ایران پرسمان

آخرين مطالب

تعمیق شکاف در دموکرات ها با حمله هیلاری کلینتون به سندرز مقالات

تعمیق شکاف در دموکرات ها با حمله هیلاری کلینتون به سندرز
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
هیلاری کلینتون روز سه‌شنبه در اظهاراتی شگفت‌آور از برنی سندرز به شدت انتقاد کرد. هیلاری کلینتون سه سال صبر کرد تا دموکرات‌ها راه خود را در عصر ترامپ پیدا کنند. او به‌عنوان یک لیبرال و میانه‌رو می‌داند که چگونه با ترامپ باید مبارزه کرد؛ چراکه کاخ سفید تقریبا از آنِ او شده است. هیلاری کلینتون اگرچه آرای الکترال را باخت اما رای مردمی‌اش بیشتر از دونالد ترامپ بود.
هیلاری کلینتون به‌عنوان یک زن دیده است که چگونه توانمندی زنان در مبارزه با ترامپ مورد سوال واقع شده است؛ چرا که خود نیز با آن دست و پنجه نرم کرده است. او نحوه خیزش برنی سندرز را از سال 2016 که در آن سال رقیبش بود تا سال 2020 مشاهده کرد و دم بر نیاورد تا اینکه مصاحبه وی با ‌هالیوود ریپورتر منتشر شد و وی به شدت از رقیب سابق خود انتقاد کرد. او درباره برنی سندرز گفت: هیچ‌کس او را دوست ندارد. هیچ‌کس حاضر نیست با وی کار کند.» سخنان وی روز سه‌شنبه در حزب دموکرات طغیانی ایجاد کرد و این تهدید را به‌وجود آورد که مجددا زخم‌های تقریبا بهبود یافته سال 2016 سر باز کند و حکایت‌ها از نو تکرار شود که در آن سال حزب دموکرات چگونه بر سر حضور یک زن دچار چالش شد و همزمان حزب از شکاف ایدئولوژیک هم رنج می‌برد. درحال‌حاضر نیز بر سر اینکه حزب دموکرات چه مسیری باید برود، دچار اختلاف شده و درگیری اصلی بین برنامه‌های تمام چپ برنی سندرز با میانه‌روها است. در عین حال درگیری اخیر برنی سندرز با متحد لیبرال خود یعنی الیزابت وارن موجب شده است تا او شاهد بیشترین هجمه‌ها باشد. وارن اخیرا ادعا کرده است که در یک جلسه خصوصی در سال 2018 برنی سندرز به وی گفته است که در آمریکا هیچ زنی نمی‌تواند رئیس‌جمهور شود. برنی سندرز چنین ادعایی را رد کرده است اما هیلاری کلینتون به نوبه خود چنین ادعایی را تایید کرد و گفت که این بخشی از یک الگو است و در سال 2016 نیز به وی انگ «نالایق» بودن برای تصدی پست ریاست‌جمهوری زده شده بود.
اظهارات اخیر هیلاری کلینتون موجب شده است برخی از دموکرات‌ها اظهار نگرانی کنند و بگویند که این سخنان به سوخت جدیدی برای برافروخته شدن اختلافات در درون حزب تبدیل شود. درحالی‌که دموکرات‌ها امیدوارند که با ایجاد وحدت در درون حزب تنها یک هدف داشته باشند و آن نیز شکست دونالد ترامپ در انتخابات سال 2020 باشد. گیلبرتو هینوجوسا، رئیس حزب دموکرات‌ها در تگزاس به نیویورک‌تایمز گفت: «فکر نمی‌کنم جایز باشد یک دموکرات علیه دموکرات دیگر چنین موضعی بگیرد و این چنین حملات شخصی ترتیب دهد.» او افزود: «می‌دانم در این بین تلخی‌هایی هم وجود دارد اما باید همه آنها را پشت‌سر بگذاریم.» با این حال هیلاری کلینتون در تازه‌ترین توییت خود کمی عقب‌نشینی کرده است. به گزارش رویترز، وزیر امورخارجه سابق آمریکا پس از یک انتقاد تند از برنی سندرز تاکید کرد، از هر فردی که به‌عنوان نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 انتخاب شود، حمایت می‌کند. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا سه‌شنبه شب در توییتی نوشت: فکر می‌کنم که همگان می‌خواهند نظر صریح و قاطع مرا بدانند. به‌طور جدی اولویت اول کشور ما و جهان بازنشسته کردن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا است و من مثل همیشه هر کار بتوانم برای حمایت از نامزد حزب دموکرات انجام خواهم داد. کلینتون در مصاحبه‌اش با‌هالیوود رپیورتر گفت: «سندرز سال‌ها در کنگره بود.
تنها یک سناتور بود که از او حمایت می‌کرد. او هیچ‌کاری انجام نداده است. این مساله که سندرز یک سیاستمدار حرفه‌ای بوده کاملا چرند و مزخرف است و من احساس خیلی بدی دارم که مردم درگیر این موضوع شده‌اند.» کلینتون همچنین کمپین سندرز را به حملات بی‌رحمانه علیه رقبایش به‌ویژه زنان متهم کرد. وی گفت: «من می‌گویم تنها سندرز این‌طور نیست. این فرهنگی است که پیرامون او وجود دارد. این مساله در تیم رهبری‌اش است. این مساله در بین حامیان برجسته‌اش وجود دارد. این مساله در تبلیغات آنلاین او و حملات بی‌رحمشان به رقبای سندرز به‌ویژه زنان موج می‌زند.» کلینتون افزود: «من امیدوارم مردم به این مساله توجه کنند؛ چراکه بسیار نگران‌کننده است که سندرز اجازه وجود چنین فرهنگی را می‌دهد. او نه‌تنها اجازه وجود این فرهنگ را می‌دهد بلکه به‌شدت از آن حمایت می‌کند.» با این حال در حاضر بیشترین نگرانی از بین رفتن وحدت بین دموکرات‌ها است. ترس از این وجود دارد که دامنه این درگیری‌ها به کارزار انتخاباتی جو بایدن هم کشیده شود، آن هم در شرایطی که دو هفته دیگر اولین انتخابات درون گروهی قرار است در آیووا برگزار شود. تیم سندرز اخیرا در مقاله‌ای جو بایدن را متهم به فساد مالی کرده است. او پس از اینکه این گزارش منتشر شد از جو بایدن عذرخواهی کرد، اما به گفته ناظران عذرخواهی وی پس از انتشار مقاله موثر نبوده است. در این شرایط روز سه‌شنبه وقتی از برنی سندرز درباره اظهارات هیلاری کلینتون سوال شد وی از پاسخ مستقیم فرار کرد و گفت که فعلا درگیر فرآیند استیضاح است. وقتی هم از او پرسیده شد که هیلاری کلینتون گفته که کسی شما را دوست ندارد او با این اظهارنظر یک جوک ساخت و گفت: « بگذارید بگویم که در یک روز خوب همسرم مرا دوست دارد. پس بگذارید فضا را روشن کنم و بگویم حداقل یک نفر مرا دوست دارد.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ویروس کرونا، لحظه چرنوبیل شی جینپینگ

چرا پوتین ساختار سیاسی روسیه را تغییر داد؟

یک هفته حساس پیشِ‌روی ترکیه و سوریه

چرا سامانه پاتریوت مقابل حملات موشکی یمن ناکارآمد است؟

اکونومیست: جهان آماده‌ی نبردی بزرگ می‌شود

ترامپ از مودی چه می خواهد؟

لیبرالیسم در پناه سوسیالیسم

مردم خواهان تغییر هستند

عملکرد مجلس دهم، مشارکت را پایین آورد

دمکرات‌ها و معضل برنی سندرز

سرلیست اصلاح‌ طلبان چگونه قربانی شد؟

آمریکا ابزار اقتصادی پیچیده‌ای در بغداد دارد

جای خالی مدیریت بحران در گردشگری

پیام‌های تازه یا تکرار مکررات؟

کمپین انتخاباتی ترامپ در هند

روز‌های سخت اصلاح‌ طلبان

کرونا سفر‌ را محدود کرد

تنگى‌نفس در اقتصاد ایران

مسئولیت مردم در قبال کرونا

در بیمارستان یافت‌آباد چه می‌گذرد

پیگیری در مدیریت بحران

تب ارز پایین می‌آید

خودتحریمی در بازار ارز

کرونا؛ سنگ محک

چرا مشارکت انتخاباتی مردم کاهش یافت

ادعای آمریکایی درباره ویروس چینی

مستند اقتصادی کرونای بنفش

معنای رای تهران

هنر جنگ با کرونا

از فوت بیماران قمی بی‌خبر بودم!

4 رقیب در انتظار تصرف صندلی لاریجانی

جلیقه زردها با شعارهای ضد دولتی شهر «لیل» فرانسه را به هم ریختند

سندرز بدون توقف

مدعیان اصلاحات شکست سنگین خود در انتخابات را سانسور کردند

برخی آمار از انتخابات مجلس؛ 42 درصد

در آستانه قرنطینه

احمدی‌نژادی‌ها در مجلس یازدهم

روایت یک بهبودیافته ساکن ووهان از علائم ابتلا به کرونا

گزینه پنجم در کاهش مشارکت در انتخابات دوم اسفند

«فهرست سیاه» اف ای تی اف و جنگ مالی دولت ترامپ

اقتصاد کاتالیزور انقلاب اسلامی بود، نه علت آن

مناظره لاس وگاس؛ وقتی بلومبرگ سیبل شد

ادلب و آینده اردوغان

طراحان تحریم چه برنامه‌ای برای اقتصاد ایران چیدند

سیاه بازی FATF

بازی آمریکایی- سعودی با گاز ایران

کرونا چگونه در خاورمیانه سیاسی شد

شب پرالتهاب جم

هشدار سندرز به روسیه برای عدم دخالت در انتخابات

رشد هزینه های نظامی در سراسر جهان