ایران پرسمان

آخرين مطالب

چشم امید ایران به اتحادیه اوراسیا با وجود تحریم ها مقالات

چشم امید ایران به اتحادیه اوراسیا با وجود تحریم ها
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
چشم امید ایران به اتحادیه اوراسیا با وجود تحریم ها
٥٠٢
٠
دیپلماسی ایرانی / متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
ایران چگونه می تواند به فکر همکاری با اتحادیه اروپا باشد در حالی که این اتحادیه در برابر تحریم های امریکا سر خم کرده است؟ همه چیز به اعتماد بر می گردد. ایرانی ها الآن درک می کنند که فرصت همکاری با اتحادیه اوراسیا بیش از هر زمانی به وجود آمده است و می خواهند بدون وابستگی به اروپا و امریکا به فکر جلب اعتماد اعضای اتحادیه اوراسیا باشند و فعالیت های خود را در آن جا دنبال کنند.
فرهاد ابراهیموف، کارشناس امور ایران در نشریه «اوراسیا اکسپورت» با عنوان «گام های ایران برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا» می نویسد، ایران با وجود تحریم های تحمیل شده علیه آن امیدوار است که در چارچوب همکاری های اقتصادی به اتحادیه اقتصادی اوراسیا بپیوندد.
در دیداری که در 28 اوت کسینیا ولنیستایا برگزار کرد و در آن تگران سرکسیان، رئیس کمیته اقتصادی اوراسیا و مهدی سنائی سفیر ایران در روسیه حضور داشتند، قرارداد موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران با اتحادیه اوراسیا به امضا رسید. این قرارداد از 27 اکتبر سال جاری اجرایی می شود و به این ترتیب اتحادیه اوراسیا و ایران وارد سازمان تجاری جدیدی می شوند.
این در حالی است که ایران تحت فشار تحریم های امریکا و به دنبال آن اروپا قرار دارد.
ایران افق استراتژیک همکاری با اتحادیه اوراسیا را چگونه می بیند؟
ابراهیموف می نویسد: «در ایران معتقدند که روسیه نقش مهم و مسلط را در اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازی می کند. اما تصورشان در همکاری ایران با این اتحادیه همچنان ضعیف است برای این که مرزهای مشترک کمی با اتحادیه اوراسیا، فقط با ارمنستان، دارند.»
وی در ادامه می افزاید: «هم زمان، کارشناسان ایرانی می گویند که توجه بسیاری به فعال کردن همکاری ها با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چارچوب روابط شراکتی می کنند و انتظار دارند که در طولانی مدت بتوانند به این اتحادیه بپیوندند.»
ابراهیموف همچنین ابراز عقیده می کند: مواضع ایرانی ها نسبت به این اتحادیه مثبت و ایجابی است و بر این اعتقادند که در آینده زمینه مناسبی فراهم شود تا بتوانند با همه اعضای این سازمان همکاری کنند. به ویژه که تعارضی در حقوق اقتصادی این اتحادیه با سیاست های خود نمی بینند. آنها همچنین بر این اعتقادند که اتحادیه اقتصادی اوراسیا باید بیشتر بر کشورهای آسیایی متمرکز باشد نه کشورهای اروپایی.»
وی در پایان می نویسد: «در عین حالی که ایرانی ها به فکر همکاری بیشتر با اتحادیه اوراسیا و عضویت در آن هستند، اروپایی ها نیز بر این اعتقادند که اگر تحریمی متوجه ایران نباشد، تهران متمایل به غرب است نه شرق. اما ایرانی ها در یک دهه اول قرن حاضر به خوبی آزمودند و خیلی خوب به این درک رسیدند که مساله زمان می تواند به طور جدی میان ایران با بخش شرقی اوراسیا فاصله بیندازد. ایران چگونه می تواند به فکر همکاری با اتحادیه اروپا باشد در حالی که این اتحادیه در برابر تحریم های امریکا سر خم کرده است؟ همه چیز به اعتماد بر می گردد. ایرانی ها الآن درک می کنند که فرصت همکاری با اتحادیه اوراسیا بیش از هر زمانی به وجود آمده است و می خواهند بدون وابستگی به اروپا و امریکا به فکر جلب اعتماد اعضای اتحادیه اوراسیا باشند و فعالیت های خود را در آن جا دنبال کنند.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield