ایران پرسمان

آخرين مطالب

آلوده‌ترین مکان‌ها به تشعشعات رادیواکتیو در کره خاکی بين الملل

آلوده‌ترین مکان‌ها به تشعشعات رادیواکتیو در کره خاکی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
آلوده‌ترین مکان‌ها به تشعشعات رادیواکتیو در کره خاکی
k ٢.٦
٠
باشگاه خبرنگاران / پایگاه اینترنتی تاپ تنز در مطلبی به ارائه فهرستی از آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو پرداخته است.
پایگاه اینترنتی تاپ تنز در مطلبی به بررسی آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تششعات رادیواکتیو پرداخت. آلودگی هسته‌ای و تشعشعات رادیو اکتیو از عوامل مضر برای انسان و طبیعت محسوب می‌شود. در حالی که کاربرد مواد هسته‌ای باید در شرایط خاصی صورت بگیرد، اخیرا اخباری از وجود تشعشعات رادیواکتیوی در یک مدرسه آمریکایی و همچنین کشف مواد رادیواکتیو در یک خودرو در ترکیه منتشر شده است.
در حال حاضر، مکان‌های ترسناکی در نقاط مختلف جهان وجود دارد که به شدت تحت تاثیر آلودگی‌های رادیواکتیو قرار دارند. هنگامی که یک سایت هسته‌ای بنا می‌شود، در صورت عدم رعایت نکات ضروری، تشعشات رادیو اکتیو آن منتشر می‌شود. این در حالی است که برخی معتقدند مهم نیست که چقدر نکات ایمنی در این سایت‌ها رعایت شده باشد، در هر صورت امکان انتشار تشعشعات رادیواکتیو وجود دارد. انفجار در این سایت‌ها همانند آنچه در چرنوبیل و فوکوشیما رخ داد علاوه بر فاجعه انسانی، بحران زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت.
این تشعشعات صد‌ها سال در طبیعت باقی می‌مانند و به گونه‌های زیست محیطی آسیب می‌رسانند. در این گزارش به آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو اشاره شده است.
سایت هسته‌ای «هانفورد» (The Hanford Site)
در دهه 1950 میلادی آمریکا با خوشحالی وارد عصر اتمی شد و سایت هسته‌ای در هانفورد واشنگتن ساخته شد. این کارخانه بخشی از پروژه دهه 40 منهتن بود که وظیفه آن تولید پلوتونیوم بود. چند سال پس از جنگ جهانی دوم تولید پلوتونیوم در این سایت افزایش یافت. به گونه‌ای که تولید یک کیلو گرم پلوتونیوم، صد‌ها هزار گالن زباله رادیواکتیوی بر جای می‌گذاشت. مقامات این سایت معتقد بودند که امکان فروش این زباله‌های نیز وجود دارد. اماآن‌ها نه تنها موفق به فروش این لجن‌های مرگبار نشدند بلکه در ذخیره آن نیز به مشکل برخوردند.
با گذشت سال ها، کانتینر‌های زیر زمینی نگهدارنده زباله‌های هسته‌ای که قرار بود موقت باشند، کاملا بی سر و صدا به محلی دائمی برای نگهداری زباله‌های هسته‌ای تبدیل شد و به مرور زمان ترک خوردند. این رویه باعث شد محتویات کانتینر‌ها وارد خاک شوند و بزرگترین آلودگی زیست محیطی در آمریکا رقم بخورد.
بی توجهی کمیسیون انرژی اتمی آمریکا به این موضوع به انتشار آلودگی در آب‌های زیر زمین منجر شد و در نهایت هانفورد و زمین‌های اطراف آن به بزرگترین منطقه آلوده به رادیواکتیو در نیمکره غربی تبدیل شد.
پس از ایجاد بحران، مقامات آمریکای فرایند پاکسازی را آغاز کردند. این روند چندین دهه ادامه داشته و در این مدت ده‌ها هزار کارگر بیمار شدند و میلیارد‌ها دلار هزینه شد. با این حال، این منطقه همچنان به دلیل تشعشعات هسته‌ای آلوده است.
سایت هسته‌ای مایلوسو (Mailuu-Suu)
مایلوسو، شهری در استان جلال آباد قرقیزستان است بیشترین آلودگی رادیواکتیو را در آسیای مرکزی دارد. از آنجا که این منطقه به طور طبیعی غنی از معادن اورانیوم است، زباله‌های سمی آن نیز در اطراف آن دفن شده است. در مجموع حدود دو میلیون متر مکعب از زباله‌های رادیو اکتیو در 23 نقطه ان دفن شده و با سیم خاردار مشخص شده است.
متاسفانه این بحرانی است که آینده این شهر را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در سال 1992 رانش زمین در این منطقه موجب جاری شدن 1000 متر مکعب زباله رادیواکتیو به رودخانه شد.
فوکوشیما
در 11 مارس سال 2011 زلزله بزرگی شرق ژاپن را تکان داد و پس از آن هجوم امواج سونامی، عملکرد این شهر را متوقف کرد. گذشته از آمار تلفات بالای 19 هزار نفری این رویداد طبیعی، فاجعه دیگری در تاریخ این کشور رخ داد. بر اثر زلزله سیستم‌های خنک کننده سه راکتور هسته‌ای غیرفعال شد و در ظرف سه روز نشت مواد رادیواکتیو ذوب شده آغاز شد. حدود 100 هزار نفر از این منطقه تخلیه شدند و تلاش کارشناسان برای خنک کردن مخازن نتیجه‌ای نداشت. از آنجا که این نیروگاه در فاصله 100 متری اقیانوس قرار داشت، حیطه آلودگی طبیعی و زیست محیطی گسترش یافت و پاکسازی آن مشکل بود. ده سال از این حادثه می‌گذرد و منطقه فوکوشیما همچنان قابل سکونت نیست. تعدادی از شرکت‌ها با استفاده از ربات درصدد پاکسازی محیط زیست منطقه هستند.
سایت چرچ راک (Church Rock uranium mill)
در سال 1979 بیش از 1100 تن از زباله‌های سایت هسته‌ای چرچ راک در نیومکزیکوی آمریکا به طور تصادفی وارد رودخانه پوئرکو شد. این بزرگترین انتشار تصادفی زباله‌های رادیواکتیو در آمریکاست که علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست و پوشش جانوری، موجب نقص عضو نوزادان و بیماری‌های کلیوی در ساکنان منطقه شد.
آلودگی رادیواکتیو در بخش‌هایی از این منطقه پاکسازی شد، ولی شرکت‌ها پاکسازی کامل را غیرممکن اعلام کردند.
مایاک (Mayak)
مایاک یک سایت نظامی مخفی بود که مدت کوتاهی پس از جنگ جهانی دوم در جنوب اورال شوروی سابق در شهر چلیابینسک ساخته شد. این سایت در تولید پلوتونیوم برای ارتش تخصص داشت.
در سال 1957 یکی از بدترین فجایع هسته‌ای در این سایت رخ داد و بیش از 7700 مایل مربع از منطقه اطراف را آلوده و حدود 270 هزار تن را بیمار کرد. اطلاعات چندانی درباره علت وقوع این فاجعه در دست نیست. با این حال، در سال 2009، با اعلام پاک سازی منطقه، جمعیت در آن اسکان داده شد.
سواحل سومالی
تا پیش از این گفته می‌شد سواحل سومالی محلی برای فعالیت دزدان دریایی است، ولی با انتشار آلودگی رادیواکتیو مشخص شد سواحل این کشور به محلی برای دفن زباله‌های رادیواکتیو تبدیل شده است. از دهه 1980 بسیاری از کشور‌های غربی با سوء استفاده از شرایط سیاسی در سومالی زباله‌های هسته‌ای خود را در سواحل این کشور دفن می‌کردند تا اینکه با انتشار آلودگی و گسترش بیماری سازمان ملل وضع اضطراری در این منطقه اعلام کرد. در سال 2009 با وقوع سونامی به شدت این بحران افزوده شد و در طول 6 ماه آلاینده‌ها به نقاط دیگری از سومالی انتشار یافنتد.
سلافیلد (Sellafield)
حادثه هسته‌ای سلافیلد در انگلیس را با چرنوبیل روسیه مقایسه می‌کنند. در اکتبر 1957 آتش سوزی در این سایت باعث شد 11 تن اورانیوم در مدت سه روز بسوزد. مقامات این سایت هسته‌ای از انتشار خبر آن جلوگیری کردند حتی به کارگران گفته شد یک آتش سوزی بی خطر است.
آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر
چرنوبیل
فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در سال 1986 در شمال اوکراین رخ داد. این حادثه پس از دو انفجار در نیروگاه به وقوع پیوست و در اثر این حادثه نزدیک به 5 میلیون نفر آسیب دیدند و بیش از 2200 شهر و روستا تخلیه شدند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام مکرون به دولت جدید لبنان

خبری خوب برای سندرز

انتشار فایل ویدئویی رابطه ترامپ با دو شخص جنجالی «اوکراین‌گیت»

کلینتون کمربندش را برای شکست ترامپ محکم بست!

تصاویر کمتر دیده شده از عمه رئیس کره شمالی

وقوع انفجار مهیب در منطقه تحت کنترل ترکیه در سوریه

کانال‌های تلگرامی منتسب به سپاه جعلی است؟

انتشار یک فایل ویدئویی دست "ترامپ" را رو کرد!

8 نیروی امنیتی افغانستان در ولایت جوزجان کشته‌ شدند

فیلمی از لگد زدن پلیس فرانسه به یک زن

کارشناس عرب، پادشاهان سعودی را به خفاش تشبیه کرد

ارتش سوریه روستای "الغدفه" را آزاد کرد

ارتش هند در یک رژه بزرگ «موشک ضد ماهواره» به نمایش گذاشت

ترامپ: دموکرات‌ها شاهد ریز ریز شدن پرونده ساختگی خود بودند!

مخالفت یک گروه سودانی با درخواست حفتر

20 نظامی در مالی به دنبال حمله گروه‌های مسلح کشته شدند

اردوغان وارد الجزایر شد

مخفیانه در اردوگاه‌های حبس اویغورها

مقتدی صدر تظاهرات امروز را لغو کرد

پاسخ عجیب زلنسکی درباره مکالمه تلفنی جنجالی خود با ترامپ

تبعیض علیه مسلمانان کار دست شرکت هواپیمایی آمریکا داد

آلمان آموزش نیروهای پیشمرگه را از سر گرفت

تصمیم جدید رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی با ریاض

گانتز: «معامله قرن» یک نقطه تحول تاریخی است

همه آن چه که باید از توافق برگزیت بدانید

پیشروی ارتش سوریه در منطقه حلب و دفع پاتک تروریست ها

شکست نیروهای مزدور در عملیات انصارالله

فراخوان مقتدی صدر برای تظاهرات علیه سفارت آمریکا در بغداد

نماینده عراقی: نیازی به پایگاه‌های آمریکایی نداریم

نتانیاهو برای رونمایی از «معامله قرن» عازم واشنگتن شد

کشته شدن نظامی آمریکایی حین عملیات در «دیرالزور» سوریه

شمارش معکوس برای معرفی نخست وزیر عراق

نتانیاهو: موضع اعراب درباره رژیم صهیونیستی تغییر کرده است

رهبر کنفدراسیون کارگری فرانسه: ماکرون در حال بازی با آتش است

بن سلمان تلفن جانسون را هم هک کرده است؟

ارتش آلمان عملیات آموزشی در شمال عراق را از سر می‌گیرد

عراق فروش زمین سفارت این کشور در واشنگتن را تکذیب کرد

توافق امنیتی عراق و آمریکا زیر ذره بین مجلس رفت

ضربِ شست ارتش و نیروهای مردمی یمن به نظامیان آل سعود

تکلیف نخست وزیر عراق چه شد؟

مقام روس: انتشار ویروس کرونا فتنه آمریکاست

رونمایی از اولین سکه برگزیت

مقر حکومت "جبهه النصره" بر ادلب در محاصره 500 متری قرار گرفت

ژاپن یگان فضایی تشکیل می دهد

گزارشی از آخرین تحولات لبنان و اعتراضات مردم به دولت

کشته شدن 7 غیرنظامی در حمله آمریکا به افغانستان

سه اقدامی که «ساف» برای صاف کردن اسرائیل در نظر دارد شامل چه مواردی می شود؟

زمان رونمایی معامله قرن مشخص شد

تهدید داعشی ترامپ: استیضاح شوم سرتان را میبرم

آدام شیف: تیم حقوقی ترامپ در تلاش برای منحرف کردن روند استیضاح است