ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله اعتماد/ عربستان و اهرم فشارغرب مقالات

سرمقاله اعتماد/ عربستان و اهرم فشارغرب
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - اعتماد / « عربستان و اهرم فشارغرب » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته پیرمحمد ملازهی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
حاکمیت عربستان سعودی در حال حاضر با اتهام‌های بسیار جدی در سطح بین‌المللی روبرو است. پس از روی کار آمدن ملک سلمان با تغییراتی که در حوزه ولیعهدی خاندان سلطنتی صورت گرفت به گونه‌ای که ولیعهد مقرر شده پیشین کنار زده شد و محمد بن سلمان، فرزند ملک سلمان جانشین وی شد وضعیت به گونه‌ای پیش رفت که می‌توان گفت شرایط امروز عربستان چندان مورد پسند غربی‌ها قرار نگرفته است.
این وضعیت با قتل فجیع جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول و مشخص شدن دست‌های پشت پرده در این قتل بدتر هم شد. با این وجود در عالم سیاست به خصوص در غرب واقعیت تلخی وجود دارد دال بر اینکه تخریب یک فرد در رسانه‌ها یا افشاگری درباره جرایم وی الزاما به این معنا نیست که دولتمردان غربی به دنبال اصلاح وضعیت در آن کشور یا تغییر فرد مورد نظر هستند بلکه بیشتر هدف آنها از این پرونده‌سازی‌ها یافتن نقطه ضعف‌های یک نفر و امتیازگیری از او است. بنابراین مثلا با یک افشاگری نقطه ضعف طرف را عیان می‌کنند و همین نقطه ضعف را به ابزاری برای باج‌گیری یا امتیازگیری از وی تبدیل می‌کنند. در چنین فضایی به نظر نمی‌رسد که کشورهای غربی سرسختانه دنبال اصلاحات یا تغییرات مثبت در ساختار ایدئولوژیک عربستان سعودی باشند و می‌توان گفت که هدف اصلی آنها امتیازگیری بیشتر از محمد بن سلمان در سایر پرونده‌ها است. از آنجا که ولیعهد عربستان سعودی در برابر این امتیازدهی‌ها مقاومت می‌کند لذا طرف مقابل هم تلاش می‌کند با ابزارهای مختلف این اعمال فشار را افزایش بدهد تا در نهایت محمد بن سلمان را تسلیم کند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که عربستان سعودی بیشترین فعالیت‌های مذهبی برآمده از تفکر رادیکال اسلامی را دارد و این تفکر هم از نگاه غربی‌ها مادر جریان‌های تروریستی و رادیکال است.
بر همین اساس غربی‌ها تلاش می‌کنند برای دفع این خطر هم فشار را بر عربستان سعودی افزایش بدهند اما این فشار به معنای این نیست که قطعا در نتیجه آن تغییرات مثبتی در عربستان یا در رویکرد حاکمان این کشور صورت خواهد گرفت. حقیقت آن است که بسیار بعید است که غرب به دنبال تغییر ساختار سیاسی یا حذف قدرت پادشاهی در عربستان سعودی باشد چرا که پس از آن معلوم نیست چه شرایطی در عربستان سعودی حاکم می‌شود. به عنوان مثال هیچ ‌کس نمی‌تواند بگوید که آیا اتفاقی مانند کودتای نظامی در عربستان سعودی ممکن است یا خیر. از سوی دیگر به نظر هم نمی‌رسد که غرب نیازی به تغییر ساختار سیاسی عربستان سعودی احساس کند. آنچه برای غرب مهم است این است که جریان آزاد نقل و انتقال نفت از سعودی با قیمت معقول و معمول کماکان ادامه داشته باشد و می‌بینیم که عربستان سعودی هم در این مسیر هیچ خللی وارد نمی‌کند و از این منظر برای غربی‌ها مشکل‌ساز نیست. می‌توان گفت که اصلی‌ترین مشکل غرب با عربستان سعودی گروه‌های رادیکال اسلام‌گرا است که این گروه‌ها از نظر سعودی جهادگر به حساب می‌آیند و به هیچ‌ وجه نمی‌پذیرد که آنها را با عنوان غربی تروریست خطاب قرار دهد. اگر غرب به واقع به دنبال اصلاح رفتار سعودی بود پس از حملات یازدهم سپتامبر سال 2001 که بیشترین تعداد عاملان آن حمله از عربستان بودند دست به حرکت جدی علیه ریاض می‌زد که این کار را نکرد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که محمد بن سلمان در مسیری کنترل شده اصلاحاتی را در جامعه سنتی این کشور پیش می‌برد. بافت مذهبی و سنتی عربستان به راحتی تن به این تغییرات نمی‌دهد اما ولیعهد جوان در گام‌هایی آرام و حساب شده تغییراتی را در این جامعه شکل داده و پیش می‌برد. می‌توان گفت که محمد بن سلمان در حال کاستن از نفوذ آل‌شیخ در عربستان سعودی است. هر چند که این گام‌ها بسیار آرام برداشته می‌شوند اما محمد بن سلمان توانسته بسیاری از موانع پیش روی این تغییرات را به حاشیه براند و به عنوان مثال برخی از مخالفان این روند را زندانی کرد تا به نوعی به آنها درباره هرنوع مخالفتی هشدار داده باشد. در نتیجه این تغییرات به نظر می‌رسد که نسل قدیمی حاکمیت در عربستان سعودی اندک اندک جای خود را به نسل جدیدتری که محمد بن سلمان نمایندگی آن را برعهده دارد، می‌دهند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که غربی‌ها هر از چندگاهی فشار بر محمد بن سلمان را برای برداشتن گام‌های اصلاحی بیشتر تحت فشار هم قرار می‌دهند. با توجه به نقشه‌هایی که محمد بن سلمان در این مدت کشیده و تخم‌مرغ‌های خود را فقط در سبد غرب قرار نداده است به نظر نمی‌رسد که افشاگری‌هایی از این دست بتواند به اهرم فشار به گونه‌ای تبدیل شود که به جابه‌جایی محمد بن سلمان منتهی شود. ولیعهد سعودی سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در رابطه با روسیه و چین هم داشته‌ و به خصوص در چین سرمایه‌گذاری‌های بسیار خوبی داشته است. از سوی دیگر غرب به خوبی می‌داند که هرگونه تلاش برای تغییر در ساختار قدرت سیاسی در سعودی می‌تواند به قیمت متزلزل شدن بیش از پیش خاورمیانه تمام شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقتصاد کاتالیزور انقلاب اسلامی بود، نه علت آن

مناظره لاس وگاس؛ وقتی بلومبرگ سیبل شد

ادلب و آینده اردوغان

طراحان تحریم چه برنامه‌ای برای اقتصاد ایران چیدند

سیاه بازی FATF

بازی آمریکایی- سعودی با گاز ایران

کرونا چگونه در خاورمیانه سیاسی شد

شب پرالتهاب جم

هشدار سندرز به روسیه برای عدم دخالت در انتخابات

رشد هزینه های نظامی در سراسر جهان

بلند پروازی‌های انتخاباتی ترامپ در سفر به هند

معضل اقتصاد ایران؛ FATF یا تحریم‌های آمریکا

پسا انتخابات‌ 98

از کرونای اجتماعی تا کرونای پزشکی

اولین تصویر از مجلس یازدهم

آخرین سفیر ایران در عربستان: ما به بازنگری در سیاست خارجی نیاز داریم

تهران- آمستردام در دوران بعد از تنش

سرگیجه شکست

مشارکت فعال و خاموش علیه دولت روحانی

شوک ارزی در غیاب بازار‌گردان

کرونای بنفش؛ تحلیل "وطن امروز" از کاهش مشارکت در انتخابات

بازگشت به لیست سیاه؛ مسئولیت بر عهده کیست؟

اثر کرونا بر کسب وکارها

حمایت پنهان پوتین از سندرز؟

30 - هیچ

جاماندگان دیروز در پارلمان یازدهم

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد

بن سلمان قادر به اداره مسابقات شتر سواری نیست چطور حریف انصارالله شود؟!

عملیات مهار

پای احمدی‌نژادی‌ها به مجلس باز شد

تداوم سفر هوایی کرونا از چین؛ وزیر راه تکذیب کرد!

رئیس دولت اصلاحات به مردم و حکومت دروغ نمی‌گوید

مجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود

شرایط با ورود به «لیست سیاه» بدتر نمی‌شود

بازار کلاهبرداری در اولین صف خدمات سلامت داغ شد

کاسبان کرونا

پیروزی نامزدهای ضدآمریکایی سیلی تازه به ترامپ

چگونه از خود در برابر کرونا محافظت کنیم

رخداد بی سابقه در قصر پادشاه سعودی

نژادپرستی ترامپ به اسکار کشیده شد

دو دهه تقابل ژنرال با پرسپولیس؛ هیجان، جنجال و قهرمانی

آیا طولانی‌ترین جنگ آمریکا به پایان می‌رسد؟

یک وبسایت تحلیلی: آمریکا یک نسل از ایرانی ها را از فرصت زندگی محروم کرده است

عملیات ادلب؛ واقعیت میدانی به کدام سمت می‌رود؟

اتحاد برای مقابله با کرونا

لزوم تقویت جایگاه تخصصی وزارت بهداشت

پروجکت سندیکت: کرونا، چین را به سمت تغییرات سیاسی سوق می‌دهد

سینمای جهان در خدمت انتخابات

نشنال اینترست: چرا نباید نبرد ایران و امریکا را به جنگ سرد تشبیه کرد؟

فرجام اشتباهات استراتژیک؛ وضعیت اصلاح طلبان به روایت شریعتی