ایران پرسمان

آخرين مطالب

مایک پمپئو در سودای ریاست جمهوری امریکا مقالات

مایک پمپئو در سودای ریاست جمهوری امریکا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
مایک پمپئو در سودای ریاست جمهوری امریکا
٩٢٧
٠
دیپلماسی ایرانی / متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سرکیس نعوم روزنامه نگار لبنانی یادداشت هایی از سفرش به آمریکا را در روزنامه النهار منتشر کرده است. یکی از بخش های این سلسله یادداشت ها را می خوانید:
به سراغ یکی از مسئولان عالی رتبه مورد وثوق امریکایی که همچنان در بسیاری از پرونده ها فعال است و درباره بسیاری مسائل و قضایای عربی و غیرعربی خاورمیانه ارتباطات و اطلاعات گسترده دارد و با کشورهای آسیایی نیز آشنایی کامل دارد، رفتم. دیدار ما در ابتدا درباره یکی از دوستان دیپلماتیک مشترکمان شروع شد که از مدت ها پیش در زمینه های مختلف فعال بوده و از کفایت و پویایی و تجربه و شناخت و فرهنگ بالایی برخوردار است، اما به طور زودهنگام بازنشسته شد و در یک سازمان خارج از کشور فعال شد و به این دلیل رابطه من با او برای مدتی طولانی قطع شده است.
از من پرسید آیا او را دیده ای. جواب دادم: نه دیگر او را ندیدم. و گفتم که دوست توست و با تو کار می کرد اما نمی دانم چرا به طور زودهنگام بازنشسته شد با وجود این که قبل از ترک کشورش برای آغاز کار جدید در خارج با او یک دیدار طولانی به صرف شام داشتم اما از او چیزی نپرسیدم. بعد پرسیدم آیا می دانی چرا زود بازنشسته شد؟ آیا اطلاعاتی از او داری؟
به طور مختصر جواب داد: «در یک مرحله مشخصی او از یک موضوع احتمالا Classified یا سری بدون این که رئیسش را که نفر دوم اداره اش بود، در جریان بگذارد، استفاده کرد. اما وزیر بر آن بود که او اشتباه کرده و تصمیم گرفت که او را بازنشسته کند. اما در دولت دونالد ترامپ دوباره به کار برگشت برای این که آدم حرفه ای بود و از شایستگی های بالایی برخوردار بود و به او نیاز بود. اما مسئول عالی رتبه در وزارت او با من تماس گرفت و درباره قصه اش از من پرسید، من هم موضوع را به او گفتم و قانعش کردم که دلیلی که او را بازنشسته کردند صحیح نبوده است. او هم خیالش راحت شد و از من خواست با کارمند عالی رتبه در کاخ سفید تماس بگیرم تا ترتیب بازگشت او فراهم شود، و او هم موضوع را به طور مفصل با او در میان گذشت. این همه چیزی است که اتفاق افتاد.»
بعد از او پرسیدم نظرت درباره وزیر امور خارجه تان، مایک پمپئو چیست؟ جواب داد: «احساس من این است که او برای ریاست جمهوری تلاش می کند و فعالیت هایی را در این زمینه آغاز کرده است.»
گفتم: «چطور؟ اگر چنین چیزی باشد و فعالیت هایی در این رابطه از او مشاهده شود یا رئیس او، ترامپ متوجه موضوع شود تحمل نخواهد کرد و او را برکنار یا به عبارت دیگر او را به استعفا وادار می کند. برای این که خودش برای دور دوم ریاست جمهوری تلاش می کند و خود را برای ورود به کارزار انتخابات ریاست جمهوری امریکا آماده می کند.»
جواب داد: «حق با توست. آنچه پمپئو تلاش می کند قانع کردن ترامپ برای انتخاب او به سمت معاونت ریاست جمهوری در انتخابات 2020 است. یعنی مایک پنس کنار برود و او به عنوان معاون رئیس جمهور معرفی شود. و اگر پیروز شد، دوباره خودش را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می کند.»
بیشتر از این به این موضوع نپرداخت و از موضوع پمپئو و ترامپ و انتخابات پیش روی ریاست جمهوری امریکا گذشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield