ایران پرسمان

آخرين مطالب

تحریم بیشتر با میانجیگری فرانسه! مقالات

تحریم بیشتر با میانجیگری فرانسه!
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
تحریم بیشتر با میانجیگری فرانسه!
٧٣
٠
روزنامه جوان / متن پیش رو در روزنامه جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور امریکا یک روز بعد از نافرجام ماندن طرح میانجیگرانه امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه با بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس دیدار کرده و آن طوری که منابع خبری می‌گویند، در این دیدار با او درباره بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران صحبت کرده است. «مایکل ویلنر»، خبرنگار روزنامه امریکایی «مک‌کلاچی» دراین باره توئیت کرده است: «معاون رئیس‌جمهور امریکا به دنبال طرحی است که به موجب آن انگلیس، در صورت توسعه برنامه غنی‌سازی ایران تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور را احیا کرده و برجام را کاملاً باطل کند.»‌مشخص نیست که مقام‌های سیاسی در لندن با این پیشنهاد امریکایی‌ها موافق هستند یا نه، ولی چنین پیشنهادی از طرف واشنگتن در شرایطی که طرح پیشنهادی امانوئل ماکرون به دلیل مخالفت طرف امریکایی بی فرجام مانده، نشان می‌دهد که مقام‌های سیاسی در واشنگتن در مقایسه با ماه‌های اخیر، به کارآمد بودن سیاست فشار حداکثری علیه ایران امیدواری بیشتری پیدا کرده‌اند. مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا که به انگلیس سفر کرده دیروز گفت: «به نظر می‌رسد ایران ذره ذره در حال رسیدن به نقطه‌ای است که می‌توانیم با یکدیگر مذاکره کنیم.»‌اسپر بدون اشاره مستقیم به پیگیری طرح میانجیگرانه ماکرون از طرف مقام‌های ایرانی، گفته که تحریم‌های امریکا علیه ایران، در آوردن تهران به پای میز مذاکره نقش مهمی دارد. اسپر ابراز امیدواری کرده که ایران روش مذاکره در پیش بگیرد.
«نه» جدی ترامپ به طرح ماکرون
چهار شنبه قبل منابع فرانسوی گفتند که بعد از سفر عباس عراقچی به پاریس، دولت فرانسه نماینده‌ای را به واشنگتن فرستاده تا دولت امریکا را برای گشایش خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای ایران قانع کند، ولی همان موقع منابع غیر رسمی به «پرس‌تی‌وی» گفتند که دولت فرانسه در مجاب کردن امریکا ناکام مانده است. ساعاتی بعد، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور ایران نیز به صراحت گفت که کارزار فشار حداکثری امریکا به طور قاطع نشان داده است که هیچ مصونیت یا معافیتی در تحریم‌های ایران در کار نخواهد بود و هر گونه اقدام قابل تحریم، تحریم خواهد شد. همان روز، وزارت خزانه‌داری امریکا در اقدامی تهاجمی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که شبکه کشتیرانی که ایران برای انتقال نفت و «حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس» استفاده می‌کند، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است. آخرین مهر بطلان بر پیشنهاد میانجیگرانه رئیس‌جمهور فرانسه را دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا زد و در تماس تلفنی با ماکرون به او گفت که تحریم‌ها علیه ایران لغو نخواهد شد. جود دییر، سخنگوی کاخ سفید، در توئیتر با اشاره به تماس تلفنی ماکرون با ترامپ گفته که در این مکالمه طرح فرانسه برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران - برجام - مطرح شد. به گفته سخنگوی کاخ سفید، رئیس‌جمهور امریکا «بار دیگر تأکید کرد که در حال حاضر، لغو تحریم ایران اتفاق نخواهد افتاد.»‌
ترامپ امیدوارتر به مذاکره مستقیم
رئیس‌جمهور امریکا هشتم آگوست (حدود چهار هفته قبل) بعد از طرح‌هایی که درباره میانجیگری ماکرون مطرح شد، خطاب به ماکرون توئیت کرده بود که ایران از سوی آن‌هایی که می‌خواهند امریکا را نمایندگی کنند، پیام‌های سردرگم کننده‌ای دریافت می‌کند. ترامپ گفته بود که می‌داند ماکرون و دیگران نیت خوبی دارند، اما هیچ‌کس به جز امریکا از جانب امریکا سخن نمی‌گوید و هیچ کس اجازه ندارد به هیچ ترتیبی امریکا را نمایندگی کند. او گفته بود که شرایط اقتصادی ایران وخیم است و گفته بود تهران به سختی خواستار مذاکره با امریکا است. همان موقع از مجموع دیدگاه‌های رئیس‌جمهور امریکا می‌شد به این نتیجه رسید که ترامپ تحت تأثیر فضای نشست گروه 7 در بیاریتس فرانسه به میانجیگری ماکرون تن داده و ترجیح او مذاکره مستقیم با ایران بدون میانجیگری اروپا است. به نظر می‌رسد پیگیری طرح میانجیگرانه فرانسه از طرف ایران، ترامپ را در دیدگاه خود جدی‌تر کرده است. ترامپ روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که هرچند امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه را تحسین می‌کند ولی قرار نیست که امریکا از طریق او تعامل کند. او گفت: «ما برای تعامل نیاز به کسی نداریم. اگر بخواهیم مستقیم تعامل می‌کنیم.»
دیروز یک منبع آگاه در دولت امریکا گفت که واشنگتن پیشنهاد داده که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا با همتای ایرانی در حاشیه نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و مذاکره کند. خبرگزاری «کیودو» ژاپن گزارش کرد، این منبع آگاه مدعی است که پیشنهاد مذاکره واشنگتن به تهران از طریق کشور هایی، چون فرانسه به تهران اعلام شده و تهران تاکنون پاسخ این پیشنهاد را نداده است. ایاد الدلیمی در العربی‌الجدید نوشت: با اینکه نویسندگان مقالات روزنامه‌های امریکایی معتقدند دولت ترامپ استراتژی واضحی در قبال ایران ندارد، واقعیت حال، خلاف این مسئله را ثابت می‌کند. از لحظه اولی که کلید‌های ریاست کاخ سفید به ترامپ واگذار شد، وی برنامه متوازن و منسجمی را در مورد ایران دنبال می‌کرد. نویسنده ادعا می‌کند: «به زودی خبر‌هایی مبنی بر انجام دیدار‌های سری بین ایران و امریکا خواهیم شنید؛ چیزی نظیر آنچه برای فراهم کردن زمینه توافق هسته‌ای صورت گرفت.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield