ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله اعتماد/ مبارزه با اقتصاد مواد مخدر صرفا کار اقتصادی نیست مقالات

سرمقاله اعتماد/ مبارزه با اقتصاد مواد مخدر صرفا کار اقتصادی نیست
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
سرمقاله اعتماد/ مبارزه با اقتصاد مواد مخدر صرفا کار اقتصادی نیست
١
٠
اعتماد / « مبارزه با اقتصاد مواد مخدر صرفا کار اقتصادی نیست » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته علی هاشمی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
چرخه مواد مخدر همچون سکه دو رو دارد. دو رو که همچون دو اصل بنیادین به گردش این چرخه کمک می‌کنند. یک روی سکه جذاب‌ بودن پول و اقتصاد در حوزه مواد مخدر است زیرا مواد مخدر ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و روی دیگر سکه، جدی بودن تقاضای مواد مخدر است. باید در نظر داشت تا زمانی که این تقاضا جدی باشد، این اقتصاد هم فعال خواهد بود. سال 1383 نخستین ‌باری بود که پژوهشی مبنی بر اقتصاد مواد مخدر با توجه به بررسی خسارات اقتصادی آن صورت گرفت.
12 میلیارد دلار در آن سال فقط خسارت اقتصادی بدون در نظر گرفتن مقادیر مواد مخدری بود که ترانزیت می‌شدند. اما در حال حاضر کف این رقم 20 میلیارد دلار است و همین مبلغ بالاست که می‌تواند دردسرساز و مشکل‌آفرین باشد. با توجه به این نکات است که برای مبارزه درست در زمینه اقتصاد مواد مخدر باید به جدی ‌بودن تقاضای آن در کشور نیز فکر کرد. یعنی اینکه کشور ما باید بتواند در حوزه‌های سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع زمینه مصرف مواد مخدر را به عنوان عوامل بنیادین پیشگیرانه کاهش دهد. برای این امر پلیس تنها یک جزء از اجزای اجرایی است و ده‌ها جزء دیگر باید تلاش کنند تا دو روی سکه را با هم ببینند. ناکارآمدی‌های جدی در حوزه‌های فرهنگ و اقتصاد، بالا رفتن نرخ فقر، بیکاری و مشکلات خانوادگی زمینه را برای افزایش تقاضای مواد مخدر بالا می‌برند. به عبارتی خانواده مطلقه اعتیادزاست و خانواده‌ای که اعتیاد داشته باشد به سوی فروپاشی می‌رود و علت و معلول همدیگر را تقویت می‌کنند. همین نکته مشخص می‌کند که اگر پلیس بتواند با کار اطلاعاتی با باندهای قوی مقابله کند، خود کار بسیار بزرگی انجام داده است. در واقع علاوه بر پلیس برای مبارزه با پولشویی در زمینه مواد مخدر، نظام اطلاعاتی و نظام پولی و بانکی کشور هم باید با قدرت تمام به کمک پلیس بیایند و به همین علت است که مبارزه با پولشویی کار ساده‌ای نیست و پیچیدگی‌های خود را دارد. اولین کنفرانس بین‌المللی پولشویی در ایران با حمایت شخص آقای خاتمی به عنوان رییس وقت ستاد مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه شیراز برگزار شد و مرحوم حضرت آیت‌الله شاهرودی این کنفرانس را افتتاح کردند. بنده دبیر کنفرانس و جانشین آقای خاتمی بودم و در آن زمان انتظار نداشتم با یک کنفرانس تحول بزرگی ایجاد شود اما ما پیش‌بینی می‌کردیم پس از برگزاری این کنفرانس تاکنون لااقل این فرآیند در قسمت سیستم پولی و بانکی نهادینه شده باشد که به راحتی بتوان این چرخش‌ها را پیدا کرد اما در حال حاضر با اینکه اقدامات قابل‌ توجهی در این زمینه شکل‌ گرفته است همچنان اول راهیم.
باید توجه داشت که مبارزه با اقتصاد مواد مخدر صرفا اقتصادی نیست. همین که رهبری تایید کردند در سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مدیریت مصرف داشته باشیم و مصرف از دست قاچاقچی خارج شود به شکل داروهای درمان‌کننده به مصرف‌کننده‌ها ارایه شود، نشان می‌دهد چقدر توجه به روی دوم سکه، یعنی تقاضای بالا اهمیت دارد و اگر این امر صورت بگیرد، ان‌شاءالله نتایج خوبی را خواهیم دید. به جرات می‌توان گفت در سیاست‌های کلانی که مقام معظم رهبری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرده‌اند تقریبا تمام ابعاد مقابله با توزیع‌کننده‌ها و پولشویی در زمینه مواد مخدر به خوبی دیده شده است. جز اسناد بالادستی. بند 57 سیاست‌های کلی برنامه ششم هم در این زمینه صحبت کرده است. علاوه بر این در قانون مواد مخدر هم بحث کلان پولشویی هست اما اگر شاهد کسری‌هایی در برخی قوانین و لایحه‌هایی هستیم نباید به انتظار نشست بلکه باید از مجلس خواست که این موارد جزئی هم رفع شوند. نکته آخر اینکه مبارزه با پولشویی مواد مخدر امر بسیار پیچیده‌ای است و از طرف دیگر هم مافیاهای مواد مخدر بسیار هوشمندانه‌تر از ما عمل می‌کنند و با خریدن افراد، آلوده‌ کردنشان باعث ناکارآمدی سیستم می‌شود. اعتقادم بر این است که اگر به هزار واحد بحران مشکل از سمت مواد مخدر داشته باشیم، نظام ما و مردم ما و مخصوصا سازمان‌های مردم‌نهاد 10 برابر ظرفیت بیشتر برای حل این معضل دارند اما باید با مدیریت درست و برنامه‌ریزی استفاده بهتری از این ظرفیت شود. متاسفانه برای این کار سازمان منسجمی نداریم و دبیرخانه آن جایگاه ویژه و قدرت را ندارد که با اختیار تام بتواند به مبارزه بپردازد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield