کانــادا دوسـتدار ایــران و ایــرانیــ‌هاسـت؟

شعرخوانی شاعر قطری در رثای سردار شهید سلیمانی که بازتاب زیادی داشت

فیلم قدیمی از عزاداری رزمندگان عراقی در دفاع مقدس

ادامه توطئه نجفی توسط یاشار سلطانی!

اطلاعات منتشر نشده از حمل مجروحین عین الاسد به آلمان و آمریکا

انتقاد شبکه آمریکایی از مخفی کردن آمار دقیق تلفات عین الاسد

ماجرای ارتباط گروه فرقان با سفارت آمریکا

ذخایر اورانیوم از مرز 1200 کیلوگرم عبور کرد

عارف به تکاپو افتاد

لاریجانی به کواکبیان پیام داد

راز سیاسی تشکیل کانون نویسندگان

واکنش کرباسچی به «کاخ نشین» خواندن آیت الله هاشمی رفسنجانی

اقدام عجیب نماینده زابل در جلسه دیدار مردمی!

ذات پمپئو معلوم شد!

واکنش کرباسچی به «کاخ نشین» خواندن هاشمی رفسنجانی

واکنش به تهدید ترور سردار قاآنی

ظریف میهمان کدام فراکسیون می شود؟

آشنا دعوت شد

آزمون رسانه های آمریکا در مورد ایران

جدیدترین موضع گیری خصمانه بن سلمان علیه ایران

روایت خرازی از اقدام تروریستی آمریکا

پنتاگون برای فرار از کتمان حقیقت "عین الاسد" راه دیگری را انتخاب کرد

دیدار سپهبد شهید سلیمانی با رهبران افغانستان

تاکید صادق خرازی بر ضرورت مذاکره با سعودی‌ها

واکنش کهنه‌سربازان آمریکایی به آسیب‌های «عین الاسد»

موضع وزارت خارجه نسبت به رفتار مرزبانی آمریکا با ایرانیان

خاطره قاضی سراج از دیدار مشکوک معاونین رئیس جمهور در پرونده 3 هزار میلیاردی