ایران پرسمان

آخرين مطالب

دانشجوی قلابی! مقالات

دانشجوی قلابی!
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دانشجوی قلابی!
k ٦.١
٠
ابتکار / متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
«خانم دکتر آینده ما که همه باید به او افتخار کنیم، کسی که رتبه برتر کنکور است. خیلی خوش‌ آمدی به برنامه ما ....»؛ این‌ها را مجری برنامه در توصیف دختری می‌گوید که تا قبل از این نامش در میان رتبه‌های برتر کنکور نبوده و کسی او را نمی‌شناسد. دوربین حالا به سمت او می‌چرخد که قرار است درباره نحوه درس خواندن و قبولیش در کنکور، آن هم با رتبه بالا برای مخاطبان برنامه تلویزیونی در صدا و سیما صحبت کند. دختری که بعدها مشخص می‌شود نه تنها رتبه برتر کنکور نبوده بلکه در کنکور هم شرکت نکرده است. حالا حضور یک ساله‌اش در کلاس‌های تئوری و عملی رشته دندان‌پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، نه تنها برای خودش دردسرساز شده بلکه در درجه نخست دانشگاه‌ را با چالش‌های بسیاری چون وجود فساد مالی و اداری و صندلی فروشی مواجه کرده است. در ادامه اما این ماجرا موجی از انتقادها را به سمت صدا و سیما به راه انداخته، انتقاد از اینکه چطور فردی بدون گزینش و اثبات ادعای خود می‌تواند به صدا و سیما نفوذ کند و در کنار افرادی که خود را مشاوران تحصیلیش می‌نامند، از طریق تبلیغ و ارائه مشاوره درآمدزایی کنند.
چند روزی است که فایل‌های ویدئویی از دختری که مسئولان دانشگاه او را دانشجونما می‌خوانند پس از انتشار خبر دستگیری او توسط کلانتری در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اول فیلم‌ها حول بخش‌های بریده شده از برنامه‌های تلویزیونی در شبکه‌های یک و چهار صدا و سیمای ایران بود که او در آن‌ها حضور داشت و درباره نحوه درس خواندن برای کنکور در رشته علوم تجربی سخن می‌گفت. کمی بعد اما فیلم صحبت‌های این دختر که در اینستاگرامش منتشر شده بود، جای فیلم‌های بریده شده از برنامه‌های صدا و سیما را گرفت. فیلمی که به درخواست خود او در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. او در انتهای فایل ویدئویی در اینستاگرام از مخاطبانش در فضای مجازی خواسته بود که در شنیده شدن صدایش به او کمک کنند. صحبت‌هایی که اما واکنش مسئولان دانشگاه را درپی داشت. اما این صحبت‌ها چه بود؟
او علاوه بر رد ادعای ورود غیرقانونی به دانشگاه و حضور در کلاس‌های درس، چند اتهام را به دانشگاه شهید بهشتی و ریاست این دانشگاه وارد کرد. او در این فایل ویدئویی خطاب به معاون آموزش دانشگاه که چندی پیش در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود که این فرد از در بیمارستان وارد دانشگاه می‌شده و هیچ ارتباط سیستماتیک یا سامانه‌ای با دانشگاه نداشته است، گفت: «من با رزومه و اعتبار علمی که داشتم مجوز تحصیل در این دانشگاه را کسب کردم.» وی در ادامه مدعی شد: «من اعتبار علمی و رزومه خارجی خیلی قوی داشتم و این اعتبار در آلمان، دوبی و... تایید شده است. بنابراین از طریق این رزومه مجوز حضور در دانشگاه را از طرف یکی از معتبرترین و مرجع‌ترین فرد دانشگاهی دریافت کردم و ایشان مرا به عنوان یک دانشجوی افتخاری پذیرفته و مجوز صادر کردند (که در آینده اسم و عنوان آن استاد را منتشر خواهم کرد) و من قبل از دریافت این مجوز، حتی در یک کلاس آموزشی نیز شرکت نکرده بودم.»
این اظهارات اما با پاسخ محسن ضیایی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روبه‌رو شد. ضیایی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه ادعای فرد «متقلب دانشجونما» در دانشگاه مبنی بر کسب مجوز حضور در کلاس‌های آموزشی با اعتبار رزومه علمی صحت ندارد، گفته است: «حتی انیشتین هم چنین مجوزی ندارد و ادعای مطرح شده از اساس کذب است. هیچ فردی نمی‌تواند با ادعای اینکه رزومه علمی دارد وارد محیط آموزشی شود. وی ادامه داد: به هیچ عنوان هیچ استاد، رئیس دانشکده، حتی رئیس دانشگاه یا شخص وزیر بهداشت نیز نمی‌تواند مجوز حضور فردی در دانشگاهی را بدون طی مراحل و ضوابط قانونی صادر کند بنابراین به هیچ عنوان این ادعا که شخصی از اساتید در دانشگاه مجوز حضور در کلاس را دریافت کرده است، صحت ندارد.»
این فرد با طرح این ادعا که می‌خواهم پشت پرده دستگیری و اتهاماتی که به من وارد شده را توضیح بدهم، در فیلمی که از خود در فضای مجازی منتشر کرده است، گفت: «شاید بهتر بود در این زمینه سکوت می‌کردم اما با این هجمه خبری و آبروریزی که به وجود آمده است، سکوت نمی‌کنم. حتی اگر به قیمت از دست دادن جان من تمام شود. درواقع من با این سن کم؛ موقعیت و مقبولیت اجتماعی خوبی داشتم و اعتبار علمی خوبی در ایران و دنیا کسب کردم که رزومه‌های آن را حتما آپلود خواهم کرد تا مشخص شود چه کارهایی را در ایران انجام دادم و چه مقام‌هایی را در کل کشور کسب کردم.» فرد متهم به تقلب در ثبت نام و حضور در دانشگاه شهید بهشتی همچنین مدعی شد: «اخیراً اخباری منتشر شده و در آن عنوان شده است که مقامات و مسئولان دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی از چندین نفر چندین میلیارد پول دریافت کرده‌اند بنابراین قاعدتاً نباید فکر کنید که در دانشگاه امتیاز صندلی خرید و فروش نمی‌شود!» وی در ادامه با متهم کردن برخی افراد در دانشگاه شهید بهشتی مدعی شد: «مسئولان دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی برای اینکه به شکلی از خود در برابر فروش امتیاز صندلی دفاع کنند با اخراج من تلاش کردند سرپوشی بر این موضوع گذاشته شود تا من قربانی این قضیه باشم. به همین جهت ابتدا اعلام شد که من سه میلیارد تومان به مسئولان دانشگاه هزینه پرداخت کرده‌ام و در اخبار بعدی این مبلغ 500 میلیون تومان کاهش یافت و وقتی از طرف وزارت بهداشت اعلام شد که این مبلغ را چه کسی پرداخت و چه کسی آن را دریافت کرده؟ دانشکده با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد به هیچ عنوان دریافت پول صحت ندارد و ما در طول یک سال مدیریت هیچ پولی را رد و بدل نکردیم و با اخراج من اینگونه وانمود شد که دانشگاه با چنین تخلفاتی برخورد می‌کند.»
این فرد در بخشی دیگر از سخنان خود با طرح این ادعا که «من هیچ پولی بابت تحصیل در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی پرداخت نکرده‌ام»، اظهار کرد: «من می‌توانستم با پرداخت هزینه‌های میلیاردی مانع بروز این مشکل شوم که البته چون پولی پرداخت نکردم این مشکل برای من ایجاد شد. همچنان که رئیس دانشکده عنوان کردند که اگر ما پولی دریافت کرده باشیم چرا باید شکایت کنیم تا آبروی دانشکده برود. بله، دقیقا همین طور است. شما چون پولی از من دریافت نکرده‌اید از من شاکی هستید و من اگر مبلغی را پرداخت کرده بودم، شاکی نمی‌شدید.» وی در قسمت دیگر از ادعاهای خود گفت: «من پولی به دانشگاه پرداخت نکردم و نخواهم کرد چرا که اعتبار رزومه و کارهایی که انجام داده‌ام بسیار سنگین‌تر و ارزشمندتر از این است که آن را نادیده و هزینه‌ای به دانشگاه پرداخت کنم. بنابراین هیچ پولی به هیچ فردی در دانشکده پرداخت نکردم و صرفاً به اعتبار علمی خود در دنیا و ایران مجوز تحصیل دریافت کردم.»
اما اتهاماتی که این به قولی دانشجونما به دانشگاه شهید بهشتی وارد کرده فقط به فروش صندلی ختم نمی‌شود. او در بخشی از فایل ویدئویی که در اینستاگرام منتشر کرده، اعلام کرده است: «من می‌دانم از مهر امسال دانشجویانی با عنوان دانشجوی انتقالی از کشورهای دیگر وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خواهند شد و در کلاس‌های آموزش می‌نشینند. در حالی که بسیاری از این افراد حتی یک سفر خارجی نداشته و پاسپورت آنها مهر خروج از کشور را نخورده است اما باید دید چگونه با این عنوان در دانشگاه تحصیل می‌کنند. من اسامی همه اینها را دارم و این پرونده‌سازی‌هایی که برای نشان دادن انتقالی بودن عنوان می‌شود را می‌توانم آشکار کنم.» این متهم به تقلب دانشگاهی مدعی شده: «حداقل 20 تا 30 نفر از مهر امسال با عنوان دانشجوی انتقالی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌شوند و از این افراد هر ترم 50 میلیون هزینه دریافت می‌شود. این مبلغ در دوره تحصیلی رشته دندانپزشکی که حدودا 12 تا 13 ترم طول می‌کشد به مبلغ 600 تا 700 میلیون می‌رسد. من همه اطلاعات خود را درصورت نیاز به مردم نشان خواهم داد و اثبات می‌کنم که واقعا چه اتفاقاتی در دانشگاه می‌افتد.»
ادعاهایی که البته، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص آن گفته است: «جذب این دانشجویان سازوکار و روند خاص خود را دارد. بعد از طی مراحل قانونی در وزارت بهداشت، نامه‌ای برای حضور این دانشجویان در دانشگاه‌ها صادر می‌شود، بنابراین خارج از این چارچوب هیچ دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یا هر دانشگاه دیگری نمی‌تواند حضور داشته باشد یا امتیاز صندلی خریداری کند. اگر کسی اسامی این افراد را اعلام کند من همان روز استعفا خواهم داد.»
ماجرای دانشجوی قلابی و تلاش دانشجو برای اثبات ادعای خود مبنی بر حضور قانونی خود در دانشگاه در روزهای اخیر به بیان این اظهارات ختم نشده است. مریم مقتدری، متهم به دانشجوی قلابی دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی که ماجرای تحصیلش در دانشگاه شهید بهشتی در چند روز گذشته جنجالی شده است در ادامه ادعایش بر اینکه او دانشجوی رسمی دانشگاه شهید بهشتی بوده است در صفحه اینستاگرامش 2 عکس منتشر کرده است. عکس‌هایی که یکی مربوط به سیستم حضور و غیاب دانشگاه و دیگری مربوط به ربات تلگرامی است. او در زیر این تصاویر نوشته است: «اسم من رسما تو لیست دانشجوهای سایت شهید بهشتی بوده، حتی تو ربات تلگرامی هم با مشخصات من واحد درسی ثبت شده، پس دیگه این دروغ ضایع رو نگید که من فقط روپوش می‌پوشیدم و می‌اومدم دانشگاه، شما که نمی‌ذارید بگم همه چیو پس چرا رسانه‌ایش کردید؟! چون قراره بازداشت باشم و حرفی ازم در نیاد؟ من با این خانواده 60 هزار نفریم اندازه تموم رسانه‌هاتون حرف داریم واسه گفتن! گفتی نگو ولی میگم! به آدم‌هاتونم بگین منو تهدید نکنن چون به مقامات قضایی اسنادمو نشون دادم، شما بیا اسنادتونو نشون بدین.»
این ماجرا که گرچه در ابتدا شوخی تلخی از فضای حاکم در جامعه دانشگاهی به نظر می‌رسید حالا کم کم در حال تبدیل شدن به موضوعی جدی است. موضوعی که پیش‌تر نیز با ماجرای مخالفت‌ها با حذف کنکور در ایران خود نمایی کرد. ماجرایی که به بیان این موضوع که مافیای کنکور نمی‌گذارد کنکور را حذف کنیم از زبان وزیر علوم بیش از پیش نمایان شد. کنکوری که گردش مالی حاصل از آن به قدری فسادساز است که می‌تواند کل جامعه دانشگاهی را به خطر اندازد. ماجرای ورود غیرقانونی مریم مقتدری به دانشگاه بدون شرکت در کنکور سراسری چه صحت داشته باشد و چه نداشته باشد در هر حال نشان دهنده نفوذ فساد در دانشگاه است؛ ماجرایی که قطعا در روزهای آینده خبرهای دیگری از آن شنیده خواهد شد. نتیجه اما هر چه باشد سوالات بسیاری را در ذهن ایجاد کرده که وزارت علوم باید به آنها پاسخ دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش عربستان و شبه‌نظامیان کُرد در حملات پهپادی به عراق

افزایش چشمگیر نیروهای آمریکایی در عربستان

اما و اگرهای میانجیگری عمران خان

مرکز تحقیقات کنگره: ایران از جمله تهدیدهای موشکی علیه آمریکا است

استقلال راه را گم کرده است

جمهوری خواهان تا کجا با ترامپ راه می‌آیند؟

اَبَرچالش ایران؛ شکاف قدرت و مسوولیت

پوتین در ریاض به دنبال چیست؟

گاردین: اردوغان رقبای خاورمیانه را متحد کرد

روایت "یونسی" از پذیرش مسئولیت وزارت اطلاعات

لات‌‌بازی با چاقوی شکلاتی

تلاش برای فرار از پاسخگویی

اردوغان با کشورگشایی ترکیه را نابود می‌کند

الگوی وام‌دهی 4 اقتصاد موفق

رسانه ترکیه ای مطرح کرد: ضرورت مذاکره با بشار اسد

پارادوکس بزرگ در شام

توپ مذاکره در زمین سعودی

تنش در روابط روسیه و اسرائیل

طرحی برای خودشیرینی؛ ابعاد اجرایی‌شدن انتقال آب خزر به سمنان

شورای آتلانتیک: توسعه و ثبات منطقه‌ای بدون ایران ممکن نیست

ایده فریب سعودی برای پایان جنگ یمن چیست؟

فرستاده سعودی از ترامپ پیام آورد

قحطی جایگزین در فوتبال ایران

بازیگران آینده صنعت نفت شیل

آمریکا خاورمیانه را ناامن‌تر کرده است

پاکستان میانجی قابل قبول

بازخوانی یک پرونده جنجالی

عبدالله گنجی: در اصولگراها ضد انقلاب نداریم، منفعت‌ طلب داریم

فرار اوبامایی ترامپ از خاورمیانه

فرجام پالرمو در دست روحانی

زمینه‌سازی برای مداخله نظامی در هنگ‌کنگ

کردهای سوریه؛ قربانیان جدید عنوان «مبارزه با تروریسم»

3 مظنون اصلی حمله به نفت‌کش

نظر "پوتین" درباره عامل حمله به تاسیسات نفتی آرامکو

گام تازه عربستان برای عادی سازی رابطه با اسرائیل

ناگفته‌های عملیات 12 روزه «نصر من الله»

تحولات میدانی "شمال سوریه" پنج روز پس از یورش ترکیه

نظر "پوتین" درباره عامل حمله آرامکو

علامت‌ سوال‌های تیم ویلموتس

وال استریت ژورنال: آرزوهای بن سلمان دود شد و هوا رفت!

دلایل پیشروی سریع نیروهای ترکیه در شرق فرات

آینده روابط روسیه و عربستان در گروی نتایج سفر پوتین

آیا سفر‌های محرمانه مشکلات را حل می‌کند؟

از مهم‌ترین خروجی‌های مجلس اول نخست‌وزیری رجایی بود

حیات دوباره داعش با «چشمه صلح» اردوغان

چرا ترکیه هنوز در ناتو حضور دارد؟

معاون وزیر بهداشت: ماجرای "چنار محمودی" را می‌دانستیم اما محرمانه بود

ورود زنان به ورزشگاه؛ مساله ساده‌تر از این حرف‌ها بود

راز و رمز روزهای بورسی تهران

بازنده پنهان بحران نفتکش‌ها