ایران پرسمان

آخرين مطالب

با ردصلاحیت نامزدهای خبرگان رخ داد؛ رقابت آسان محمد یزدی در قم مقالات

با ردصلاحیت نامزدهای خبرگان رخ داد؛ رقابت آسان محمد یزدی در قم
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
ردصلاحیت‌ها صرفا منحصر به انتخابات مجلس نیست و در ایامی که عموم نیروهای سیاسی عرصه مجلس را رصد می‌کنند، بخش عمده‌ای از نامزدهای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری هم ردصلاحیت شدند. این انتخابات متعاقب درگذشت تعدادی از نمایندگان خبرگان از سال 94 تاکنون برگزار می‌شود تا جای خالی اکبر هاشمی‌رفسنجانی، نصرالله شاه‌آبادی و سیدابوالفضل میرمحمدی در تهران، حبیب‌الله مهمان‌نواز در خراسان شمالی، اسدالله ایمانی در استان فارس، سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی در خراسان رضوی و محمد مؤمن در قم پر شود. نکته جالب بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات خبرگان این است در استانی مانند شیراز تا این لحظه فقط یک نفر تأیید صلاحیت شده است یا در استان قم فقط رقابت بین آیت‌الله محمد یزدی و رضا پورصدقی است.
16 تأیید صلاحیت در تهران
شکرالله حسن‌بیگی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران، گفت: «صلاحیت 16 نفر از 144 داوطلب شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان استان تهران تأیید شد». حسن‌بیگی ادامه داد: «از میان 144 داوطلب ثبت‌نام‌کننده برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان 70 نفر انصراف دادند».به گزارش «ایرنا»، او افزود: «58 نفر از مجموع 144 داوطلب ثبت‌نام‌کننده رد صلاحیت شدند و 16 نفر برای رقابت بر سر سه کرسی استان تهران باقی ماندند». حسن‌بیگی اظهار کرد: «آن دسته از داوطلبانی که صلاحیت آنان رد شده است، می‌توانند برای ثبت تقاضای رسیدگی مجدد خود از سوم تا پنجم بهمن به دفاتر هیئت نظارت یا فرمانداری تهران مراجعه کنند».معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران گفت: «نتیجه نهایی تأیید صلاحیت‌ها و بررسی اعتراض‌ها 15 بهمن به وزارت کشور و 16 همین ماه اسامی داوطلبان نهایی از طریق رسانه‌ها اعلام می‌شود». او خاطرنشان کرد: «مهلت قانونی تبلیغات برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان نیز از 17 بهمن تا 30 همین ماه به مدت دو هفته تعیین شده است... داوطلبان شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان می‌توانند برای تبلیغات به طور برابر از ظرفیت صدا و سیما استفاده کنند».
2 تأیید صلاحیت در قم
در قم هم از میان 57 نفر ثبت‌نام‌کننده اولیه برای انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان فقط دو نفر تأیید صلاحیت شدند. مرتضی حیدری، فرماندار قم، هم چند روز پیش اعلام کرد: «از میان 57 نفر ثبت‌نام‌کننده برای شرکت در رقابت‌های اولین دوره انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، در این استان دو نفر به نام‌های آقایان رضا پورصدقی الانق فرزند اصغر و محمد یزدی فرزند علی تأیید صلاحیت و 26 نفر دیگر رد صلاحیت شدند». او گفت: «از میان این ثبت‌نام‌کنندگان همچنین 29 نفر پیش‌تر اعلام انصراف کرده بودند». حیدری اضافه کرد: «بنا بر آیین‌نامه انتخابات، فرمانداری در یکم و دوم بهمن‌ماه جاری مراتب را به داوطلبان اعلام و آنها نیز طبق تبصره 2 ماده 16 این آیین‌نامه سه روز (از سوم تا پنجم بهمن‌ماه) فرصت خواهند داشت اعتراض مکتوب خود را ارائه کنند... شورای نگهبان نیز از ششم تا 16 بهمن فرصت رسیدگی به شکایات و بررسی مجدد صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری را خواهد داشت».
5 تأیید صلاحیت در استان خراسان شمالی
در خراسان شمالی هم فقط پنج نفر از داوطلبان نامزدی در انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان با برگزاری آزمون تخصصی و سنجش توان علمی تأیید صلاحیت شدند. رئیس هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خراسان شمالی روز سه شنبه با تأیید این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: «از مجموع 36نفری که برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه این استان نام‌نویسی کرده بودند، 15 نفر طبق بند ب ماده 3 قانون انتخابات این مجلس موفق به کسب امتیاز لازم در امتحان تخصصی نشدند». عابدین عابدی‌مقدم افزود: «16 نفر از داوطلبان نیز از ادامه حضور در این عرصه انصراف دادند». سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان شمالی اعلام کرد: «در نخستین فرصت، نتایج بررسی صلاحیت این داوطلبان از سوی فرمانداری‌ها به آنان اعلام خواهد شد که پس از ابلاغ می‌توانند نسبت به رأی صادره اعتراض کنند که در آن صورت اعتراض بررسی خواهد شد».
یک تأیید صلاحیت در استان فارس
فرماندار شهرستان شیراز هم گفت: «تاکنون صلاحیت یک نفر از داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری در استان فارس احراز شده است. او افزود:«‌37 داوطلب برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در استان فارس ثبت‌نام کردند». فرماندار شیراز بیان کرد: «12 نفر از این داوطلبان در فرمانداری شیراز ثبت‌نام و بقیه در ستاد مستقر در وزارت کشور و قم نام‌نویسی کرده‌اند». او ادامه داد: «تاکنون در مجموع 23 نفر از داوطلبان انصراف خود را اعلام کرده‌اند که از این تعداد، دو نفر در فرمانداری شیراز و بقیه با حضور در وزارت کشور انصراف خود را اعلام کردند». امیری اضافه کرد: «در مجموع 14 نفر از این افراد تا زمان بررسی صلاحیت‌ها باقی ماندند که از این افراد، صلاحیت یک نفر تأیید شده است». این مقام مسئول از گفتن نام تنها داوطلب تأیید صلاحیت‌شده استان فارس خودداری کرد. در انتخابات باید حداقل دو نفر داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان در فارس باشند.
4 نفر تأیید صلاحیت در خراسان رضوی
رئیس حوزه انتخابیه انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در خراسان رضوی گفت: «از میان 29 نامزد شرکت در نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، صلاحیت چهار نفر تأیید شده است. محمدرضا هاشمی افزود: «از مجموع 29 داوطلب شرکت در این انتخابات در خراسان رضوی 12 نفر انصراف دادند و از میان 17 داوطلب باقی‌مانده صلاحیت چهار نفر از سوی شورای نگهبان تأیید شده است».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت یک بهبودیافته ساکن ووهان از علائم ابتلا به کرونا

گزینه پنجم در کاهش مشارکت در انتخابات دوم اسفند

«فهرست سیاه» اف ای تی اف و جنگ مالی دولت ترامپ

اقتصاد کاتالیزور انقلاب اسلامی بود، نه علت آن

مناظره لاس وگاس؛ وقتی بلومبرگ سیبل شد

ادلب و آینده اردوغان

طراحان تحریم چه برنامه‌ای برای اقتصاد ایران چیدند

سیاه بازی FATF

بازی آمریکایی- سعودی با گاز ایران

کرونا چگونه در خاورمیانه سیاسی شد

شب پرالتهاب جم

هشدار سندرز به روسیه برای عدم دخالت در انتخابات

رشد هزینه های نظامی در سراسر جهان

بلند پروازی‌های انتخاباتی ترامپ در سفر به هند

معضل اقتصاد ایران؛ FATF یا تحریم‌های آمریکا

پسا انتخابات‌ 98

از کرونای اجتماعی تا کرونای پزشکی

اولین تصویر از مجلس یازدهم

آخرین سفیر ایران در عربستان: ما به بازنگری در سیاست خارجی نیاز داریم

تهران- آمستردام در دوران بعد از تنش

سرگیجه شکست

مشارکت فعال و خاموش علیه دولت روحانی

شوک ارزی در غیاب بازار‌گردان

کرونای بنفش؛ تحلیل "وطن امروز" از کاهش مشارکت در انتخابات

بازگشت به لیست سیاه؛ مسئولیت بر عهده کیست؟

اثر کرونا بر کسب وکارها

حمایت پنهان پوتین از سندرز؟

30 - هیچ

جاماندگان دیروز در پارلمان یازدهم

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد

بن سلمان قادر به اداره مسابقات شتر سواری نیست چطور حریف انصارالله شود؟!

عملیات مهار

پای احمدی‌نژادی‌ها به مجلس باز شد

تداوم سفر هوایی کرونا از چین؛ وزیر راه تکذیب کرد!

رئیس دولت اصلاحات به مردم و حکومت دروغ نمی‌گوید

مجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود

شرایط با ورود به «لیست سیاه» بدتر نمی‌شود

بازار کلاهبرداری در اولین صف خدمات سلامت داغ شد

کاسبان کرونا

پیروزی نامزدهای ضدآمریکایی سیلی تازه به ترامپ

چگونه از خود در برابر کرونا محافظت کنیم

رخداد بی سابقه در قصر پادشاه سعودی

نژادپرستی ترامپ به اسکار کشیده شد

دو دهه تقابل ژنرال با پرسپولیس؛ هیجان، جنجال و قهرمانی

آیا طولانی‌ترین جنگ آمریکا به پایان می‌رسد؟

یک وبسایت تحلیلی: آمریکا یک نسل از ایرانی ها را از فرصت زندگی محروم کرده است

عملیات ادلب؛ واقعیت میدانی به کدام سمت می‌رود؟

اتحاد برای مقابله با کرونا

لزوم تقویت جایگاه تخصصی وزارت بهداشت

پروجکت سندیکت: کرونا، چین را به سمت تغییرات سیاسی سوق می‌دهد