ایران پرسمان

آخرين مطالب

اولین گفته ربات فضایی «فدور» هنگام خروج از جو زمین چه بود؟ انديشه

اولین گفته ربات فضایی «فدور» هنگام خروج از جو زمین چه بود؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
اولین گفته ربات فضایی «فدور» هنگام خروج از جو زمین
٠
٠
باشگاه خبرنگاران / ربات فدور با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شده است و اکنون در آخرین روز‌های ماموریت خود به انجام تعمیرات درون ایستگاه فضایی می‌پردازد.
از جمله وظایفی که ربات فدور این روز‌ها انجام می‌دهد، انجام تعمیرات و کمک به فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی است، این ربات برای یادگیری مهارت‌های جدید به فضا ارسال شده است و به گفته کارشناسان توانایی پیاده روی در فضا و خارج ایستگاه فضایی بین المللی را دارد که از جمله خطرناک‌ترین وظیفه‌های فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی است.

ربات فدور به وسیله کپسول فضایی بدون سرنشین سایوز به تاریخ 27 آگوست سال میلادی جاری به فضا پرتاب شده است.
ربات فدور می‌تواند به تقلید حرکت‌های انسان و انجام حرکت‌های پیچیده بپردازد و به این ترتیب توانایی انجام ماموریت از راه دور و کنترل به وسیله مرکز پشتیبانی را دارد.
کارشناسان آژانس فضایی روسیه مشهور به روس کاسموس امیدوار هستند از این ربات در آینده برای انجام ماموریت‌های خطرناک به جای فضانوردان انسانی استفاده شود و حتی در دهه‌های آینده در کره ماه با استفاده از آن پایگاه فضایی ساخته شود.

ربات فدور این روز‌ها به انجام تعمیرات با نظارت فضانوردان و حتی با استفاده از دریل برقی به انجام برخی تعمیرات در بدنه ایستگاه فضایی پرداخته است.
ربات فدور مخفف Final Experimental Demonstration Object Research است که با نام شناسایی Skybot F850 شناخته می‌شود. فدور اولین رباتی که به وسیله کشور روسیه به فضا ارسال شده است.

به گفته کارشناسان ربات فدور روز 7 سپتامبر با پایان یافتن ماموریت خود به زمین باز می‌گردد. ربات فدور دارای قابلیت هایی، چون هدایت اتومبیل، ایستادن، خزیدن روی زمین، حمل و نقل وسایل و محموله ها، استفاده از ابزار‌ها و انجام تعمیرات وسایل مختلف است.

افزون بر ربات فدور که روی صندلی خلبان در کپسول بدون سرنشین سایوز قرار داشت، این کپسول محموله‌ای 670 کیلوگرمی شامل تجهیزات علمی و پزشکی، اجزای سیستم پشتیبانی از زندگی، ظروف حاوی مواد خوراکی، انواع دارو و محصول‌های بهداشتی شخصی برای فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کرده است.

این ربات فضانورد در زمان خروج از جو کره زمین، جمله‌ای از یوری گاگارین اولین فضانورد روسی و اولین فضانوردی که به ماورای جو کره زمین سفر کرد، بازگو کرده است.
گاگارین در آن زمان به وسیله میکروفون به مرکز پشتیبانی زمینی اعلام کرده بود بیایید برویم، بیایید برویم که این جمله جزو جمله‌های مشهور و به یاد ماندنی در تاریخ عصر فضا به یادگار مانده است.
در اولین ماموریت ربات فدور، از آن برای راهپیمایی فضایی استفاده نشد و به گفته کارشناسان همزمان با توسعه بیشتر ربات و افزودن قابلیت‌های بیشتر به آن درماموریت‌های آتی از ربات درماموریت خارج از ایستگاه فضایی استفاده می‌شود.
فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی می‌توانند با پوشیدن نوع خاصی از لباس‌ها که دارای حسگر‌های ویژه‌ای است به صورت دستی به هدایت و کنترل ربات فدور در زمان انجام ماموریت‌های مختلف بپردازند.

مقام‌های روسی درنظر دارند از ربات فدور برای سفر به سیاره‌های دیگر منظومه شمسی استفاده کنند بدون آنکه نیاز به ارسال فضانورد انسانی باشد.
ربات فدور اولین بار درسال 2016 رونمایی و به گفته کارشناسان برای سفربه کره ماه طراحی شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield