ایران پرسمان

آخرين مطالب

جنجال بر سر گرینلند مقالات

جنجال بر سر گرینلند
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
جنجال بر سر گرینلند
k ٦.١
٤
دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
درحالی‌که کمتر از دو هفته به سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به دانمارک باقی‌مانده است، او در توییتر اعلام کرد که سفرش را به این کشور به‌دلیل اینکه نخست‌وزیر دانمارک، پیشنهاد خرید گرین‌لند را رد کرده است،لغو می‌کند.
به گزارش سی‌ان‌ان، نخست‌وزیر دانمارک پیشنهاد خرید گرین‌لند از سوی دونالد ترامپ را پوچ خوانده است. ترامپ به همین مناسبت توییت کرد: «دانمارک کشوری خاص با مردمی فوق‌العاده است، اما به‌خاطر گفته‌های مته فردریسکن، مبنی بر اینکه هیچ علاقه‌ای برای فروش گرین‌لند ندارد، من سفر برنامه‌ریزی شده را به زمان دیگری موکول خواهم کرد.» او در ادامه نوشت: «خانم نخست‌وزیر می‌توانست یک قرارداد بزرگ را نجات دهد و به‌طور مستقیم از ایجاد هزینه برای هر دو کشور جلوگیری کند. به هر حال من از او تشکر می‌کنم و برنامه سفر را به آینده موکول خواهم کرد.»
یک مقام کاخ سفید در پاسخ به پرسش سی‌ان‌ان تایید کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا این سفر را لغو کرده است. ترامپ در چند نوبت بحث خرید گرین‌لند از دانمارک را مطرح کرده است. منابع آشنا به موضوع به سی‌ان‌ان گفته‌اند که مشاوران حقوقی کاخ سفید از امکان خرید این جزیره به ترامپ سخن گفته‌اند. روز یکشنبه ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران تایید کرد که علاقه‌مند به خرید گرین‌لند است و این جزیره به دانمارک صدمه می‌زند. رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از اینکه نیوجرسی را به مقصد واشنگتن ترک کند، به خبرنگاران گفت: «ما با دانمارک متحدان خوبی هستیم. ما از دانمارک درست مانند جاهای دیگر دنیا محافظت می‌کنیم و این موضوع هم مطرح شد.» او افزود: «این جزیره از لحاظ استراتژیک برای آمریکا منفعت دارد و ما نیز علاقه‌مند هستیم. اما باید در این زمینه کمی گفت‌وگو کنیم.» اما فردریکسن به این موضوع علاقه ندارد و در گفت‌وگو با روزنامه سرمیتسیاک چاپ دانمارک گفت: «گرین‌لند فروشی نیست. گرین‌لند برای دانمارک نیست. گرین‌لند برای گرین‌لندی‌ها است.» او افزود: «من سرسختانه امیدوارم این پیشنهاد جدی نباشد. از نظر من این گفت‌وگو پوچ است.»
از قضا اما پیشنهاد ترامپ جدی بوده است و در این راستا هتل طلایی ترامپ در لاس‌وگاس را در گرین‌لند فتوشاپ کرد. او در توییتر هم نوشت: «قول می‌دهم در گرین‌لند چنین کاری نکنم.» او برای اینکه شک و شبهه‌ها نسبت به این موضوع برطرف شود تاکید کرد که تمایل او برای خرید گرین‌لند، ارتباطی به سفرش به دانمارک ندارد. او به خبرنگاران گفت: «به لهستان می‌روم و احتمالا بعد از آن به دانمارک. البته نه فقط به‌خاطر خرید گرین‌لند. اما خرید گرین‌لند را در برنامه‌مان داریم. این جزو نیازهای فوری ما نیست.»
به گفته یک منبع در کاخ سفید، ترامپ و ملانیا دعوت مارگارت دوم، ملکه دانمارک را پذیرفته بودند تا سفری به این کشور داشته باشد. قرار بود در این سفر ترامپ با نخست‌وزیر دانمارک نیز برای همکاری‌های دوجانبه در حوزه تجاری دیدار داشته باشند. هنوز مشخص نیست که لغو این سفر تاثیری هم در سفر ترامپ به ورشو خواهد گذاشت یا نه. او قرار بود از نقاط تاریخی لهستان همزمان با هشتادمین سالگرد آغاز جنگ جهانی دوم دیدار کند.
به‌رغم اینکه ترامپ مدعی شده بود که این سفر به‌خاطر خرید گرین‌لند نبوده است اما به محض اینکه پاسخ «نه» شنید، دست به لغو این سفر زد. نیویورک‌تایمز نوشت که پاسخ نخست‌وزیر دانمارک موجب خشم ترامپ شده است. این سفر با دعوت دربار دانمارک صورت گرفته بود اما پاسخ رد ترامپ با واکنش خاندان سلطنتی روبه‌رو شد. مدیر ارتباطات خاندان سلطنتی گفت: «کارهای ترامپ تعجب‌برانگیز نیست. این تنها چیزی است که می‌توانیم بگوییم.» هله تورنینگ اشمیت، نخست‌وزیر سابق دانمارک هم در توییتر در واکنش به اقدام ترامپ گفت: «این بیشتر شبیه یک جوک است. کار ترامپ توهین آشکار به مردم گرین‌لند و دانمارک به‌حساب می‌آید.» اما با واکنشی که ترامپ نسبت به پاسخ منفی نخست‌وزیر دانمارک نشان داد، مشخص شد که خواسته ترامپ یک جوک نیست. ترامپ تصریح کرده است که خواسته‌اش برای خرید گرین‌لند بسیار جدی است اما دانمارکی‌ها خیلی صریح و فوری پاسخ منفی به درخواست ترامپ دادند.
پس از لغو سفر ترامپ به دانمارک، واکنش‌ها روز گذشته نیز ادامه داشت. مارتین لیده‌گارد، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور در توییتی نوشت: «لطفا بس کنید. چیزهای بیشتری هست که دو طرف باید درباره آنها صحبت کنند: مساله قطب، تغییرات آب و هوایی و خاورمیانه.» همزمان کریستن یانسن، وزیر مالی سابق دانمارک هم در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «یک هرج‌ومرج کامل. فرصت خوبی برای تقویت مواضع دو طرف از بین رفت.»
در این هیاهو، سفیر آمریکا در دانمارک که از سفر ترامپ به‌وجد آمده بود حالا با لغو سفر شوکه شده است. او در توییتی پیش از لغو سفر نوشته بود: «دانمارکی‌ها از سفر رئیس‌جمهوری به این کشور هیجان زده‌اند.» روزنامه محافظه‌کار برلینگسکه نوشت: رابطه آمریکا و دانمارک هیچ‌گاه تا این حد سرد نبوده است. این رابطه سرد دارای عواقب ناخوشایندی است. ترامپ به دانمارکی‌ها نشان داد که علاقه‌ای به گرم شدن رابطه ندارد. پس از پاسخ منفی از سوی دانمارک و نخست‌وزیر این کشور که گفته است گرین‌لند برای گرین‌لندی‌ها است، اوله اسپیرمن، پروفسور سابق دانشگاه حقوق و مشاور در حوزه گرین‌لند به نیویورک‌تایمز گفت: «دولت دانمارک حق مالکیت بر این جزیره دارد، پس حق خرید و فروش آن را هم دارد.» او افزود: «اما گرین‌لندی‌ها هم حق دارند براساس قوانین بین‌المللی و همچنین قوانین دانمارک سرنوشت خود را مشخص کنند و در قانون دانمارک هم در حال حاضر اشاره شده است که این وضعیت تغییر نخواهد کرد.» اسپیرمن تاکید کرد که هر نوع پیشنهادی از سوی ترامپ باید از جانب دانمارکی و گرین‌لندی‌ها همزمان بررسی شود. به گفته وی این مردم گرین‌لند هستند که باید تصمیم بگیرند آیا دوست دارند که از دانمارک مستقل شوند و زیر پرچم ایالات‌متحده بروند یا نه؟
دولت محلی گرین‌لند در بیشتر امور، به‌جز مسائل دفاعی و خارجی مستقل عمل می‌کند. پرنیل اسکیپر، رئیس چپ‌گرای پارلمان دانمارک و از متحدان دولت در توییتی نوشت: «ترامپ گویی در یک سیاره دیگر زندگی می‌کند. او فردی از خودراضی و غیرقابل احترام است.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield