ایران پرسمان

آخرين مطالب

وقتی نفس‎مان را حبس می‎کنیم دقیقاً چه اتفاقی در بدن‎مان می‎افتد؟ انديشه

وقتی نفس‎مان را حبس می‎کنیم دقیقاً چه اتفاقی در بدن‎مان می‎افتد؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
وقتی نفس‎مان را حبس می‎کنیم دقیقاً چه اتفاقی در بدن‎مان می‎افتد؟
k ١.٥
١
روزیاتو / رکورد جهانی طولانی ترین مدت نگه داشتن نفس 24 دقیقه و 3/45 ثانیه است که متعلق به مردی اسپانیایی به نام الکس سگورا وندرل بوده. شما چقدر می توانید نفس تان را نگه دارید؟ قبل از آنکه دست به کارهای خطرناکی بزنید و توانایی خود را محک بزنید باید بدانید که الکس سگورا وندل، صاحب این رکورد جهانی، یک ورزشکار حرفه ای است که در رشته ی شیرجه ی آزاد فعالیت دارد و برای آنکه بتواند 24 دقیقه و 3/45 ثانیه نفس خود را حبس کند، تمرینات زیادی داشته. اما وقتی نفس خود را حبس می کنیم دقیقاً چه اتفاقی در بدن ما می افتد؟ در ادامه می خواهیم ببینیم ما انسان ها اصلاً چطور می توانیم نفس خود را مدت زیادی حبس کنیم، این کار خطرناک است یا نه و بعد از نگه داشتن نفس مان چه تغییراتی در بدن ما رخ می دهد.
چطور می توانیم مدت زیادی نفس خود را نگه داریم؟
باید بدانید که نگه داشتن نفس به مدت طولانی، که به آن وقفه ی تنفسی ارادی هم گفته می شود، به خودی خود یک ورزش سنگین محسوب می شود. شناگرهای حرفه ای قبل از رفتن به زیر آب، یک نفس عمیق می کشند. با حبس یک نفس عمیق قبل از فرو رفتن در آب است که ورزشکاران قادرند کربن دی اکسید را از بدن خود خارج کنند، مسأله ای که جلوی واکنش طبیعی بدن را می گیرد که میل به نفس کشیدن را غیر قابل مقاومت می کند.
نگه داشتن نفس تا چه مدت بی خطر است؟
بیشتر افراد بزرگسالی که از سلامت جسمی برخوردارند قادرند نفس خود را به مدت یک تا دو دقیقه به راحتی حبس کنند. هر مقدار بیشتر از این خطرناک محسوب می شود و باید از آن خودداری شود چون اگر زیر آب باشید این کار می تواند حتی در یک جای کم عمق، منجر به غرق شدن شما شود.
1- سطح اکسیژن پایین می آید
اگر اکسیژن تازه وارد بدن نشود، سطح اشباع اکسیژن در خون کاهش پیدا می کند. این بدان معنی است که مغز و اندام های ما اکسیژنی که برای عملکرد خود به آن نیاز دارند را دریافت نمی کنند. اولین نشانه های کمبود اکسیژن در مغز عبارت است از احساس گیجی، بروز تغییر در توانایی تصمیم گیری و فقدان هماهنگی در حرکات.
2- سطح کربن دی اکسید می تواند بالا رود
با نگه داشتن نفس، سطح اکسیژن در خون رو به کاهش می گذارد و سطح کربن دی اکسید بالا می رود. وقتی نفس خود را بیرون می دهیم بدن از خود کربن دی اکسید آزاد می کند، به همین دلیل، وقتی نفس خود را حبس می کنیم، کربن دی اکسید در بدن انباشته می شود و میل به نفس کشیدن در ما به وجود می آید. با این حال، این افزایش در سطح کربن دی اکسید همیشه در زیر آب رخ نمی دهد.
تحقیقات نشان داده وقتی شناگرها قبل از نگه داشتن نفس، تعمداً نفس خود را تو می دهند یا قبل از آنکه وارد آب شوند این کار را تمرین می کنند، سطح کربن دی اکسید در بدن آن ها با سرعت کمتری افزایش پیدا می کند. اما این کار ریسک آن را دارد که ورزشکار قبل از اینکه برای نفس گرفتن از آب بیرون بیایید، زیر آب بیهوش شود.
3- ریسک صدمه ی مغزی وجود دارد
تحقیقات نشان داده، وقتی شناگرها نفس خود را به مدت طولانی ای حبس می کنند، سطح پروتئین S100B در جریان خون آن ها افزایش پیدا می کند. این پروتئین نشانه ی صدمه ی مغزی به شمار می رود اما خوشبختانه افزایشی که در سطح این پروتئین رخ می دهد موقتی است و به محض اینکه فرد دوباره شروع به نفس کشیدن کند میزان این پروتئین به حالت عادی برمی گردد.
نتایج این تحقیقات نشان داده وقفه ی تنفسی ارادی، همبستگی سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است اثرات دیگری هم داشته باشد. در واقع هنوز معلوم نیست که آیا افرادی مثل شناگرها که به طور منظم نفس خود را حبس می کند، در معرض خطر صدمات بلند مدت قرار دارند یا نه.
4- هماهنگی حرکات از بین می رود
تحقیقات همچنین نشان داده وقتی شناگرها نفس خود را حبس می کنند میزان لاکتاکِ خون آن ها بالا می رود. لاکتیک اسید همان ماده ای است که هنگام دوی طولانی مدت یا ورزش شدید و زیاد، درون ماهیچه ها انباشته می شود و می تواند منجر به گرفتگی و درد در عضلات و فقدان هماهنگی در حرکات شود. افزایش این ماده در جریان خون به این معنی است که به اندازه ی کافی به ماهیچه ها اکسیژن نمی رسد.
5- قند خون بالا می رود
نگه داشتن نفس به مدت خیلی طولانی می تواند باعث افزایش سطح قند خون شود. محققان پی برده اند وقتی شناگرها نفس خود را حبس می کنند سطح گلوکز در خون آن ها بالا می رود. هنوز معلوم نیست چرا محرومیت بدن از اکسیژن، به بالا رفتن قند خون منجر می شود اما ممکن است این مسأله مربوط به ناتوانی بدن ما در ترشح انسولین هنگام حبس شدن نفس باشد.
6- ضربان قلب کاهش پیدا می کند
وقتی بدن از اکسیژن محروم می شود، قلب دیگر نمی تواند خون تازه و اکسیژن دار را به داخل بدن پمپاژ کند. تحقیقات نشان داده حدود 30 ثانیه نگه داشتن نفس می تواند به کاهش ضربان قلب و میزان خروجی آن منجر شود.
7- فشار خون بالا می رود
وقتی نگه داشتن نفس باعث کاهش ضربان قلب می شود، بدن سعی می کند با بالا بردن فشار خون، کاری کند که خون به درون آن پمپاژ شود. این اتفاق با مقبض شدن عروق خونی رخ می دهد. این افزایش فشار خون معمولاً 3 دقیقه بعد از حبس نفس اتفاق می افتد، یعنی زمانی که سطح اکسیژن در خون رو به کاهش می گذارد.
8- ممکن است بیهوش شوید
خطرناک ترین ریسک نگه داشتن نفس زیر آب، احتمال بیهوش شدن است. به گفته ی کارشناسان، وقتی کودکان زیر آب نفس خود را حبس می کنند، فشاری که درون قفسه ی سینه ی آن ها وجود دارد باعث می شود عروق خونی، خون کمتری به طرف راست قلب برسانند. با وقوع این اتفاق، قلب توانایی پمپاژ خون را از دست می دهد، مسأله ای که رفلکس (واکنش طبیعی) بیهوش شدن را به دنبال دارد. افراد بزرگسال هم هنگام حبس نفس در زیر آب، در معرض خطر بیهوشی قرار دارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش فشارخون ریسک ابتلا به زوال عقل را کم می کند

دو خط کتاب/ آدم بیش از یک بار به دنیا نمی آید

"بی‌بی" دست به دامن کلمبیا شد

موضوعی که روحانی در افتتاحیه مجلس به آن افتخار کرد

نمایندگان جدید مجلس سوگند خوردند

اظهارات روحانی در افتتاحیه مجلس یازدهم

منتخبان مجلس یازدهم سوگند یاد کردند

خروج میهمانان از صحن مجلس؛ روحانی پیش از سوگند منتخبان صحن را ترک کرد

شعب 15 گانه مجلس یازدهم تشکیل شد

عملیات ضد تروریستی ارتش عراق؛ 4 عنصر تکفیری کشته شدند

بحران کرونا و دست و پنجه نرم کردن بریتانیا با آن

انتقاد تند کرونایی بایدن از ترامپ

کتاب‌های خوب برای فیلسوف شدن بچه‌ها!

سرمقاله خراسان/ معضلی به نام خنثی سازی تصمیمات اقتصادی!

چک کردن دمای بدن و ضدعفونی دست ها قبل از ورود به مغازه ها

تفسیر قرآن؛ مصون از تحریفات

شکست انسان از هوش مصنوعی در تست ارزیابی شخصیت بر اساس تصویر

«فرمانده من»؛ هفت روایت از فرماندهان دفاع مقدس

رییس سنی مجلس: به دنبال حاشیه سازی نیستیم

اعلام هیئت‌ رئیسه سنی مجلس یازدهم

رحمانی فضلی: انتخابات اسفند 98 برگ زرینی در نظام جمهوری اسلامی بود

تصاویر حضور ظریف در افتتاحیه مجلس یازدهم

اعلام اسامی هیئت رئیسه سنی مجلس و تشریح وظایف آنها

آبه بعد از نشست سران گروه هفت قرنطینه می شود

پاسخ سید حسن نصرالله به یاوه‌گویی اسرائیل

دست رد اردوغان به سینه نتانیاهو

موگرینی دوباره سِمت‌دار شد

اقدام خطرناک مرد هندوستانی با حمام کردن مار شاه کبرا!

5 روش افزایش و تقویت هوش هیجانی در محیط کار

اولین پلتفرم شناور اقیانوسی انرژی باد، خورشید و امواج را ذخیره می‌کند

دگرگونی در ساختار ژنتیکی بدن انسان برای سفر به سیاره سرخ

شاعرانه/ "خلوت گزیده را به تماشا چه حاجت است" از حافظ شیرازی

چرا شوخی با واژه‌های فرهنگستان؟

روحانی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم حضور یافت

تصویری از جای خالی نماینده فوت شده بر اثر کرونا در مجلس یازدهم

پس لرزه‌های زودهنگام مصاحبه میرسلیم با بی‌بی‌سی

آغاز مجلس یازدهم با پیام رهبر انقلاب

حمله به کاروان نیروهای آمریکایی در شمال سوریه

ترامپ به توئیتر اعلان جنگ کرد

ترامپ: تحریم قوی علیه چین در راه است

داستان واقعی/ خبررسانی از شناسایی

مجلس یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد

پادتنی برای مقابله با آلزایمر طراحی شد

انتشار کتاب صوتی «سه روایت از مردی که خدا دوست داشت او را کشته ببیند»

آغاز مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم با حضو ر روسای قوا

عذرخواهی میرسلیم بخاطر گفتگو با بی‌بی‌سی

مجلس یازدهم تا ساعتی دیگر رسما آغاز به کار می‌کند

عجله ترامپ برای خروج کامل از افغانستان

ترامپ: هوشمندانه عمل نمی‌کردیم تلفات 25 برابر می‌شد!

تقویم تاریخ/ روز قانون و آغاز هفته مجلس