ایران پرسمان

آخرين مطالب

افزایش 4 برابری جهانی تولید انرژی‌های تجدیدپذیر طی 10 سال انديشه

افزایش 4 برابری جهانی تولید انرژی‌های تجدیدپذیر طی 10 سال
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
افزایش 4 برابری جهانی تولید انرژی‌های تجدیدپذیر طی 10 سال
٢
٠
ایرنا / محققان اظهار کردند: سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر طی 10 سال گذشته، 4 برابر، رشد داشته است.
به گزارش ایسنا و به نقل از ارث، بر اساس گزارش Renewable Energy Investment 2019، سرمایه‌گذاری جهانی در انرژی‌های تجدیدپذیر طی دهه گذشته 2.6 تریلیون دلار بوده، به طوری‌که ظرفیت آن از 414 گیگاوات در پایان سال 2009 به 1650 گیگاوات تا پایان سال 2019 می‌رسد که چهاربرابر خواهد بود.
نویسندگان گزارش عنوان کردند که اگر این انرژی سبز نبود، انتشار گازهای دی‌اکسیدکربن جهان در سال گذشته حدود دو گیگا تن بیشتر بود، با این حال، انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان بین سال‌های 2009 تا 2019 حداقل 10 درصد افزایش داشته است.
سرمایه‌گذاری 3.1 تریلیون دلاری انرژی خورشیدی در جهان از 25 گیگاوات در آغاز سال 2010 به 663 گیگاوات در سال جاری رسیده است. چشم‌انداز این موضوع، تامین انرژی کافی برای تولید برق مورد نیاز 100 میلیون از 128 میلیون خانوار در ایالات متحده است.
محققان اظهار کردند: میزان هزینه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر طی 10 سال گذشته بسیار کمتر شده است و از سال 2009 به 81 درصد در بخش انرژی خورشیدی و 46 درصد در حوزه انرژی بادی کاهش یافته است.
افت شدید هزینه در برق تولیدی از باد و خورشید طی سال‌های اخیر، انتخابی را پیش روی سیاست‌گذاران قرار داده است، این فناوری‌ها همیشه کم‌کربن بوده و نسبتا سریع ساخته می‌شوند. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان، انرژی‌های بادی یا خورشیدی از ارزان‌ترین گزینه‌ها برای تولید برق هستند.
چین بزرگترین سرمایه‌گذار در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر بوده و بین سال‌های 2010 تا نیمه اول سال 2019، 758 میلیارد دلار سود برای این موضوع تعهد کرده است. ایالات متحده با سرمایه‌گذاری 356 میلیارد دلاری در رتبه دوم و بعد از آن، ژاپن با 202 میلیارد دلار در جایگاه بعدی قرار گرفته است.
فناوری استفاده از انرژی باد، خورشید یا زمین‌گرمایی در دسترس است. این انرژی‌ها رقابتی و پاک هستند. طی 10 سال گذشته، آلمان توانسته دو سوم انرژی مورد نیاز را از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید کند.
همه می‌دانیم که انرژی‌های تجدیدپذیر برای مقابله با تغییرات آب وهوایی و رشد اقتصادی منفعت دارند، با این وجود، تقریبا به اندازه کافی در این بخش سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم تا مصرف برق، حمل و نقل و گرما را کنترل کنیم و گرمایش جهانی را کاهش دهیم.
محققان اظهار کردند: منابع تجدیدپذیر توانسته‌اند 12.9 درصد از برق جهانی را در سال 2018 تامین کنند که به این طریق از انتشار دو میلیارد تن دی‌اکسیدکربن هم جلوگیری شده است.
اگر قصد داریم به آینده‌ای مطمئن و پایدار برسیم باید در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر کارهای بیشتری انجام دهیم و زیرساخت‌های مورد نیاز را فراهم کنیم. سرمایه‌گذاری در این بخش، در آینده‌ای پایدار و سودآور نقش دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield