ایران پرسمان

آخرين مطالب

تاکید صادق خرازی بر ضرورت مذاکره با سعودی‌ها سياسي

تاکید صادق خرازی بر ضرورت مذاکره با سعودی‌ها
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / صادق خرازی، از دیپلمات‌های پیشین کشورمان گفت: مقاومتی که در میان ملت‌ها به یک مکتب تبدیل شده، بخشی از حکمت اسلامی و ایرانی و حاصل تلاش های سپهبد شهید قاسم سلیمانی است.
صادق خرازی در مصاحبه با برنامه «افق های نو» که با موضوع کارکرد عزت ملی در سیاست خارجی، امنیت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران از آنتن رادیو گفت‌وگو پخش شد، گفت: دیپلماسی و سیاست خارجی بستری برای اتخاذ تصمیمات استراتژیک و مهم در کشور است، ما با استفاده از سیاست خارجی تلاش می کنیم عزت و استقلال کشور را حفظ کنیم تا بیگانگان طمعی به کشور نداشته باشند.
وی ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی تلاش می کنیم در عرصه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی نقش‌آفرین باشیم و در پرتو آن بتوانیم پیشرفت اقتصادی و توسعه برای کشور به ارمغان آوریم و فرهنگ و گفتمان کشور را نیز به مردم دنیا معرفی کنیم و این یک سیاست خارجی هدفمند و برنامه دار است.
خرازی با اشاره به اهمیت سه مقوله عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی ایران گفت: عزت یعنی مشارکت جدی و اساسی در تمام شئونات روابط خارجی در دنیای اسلام، منطقه و محیط بین الملل.
وی با بیان اینکه در موضوع مصلحت توجه به منافع ملی در اولویت قرار دارد، افزود: در این عرصه بر اساس منافع ملی، اهداف و مناسبات مان، مصلحت کشور را تعیین می کنیم.
دیپلمات با سابقه کشور با ارائه توضیحاتی در مورد روند تصمیم گیری در عرصه سیاست خارجی و با تاکید بر اینکه مهمترین فرد تصمیم‌گیر در این عرصه مقام معظم رهبری هستند و وزارت خارجه نیز موظف است تصمیمات اتخاذ شده را اجرایی کند، اظهار کرد: در موضوع حکمت نیز توجه به این موضوع مهم است که باید فراتر از جغرافیای سیاسی کشور در عرصه سیاست خارجی حرکت کنیم.
خرازی ادامه داد: ما در این حوزه می خواهیم در قلمرو حکمت متعالی ایرانی و اسلامی فراتر از جغرافیای سیاسی خودمان تاثیر گذار باشیم و امروز بر اساس همین مولفه در بسیاری مناسبات جهانی نقش داریم.
وی با بیان اینکه مفهوم مقاومت که امروز در دنیای اسلام، خاورمیانه و در میان ملتها تبدیل به یک مکتب شده است، بخشی از حکمت اسلامی و ایرانی است، خاطرنشان کرد: در چارچوب مقوله حکمت، سپهبد شهید قاسم سلیمانی با داعش و تروریسم مبارزه کرد و از خون ملت‌های منطقه دفاع کرد، در واقع یک سردار ایرانی با تلاش های خود مقاومت را در میان ملت‌های دیگر نهادینه کرد.
خرازی خاطرنشان کرد: نهادینه شدن مقاومت مفهومش این است که دیگر نظام سلطه نمی‌تواند تعرضی به ما داشته باشد.
وی در همین راستا گفت: اگر ما مرزهای مقاومت خود را صرفا در چارچوب مرزهای جغرافیای سیاسی می دیدیم، مطمئن باشید که سرزمین و قلمرو جغرافیایی ما مورد تعرض تروریسم داعش طالبان و القاعده قرار می‌گرفت.
خرازی با بیان اینکه مصلحت نیز در این عرصه مفهوم خاص خود را دارد، خاطرنشان کرد: ما در دنیایی زندگی می کنیم که قدرت های جهانی همچنان به دنبال سلطه بر ملت ها هستند و هژمونی نظام سلطه هنوز پایان نگرفته و حتی متاسفانه در برخی از مفاهیم توسعه بیشتری پیدا کرده است.
این دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با رعایت موضوع عزت ملی در سیاست خارجی کشور در طول 41 سال گذشته نیز گفت: عملکرد کشور در حوزه سیاست خارجی با فراز و فرودهایی مواجه بوده است ولی به طور کلی می توان گفت موفقیت نسبی در عرصه سیاست خارجی داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه ما در سیاست خارجی منافع ملی دائمی داریم ولی دشمن و یا دوست دائمی نداریم، خاطرنشان کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به صورت نسبی موفقیت‌های بزرگی داشته است و اکنون این سیاست خارجی در بسیاری از ممالک الگو است و از آن به عنوان یک سیاست خارجی مستقل و تاثیرگذار که وابسته نیست و می‌تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد یاد می شود.
خرازی همچنین در ارتباط با نوع نگاه تهران به کشورهای منطقه با توجه به سیاست های خصمانه برخی از آنها نسبت به ایران گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی نوزدهم دی ماه خود مطالب مهمی را در این چارچوب مطرح کردند و فرمودند که ما کشورهایی که به صورت مستقیم با ایران در ستیز نیستند را دشمن نمی‌دانیم.
وی تصریح کرد: برخی از کشورهای منطقه از جمله سعودی‌ها و اماراتی‌ها با ما دشمنی می کنند ولی این رفتارها در ادبیات سیاست خارجی ما دشمنی تلقی نمی شود بلکه ما معتقدیم که آنها بر اساس توهمات و اشتباهاتی که به آن درگیر هستند این رفتارها را انجام می دهند.
سفیر پیشین ایران در فرانسه با تاکید بر اینکه ما باید با آنها مذاکره کنیم و ادامه مذاکره با آن‌ها می‌تواند راهگشا و موثر باشد، افزود: ما در این منطقه زندگی می کنیم و برادر بزرگتر محسوب می‌شویم ، بنابراین باید حق برادر بزرگتر را نیز ادا کنیم.
این دیپلمات پیشین کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: شعار و استراتژی ما در عرصه سیاست خارجی باید با توان ملی و توان تاثیرگذاری خارجی کشور آمیخته باشد و اگر چنین موضوعی وجود نداشته باشد نتیجه آن عدم موفقیت است، ادامه داد: معتقدم در دولت نهم و دهم شاهد کاهش قدرت بازدارندگی کشور بودیم چرا که در این دو دوره شعارهایی مطرح شد که ما نمی توانستیم به آن دست پیدا کنیم.
خرازی با اشاره به اهمیت مقوله خردمندی در عرصه سیاست خارجی تاکید کرد: همان طور که پیش از این اشاره کردم ما در عرصه سیاست خارجی در حوزه هایی موفق بوده ایم و در عرصه هایی به توفیق مورد نظرمان دست پیدا نکرده ایم اما به صورت نسبی سیاست خارجی کشور توانسته قدرت بازدارندگی ایران را تامین کند و در خدمت به اقتصاد، توسعه کشور و عزت ملی کشور حرکت کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مطهری: اصولگرایان اگر به قدرت برگردند مذاکره باامریکا و FATF را هم می‌پذیرند

جلسه محرمانه مجلس درباره بودجه 99 برگزار شد

اظهارنظر کیهان در باره رای دادن رئیس دولت اصلاحات

جنجال آماری کرونا

جبهه پایداری، قالیباف را انقلابی نمی داند؟

مطهری: اصولگرایان اگر به قدرت برگردند مذاکره باامریکاوFATF را هم می‌پذیرند

دفاع دوباره پنتاگون از پنهان‌کاری درباره تلفات حمله موشکی ایران

پخش کیف پیشگیری از کرونا برای نمایندگان مجلس

واکنش سخنگوی «قرارگاه مقابله با کرونا» به ادعای جنجالی نماینده قم

معاون رئیسی: تحریم کنندگان دارو قاتل بشرند

هر رای 350 هزار تومان!

پست متفاوت همسر شهیدِ هسته‌ای در روز مهندس

حضور جانشین ابومهدی بر سر مزار حاج قاسم

توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست چهارشنبه کمیسیون برجام

چه کسی مسئول رسیدگی به «دروغ ملی» است؟

واکنش توئیتری مقام دولت به انتشار خبر کذب استعفای وزیر بهداشت

گزارش اتریش از سفر وزیر خارجه این کشور به ایران

اتهام‌زنی انور قرقاش به ایران

آمارهای زاکانی از فوتی‌های قم بر اثر کرونا

الجزیره: برای ایران درباره FATF اتفاق جدیدی رخ نداده است

پیام روحانی اصولگرا به منتخبین ملت: رقابت تمام شد، بسم‌الله کار کنید

ایمیل خبرنگار افشاگر منبع مالی ایران اینترنشنال تعلیق شد

اظهارات آقای سخنگو درباره مسدود شدن مرزها

روایت یک عضو شورای نگهبان از فرآیند برگزاری انتخابات

کدام مسئولان کرونا گرفتند؟

پاسخ دهباشی به توئیت تاجزاده درمورد کرونا

توصیه علی لاریجانی به همه دستگاه‌های کشور برای مبارزه با کرونا

خبرِ تازه وزیر ارتباطات درباره ماهواره ناهید 1

انتقاد آذر منصوری از نماینده قم: چرا تا امروز سکوت کردید؟

سوال آقای نماینده از مسئولان: ملت ایران کجای معادلاتتان هستند؟

تذکر به روحانی به خاطر کاهش سهمیه کارت‌های سوخت

نشست آتی کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه برگزار می‌شود

جزئیات دادگاه «زم»؛ از راپورت حاج قاسم تا ادعایی درباره یکی از وزرای دولت

نسخه میرسلیم برای جلوگیری از بحران کرونا

کوچک‌ زاده به قالیباف پیام داد

رایزنی وزیر خارجه ترکیه و ظریف درباره کرونا

واکنش متفاوت محمود صادقی به ادعای یک نماینده درباره کرونا

توکلی خواستار حذف حکم الحاقی لایحه بودجه درباره قیر رایگان شد

آنچه درباره "عین الاسد" گفته نشد

سردار دهقان: با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

جزئیات جدید از درگیری مرزبانان با گروهک‌های تروریستی در "جکیگور"

وزیر خارجه سعودی از سکوت جامعه جهانی در قبال ایران انتقاد کرد

خانواده «اصغر آقای حاج قاسم» با پیکر فرزند خود وداع کردند

واعظی: نهادی که لوایح FATF را معطل نگه داشته پاسخگوی مردم هم باشد

سوال آقای نماینده با مسئولان: ملت ایران کجای معادلاتتان هستند؟

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه در مورد بسته شدن مرزها

واکنش معصومه ابتکار به نامه «نیلوفر بیانی»

گزارش اتریش از سفیر وزیر خارجه این کشور به ایران

خبرنگار به معاون وزیر: شما راستش را نمی گویید

اعلام آمادگی سپاه برای کمک به وزارت بهداشت در مقابله با کرونا