ایران پرسمان

آخرين مطالب

چه کسانی از اردشیر زاهدی می‌ترسند؟ تحلیل روز

چه کسانی از اردشیر زاهدی می‌ترسند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - جام جم / متن پیش رو در جام جم منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مجید تفرشی محقق و سند پژوه/ گفت‌وگوهای مختلف اخیر رسانه‌ای آقای اردشیر زاهدی درباره مسائل جاری ایران و مواضع شفاف او علیه ایران‌ستیزان آمریکایی، شرکای منطقه‌ای و برکشیدگان ایرانی‌نمای آنان، موجی از موافقت یا مخالفت با او و نظراتش را برانگیخته است. تازه‌ترین نمونه از اظهارات زاهدی، گفت‌وگوی او با روزنامه جام‌جم بود که در آن با صراحت و شفافیت بیشتری به آمریکا، اسرائیل، عربستان و کسانی که با دلبستگی مالی، سیاسی و نظامی آنان، در آرزوی سرنگونی جمهوری اسلامی هستند حمله کرد.
در هفته‌های اخیر، چند نوع مخالفت با سخنان زاهدی در داخل و خارج از ایران مطرح شده‌است. این که او، فرزند کودتاچی و داماد سابق شاه است یا خودش وزیر خارجه و سفیرکبیر در لندن و واشنگتن بوده، به‌تازگی و یکباره یادش افتاده از منافع ملی ایران دفاع کند، در 91 سالگی به دنبال بازگشت به ایران و پس گرفتن اموال مصادره شده‌اش است یا در پی کسب شهرت و جنجال رسانه‌ای است. این نوع مخالفت‌ها با زاهدی از سوی طیف‌های مختلفی ابراز شد. در خارج تقریبا همه طیف‌های سیاسی، از چپ، سلطنت‌طلب، ملی ـ مذهبی و سکولار، از چپ افراطی تا راست ارتجاعی، سعی کردند با بیان سوابق زاهدی و نیت خوانی، از ارزش و اهمیت سخنان او بکاهند.
در داخل نیز برخی جریان‌های افراطی، اصرار داشتند با ایجاد جو انحصارطلبی در دفاع از منافع ملی ایران، به همه بقبولانند که دگراندیشان، ایرانیان خارج از کشور و امثال زاهدی نه می‌توانند و نه حق دارند، نگران ایران و منافع راهبردی کشورشان باشند. مشکل اصلی منتقدان زاهدی در داخل و خارج این است که با سخنان او، جو نادرست و غیرواقعی مبتنی بر این که ایرانیان خارج از کشور لطمه‌خورده و این تصور را که هر کس با نظام سیاسی کنونی ایران مشکلی دارد، باید با ترامپ و کنسرسیوم عربی، اسرائیلی و ایرانی نمای او برای سرنگونی جمهوری اسلامی همکاری کند را به هم زده است.
کاراترین حربه علیه سخنان زاهدی از سوی مخالفان او این بوده که پدرش تیمسار فضل‌ا... زاهدی رهبر کودتای 28 مرداد 1332 بوده و خودش هم همکار جوان آن. در این مختصر مجال ارزیابی و داوری زاهدی پدر یا حوادث سال 1332 نیست. ولی این افراد تعمدا یا از سر ناآگاهی، برای تخریب پیام و محتوای نظرات اردشیر زاهدی، کارنامه مفصل و عملکرد او را نادیده می‌گیرند. برای نمونه، هیچ کس اشاره‌ای ندارد که او به دلیل مشکلات والدینش، دوران شکل‌گیری ذهنی‌اش را در کودکی تحت نظر پدربزرگ مادری‌ خود حسین پیرنیا (مؤتمن‌الملک) رئیس خوشنام و میهن‌دوست سابق مجلس و همسر او سپری کرده‌است.
کسی به ریز سوابق زاهدی در دوران سفارتش در لندن، در وزارت خارجه و در سفارت واشنگتن توجهی ندارد. از عملکرد او در دفاع از منافع ایران در برابر همسایگان جنوبی و شمالی، در مساله مبارزه با ادامه استخدام فراماسون‌ها در وزارت خارجه و در مبارزه با دو باند قوی امیر عباس هویدا و اسدا... علم در راس هرم حکومت در ایران یا دشمنی عجیب مقامات بریتانیایی از رفتار صریح زاهدی در دفاع از منافع ایران در خلیج فارس. مراحل مختلف کارنامه سیاسی و شخصی اردشیر زاهدی قابل نقد و ارزیابی جدی است و نقاط ضعف زیادی در آنها وجود دارد. اتفاقا خود او هم منکر اشتباه‌هایش نبوده و با صراحتی کم‌نظیر مکررا از خودش هم به عنوان یکی از دلایل سرنگونی حکومت پهلوی یاد کرده است.
با این همه، شهامت اخلاقی و سیاسی زاهدی در دفاع بی‌وقفه از منافع ملی ایران، در برابر سیاست تعدی و تهاجم ایران‌ستیزان و ایران هراسان، موجب شگفتی بسیاری شده‌است. او به درستی تشخیص داده که نباید به دلیل مخالفت با نظام سیاسی حاکم بر ایران، در دام و چاله ترامپ و شرکای او بیفتد و ضمنا در صورت لزوم، شجاعانه و به دور از مصلحت اندیشی برای خود یا شماتت دیگران، از عملکرد ایران نیز دفاع کند. در این شرایط است که خود را مهیا و آماده هدف قرار گرفته شدن انواع یورش‌های سخیف و غیراخلاقی، از مزدوری تا فرصت‌طلبی و منفعت‌جویی گرفته تا پیری و خرفتی می‌کند.
اگر او فرصت طلب بود، در این آشفته بازار کسب شهرت و کسب تریبون رسانه‌های ضدایرانی خلاف جریان آب شنا نمی‌کرد و خود را مورد شماتت و حمله جناح‌های مختلف نمی‌کرد. اردشیر زاهدی دست کم دو دهه است که از راه‌های مختلف علیه سیاست تجاوزطلبی سلطه‌جویان ضدایرانی در جامعه بین‌المللی فریاد می‌زند. کسانی که تازه شنیده‌اند، یا دیر متوجه شده‌اند یا خود را به نشنیدن زده‌اند.
کمی تاریخ بخوانیم
تفرشی در پاسخ به حساب کاربری ناشناسی با نام مرغ توفان که در رابطه با گفت‌وگوی اردشیر زاهدی با روزنامه جام‌جم نوشته بود: «وطن‌فروشان و عناصر فاسد اون دوره، شدن وطن‌پرستان این دوره. برای شما مهم نیست که حرف از دهان چه کسی بیرون میاد و طرف چه سابقه‌ای داره. همین‌که از جمهوری اسلامی جانبداری کنه مورد قبول قرار می‌گیره.» توضیح داده: «اردشیر زاهدی خودش کارنامه‌ای دارد بد و خوب. از نگاه شما همه چیز و همه کس در تاریخ سیاه و سفید و روشن است؛ یا با ما یا بر ما. بدهای تاریخ شما هیچ وقت نمی‌توانند و نباید کار خوب بکنند و خوب‌های تاریخ شما هم هیچ وقت نباید و نمی‌توانند کار بد بکنند. کمی تاریخ بخوانیم. کمی درست بخوانیم.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

داستانک/ شما غذا میل بفرمایید، پول آن‌ را نوه‌ی شما می‌پردازد

ثبت تصویر از گردباد در فاصله چند متری

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی سمنان:آموزش فراگیر کارگران و کارفرمایان در زمینه ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت محیط کار ضروریست

628 شغل در بخش مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری ایجاد شد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی البرز: ثبت نام بیش از 26 هزار نفر البرزی در سامانه بیمه بیکاری کرونا

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد منصوب شد

کدام دولت سهم بیشتری از دلارهای نفتی داشته است ؟

رانندگان بیشترین تسهیلات کرونا را گرفتند

وزیر راه : خطوط ریلی تا 5 سال آینده دو برابر می ‌شود

پازل تورم 22 درصدی چگونه کامل می ‌شود ؟

گران فروشی مرغ تایید شد

راه خانه‌ دار شدن کارگران اعلام شد

این احتمالا خودرو کوییک جدید و دیده نشده سایپا است

درخواست نانوایان برای تعیین قیمت جدید نان

دو واکسن کرونا در آمریکا وارد «مسیر سریع» شدند

درمان سرطان مغز در حیوان با سلولهای کشنده توسط محققان کشور

جادو و جادوگری در ایران 100 سال پیش/ شرح طلسم‌های ایرانی به قلم مبلغ مسیحی

کتابی برای خیالاتی‎ها!

بیانیه میزبان مذاکرات هسته‌ای به مناسبت سالگرد توافق برجام

ویژگی‌های مکتب شهید سلیمانی از نگاه محسن رضایی

ترامپ به رئیس‌جمهور منتخب لهستان تبریک گفت

حجاب و فلسفه حقوق

فرزندآوری باید تبدیل به مُد شود

کوچ رائفی‌پور و همفکران اصولگرایش به سوی امر به معروف جنجال‌ساز شد

مصدق امتحان خود را خوب پس داد؛ برنده بهارستان سرخ

اصولگرایان به دنبال برجام جدید در 1400

نوشداروی تقلبی کرونا؛ 500 میلیون‌

انجام آزمایش کرونا بر روی یک گوریل در آمریکا

حمله سگ هاسکی به پسر بچه 6 ساله در خیابان

حیوانات در خطر انقراض از لنز دوربین تیم فلچ

کرونا به 17 هزار راننده در استان مرکزی خسارت وارد کرد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: سیاست‌ وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی حفظ اشتغال و صیانت از نیروی کار در شرایط کروناست

ورزشگاه‌های لاکچری و سوپرلوکس در اختیار استقلال و پرسپولیس! + عکس

قیمت جهانی نفت امروز 99/04/24

از ما بیشتر مالیات بگیرید !

پرداخت وام 4 میلیونی به 500 هزار بازنشسته تامین اجتماعی

توضیح مهم بانک ملی در مورد سهام عدالت

کارمزد سازمان بورس کاهش یافت

احتمال توقف روند پیری با هورمونی که در استخوان ساخته می‌شود

سطح کره ماه برای حدود 200 میلیون سال پوشیده از اقیانوس ماگما بوده است

سرقت از «دن کیشوت» تا «شازده کوچولو»

شاعرانه/"عشق رازیست که تنها به خدا باید گفت" از فاضل نظری

کنایه‌ مشاور لاریجانی به ضرغامی: در حد وزیر نبودند می‌خواهند رئیس‌جمهور شوند!

دفاع دبیر ستاد امر به معروف از مجوزی که سر و صدا به پا کرد

هشدارهای فعال اصلاح‌طلب درپی رفتارهای اخیر نمایندگان پارلمان

آخرین خبر درباره انتخاب رئیس جدید دیوان محاسبات

دلیل تشکر رئیس دیوان عالی کشور از "قهرمانی"

ظریف به کمیسیون صنایع مجلس رفت

طعنه امیرعبداللهیان به آل‌خلیفه

درخواست برجامی چین از دنیا