ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله اطلاعات/ آزمون و انتخاب مقالات

سرمقاله اطلاعات/  آزمون و انتخاب
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - اطلاعات / « آزمون و انتخاب » عنوان یادداشت روزنامه اطلاعات به قلم سید مسعود رضوی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
پس از آزمون‌ها و مصایبی که ماههای اخیر رخ داده و جان و تن ایران، روح و جسم ملت، و توانایی و امکانات کشور را فرسود و به دلها زخم زد، اینک گروهی مستانه سخن می‌گویند و انگار نه انگار که آبان جانکاه و شهادت سردار برجسته سپاه و کشتگان عزاداری دی‌ماه و سرانجام موشک‌خوردن به هواپیمای مسافربری در لحظه برخاستن از فرودگاه، این همه موجب اشک و آه شدن است.
پرسش‌‌ها و غم‌ها متراکم تر از گذشته در حال تلنبار شدن است و به سوی ما باز خواهد گشت. آمریکایی‌ها نخواهند توانست از زخمی که زدند و تروری که انجام دادند بگریزند و تاوان نپردازند! قطعاً چنین نیست، نبوده و نخواهد بود؛ مگر آنکه جهان و خلقت را بی‌هدف و بیهوده تصور کنیم؛ اما چنین نیست؛ خداوند سبحان در آیات قرآن، قانونمندی جهان را جز این بیان فرموده است:
افحسبتم انما خلقنا کم عبثاً و انکم الینا لاترجعون (مؤمنونرآیه 115)
آیا فکر می‌کنید شما را بیهوده آفریدیم و به سوی ما بازنمی‌گردید؟
خواجه حافظ نیز در بیتی نغز و عبرت آموز گوید:
چون دور جهان یکسره بر منهج عدل است
خوش باش که ظالم نبرد راه به مقصود امیدواریم چنین باشد و عدالت در باب خطاکاران اجرا شود؛ آن که دشمن است تکلیفش معلوم، اما آنکه لباس دوست پوشیده و هردم به نام مقدسات خطایی می‌کند و ضربتی بر پیکر نحیف این مردمان نجیب می‌زند، شاید بدتر از خصم عیان باشد.
باری، طی سنوات و سال‌های اخیر، ضربات سختی به کشور ما وارد شده است، از جنگ و توطئه‌ و ترور و ناامنی و تحریم و… اما مردم، و فقط مردم در کنار برخی مدیران شریف و کاردان، از برهه هولناک جنگ تحمیلی با سربلندی برون آمده و سالهای سال، عظمت و استقلال میهن و عزت و ایمان اسلامی را پاس داشتند.
مردم ایران در چهار گوشه سرزمینی که یک سویش را بعثیان به آتش کشیدند و سوی دیگرش را فقر و خشکی و فقدان مدیریت و سرمایه‌گذاری‌های مناسب.
اما ماجرای تحولات سیاسی در کشور ما، از اقتصاد و معیشت و تحریم و مصیبت و… هم عجیب‌تر است.
ارکان نظامی که مردم آن را برگزیده‌اند و در قانون اساسی مملکت با توضیح و تفصیلات امام خمینی (ره) به وضوح مشخص است، دستمایه برخی تفاسیر شذَّ و ندر (عجیب و غریب) شده و بیم آن‌ می‌رود که در سال‌های آینده، یعنی بخش انتخابی و پارلمانی و شوراها خدای ناکرده معدوم شود. این ماجرا همان است که عقلا به تمثیل گفته‌اند: یکی بر سرشاخ بن می‌برید.
مردم و انتخاب آنها، از طریق صندوق‌های آراء و نه تظاهرات خیابانی، تنها وثیقه مردمسالاری و حکومت دینی برآمده از انقلاب اسلامی سال 1357 هستند. نظامی‌که نام آن جمهوری اسلامی است و با خلافت و امارات اسلامی و نظام‌های نامتوازن عهود و اعصار قدیم تفاوت دارد.
معماران جمهوری اسلامی ایران، در این عرصه نظرات روشن و دقیقی داشته‌اند. کتاب استاد شهید مرتضی مطهری، پیرامون انقلاب اسلامی، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های امام خمینی قدس‌الله نفسه الزکیه، در سال‌های 1357 و 1358، خطابه‌های اعضای شورای انقلاب و جراید آن دوران، هم‌اکنون در اختیار ماست یا اصلاً انقلاب ایران با دو شعار فراگیر: «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» و «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به پیروزی رسید.
تأکید و تکرار ما در این زمینه، تأکید بر اصول و پایمردی بر عدم انحراف از اصل و ریشه است وگرنه انقلاب و نظام بدون این ریشه‌ها، اصالت و مشروعیتی نخواهد داشت.
مردم، عقلا، استادان، روحانیون و سیاستگران کشور، همه و همه، وقوف دارند که بحث نظارت و حذف گسترده نامزدهای انتخابات مجلس، نمی‌تواند با این شیوه، تأمین کننده منافع ملی و حافظ اصول دیرینه انقلاب اسلامی باشد.
همه ما، سرگذشت‌های عبرت آموز را در تاریخ اسلام خوانده‌ایم و می‌دانیم حذف ناحق و سلب امکان گزینش برای مردم، چه سرانجامی دارد و اتفاقاً تشیع از تفسیر ناصواب اقلیتی خاص ضربه دید و هزار و چهارصدسال است در باب این انحراف و خطای تاریخی می‌کوشد و سخن می‌گوید و رنج‌ها و ابتلائات عظیم دیده است.
هر خطا و اشتباهی یا از نقاط کوچک و کژی‌های اندک آغاز شده و یا با توجیهات عجیب در دوره بحران و تعجیل، لباس تحقق پوشیده است. نظارت استصوابی شورای نگهبان نیز به تدریج و در شرایطی ویژه روی داد و علی‌رغم نقدها و مخالفت‌های فراوان از یک دوره خاص آغاز شد.
سپس رفته رفته بر دامنه آن افزوده شد و عدم پاسخگویی حقوقی و سیاسی، کار را به جایی رساند که اینک بدون تفکیک جرایم، اتهامات مالی و اخلاقی به جمع بزرگی از نمایندگان موجود در مجلس و نامزدهای جریان‌های بزرگ سیاسی کشور وارد می‌آورند.
عدم التزام هم یک جواز کلی و فاقد مصداق مشخص است و آیا فرزند شهید مطهری و شهید صادقی که خون پدران ایشان فدیه انقلاب ما بوده است، به دلیل تفاوت رأی و نظر و خط مشی سیاسی باید رد صلاحیت شوند؟ اینان به چه چیز التزام ندارند و به چه گناهی باید رد صلاحیت شوند؟
اما فراتر از نظارت در مرحله ثبت‌نام انتخاباتی و رقابت اولیه در مجلس مدعای نظارت بر نمایندگان در دوران نمایندگی و رفع و دفع هرگونه مصونیت سیاسی، علاوه بر اینکه دخالت بخشی از قوه مقننه در امر قضا و قوه قضائیه است، شجاعت و استقلال مجلس و روح متکثر انتقادی نمایندگان را از بین می‌برد.
امیدواریم با بازگشت به اصول و مجاری اصلی انقلاب، جمهوریت و اسلامیت نظام، مجلسی قدرتمند و دارای بار تخصصی و روح انتقادی و منتخب واقعی مردم را در بهارستان شاهد باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقتصاد کاتالیزور انقلاب اسلامی بود، نه علت آن

مناظره لاس وگاس؛ وقتی بلومبرگ سیبل شد

ادلب و آینده اردوغان

طراحان تحریم چه برنامه‌ای برای اقتصاد ایران چیدند

سیاه بازی FATF

بازی آمریکایی- سعودی با گاز ایران

کرونا چگونه در خاورمیانه سیاسی شد

شب پرالتهاب جم

هشدار سندرز به روسیه برای عدم دخالت در انتخابات

رشد هزینه های نظامی در سراسر جهان

بلند پروازی‌های انتخاباتی ترامپ در سفر به هند

معضل اقتصاد ایران؛ FATF یا تحریم‌های آمریکا

پسا انتخابات‌ 98

از کرونای اجتماعی تا کرونای پزشکی

اولین تصویر از مجلس یازدهم

آخرین سفیر ایران در عربستان: ما به بازنگری در سیاست خارجی نیاز داریم

تهران- آمستردام در دوران بعد از تنش

سرگیجه شکست

مشارکت فعال و خاموش علیه دولت روحانی

شوک ارزی در غیاب بازار‌گردان

کرونای بنفش؛ تحلیل "وطن امروز" از کاهش مشارکت در انتخابات

بازگشت به لیست سیاه؛ مسئولیت بر عهده کیست؟

اثر کرونا بر کسب وکارها

حمایت پنهان پوتین از سندرز؟

30 - هیچ

جاماندگان دیروز در پارلمان یازدهم

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد

بن سلمان قادر به اداره مسابقات شتر سواری نیست چطور حریف انصارالله شود؟!

عملیات مهار

پای احمدی‌نژادی‌ها به مجلس باز شد

تداوم سفر هوایی کرونا از چین؛ وزیر راه تکذیب کرد!

رئیس دولت اصلاحات به مردم و حکومت دروغ نمی‌گوید

مجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود

شرایط با ورود به «لیست سیاه» بدتر نمی‌شود

بازار کلاهبرداری در اولین صف خدمات سلامت داغ شد

کاسبان کرونا

پیروزی نامزدهای ضدآمریکایی سیلی تازه به ترامپ

چگونه از خود در برابر کرونا محافظت کنیم

رخداد بی سابقه در قصر پادشاه سعودی

نژادپرستی ترامپ به اسکار کشیده شد

دو دهه تقابل ژنرال با پرسپولیس؛ هیجان، جنجال و قهرمانی

آیا طولانی‌ترین جنگ آمریکا به پایان می‌رسد؟

یک وبسایت تحلیلی: آمریکا یک نسل از ایرانی ها را از فرصت زندگی محروم کرده است

عملیات ادلب؛ واقعیت میدانی به کدام سمت می‌رود؟

اتحاد برای مقابله با کرونا

لزوم تقویت جایگاه تخصصی وزارت بهداشت

پروجکت سندیکت: کرونا، چین را به سمت تغییرات سیاسی سوق می‌دهد

سینمای جهان در خدمت انتخابات

نشنال اینترست: چرا نباید نبرد ایران و امریکا را به جنگ سرد تشبیه کرد؟

فرجام اشتباهات استراتژیک؛ وضعیت اصلاح طلبان به روایت شریعتی