ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ارزش اقتصادی خاورمیانه منهای آمریکا يادداشت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ارزش اقتصادی خاورمیانه منهای آمریکا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دنیای اقتصاد / « ارزش اقتصادی خاورمیانه منهای آمریکا » عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم ایمان نوربخش است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
پس از شهادت مظلومانه سردار سلیمانی و بالاگرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا فشار افکار عمومی ملت‌های منطقه برای خروج نیروهای آمریکا از منطقه افزایش یافته است. بسیاری از تحلیلگران بین‌المللی اعتقاد دارند تصمیم ترامپ در این اقدام تروریستی نه تنها یک جنایت بلکه حماقت تاریخی تمام عیار بود و نقطه عطفی در تحولات وضعیت ژئوپلیتیک منطقه به شمار می‌رود.
از نگاه تحلیلگران، این نقطه عطف آثار خود را در کشورهای منطقه و به‌خصوص در افکار عمومی ملت‌ها نشان خواهد داد. بلافاصله پس از این اتفاق پارلمان عراق تحت فشار افکار عمومی رای به خروج نیروهای آمریکایی از عراق داد و از این پس حضور آمریکایی‌ها در عراق طبق قوانین این کشور غیرقانونی خواهد بود. علاوه بر این با پاک‌سازی داعش در سوریه و عراق و همچنین شکست بقایای مخالفان مسلح دولت بشار اسد، فشار بر آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی‌اش از سوریه بیش از پیش خواهد شد.
مارتین ایندایک، سفیر سابق آمریکا در رژیم صهیونیستی و یکی از طراحان اصلی مذاکرات صلح خاورمیانه در دوره کلینتون در مقاله‌ای که اخیرا در نشریه فارن افرز نگاشته معتقد است که سیاست دولت فعلی آمریکا در منطقه خاورمیانه کاملا سردرگم و شکست خورده است. به گفته او پس از جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی در دهه 70میلادی، هنری کیسینجر، وزیر وقت خارجه آمریکا سیاست انعقاد صلح و موازنه بین قدرت‌های منطقه را با حضور آمریکا در پیش گرفت؛ به نحوی‌که این سیاست در دهه 90 میلادی منجر به حداکثر نفوذ این کشور در منطقه شد. اما با شکست مذاکرات صلح بین فلسطین و رژیم صهیونیستی در آستانه سال 2000 و سپس حمله آمریکا به عراق در سال 2003 و اشغال این کشور، در طی 20 سال گذشته قدرت و نفوذ آمریکا در منطقه رو به زوال رفته است. هزینه سنگین بالای جنگ و نگهداری نیروهای نظامی و عدم برقراری ثبات در منطقه منجر به بازنگری در دکترین امنیت ملی آمریکا در دولت قبلی و دولت فعلی شده است؛ به‌گونه‌ای‌که بر اساس این دکترین، تمرکز آمریکا بر منطقه شرق آسیا به منظور مهار چین قرار خواهد گرفت. رئیس‌جمهور فعلی آمریکا نیز بارها در سخنان خود از بی‌نتیجه بودن سیاست‌های آمریکا در منطقه خاورمیانه در طی سال‌های گذشته گفته و با تاکید بر غیر اقتصادی بودن این سیاست، تاکید کرده است که کشورهایی که در آنها آمریکا پایگاه نظامی دارد، باید هزینه این حضور را پرداخت کنند؛ در غیر این صورت آمریکا نیروهای خود را از آن کشورها خارج خواهد کرد. این رفتار رئیس‌جمهور فعلی آمریکا از نظر بسیاری از کشورهای منطقه و ناظران سیاسی نوعی باج‌گیری محسوب می‌شود؛ چنان‌که عادل عبد‌المهدی، نخست‌وزیر فعلی‌ عراق در سخنان خود در پارلمان عراق به آن اشاره کرده بود.
با توجه به نکات فوق، آمریکا در سال‌های آینده چاره‌ای جز خروج از منطقه نخواهد داشت و با کاهش نفوذ این کشور، چین، روسیه و ایران در حال پر کردن جای خالی آن هستند. خروج آمریکا از منطقه تغییرات ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک شگرفی را برای ایران رقم خواهد زد. تعریف ژئواکونومیک به‌طور خلاصه استفاده از ابزارهای اقتصادی برای حفظ و ایجاد منافع ملی و افزایش قدرت ژئوپلیتیک است. این تغییرات فرصت بسیار مطلوبی برای شکوفایی اقتصاد ایران فراهم خواهد کرد که می‌توان آنها را در چند محور ژئواکونومیک برشمرد.
اولین محور وجود یک بازار بزرگ در کشورهای اطراف با جمعیتی بیش از 300 میلیون نفر است. نرخ رشد جمعیت در این کشورها بالاست و میزان تقاضا برای انواع کالاهای مصرفی در حال رشد است. برخی از این کشورها مانند عراق و سوریه نیاز به سرمایه‌گذاری عظیمی در زیرساخت‌های خود پس از پایان جنگ دارند، وجود این تقاضا بازار بسیار مطلوبی برای صدور کالاها و خدمات فنی مهندسی شرکت‌های ایرانی خواهد بود. حضور پررنگ اقتصادی ایران در این کشورها باعث خواهد شد تا ثبات و امنیت منطقه به امنیت همه کشورهای دوست گره بخورد.
دومین محور ژئواکونومیک استفاده از موقعیت جغرافیایی ایران به‌عنوان یک کریدور برای حمل و نقل و ترانزیت کالا بین کشورها و مناطق مختلف است؛ به‌گونه‌ای که قدرت‌های نوظهور اقتصادی مانند چین، هند و روسیه ترجیح خواهند داد که کالاهای خود را از مسیر ایران انتقال دهند. هند برای صادرات کالاهای خود به منطقه مدیترانه می‌تواند از بندر چابهار و از مسیر ایران به بندر لاذقیه در سوریه استفاده کند. چین نیز برای صادرات خود به منطقه مدیترانه و شمال آفریقا و توسعه طرح «یک کمربند، یک جاده» مسیر ایران را ترجیح خواهد داد. کشورهای شرق آسیا نیز برای صادرات کالاهای خود به منطقه اوراسیا و آسیای میانه می‌توانند از کریدور جنوب به شمال ایران استفاده کنند. ترانزیت کالا از ایران می‌تواند هزینه حمل و نقل را برای کشورها کاهش و همچنین قدرت ژئوپلیتیک ایران را افزایش دهد. مشارکت عراق و سوریه و تشکیل یک کنسرسیوم از این سه کشور برای ترانزیت کالا از شرق به غرب آسیا و از آنجا به اروپا و آفریقا در واقع احیای جاده تاریخی ابریشم بوده و یک تحول بزرگ در تجارت بین‌الملل ایجاد خواهد کرد و منافع آن باعث افزایش امنیت منطقه خواهد شد. سومین محور ظرفیت‌های بالقوه ایران برای جذب سرمایه‌گذاری کشورهای اطراف است. کشور ما به دلیل داشتن ذخایر عظیم انرژی در نفت و گاز، ذخایر متنوع و بالای مواد معدنی، جمعیت جوان و تحصیل‌کرده، ظرفیت‌های فراوان و جذابی برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های انرژی، پتروشیمی، معادن و فلزات و شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. با رفع موانع سیاسی ناشی از حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه، امکان سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران کشورهای اطراف که به لحاظ فرهنگی نیز ارتباط و علاقه زیادی به ایران دارند، فراهم خواهد شد که این اتفاق می‌تواند باعث رونق بازار سرمایه کشور شود.
در پایان لازم به یادآوری است که شرط لازم و کافی برای استفاده از فرصت‌های اقتصادی خروج آمریکا از منطقه، ایجاد ثبات اقتصادی در داخل و بستر‌سازی لازم برای تجارت، تولید و سرمایه‌گذاری است. در عین حال برای تدوین یک استراتژی ملی به‌منظور بهره‌برداری از فرصت‌های آتی باید به محذورات منطقه‌ای، تداخل احتمالی منافع قدرت‌های رقیب و محدودیت‌های بین‌المللی نیز توجه کرد. پیش از این نیز شناسایی مقدورات و محذورات ملی از اهمیت شایان ‌توجهی برخوردار است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

علاقه حیرت آور شیر ماده به یک مرد

نسل جدید کلاه کاسکت‌ها

سرویس عجیب و غریب تحویل کالای آمازون به مشتری

کیک عروسی عروس و داماد آمریکایی جنجال‌آفرین شد

تخم مرغ های 100 ساله یکی از جاذبه های شکم‌گردی چین

نقاشی حرفه‌ای فقط با دو شاخه گل

داستانک/ شگفت انگیز ترین رفتار انسان

تایم لپس یک روز در سالزبورگ

حکمت/ علت توصیه زیاد به تشکیل خانواده

ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل التعاون

با برهم زنندگان روابط ایران و ترکیه مماشات نمی‌کنیم

جزئیاتی از میدان مغناطیسی خورشید

فراهم شدن امکان تشریح در منزل برای دانشجویان پزشکی

«ایگ» نوبل 2020 برگزار شد/ عجیب ترین تحقیقات دنیا جایزه گرفتند

محمدعلی بهمنی: شهریار گفت ایشان غلط کردند!

وضع 60 هزار معادل فارسی برای اصطلاحات بیگانه!

واکنش امیرعبداللهیان به نمایش سیرک ترامپ در بالکن کاخ سفید

مبلغ: اصلاح‌طلبان در سال 92 دولت استثنایی تشکیل دادند

فعال اصولگرا: کدام یک از نامزدها گلی به سر این ملت و کشور زدند؟

کارشناس شبکه صهیونیستی: حکومت ایران بسیار قدرتمند است

برنامه دولت پاکستان برای مرز مشترک با ایران

روایت حداد عادل از روزی که احمدی‌نژاد برای رفتن به مجلس ناز کرد!

توصیه تالارپشتی به روحانی درباره معرفی وزیر صمت

پیام رئیسی برای درگذشت خادم باسابقه حرم رضوی

انگلیس: برجام به قوت خود باقی‌ می‌ماند

تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب در دوران دفاع مقدس

معاون وزیر کشور: با برهم زنندگان روابط ایران و ترکیه مماشات نمی‌کنیم

جزئیات جلسه متقاضیان استیضاح زنگنه در دفتر قالیباف

لاوروف: تحریم ایران بی‌فایده است

حبس سنگین در امارات برای مخالفت درباره ارتباط با رژیم صهیونیستی

روایتی متفاوت از مسلمانان اویغور چین

وقوع «انفجاری بزرگ» در پایگاه هوایی «اسپایکر» در عراق

بایدن: همه حرف های ترامپ برای انتخاب شدن مجدد است

انتقاد مقام سابق کاخ سفید از امتیازات ترامپ به طالبان

بازگشت محدودیت های کرونایی به ده‌ها شهر انگلیس

انفجار خط لوله گاز در ایالت «اوکلاهاما» آمریکا

سرنوشت انور سادات، نخستین حاکم سازشکار عرب چه شد؟

رئیس‌جمهور خودخوانده بولیوی از شرکت در انتخابات آتی کناره گرفت

وزیر دفاع ترکیه: ماکرون به تنش‌های مدیترانه دامن می‌ زند

سازمان ملل: شبه ‌نظامیان تحت حمایت ترکیه در سوریه مرتکب جنایات جنگی شده ‌اند

مرکز بین المللی اسلامی کیش دهه فجر به بهره برداری می رسد

آبگرمکن فقط این!

آیا توبه شمر هم قبول میشه؟

«دنیا برای اهلش، ما و غم تو مولا» با نوای حاج میثم مطیعی

عجب دور دو فرمونی زد!

حقایق باور نکردنی دنیا که از شنیدن آن‌ها متعجب می‌شوید!

لحظه دیدنی استتار یک مار بزرگ در زیر خاک

زمانی که علی کریمی در کنار رائول تمرین می‌کرد+عکس

حامد لک در برد پرسپولیس نقش 70 درصدی داشت

دیاباته تهدید کرد؛ پول ندهید فسخ می‌کنم