ایران پرسمان

آخرين مطالب

تاکتیک انحرافی در جبهه اصلاحات مقالات

تاکتیک انحرافی در جبهه اصلاحات
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
تاکتیک انحرافی در جبهه اصلاحات
٥٠٧
٠
صبح نو / متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
چه کسی است نداند جبهه اصلاح‌طلبی دچار انشقاق‌ها و انشعاب‌های درون‌جناحی است که هربار به بهانه‌ای سر باز می‌کند؟ آخرینش هم صف‌آرایی کارگزارانی‌ها و اتحاد ملتی‌ها بر سر چگونگی انتخاب نجفی به‌عنوان شهردار تهران بود. با همه این اقوال، این اختلافات به‌طورهوشمندانه و بابرنامه‌ای از سوی اصلاحاتی‌ها ضریب می‌یابند؛ ضریبی که هدفش تظاهر به شکست از قبل پیش‌بینی‌شده دربرابر رقیب، در انتخابات مجلس یازدهم است.
حمایت در جلوت، نقد در خلوت
اصلاح‌طلبان در سال 92 با گذر از نامزد نزدیک به خود، آقای محمدرضا عارف، در ائتلاف با جریان اعتدال، زمینه‌های حمایت از دکترروحانی را فراهم کردند. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اگر جریان اصلاحات خیال حمایت از روحانی به سرش نمی‌زد، روحانی نمی‌توانست با اختلاف فقط 200هزار رأی، گوی سبقت را از محمدباقر قالیباف برباید. اصلاح‌طلبان در دوره اول دولت تدبیر و امید، سیاست «حمایت در جلوت، نقد در خلوت» را دربرابر پاستورنشینان پیش بردند. به این معنا که دولت باید در رسانه‌های اصلاح‌طلبی به شدیدترین وجهی حمایت می‌شد؛ اما در محافل و جلسات خصوصی، طعن و تشر را به جان می‌خرید. انتقادات در خفای رییس دولت اصلاحات به ترکیب کابینه اول ازجمله فکت‌هایِ بخش دوم سیاست مزبور بود.
اصلاح‌طلبان در بیرون از گعده‌های نخبگانی خود، حمایت تمام‌قد از سیاست‌های دولت را اعلام می‌کردند. برهمین‌اساس، مذاکرات هسته‌ای دولت با طرف‌های غربی با حمایت‌های بی‌شائبه جریان اصلاحات روبه‌رو و احیانا هر جریان و صدای مخالفی ولو از سر دلسوزی، با چماق «دلواپسی» از صحنه به‌در شد. در حوزه داخلی نیز، دولت از پشت‌گرمی کامل اصلاح‌طلبان برخوردار بود. با‌این‌حال، در روزها و ماه‌های پایانی دولت اول، زمزمه عبور تمام‌عیار اصلاح‌طلبان از روحانی به مشام‌ها رسید. حتی از برخی منابع متقن شنیده شد که اصلاح‌طلبان در دوراهی حمایت از روحانی یا جهانگیری مانده‌اند و حتی نامزدی «آقای معاون اول» در انتخابات، برای تغییر موضع احتمالی جریان اصلاحات، درصورت تضعیف جایگاه روحانی در نظرسنجی‌های مردمی بوده است.
آغاز فصل جدایی
حساب دولت دوم تا حد زیادی از دولت اول سوا شد. اصلاح‌طلبان که در انتخابات 96، پرشورتر از انتخابات 92، پای کار حمایت از حسن روحانی آمدند، پس از رأی آوری کاندیدای دلخواهشان خاصه پس از معرفی ترکیب کابینه دوم، امید را با ناامیدی و گرما را با سرما تاخت زدند. عمده چهره‌های اصلاح طلب، از ترکیب کابینه دوم زار و گله‌مند بودند؛ به‌ویژه از تمدید صندلی رحمانی فضلی در ساختمان بتنی خیابان فاطمی و سربرآوردن چهره‌های جدیدی مانند آذری جهرمی که او را به داشتن سوابق امنیتی در سال 88 متهم می‌کردند.
تیغ‌های آخته
هرچه بود، ترکیب کابینه دوم روحانی با همان صلابتی که با تاخت‌وتاز منتقدان مواجه شد، از سوی مجلسِ تحت سلطه دو فراکسیون امید و مستقلین تأیید شد. از دید اصلاح‌طلبان، روحانی از چپ رویگردان شده و به راست چرخیده بود؛ اما گوش رییس‌جمهوری و اطرافیانش از این تحلیل‌ها پر بود. اصلاح‌طلبان با مشاهده بی‌خیالی دولت دربرابر انتقادهای جناحی خود و لرزان‌شدن جایگاهشان در میانه سیاست‌ورزی‌های دولت، پروژه فشار حداکثری بر پاستور را کلید زدند. آن‌ها برخلاف دولت اول، جای طرح نقد و حمایت را تغییر دادند: نقد به حوزه عمومی پای گذاشت و قامت حمایت، نحیف‌تر و لاغرتر از قبل شد. در‌این‌میان، رادیکال‌های جناح اصلاح‌طلب و برخی اطرافیان رییس‌جمهوری که از قضا سکانداران حزب اعتدال و توسعه نیز هستند، علیه یکدیگر تیغ‌ها را از نیام درآوردند و با عتاب و خطاب، ازهم برائت جستند. نمونه عینی‌اش به اظهارات سال گذشته آقای محمود واعظی، رییس‌دفتر رییس‌جمهوری بازمی‌گردد که رسما و علنا داستان ائتلاف با اصلاح‌طلبان در سال 92 را از اول زیر سوال برد. البته پیش از واعظی، آقای سعید حجاریان، تئوریسین اصلاح طلب، نیز در یادداشتی، عقد اخوت جریان اصلاحات با حسن روحانی در انتخابات‌های 92 و 96 را رد کرد.
شکوری راد: دولت به عقب برگشته است
سیاست نقد در جلوت، در یک سال گذشته به‌طور صریح‌تر و شفاف‌تر از سوی اصلاح‌طلبان پیگیری شده است. آن‌ها پس از خروج آمریکا از برجام و شکست رؤیاپردازی‌های سراییده‌شده در دولت اول، برای آنکه احیانا ناکامی‌های سیاسی و اقتصادیِ متأثر از لوث‌شدن برجام احیانا دامنگیر آن‌ها نشود، به نقد همه‌جانبه از دولت روی آورده‌اند. اخیرا رییس دولت اصلاحات در گعده‌ای از دولت و مجلس خواسته تا پاسخگویی به مردم را پیشه راه خود کنند. آقای علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت، نیز با انتقاد از عملکرد دولت، مدعی شد که دولت به عقب بازگشته است. شکوری‌راد گفت: دولت به عقب برگشته است و مردم امیدشان را به دولتی که قرار بود «دولت امید» باشد، از دست داده‌اند. شکوری‌راد با اشاره به آقای مرتضی حاجی، وزیر دولت اصلاحات، نیز اخیرا در گفت‌وگویی با روزنامه «صبح‌نو»، ضمن انتقاد از دولت، تلویحا اعلام کرد که قوه مجریه برای حل مشکلات معیشتی مردم برنامه مدونی اعلام نکرده است.
تاکتیک انحرافی
درپیش‌بودن انتخابات مجلس که قرار است اسفندماه امسال یازدهمین دوره‌اش برگزار شود، اصالت را از انتقادات اخیرا تشدیدشده اصلاح‌طلبان از دولت ستانده است. به‌بیان‌بهتر، الیت‌های جریان اصلاحات سعی دارند با تندکردن شیب انتقادات خود از دولت، حیثیت مخدوش‌شده خود را ترمیم کنند تا بلکه با این حربه، سبد رأی‌شان در انتخابات پیش‌رو، همچنان برای جامعه مخاطب خریدار داشته باشد. از سوی دیگر، اصلاح‌طلبان با تشدید صوری اختلافات بین خود، می‌کوشند رقیب را از انشقاق و نبود وحدت در جریان خودی خاطرجمع کنند تا با این تاکتیک، اصول‌گرایان به پیروزی در انتخابات سرخوش و مطمئن شوند. اختلاف بر سر «مشارکت مشروط» در انتخابات که حجاریان نخستین‌بار آن را تئوریزه کرد، اختلاف بر سر مسأله گفت‌وگو با شورای نگهبان و نهایتا اختلاف بر سر شیوه ورود به عرصه انتخابات، ازجمله تباینات تقلبی و جعلی اصلاح‌طلبان برای فریب حریف سیاسی‌شان است.
*حسام رضایی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یگان سرّی 910 حزب‌ الله؛ سایه شبح بر سر تل‌آویو

عملیات بازار باز، بانک مرکزی مقتدر می‌خواهد

ماجرای پر پیچ و خم ایران و "توسعه"

«استقلال» رها شده در میان دعواهای خانگی

مقام پیشین آمریکایی: پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی هوشمندانه و استراتژیک بود

وضعیت قرمز در اردوگاه استقلال

نیوزویک: حمله موشکی پوشش برای انتقام سخت ایران است

روایت "رای الیوم" از چرخش ریاض در رابطه با سوریه

ناظم دباغ: اقلیم کردستان عراق در حق سردار سلیمانی ظلم کرده است

بی‌میلی آمریکا به «متعارف شدن» سیاست در کره شمالی

تسهیلات کلان برای بنگاه‌های بانکی

بلومبرگ: چرا ایران، ونزوئلا نمی شود؟

تثبیت جایگاه منطقه‌ای ایران، پیامد عملیات عین‌الاسد

ابعاد مداخله ترکیه در لیبی

نفرینِ نفت؛ چرا سیاست‌های نفتی ایران راهبردی نبوده است؟

استقرار سامانه‌های پاتریوت در نزدیکی تاسیسات نفتی عربستان

تعمیق شکاف در دموکرات ها با حمله هیلاری کلینتون به سندرز

نیوزویک: ترامپ باید یک قدم بزرگ به عقب بردارد

چالش های دولت جدید لبنان

اصلاحات پوتین؛ استارت عملیات 2024

کدام یک از مسئولان کاخ‌نشین هستند؟

یاهونیوز: ایران نحوه انهدام ناوهای آمریکایی را تمرین کرده است

من هم «تایید» نشدم

روحانی- جنتی؛ مساله انتخابات است

90 نماینده با پرونده فساد اقتصادی! ‌کسی پاسخ‌گو است؟

ترکان: شانس اصلاح‌طلبان در انتخابات به خاطر کارنامه روحانی پایین است

رقابت برای فروش «میوه‌ ممنوعه»

کارگزاران و اعتدال و توسعه لیست می‌دهند چپ‌ها در آفساید!

با ردصلاحیت نامزدهای خبرگان رخ داد؛ رقابت آسان محمد یزدی در قم

شخصاً پاسخگوی کدام بی‌تدبیری هستید؟!

«مکتب سلیمانی» راه‌حل مشکلات کشور

تعداد مجروحان «عین‌الاسد» بیش از چیزی است که اعلام شده

نقش بن‌سلمان در هک موبایل رییس‌آمازون

احمدی‌نژادی‌ها کجا هستند؟

بیم تشدید انحصار صدا و سیما

ایران یک گام نزدیک‌تر به لیست سیاه!

روزنامه حامی ‌دولت: روحانی از سال 92، فاقد استراتژی و انسجام در عملکرد بود

اصولگرایان برای شورای نگهبان«عزیزتر»اند

سرمقاله دنیای اقتصاد/ قواعد ایده حکمرانی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله اطلاعات/ آزمون و انتخاب

سرمقاله خراسان/ این فرصت اشتغال را دریابید!

سرمقاله کیهان/ قهرمانانی که افسانه نیستند

سرمقاله وطن امروز/ ترور سپهبد سلیمانی و نقض قوانین بین‌المللی

سرمقاله رسالت/ قهرمان پوشالی لو رفت!

سرمقاله شرق/ آینده نفت در پرتو مکانیسم ماشه برجام

سرمقاله اعتماد/ عربستان و اهرم فشارغرب

سرمقاله ایران/ از اخلاق روایتگری تا غوغا سالاری

واشنگتن پست: انفعال ترامپ، انگیزه مداخله در انتخابات آتی را به روسیه می‌دهد

عین‌الاسد و فروریختن هژمونی آمریکا