ایران پرسمان

آخرين مطالب

سخنرانی مناسبتی یا انتخاباتی؟ سياسي

سخنرانی مناسبتی یا انتخاباتی؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان-همزمانی برخی مناسبت‌های مذهبی یا تاریخی با ایام انتخابات شائبه‌های تبلیغاتی بودن برخی اظهارات و سخنرانی‌های نامزدهای انتخابات را ایجاد می‌کند و این در حالی است که موعد تبلیغات انتخاباتی هنوز آغاز نشده و قانون هم بر ممنوع بودن تبلیغات پیش از موعد تصریح کرده است.

میتینگ‌های متفاوت در فرم و شکل‌های مختلف از سوی برخی چهره‌های سیاسی که داوطلب نمایندگی مجلس هم هستند برگزار می‌شود و اظهارات آن‌ها در رسانه‌ها منعکس. اظهاراتی که بیشینه آن‌ها انتخاباتی است. همایش تجلیل از مدیریت جهادی و انقلابی، یابود شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی، نشست بصریت، یادواره شهدای مقاومت و نشست خبری با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه، نشست‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها، نشست‌های گرامیداشت دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، مناظره‌ها، صداوسیما و رسانه‌های همسو مهم‌ترین تریبون‌های نامزدهای اغلب سرشناس جریان‌های سیاسی است که طی دو ماه گذشته برگزار شده و شواهد حاکی از تداوم آن تا زمان انتخابات است.

سخنرانی‌های انتخاباتی به مناسبت‌های ملی

محور سخنان بسیاری از سخنرانان این مراسم‌ها و نشست‌ها سیاسی، انتخاباتی و جناحی است. شاید از مدت یک ساعت سخنرانی، ده دقیقه آن به موضوع اصلی نشست اشاره‌هایی داشته باشد اما باقی زمان پیش بینی شده درباره انتخابات، عملکرد دولت، برنامه‌های خود، ویژگی‌های نماینده شاخص و جریان سیاسی رقیب اختصاص داده می‌شود.

تقسیم‌بندی مسئولان به دو گروه با عرضه و بی‌عرضه، تهدید دولت به استیضاح در صورت راه‌یابی به مجلس، انتقاد از شخص رییس‌جمهوری به دلیل اظهارنظر، انتقاد از وزرای دولت و برنامه‌های آن، حمله به برجام عمده سخنان نامزدهای انتخاباتی پیش از آغاز ایام تبلیغات است. کار اما تنها به این انتقادات ختم نمی‌شود کاندیداهای صاحب تریبون پس از تخریب دولت خود را قهرمان میدان دانسته و نسخه حل مشکلات ریز و درشت، آن‌هم به فوریت را در جیب خود اعلام می‌کنند.

بسیاری از آن‌ها در سخنان خود انتخابات مجلس را بسیار مهم توصیف کرده و خواهان حضور پرشکوه مردم در پای صندوق‌های رای هستند اما در عین حال هشدار هم می‌دهند که مبادا مردم فریب کاندیداهای جریان رقیب را خورده و به حرف‌های آن‌ها اعتماد کنند. برخی از آن‌ها جریان رقیب را به دلیل برخی اظهارات شخصیت‌ها و استراتژی های انتخاباتی و حتی ارائه یا عدم ارائه فهرست‌های انتخاباتی مورد انتقاد و سرزنش قرار داده  در نهایت پارا فراتر گذاشته و اتهاماتی را متوجه رقیب هم می‌کنند.

سخنرانان مناسبتی در سخنان انتخاباتی خود گرچه ویژگی‌های کلی از کاندیدای مورد نظر خود را اعلام می‌کنند اما از پرداختن به برنامه‌ها و توانایی‌های آن‌ها برای عبور از شرایطی که درباره آن هشدار می‌دهند، ارائه نمی‌کنند. انتقادات آن‌ها اغلب در حوزه اقتصاد و دیپلماسی است اما برنامه‌ای جز برخی شعارهای وعده محور در اظهارات خود ندارند.

تبلیغات انتخاباتی در آینه قانون

مواد 56 تا 65 فصل ششم قانون انتخابات به موضوع تبلیغات در انتخابات می‌پردازد. بر اساس آن مواد و تبصره‌ها فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی هشت روز قبل از روز اخذ رأی (مرحله‌ ی اول و دوم) آغاز و تا بیست‌ وچهار ساعت قبل از اخذ رأی ادامه خواهد داشت.

انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صداوسیما و میز خطابه نمازجمعه و یا هر وسیلۀ دیگری که جنبۀ رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها، ادارات، شرکت‌های دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به آن‌ها و نهادها و مؤسساتی که از بودجۀ عمومی (به هر مقدار) استفاده می‌کنند و همچنین دراختیارگذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب مجرم شناخته می‌شود. مؤسسات و نهادهایی که دارایی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیادمستضعفان، مشمول این ماده می‌باشند.

 در صورت تخلف از حکم این ماده، مرتکبان به جزای نقدی درجه‌شش، موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی مصوب 1392/2/1 محکوم می‌شوند. بندهای فوق، خلاصه و بخش‌هایی از قانون اساسی درباره تبلیغات انتخاباتی است اینکه اما کاندیداهای مجلس آینده تا چه میزان به آن پایبند هستند چندان مورد نظارت نیست.

تبعات سخنرانی‌های سیاسی در مناسبت‌های مذهبی و تاریخی

پیش کشیدن و پرداخت بی‌وقفه به موضوعات سیاسی در محافلی که اساسا برای تجلیل از شخصیت ملی یا رویدادهای تاریخی برپا می‌شود، هدف این گونه نشست‌ها را با ابهاماتی روبرو می‌کند. شخصیت‌هایی که نقطه روشن زندگی آن‌ها حمایت از یکپارچگی ایران و عدم ورود به موضوعات سیاسی و جناحی بوده است. یا تحت‌الشعاع قرار دادن مناسبت‌هایی مانند دهه فجر که اساسا یادآور وحدت بی‌نظیر مردم برای پیروزی انقلاب اسلامی بود، با اهداف این ایام تناسبی ندارد. گرچه بسیاری از این افراد معتقدند که با نام نامزد انتخابات در این نشست‌ها حضور نمی‌یابند اما سخنان آن‌ها از موضوع دیگری حکایت می‌کند. این تبلیغات پیش از موعد حتی اگر با انگیزه معرفی خود و نه هجمه به دولت و رقیب باشد بازهم قابل اغماض است اما پیش‌کشیدن اختلافات سیاسی در چنین نشست‌ها و مناسبت‌هایی اگر شائبه انتخاباتی برای آن متصور نباشیم با چه استدلال و منطقی قابل توجیه است. متهم ساختن جریان رقیب به سناریوسازی و مظلوم نمایی آن‌هم به  دلیل عدم تایید صلاحیت بسیاری از چهره‌های شاخص نمی‌تواند وحدت آفرین باشد، جریانی که اساسا چهره‌ شاخصی هم برای تبلیغات پیش از موعد در اختیار ندارد. چنین رویه‌ای از سوی کسانی که قرار است در آینده کرسی‌های قانون‌گذاری در کشور را بر عهده بگیرند چندان مورد پذیرش نیست و زمینه‌های بی‌اعتمادی مردم را به آن‌ها فراهم می‌آورد. این هشدارها ضرورت دخالت نهادهای ناظر و اجرایی را بر این مرحله از انتخابات را مهم و ضروری می‌سازد تا حقی از شخصی ضایع نشده و اعتماد مردم دچار  خدشه نشود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اظهارات کنعانی مقدم درباره لیست‌های اصولگرایان

روایت رسانه‌های جهانی از سخنان روحانی

نظر چهره نزدیک به احمدی‌نژاد درباره لیست مدیران دولت نهم و دهم

خاطره سیدحسن نصرالله از آخرین عکس یادگاری با حاج قاسم

روایت تسنیم از بانوی عراقی که در اربعین حاج قاسم خود را به کرمان رساند

نظر سخنگوی اعتماد ملی درباره لیست کارگزاران

خاطره سردار عراقی از زیارت های سردار سلیمانی از مزار شهید احمد کاظمی

خط و نشان کدخدایی در آستانه انتخابات

خاطرجمعی لاریجانی در دمشق به بشار اسد

بخشی از گزارش وال استریت ژورنال در مورد قدرت سایبری ایران

رئیسی: حاج قاسم مَرد با اراده ی پولادین بود

پاسخ روحانی به رویکرد ایران در صورت پیروزی رقبای ترامپ

فراز اول از وصیتنامه الهی سیاسی شهید سپهبد قاسم سلیمانی

توضیح رئیس جمهور در مورد آینده توافق سوچی

شرط پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات از زبان هاشمی‌طبا

روایت امیر پوردستان از حضور نیروهای ارتش برای مقابله با جبهه تکفیری

هشدار سرلیست اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان؛ انصاری اعلام خطر کرد

خواسته برادر حاج قاسم از رئیس دستگاه قضا

6 سال انتظار بی‌نتیجه برای پرسش از روحانی!

روحانی: مکانیسم ماشه صورت نمی گیرد

جهانگیری به آنا برنابیچ پیام داد

سرلیست اصلاح‌طلبان ویدئوی انتخاباتی داد

گزارش صدا و سیما از دادگاه روح الله زم

اعترافات شاه‌مهره در دادگاه؛ روح الله زم موسسین آمدنیوز را لو داد

توضیحات روح‌الله زم از بازداشت در فتنه 88 تا نحوه گرفتن ویزای فرانسه

وزیران خارجه ایران و ایتالیا درباره راه‌های حفظ برجام گفت وگو کردند

گزارش توئیتری ظریف از سه روز حضورش در مونیخ

گزارش نیویورک‌تایمز از اردوگاه منافقین؛ اردوگاه خالی بود

قالیباف:‌ یک دهه به آموزش و پرورش توجه کنیم آینده کشور تأمین می‌شود

مثال جالب روحانی برای انتخابات پیش رو

نماهنگی زیبا از توصیه شهید سلیمانی به مردم و مسئولان

رئیس جمهور: احتمال جنگ بین ایران و آمریکا کم است

اهمیت انتخابات مجلس در کلام رهبر انقلاب

روحانی: هنوز زوده درباره مجلس آینده قضاوت کنیم

خواسته شهید حاج قاسم سلیمانی از زبان رئیسی

سردار غیب‌پرور: نابودی آمریکا و صهیونیست‌ها واقعیتی است که به وقوع می‌پیوندد

روحانی: دولت مسئولیتی در "کلیر" اعلام کردن آسمان ندارد

توصیه انتخاباتیِ دادستان کل به مردم: فریب فضای مجازی را نخورید

انتقاد عضو شورای ائتلاف از «کلید» روحانی

واکنش عضو کارگزاران به مذاکرات با ائتلاف احزاب اصلاح‌طلب

مؤتلفه تصمیمش را برای انتخابات گرفت

لاریجانی در دمشق با بشار اسد دیدار کرد

بارزانی: تقابل آمریکا با ایران فشارها بر داعش را کاهش داده است

قلیچدار اوغلو: با کمک ایران و عراق صلح و ثبات را به منطقه باز می‌گردانیم

پاسخ‌ روحانی به سوالات داغ رسانه‌ها؛ از سقوط هواپیمای اوکراینی تا رایزنی با شورای نگهبان

خانواده سردار سلیمانی از رهبر انقلاب و ملت ایران قدردانی کردند

رئیسی: امروز پیام مقاومت ملت ایران به آمریکا مخابره شد

روایت رئیس قوه قضاییه از حاج قاسم

رئیسی: زبان دیپلماسی که زبان کوتاه آمدن نیست

پاسخ رئیس جمهور به سوالی درباره ترامپ