ایران پرسمان

آخرين مطالب

بزرگترین مشکل انسان‌ها در مریخ حل شد انديشه

بزرگترین مشکل انسان‌ها در مریخ حل شد
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
بزرگترین مشکل انسان‌ها در مریخ حل شد
١٢٦
٠
مجله ایلیاد / در مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها انجام شده، مشخص شده است که دوز روزانه‌ی متوسط از «رزوراترول» می‌تواند عملکردهای ماهیچه‌ها را حفظ کرده و از ضعف ماهیچه‌ها که در اثر قرار گرفتن در معرض گرانش شبیه‌سازی شده‌ی مریخ، معادل 0.4g، ایجاد می‌شود جلوگیری کند. رزوراترول آنتی‌اکسیدان طبیعی که در بالغ بر 70 گونه از گیاهان مانند انگور و بادام زمینی یافته می‌شود. نتایج این یافته‌ها در مجله‌ی Frontiers in Physiology چاپ شده است و نشان می‌دهد که اضافه کردن این آنتی‌اکسیدان به رژیم غذایی فضانوردان در آینده می‌تواند سلامت ماهیچه‌ها و اسکلت بدنی آن‌ها را در ماموریت‌های طولانی مدت مریخ نیز حفظ کند.
ضعف ماهیچه‌ها یکی از جدی‌ترین اثرات جانبی سفرهای فضایی است. مطالعه‌ی خدمه‌ی پروازهای فضایی نشان می‌دهد که این فضانوردان طی کمتر از دو هفته قرار گرفتن در معرض گرانش‌های کمتر از زمین حدود 20 درصد از جرم ماهیچه‌های خود را از دست می‌دهند. برای جلوگیری از این عارضه، فضانوردانی که به مدت طولانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی کار و زندگی می‌کنند، روزانه چندین ساعت ورزش می‌کنند. با این حال، اکثر آن‌ها پس از برگشتن به زمین ضعیف شده‌اند و نیاز به بازسازی ماهیچه‌های خود دارند.
برای اینکه فضانوردان بتوانند ماموریت‌های طولانی مدت مریخ را که گرانش آن فقط 40 درصد گرانش روی زمین است به سلامتی به پایان برسانند، باید استراتژی مناسبی برای مقابله با زوال ماهیچه‌ها داشته باشند. دکتر «مورتروکس» از مدرسه‌ی پزشکی هاروارد، می‌گوید: «استراتژی غذایی می‌تواند کلید حل مساله باشد؛ زیرا فضانوردان در ماموریت مریخ به دستگاه‌های مناسبی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی وجود دارد، دسترسی ندارند. یکی از کاندیداهای قوی در این زمینه، آنتی‌اکسیدان رزوراترول است. این ماده در انگور و زغال اخته یافت می‌شود.»
برای شبیه‌سازی گرانش مریخ، دکتر مورتروکس و همکارانش موش‌ها را درون لباس‌های تمام بدن مخصوصی قرار دادند و آن‌ها را با زنجیر از سقف قفس آویزان کردند. آن‌ها 24 موش نر را به مدت 14 روز تحت شرایط زمین و مریخ آزمایش کردند. به نصف موش‌ها روزانه به ازای هر کیلوگرم از وزن‌شان 150 میلی‌گرم رزوراترول خورانده شد، ولی به بقیه‌ی آن‌ها این ترکیب داده نشد. قطر ساق پای موش‌ها و همچنین نیروی وارد شده از جلو و عقب چنگال‌های آن‌ها به صورت هفتگی اندازه‌گیری شد. نتایج نشان داد که نیروی وارد شده از جلو و عقب چنگال موش‌هایی که در شرایط مریخی بوده‌اند، ولی دارای رژیم رزوراترول بوده‌اند به نسبت موش‌هایی که در شرایط زمینی بوده‌اند تفاوتی نکرده است. همچنین باید ذکر کرد که این مکمل از کاهش جرم ماهیچه‌ها به‌طور کامل جلوگیری کرده است. به گفته‌ی دکتر مورتروکس، مطالعاتی که در گذشته بر روی رزوراترول انجام شده، می‌تواند این یافته‌ها را توضیح دهد. درمان با این مکمل می‌تواند رشد ماهیچه‌ها را با افزایش حساسیت به انسولین و گلوکز در فیبرهای ماهیچه‌ای افزایش دهد. خاصیت ضدالتهابی این ماده همچنین می‌تواند به محافظت از ماهیچه و استخوان کمک کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield