ایران پرسمان

آخرين مطالب

ایران به دنبال کشف چارچوبی برای همکاری با روسیه، چین و هند می‌گردد/انگیزه‌ی اصلی همکاری‌های چندجانبه‌ی امنیتی برنامه‌ی پسا برجامی «ترجیح شرق به غرب» چیست؟ /غول‌های آسیاسی برای مبارزه با آمریکا به کمک تهران می‌آیند؟ سياسي

ایران به دنبال کشف چارچوبی برای همکاری با روسیه، چین و هند می‌گردد/انگیزه‌ی اصلی همکاری‌های چندجانبه‌ی امنیتی برنامه‌ی پسا برجامی «ترجیح شرق به غرب» چیست؟ /غول‌های آسیاسی برای مبارزه با آمریکا به کمک تهران می‌آیند؟
  بزرگنمايي:

پرسمان_ایران با برگزاری اولین نشست «گفتگوهای امنیتی منطقه‌ای‌»اش در اواخر سپتامبر 2018 که با شرکت مشاوران امنیت ملی کشورهای روسیه، چین و هند برگزار شد، گامی مهم به سوی شکل‌دهی به چارچوب همکاری‌های امنیتی در منطقه‌ی اوراسیا در مقابله با تحریم‌های جدید آمریکا برداشت. ظاهراً قرار بود نشست به مبارزه با تروریسم در افغانستان اختصاص داشته باشد اما بیانیه‌ی پایانی نشست بیانگر موضوعات گسترده‌ای از جمله از سوریه تا همه‌ی آسیای مرکزی می‌شد.

اگرچه ایران هم به لحاظ تاریخی هم به لحاظ جغرافیایی ذاتاً یک قدرت اوراسیایی است، تهران در تعامل با همسایگان شرقی خود مشکلاتی داشته است. سیاست «نگاه به شرق» ایران در دوره‌ی ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد (2005-2013) علیرغم روابط تجاری قوی با چین و روسیه، در شکل‌دهی به یک اتحاد بین مسکو و پکن و تهران حول یک سیاست ضد آمریکایی به مشکل بر خورد. برنامه‌ی پسا برجامی «ترجیح شرق به غرب» ایران در یک چارچوب چند جانبه برای همکاری‌های جمعی امنیتی که شامل روسیه، چین و هند می‌شود این بار به دنبال موفقیت بیشتر است.

اگرچه روسیه، چین و هند ایران را به‌عنوان یک کشور شیعه به عنوان شریکی طبیعی در مبارزه با تهدید مشترک گروه‌های افراط‌گرای سنی می‌بینند، بند 9 بیانیه پایانی گفتگوهای امنیتی منطقه‌ای انگیزه‌ی اصلی همکاری‌های چندجانبه‌ی امنیتی را رقابت بر سر ساختار در حال ظهور ارتباط تجاری اوراسیایی بیان می‌کند. بند 9 بیان می‌کند «یکی از اهداف» چنین همکاری‌هایی «توسعه اقتصادی و تجاری» شامل « برقراری راه‌های تجاری امن با استفاده از زیرساخت‌های موجود و همچنین ایجاد زیرساخت‌های جدید» است.

برای پکن مسیر عظیم تجاری اوراسیا – کمربند و جاده ابریشم- ایران گره‌گاه مهمی در مسیر راه‌آهن چین به اروپا است که از قلمرو روسیه عبور نمی‌کند. مسیر برنامه‌ریزی شده‌ی فعلی چین از طریق راه‌آهن باکو – تفلیس- قارص نیازمند عبور از عرض دریای خزر از آسیای مرکزی به آذربایجان است. یک ارتباط راه‌ آهنی از طریق ایران می‌تواند یک مسیر پیوسته‌تر و مقرون به صرفه‌تر فراهم می‌کند. مرتبط شدن به راه‌آهن شمال –جنوب ایران می‌تواند یک محور عمودی ضروری باشد که کریدور شرق به غرب چین را به خاورمیانه و دریای عرب متصل می‌کند. در طی ژانویه و فوریه‌ی 2016، اولین محموله‌ی قطار باری بین ایران و چین سفرش را که از استان شرقی چجاینگ در جنوب شانگهای شروع کرده بود فقط در عرض 14 روز به ایران به پایان رساند که دو سوم زمان سفر دریایی از شانگهای به بندرعباس است.

در حالی که ایران و هند به طور سنتی در افغانستان علیه پاکستان متحد بوده‌اند، سرمایه‌گذاری جدید هند در بندر اقیانوسی چابهار و ارتباط‌های حمل‌ونقلی در آسیای مرکزی در اصل به انگیزه‌ی رقابت اقتصاد با چین در کریدور بین‌المللی شمال – جنوب انجام شده است. در حالی که دسترسی هند به آسیای مرکزی از طریق پاکستان مسدود شده است، بندر چابهار و کریدور حمل و نقل شمال –جنوب از طریق ایران و افغانستان می‌تواند دهلی‌نو را به بازارهای آسیای مرکزی، روسیه و نهایتاً بازارهای اروپایی متصل کند که این کار می‌تواند هند را به شکلی مؤثر برای رقابت با چین آماده کند. بندر چابهار، در فاصله‌ی 72 کیلومتری غرب بندر گوادر پاکستان که چین آن را ساخته قرار دارد و به عنوان دسترسی اقیانوسی هند به کریدور شمال – جنوب تخمین زده می‌شود که 30 درصد مقرون به صرفه‌تر است از مسیر سنتی دریایی از طریق دریای سرخ، کانال سوئز و دریای مدیترانه‌ای است.

روسیه هم در کریدور شمال – جنوب منافع مشترکی با هند دارد گرچه دغدغه‌ی فوری‌تر روسیه تضمین نفوذ روسیه بر قفقاز جنوبی و حوضه‌ی دریای خزر است. موفقیت شراکت نقل و انتقال انرژی ترکیه با آذربایجان، آنکارا را قادر ساخته است که نفوذش را در قفقاز جنوبی گسترش دهد و آن را به ترکمنستان و دیگر جمهوری‌های آسیای مرکزی تسری دهد. گسترش بالقوه‌ی نفوذ آنکارا در میان ترک‌های قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی، همین طور ترک‌های داخل مرزهای روسیه و چین، برای چین و روسیه یک چالش پایدار محسوب می‌شود. در رقابت برای نفوذ در لبه‌ی جنوبی سرزمین‌های وسیع اوراسیا، ناحیه‌ای که شامل خاورمیانه و قفقاز می‌شود، ایران یک شریک غیرقابل جایگزین برای روسیه، چین و هند است. در مقابله با تحریم‌های بین‌المللی به رهبری آمریکا، تلاش‌های تهران برای توسعه‌ی همکاری‌های چند جانبه‌ی امنیتی چارچوبی را فراهم کرده که در آن غول‌های آسیایی می‌توانند با ایران شراکت کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افشاگری ناخواسته مجری شبکه وهابی از ماموریت "زم"

سرنوشت پرابهام پالرمو

نظرسنجی مریلند؛ اکثریت ایرانی‌ها خواهان خروج از برجام هستند

مقام ارشد ژاپنی به دیدار ظریف رفت

اذعان کارشناس مدعو بی بی سی به قدرت ایران

ارتباط «حسین فریدون» با ابربدهکار بانکی

برنامه سه مرحله‌ای ایران برای دور زدن تحریم نفت

روحانی به استقبال انتخابات مجلس رفت

نیویورک تایمز: ایران تسلیم نمی‌‌شود

روحانی در دیدار با وزیرخارجه آفریقای جنوبی چه گفت؟

مجازات کسانی که با «آمدنیوز» در ارتباط بودند چیست؟

بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال 98

دیدار قائم مقام وزارت خارجه سوئد با ظریف

حسین فریدون "چشم اسفندیار"؛ حسن روحانیِ 92 برمی گردد؟

درخواست فرانسه از ایران در مورد کاهش تعهد به برجام

حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برای بررسی مشکلات زائرین اربعین

هوک: خواستار رویارویی نظامی با ایران نیستیم

تاکید روحانی بر حفظ حریم خصوصی مردم در فضای سایبری

هشدار فلاحت‌پیشه درباره طرح مکرون

سفارتی غیرمعمول!

جزئیات بازداشت روح‌الله زم به روایت المیادین

ره‌پیک: راه بازنگری در قانون اساسی باز است

روایت‌های برجام گونه ظریف از امضای کری تا تحریف سخنانش!

روایت لاریجانی از 2 نامه اوباما برای مذاکره بین ایران و آمریکا

مجلس بدنبال تعیین مصادیق جرم سیاسی

سفر دستیار وزیر خارجه آمریکا به قطر با موضوع ایران

آخرین وضعیت پرونده حمله به نفت کش ایرانی

تماس تلفنی سیدحسن خمینی با آیت‌الله مکارم شیرازی

ظریف: صبر ایران در قبال اروپا به پایان رسید

قطر: احتمال جنگ میان ایران و آمریکا وجود ندارد

فرانسه: از ایران می خواهیم به تمام تعهدات برجامی خود عمل کند

وزیر ارتباطات به زیباکلام: فناوری ماهواره را با دوچرخه قیاس نفرمایید

خاطره روحانی از پزشک آلمانی که بستگانش را برای جراحی به ایران آورد

پاسخ دندان‌شکنی که ظریف به جان کری داد

چفیه حاج کاظم...

روایتی دیگر از حمله به نفتکش ایران

شروط سخنگوی دولت در واکنش به طرح «فرا برجام» فرانسه چه بود؟

پاسخ وزیر ارتباطات به ادعا آمریکایی ها چه بود؟

خطیب نماز جمعه این هفته تهران مشخص شد

حاجی‌صادقی: سپاه از مردمی بودن خود صیانت کند

آخرین تصویر از روح الله زم قبل از بازداشت

سید محمد صدر: رئیس‌جمهوری می‌تواند لایحه پالرمو را ابلاغ کند

آخرین اظهارات حسین فریدون پیش از ورود به زندان

هشدار شمخانی در مورد احیاء مجدد داعش

نرخ رسمی 47 ارز اعلام شد

جزئیات جدید درباره حمله به نفتکش ایرانی چیست؟

روایت وزیر کشور از جزئیات بازداشت «روح الله زم»

واکنش آیت‌الله جنتی به هجمه‌ها علیه شورای نگهبان

روحانی: بهترین راه صندوق است

واکنش وزیر اطلاعات به شکار روح‌الله زم توسط سپاه چه بود؟