ایران پرسمان

آخرين مطالب

نتانیاهو در برزخ کرسی نخست‌وزیری یا رفتن به زندان مقالات

نتانیاهو در برزخ کرسی نخست‌وزیری یا رفتن به زندان
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - نتانیاهو در برزخ کرسی نخست‌وزیری یا رفتن به زندان
k ٣.٢
٠
کیهان / متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین نشان می‌دهد که هیچ یک از گروه‌ها موفق به کسب اکثریت لازم برای تشکیل دولت نشده‌اند. شکست نتانیاهو می‌تواند او را به دلیل داشتن پرونده‌های فساد، مستقیم راهی زندان کند!
بیست و دومین انتخابات پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی در حالی روز سه شنبه برگزار شد که نتایج تقریبا قطعی آن نشان می‌دهد احتمالا «وضعیت بن بست» در این رژیم و عدم تشکیل دولت همچنان تداوم خواهد داشت مگر اینکه برخی از گروه‌ها و چهره‌های سیاسی از خود نرمش نشان دهند. نتایج این انتخابات برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم (حزب لیکود) بسیار حیاتی است و او برای نجات خود هم که شده، نیاز به یک پیروزی قطعی دارد. در صورتی نتانیاهو نتواند به کار خود به‌عنوان نخست‌وزیر ادامه دهد، مصونیت سیاسی اش را از دست خواهد داد. همین موضوع می‌تواند منجر به آن گردد که پرونده‌های فساد علیه او مجددا به جریان افتد و وی را راهی زندان کند.
به گزارش تسنیم به نقل از رسانه‌‌های رژیم صهیونیستی، شمارش حدود 92 درصد آرا، آمارها نشان داد که حزب «لیکود» و «ائتلاف آبی سفید» (بنی کانتس، نزدیک‌ترین رقیب نتانیاهو) تاکنون از نظر تعداد آرا و کرسی‌ها در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) جایگاه برابری دارند، یعنی هیچ یک از این دو ائتلاف به 61 کرسی دست نیافته‌اند تا بتوانند دولت را به تنهایی تشکیل دهند. کمیته مرکزی انتخابات، میزان مشارکت را حدود 63.7 درصد اعلام کرده که در مقایسه با انتخابات قبلی در ماه آوریل (فروردین) 2.4 درصد رشد داشته است.
به گزارش «هاآرتص»، این نتایج که با استناد به یک منبع در کمیته انتخابات رژیم صهیونیستی به دست آمده، پس از شمارش حدود 92 درصد آرا، فراکسیون راستگرا-حریدیم (جناح نتانیاهو) بدون حزب «اسرائیل خانه ما» به 56 کرسی و فراکسیون میانه- چپ به 55 کرسی دست یافته است. با توجه به این نتایج، حزب «اسرائیل خانه ما» به ریاست آویگدور لیبرمن با کسب 9 کرسی نقش تعیین‌کننده‌ای در تشکیل دولت آتی رژیم اسرائیل خواهد داشت. تعداد کرسی‌ها بر اساس نتایج شمارش آرا نیز به این گونه است که حزب لیکود، به رهبری نتانیاهو 32 کرسی، آبی- سفید به رهبری بنی گانتز 32 کرسی، فهرست مشترک عربی 12 کرسی، و «اسرائیل خانه ما» 9 کرسی را کسب کرده‌اند. در صورت تحقق این نتیجه، هیچ‌یک از احزاب از 61 کرسی لازم برای تشکیل کابینه برخوردار نخواهند بود و باید دوباره منتظر یک ائتلاف شکننده بود.
واکنش نتانیاهو و لیبرمن
نتانیاهو در نخستین نطق خود بعد از اعلام نتایج این نظرسنجی‌ها شکست را نپذیرفت، اما اعلام پیروزی هم نکرد. او گفت، اسرائیل نیاز به یک «دولت صهیونیست قوی» دارد... برای جلوگیری از تشکیل «دولت غیرصهیونیست» تلاش خواهد کرد.
این در حالی است که آویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی از «ریویلین» رئیس‌این رژیم خواسته با ابتکار خود، سران لیکود و آبی سفید را روز جمعه این هفته در نشستی دور هم جمع کرده و آنها را تشویق کند دولت متحد مشترکی را با هم تشکیل دهند. این مقام به شدت افراطی صهیونیست در عین حال مدعی شده در تمام زمینه‌ها چه اقتصادی و امنیتی «در وضعیت فوق‌العاده به سر می‌بریم و به همین سبب به یک دولت فراگیر نیاز داریم نه دولتی که هفته به هفته برای نجاتش و برای سلب اعتمادش جنگ وجود داشته باشد».
بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر کنونی رژیم صهیونیستی بیش از 13 سال است که در قدرت به سر می‌برد و با تمام چنگ و دندان می‌خواهد دولت آینده را هم خود در اختیار بگیرد به این امید که مانع محاکمه‌اش به خاطر پرونده‌های فساد شود. این دومین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی است که طی تنها پنج ماه برگزار شده است. نتانیاهو در تماس‌های تلفنی با سران احزاب همسو با خود آنها را ملزم کرده است که رئیس‌رژیم را توصیه کنند تا وی را مامور تشکیل دولت آینده کند. برای تشکیل دولت نیاز به 61 کرسی از 120 کرسی پارلمان است. نتانیاهو 69 ساله در جریان برگزاری انتخابات هشدار داده بود که میزان مشارکت اعراب و چپگراها بالاست و از طرفدارانش خواست حضور گسترده‌ای داشته باشند. بر اساس گزارش‌ها، وی در جریان گشت‌زنی در بازارهای اصلی و ایستگاه مرکزی اتوبوسرانی از بلندگو برای تشویق هوادارانشان به شرکت در رای‌گیری استفاده کرده بود. بنی گانتس 60 ساله که ریاست ائتلاف آبی سفید را برعهده‌ دارد، پس از‌انداختن رای خود به صندوق در شهرک صهیونیست‌نشین «روش‌هاعین» از صهیونیست‌ها خواسته بود با «فساد» و «افراط‌گرایی» مقابله کنند که اعتراف رسمی به فسادو افراط گرایی در سران صهیونیست است. بنی گانتس، رئیس‌ائتلاف آبی و سفید گفت به نظر می‌رسد که نتانیاهو انتخابات را باخته است.
سیلی به نتانیاهو و پایان معامله قرن
احمد الطیبی، یکی از نامزد‌های فهرست مشترک عربی در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، نتایج انتخابات پارلمانی این رژیم را به منزله پایان دوره نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو و نیز پایان توطئه جدید آمریکا و صهیونیست‌ها علیه آرمان فلسطین موسوم به «معامله قرن» دانست. او گفته، نتایج این انتخابات به منزله سیلی به بنیامین نتانیاهو و معامله قرن بود. این عضو عربی پارلمان رژیم صهیونیستی افزود: «مهم‌ترین سرفصل سیاسی این است که دوره بنیامین نتانیاهو پایان یافت. با پایان یافتن دوره نتانیاهو، معامله قرن هم پایان می‌یابد. ما به گروه‌های خود افتخار می‌کنیم. این هدیه‌ای به کسانی است که ما را انتخاب کردند و نیز هدیه‌ای به همه است. نتایج انتخابات به منزله سیلی به نتانیاهو و دونالد ترامپ (رئیس‌جمهور آمریکا) است».
واکنش حماس
سخنگوی جنبش حماس هم در گفت‌وگو با المیادین گفت انتخابات اشغالگران برای ما اهمیتی ندارد، چرا که تمام دولت‌هایش دو روی یک سکه هستند. القانوع افزود، هر دولتی که تشکیل شود، دولت اشغالگر است و باید با اراده ملی و برنامه مبارزه یکپارچه با آن مقابله کرد.
حاشیه مهم‌تر از متن!
یکی از نکات جالب انتخابات اخیر این بود که نام سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز به صندوق‌های رای وارد شد. طبق تصاویری که در برخی خبرگزاری‌ها مانند اسپوتنیک و باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شده یک رای‌دهنده نام سید حسن نصرالله را بر روی برگه رای خود نوشته و به داخل صندوق ‌انداخت. علاوه‌بر این رسانه‌های اجتماعی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین پر شده از یک عکس و پیامی با این مضمون: «نتانیاهو به زندان سلام کن!».
در واقع هرچند نتانیاهو برای تشکیل دولت هنوز ‌اندک شانسی دارد اما وضعیت وی بسیار سخت است چرا که درانتخابات گذشته نیز قادر به تشکیل ائتلافی با حضور 61 کرسی نشد و بنابراین برگزاری انتخابات مجدد به عنوان راه‌حل پیشنهاد شد. حال باید دید نتانیاهو به پایان عمر سیاسی خود می‌رسد و از مقر نخست‌وزیر به زندان رفته و پرونده فساد وی و خانواده اش به جریان خواهد افتاد یا بار دیگر با حیله‌گری موفق به ائتلاف اکثریت و تشکیل کابینه ولو لرزان خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش عربستان و شبه‌نظامیان کُرد در حملات پهپادی به عراق

افزایش چشمگیر نیروهای آمریکایی در عربستان

اما و اگرهای میانجیگری عمران خان

مرکز تحقیقات کنگره: ایران از جمله تهدیدهای موشکی علیه آمریکا است

استقلال راه را گم کرده است

جمهوری خواهان تا کجا با ترامپ راه می‌آیند؟

اَبَرچالش ایران؛ شکاف قدرت و مسوولیت

پوتین در ریاض به دنبال چیست؟

گاردین: اردوغان رقبای خاورمیانه را متحد کرد

روایت "یونسی" از پذیرش مسئولیت وزارت اطلاعات

لات‌‌بازی با چاقوی شکلاتی

تلاش برای فرار از پاسخگویی

اردوغان با کشورگشایی ترکیه را نابود می‌کند

الگوی وام‌دهی 4 اقتصاد موفق

رسانه ترکیه ای مطرح کرد: ضرورت مذاکره با بشار اسد

پارادوکس بزرگ در شام

توپ مذاکره در زمین سعودی

تنش در روابط روسیه و اسرائیل

طرحی برای خودشیرینی؛ ابعاد اجرایی‌شدن انتقال آب خزر به سمنان

شورای آتلانتیک: توسعه و ثبات منطقه‌ای بدون ایران ممکن نیست

ایده فریب سعودی برای پایان جنگ یمن چیست؟

فرستاده سعودی از ترامپ پیام آورد

قحطی جایگزین در فوتبال ایران

بازیگران آینده صنعت نفت شیل

آمریکا خاورمیانه را ناامن‌تر کرده است

پاکستان میانجی قابل قبول

بازخوانی یک پرونده جنجالی

عبدالله گنجی: در اصولگراها ضد انقلاب نداریم، منفعت‌ طلب داریم

فرار اوبامایی ترامپ از خاورمیانه

فرجام پالرمو در دست روحانی

زمینه‌سازی برای مداخله نظامی در هنگ‌کنگ

کردهای سوریه؛ قربانیان جدید عنوان «مبارزه با تروریسم»

3 مظنون اصلی حمله به نفت‌کش

نظر "پوتین" درباره عامل حمله به تاسیسات نفتی آرامکو

گام تازه عربستان برای عادی سازی رابطه با اسرائیل

ناگفته‌های عملیات 12 روزه «نصر من الله»

تحولات میدانی "شمال سوریه" پنج روز پس از یورش ترکیه

نظر "پوتین" درباره عامل حمله آرامکو

علامت‌ سوال‌های تیم ویلموتس

وال استریت ژورنال: آرزوهای بن سلمان دود شد و هوا رفت!

دلایل پیشروی سریع نیروهای ترکیه در شرق فرات

آینده روابط روسیه و عربستان در گروی نتایج سفر پوتین

آیا سفر‌های محرمانه مشکلات را حل می‌کند؟

از مهم‌ترین خروجی‌های مجلس اول نخست‌وزیری رجایی بود

حیات دوباره داعش با «چشمه صلح» اردوغان

چرا ترکیه هنوز در ناتو حضور دارد؟

معاون وزیر بهداشت: ماجرای "چنار محمودی" را می‌دانستیم اما محرمانه بود

ورود زنان به ورزشگاه؛ مساله ساده‌تر از این حرف‌ها بود

راز و رمز روزهای بورسی تهران

بازنده پنهان بحران نفتکش‌ها